Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ležajevi i sve o njima by Lageros  (Posjeta: 284031 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #280 : 08 Ožujak, 2011, 11:07:17 »
pa vanjska košuljica se stapa sa masom bloka..

To je nebitno, s obzirom da ležaj neovisno o bloku je zasebna jedinica i blok ili glavčina mogu biti od aluminija i mekšeg materijala i tada dolazi do "jedenja" bloka/glavčine, što znači da je ono unutrašnje gibanje u ležaju, kroz njegovu konstrukciju "gibljivo" i on osjeća u radu svako naprezanje ili udarac.
Na žalost, zakon mehanike je takav i sve ima svoj utjecaj.
Npr. kod ležajeva kompresora klima uređaja, a zbog malog promjera između osovine i bloka, ležajevi imaju jako tanke košuljice i male kuglice, k tome još u 2 reda, da bude širi ležaj i jači, ali opet, hoće otići jer se brzo vrti, a ležaj mora biti zatvoren gumenom zaštitom, a kad je gumena zaštita u pitanju, zna se da je nemoguće postići veće brojeve okretaja zbog prijanjanja gumene brtve na obje košuljice, što povećava trenje i samim time i grijanje, što opet utjeće na mast koja se topi i nestaje, te nakon toga se zna što slijedi bez podmazivanja.

Tako i ovdje, teška košuljica ima utjecaj u radu, neovisno o bilo kojem drugom elementu, ali opet u svemu tome je ovisno o režimu rada i sveukupnog okoliša ležaja, pa zato i ode jako brzo, ukoliko ne sjedne kako treba ili nešto slično.

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #281 : 08 Ožujak, 2011, 11:09:43 »
okej šefe tvoja je zadnja..  :old:
makar ja i dalje držim do svog mišljenja ko i 3alfa3..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #282 : 08 Ožujak, 2011, 11:11:29 »
okej šefe tvoja je zadnja..  :old:
makar ja i dalje držim do svog mišljenja ko i 3alfa3..

hehe, nisam ja reko da je to tako, nego samo da mi je logicno.
Al ja se u te stvari ne kuzim pa me logika ocito vara  ;D

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #283 : 08 Ožujak, 2011, 11:55:22 »
Logika je vrlo zajebana stvar i često se zbog logike zaj....  ;D

Možda neće biti baš identičan primjer, ali zamisli cipele sa debljim i tanjim džonom, te koji će se više trošiti?
Tanji će se više trošiti izvana, dok onaj deblji će imati posljedice u untrašnjem dijelu gdje je noga (prevedimo kuglica)
Razlog:
Tanji džon je lakši, pa samim time i cipela, te imaš osjećaj da hodaš kao bosonog,
dok s druge strane, kad imaš težak džon, onda daleko više "radiš" prstima i kompletno stopalo radi i tako uništava unutrašnjost.
Čak se to može vidjeti i na petama.
Stoga, vrlo je logično, jer kavezi koji se raspadaju sa unutrašnje strane ležaja i usljed naprezanja pucaju, te što je teži ležaj, to će se prije raspasti.
A usljed veće mase materijala na vanjskoj košuljici, automatski je i sam ležaj teži, te "tromiji" i podložniji jačem naprezanju, te rezultate vidite svi.

A s druge strane, smiješno mi je vidjeti kada netko od vas postavlja takvu dijagnozu, po pitanju konstrukcije ležaja.
Ne bih htio da nitko od vas se pronađe prozvan ili nešto, ali dragi moji ljudi, ja sam ovdje i zbog ovakvih stvari, jer iskreno,
ono prepucavanje C3 i C4 je više bilo tužno nego li smiješno, pa iako sam dobrano objasnio sve, ali i dalje vidim da se to tako koristi kao izraz još uvijek.
I onda da stvar bude najbolja, netko od vas je to negdje jednom čuo, a vezano za standardne ležajeve, ala Minarelli, gdje to uistinu jest,
to je onda kod svih ležajeva tako. Ali nije.

Ovdje sam da prenesem svoje znanje i iskustvo, te općenito prikupljena praktična, ali i učena znanja, jer ako malo bolje pogledate oko sebe,
nitko se toliko ne trudi (mislim od trgovaca) i čak će vam reći sve ono što i vi kažete, ma koliko bili u krivu, samo da vas se riješe, jer im se neda zamarati sa ovakvim stvarima.

I na kraju svega, sve ovo što ovdje pišem i radim, je dodatna vrijednost koja košta, i vremena i novaca (realno promislite o tome, jer sve košta), a kada se govori o konkurenciji kako je ili jeftinija ili što već.... neka je.... ali ovakve stvari i ovakav odnos (općenito govorim do sada) teško da ćete dobiti.

Stoga, probajte uzeti u obzir da sam u ležajevima od 1992 godine i da sam se nagledao svega i svačega i da kada govorim neke stvari da su potkrepljene znanjem, jer iskreno, malo mi smiješno kada me netko nešto pita, ja odgovorim, pa onda tu potvrdu još traži od 10 drugih ljudi, koji nemaju veze sa ležajevima, kao takvima, jer realno.... znate za 3 vrste ležajeva i to je to i onda netko takav ispada upućeniji od mene.

Dakle.. NHF.. ali stavite se u moj položaj i općenito sagledajte sve moje riječi ovdje i vidjet ćete da sve to ima smisla, a ako nešto stvarno neću znati, to ću reći, ali opet, ne bježim od toga da naučim, a fala bogu kod kuće mi šogor šarafi motore već 20 godina i što god me može mučiti da ne znam, on će znati i iz prakse i teorije.

I koliko god izgleda da sam ja ovdje samo da bih vam uzeo pare.... ovdje sam zato da imate se kome obratiti i pitati.. dakle, ovdje sam za i zbog Vas.

 :hello:
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #284 : 08 Ožujak, 2011, 12:12:30 »
par postova prije napisao si da je deblja vanjska košuljica mana a onda da je prednost jer je robusnija. Ja smatram da je tanja košuljica prednost. Još da je ležaj sirok 14mm a ne 12, bio bi u rangu s minarelli ležajem.

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #285 : 08 Ožujak, 2011, 12:17:52 »
Logika je vrlo zajebana stvar i često se zbog logike zaj....  ;D
..da ne quotam sve...

Lijepo si to srocio (mislim i na ostatak teksta)  :icon_thumright:

Sto znaci C3 i C4? Jeli to oznaka tolerance lezaja, tipa kod grijanja (sirenja materijala)
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2011, 12:20:29 CoK »
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #286 : 08 Ožujak, 2011, 13:07:02 »
par postova prije napisao si da je deblja vanjska košuljica mana a onda da je prednost jer je robusnija. Ja smatram da je tanja košuljica prednost. Još da je ležaj sirok 14mm a ne 12, bio bi u rangu s minarelli ležajem.

Ne, nisam to rekao, nisi dobro pročitao, odnosno kontekst rečenice.
Govorio sam o tome kao i ti po pitanju većih kuglica, što sam ti i rekao hvala na tome, jer ne stignem uvijek pisati sve to podrobno, pa možda koji krivi zarez napravi problem, ali ako se malo pozornije čita, sve će biti jasno.

Dakle, obojica govorimo o istome i slažemo se za isto, po pitanju debljine košuljice i velićine kuglice, ali krivo pročitana rečenica napravi kuršlus.

Ma koliko god se ležajevi činili nešto jednostavno, vjeruj mi, o njima bi se dala napisati knjiga u nekoliko nastavaka i to posebno o svakom ležaju, tako da ovdje je vrlo teško komunicirati i pisati stručno, pogotovo stručnom terminologijom, jer za 98% ljudi ovdje je to svemir i ne znači ništa, pa ja pokušavam biti na nekom rubu između jednog i drugog i uz posao teško mogu (u datom momentu) pisati doslovno, odnosno pratiti na svaki zarez, točku i kontekst, iako volim provjeriti napisao..
ali eto, dogodi se.


CoK
Unutrašnja tolerancija ležaja je vezana za stazu kotrljanja kuglice koja je po većem broju za nekoliko mikrona veća
i zapravo služi kao prostor gdje se kuglica može proširiti usljed naprezanja i pregrijavanja, s obzirom da se usljed temperature materijal rasteže,
a to onda na kuglicu, kao element koji je stalno u pokretu, ima direktnog utjecaja i onda za razne primjene postoje različite tolerancije.
Najčešće i sve više na strojevima općenito se može koristiti C3, odnosno, C3 uvijek može mijenjati običan ležaj, ali obrnuto nikada.
A sa C4 ići mijenjati običnu varijantu, opet može biti loše, jer onda ima previše "lufta", što opet nije dobro.
A ovi specifični ležajevi radilica za Piaggio su takvi kakvi jesu i tolerancije u oznaka C3 ili C4 nisu rangirane i obje izvedbe, sa čeličnim i poliamidnim kavezom, mogu ići do 18.000 o/min, čak kratkotrajno i do 20.000 o/min.

Na žalost, ležaj je samo jedan sklop i doslovno je ovisan o svakom pratećem elementu i ako bilo što u toj koncepciji nije kako treba, ode ležaj,
a da ne spominjem kako još uvijek ima onih koji pokušavaju ležajeve ugraditi na silu i tako ga oštete.



Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #287 : 08 Ožujak, 2011, 15:13:35 »
Kuzim, to sam i cuo bio pa sam zelio provjeriti  :icon_thumright:
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #288 : 08 Travanj, 2011, 16:18:23 »
poliamidni bugari nisu pružali nikakav otpor ugradnji.. :toothy11:
nadam se da bude sve ok :happy6:

Offline Ekysha

  • Tržnica : (+7)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 436
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #289 : 09 Svibanj, 2011, 18:38:54 »
Koji bi bili idealni lezajevi i semerinzi za MidRace PIA masinu?
Slazem Due+, Nardo i plave polutke radilicu, dali trebaju neki kvalitetniji s obzirom na velike okretaje i dali postoji neki da se kupe u setu?
Pozz

Offline massi

  • Tržnica : (+11)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 479
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rovinj
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #290 : 09 Svibanj, 2011, 18:41:08 »
corteco viton semerinzi i poliamid lezajevi sa postarinom od lagerosa do tebe 250kn  :icon_biggrin:
najbolji

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #291 : 09 Svibanj, 2011, 18:51:39 »
evo da steknete malo osjećaj koliko je lageros zapravo jeftin (ili skf u Rijeci skup)
Uglavnom 1 NTN 20x52x12 pia 50 košta 150kn te veći semering košta 45kn -.-

kod lagerosa je 54kn ležaj za nas s foruma i semering 30ak kn

ps: sorry anđelko malo sam te udavio pričom al oke  ;D

 :icon_thumright:
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #292 : 09 Svibanj, 2011, 19:03:56 »
150kn je stvarno pljacka. U motomondu su kbc po 90kn.

Offline Ekysha

  • Tržnica : (+7)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 436
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #293 : 09 Svibanj, 2011, 21:50:56 »
corteco viton semerinzi i poliamid lezajevi sa postarinom od lagerosa do tebe 250kn  :icon_biggrin:
najbolji

Hvala puno na konkretnom odgovoru...
A dali je to puni pogodak za ovo sto ja trazim?
Jer stvarno velika je rasprava o tome bila, kakvi kavezi itd itd...i od koje marke je ovo gore sto si naveo?

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #294 : 09 Svibanj, 2011, 21:54:32 »
skf poliamid
corteco viton

Offline Ekysha

  • Tržnica : (+7)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 436
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #295 : 09 Svibanj, 2011, 22:01:29 »
skf poliamid
corteco viton

Hvala puno na odgovoru!  :headbang:

Offline massi

  • Tržnica : (+11)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 479
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rovinj
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #296 : 09 Svibanj, 2011, 22:09:05 »
Hvala puno na odgovoru!  :headbang:
prije ugradnje cu ti reci ako je polovna radilica provjeri si kod nekog tokara koliko je u balansu on ti ima manometar za mjeriti u stotama koliko je van balansa ako je preko 5 stota ne isplati ti se stavljati jer ce ti vrlo brzo otici lezajevi a ako je nova radilica zaboravi na ovo  :icon_biggrin:

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #297 : 10 Svibanj, 2011, 09:11:11 »
evo da steknete malo osjećaj koliko je lageros zapravo jeftin (ili skf u Rijeci skup)
Uglavnom 1 NTN 20x52x12 pia 50 košta 150kn te veći semering košta 45kn -.-

kod lagerosa je 54kn ležaj za nas s foruma i semering 30ak kn

ps: sorry anđelko malo sam te udavio pričom al oke  ;D

 :icon_thumright:

Ma sve 5  :icon_thumright:
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #298 : 10 Svibanj, 2011, 09:19:14 »
Koji bi bili idealni lezajevi i semerinzi za MidRace PIA masinu?
Slazem Due+, Nardo i plave polutke radilicu, dali trebaju neki kvalitetniji s obzirom na velike okretaje i dali postoji neki da se kupe u setu?
Pozz

Evo ja ću se samo pridružiti gore već navedenom i svakako obratiti pozornost na ispravnost radilice, odnosno svim završnim radnjama nakon ugradnje,
da se ne dogodi slučajni "dodir" radilice i debalansira ju i nakon 50-100m vožnje ode sve k vragu.

Inače preporuka tih poliamidnih kaveza je isključivo zato jer se ionako sve to napreže i ukoliko dođe do bilo kakvog kvara iz raznih razloga, neće biti velike štete u motoru.

I svakako obratiti pozornost kako se okreću ležajevi, jer ako se krivo okrene, onda nema dovoljno podmazivanja i opet sve ode.
Dakle, okrenuti otvoreni dio gdje se vide kuglice prema radilici, a onu mast što ležaj ima u sebi svakako prije uporabe isprati.

A simerinzi su ionako i po defaultu viton, a ja osim Corteca niti ne držim ništa drugo za te mašine.

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #299 : 10 Svibanj, 2011, 10:40:11 »
ne. Otvorena strana ležaja ide prema bloku, ka kanalu za smjesu. Vec 100x rečeno.