Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ležajevi i sve o njima by Lageros  (Posjeta: 284396 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #120 : 08 Studeni, 2010, 13:43:22 »

Ako je poliamidnom kavezu maksimum 120C, to bi znacilo i da ce blokovi na dijelu di su lezajevi biti toliko (ili vise) topli, a to nije slucaj nikada

Upravo tako, te ukoliko dolazi do topljenja kaveza, razlog je temperatura (u 99,9% slučajeva), a to dovodi do zaključka da negdje nešto ne valja i da se negdje nešto pogriješilo prilikom montaže ili neki od dijelova nisu u centru ili što već, te tako utječu an rad ležaja pregrijavanjem, što se prijenosom materijala na materijal zagrijava sve skupa, pa tako i sami kavez i nakon toga  :omfg:

A još jedna važna informacija, s obzirom da sam imao pozive za ležaj oznake 6304, jer je takva oznaka na onim KBC (Korea) ležajevima, jer 6304 ima dimenziju 20x52x15, a vama treba 20x52x12, što već i vrapci na granama znaju, pa da se ne bi zaribali, usljed toga što ja takve ležaje tih dimenzija nemam, pa da ne naručite negdje drugdje, gdje misle da je to to, ap kad vam dođe, a ono to nije to i onda opet vraćaj natrag i zafrkancija.
Ukratko, bitne su dimenzije, ma što god gore pisalo, jer ako ste iz Dubrovnika, a netko vam šalje takvu robu (krivu robu), onda je to sve još nekih barem 5 dana dulje da dobijete ono što vam treba i da sklopite mašinu.
Eto, ima i toga, pa da se i vama ne dogodi nešto slično.

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Online 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #121 : 08 Studeni, 2010, 13:49:42 »
Upravo tako, te ukoliko dolazi do topljenja kaveza, razlog je temperatura (u 99,9% slučajeva)


Ljudi cesto grijese i sa krivim okretanjem lezaja - on je sa jedne strane zatvoren, a ljudi tu stranu stavljaju na stranu bloka umjesto na stranu polutke radilice jer misle da se lezaj podmazuje sa strane radilice sto nije tocno (na strani bloka kod Piaggia je uljni kanal).
Manjak ulja = veca temperatura = zaribavanje

LAgeri sa metalnim kavezom su simetricni pa je svejedno kako ih se okrene



Bitno je naglasiti i da kuglice zapravo nisu u kontaktu sa obrucima lagera, nego je izmedju tanak uljni film. Kad on nestane - havarija
« Zadnja izmjena: 08 Studeni, 2010, 13:53:24 3alfa3 »

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #122 : 08 Studeni, 2010, 14:07:34 »

Ljudi cesto grijese i sa krivim okretanjem lezaja - on je sa jedne strane zatvoren, a ljudi tu stranu stavljaju na stranu bloka umjesto na stranu polutke radilice jer misle da se lezaj podmazuje sa strane radilice sto nije tocno (na strani bloka kod Piaggia je uljni kanal).
Manjak ulja = veca temperatura = zaribavanje

LAgeri sa metalnim kavezom su simetricni pa je svejedno kako ih se okrene



Bitno je naglasiti i da kuglice zapravo nisu u kontaktu sa obrucima lagera, nego je izmedju tanak uljni film. Kad on nestane - havarija

Da, iako, na svom topicu koji sam otvorio tamo pod "Trgovine", imao sam cijelu čitabu o tome, pa isto tako i o tome kako se okreću ležajevi (poliamidni), a isto tako sam napravio katalog za većinu ovih naših skutera, po pitanju ležajeva radilica, jer sam imao ideju raditi kitove (2 ležaja + 2 simeringa) i to barem 3 vrste (SKF čelični kavez, SKF poliamidni kavez i NTN čelični kavez, a sve sa Corteco simerinzima)
No kako moji baš nisu bili oduševljeni sa time, a pogotovo još dodatno ulaganje u kutije i to sve što ide, a ja sam čak zamislio i nešto niže cijene, to je na žalost propalo, no to ne znači da još nisam za to :).

Ali, taj excel katalog je imao više stranica/listova, pa je tamo bilo i puno korisnih informacija, a isto tako je bilo riječ i o LOCTITE-u, pa čak i nešto slika, pa ako to niste do sada vidjeli, evo link na to:
http://www.mojskuter.com/index.php?option=com_content&task=view&id=653&Itemid=69

Nadam se da ćete tamo pronaći dosta korisnih informacija.
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #123 : 08 Studeni, 2010, 14:15:28 »

Kako bilo, poliamidni kavez anulira potencijalnu stetu svega i svacega u slucaju raspadanja i misljenja sam da su pozeljni na svim setupima i ja bi ih koristio u svim varijantama (pa kud puklo  ;D )

Samo jednim dijelom anulira potencijalnu štetu, jer ponekad i same kuglice pri havariji na visokim okretajima znaju ispasti.
Kod svake ugradnje radilice i zatvaranja blokova je najbitnija aksijalna zračnost ležaja, u tom slučaju ležajevi nisu nategnuti i smanjena je mogučnost pregrijavanja.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #124 : 08 Studeni, 2010, 14:20:37 »
meni je na zipu iz 2000. god pukla rešetka na tvornički ugrađenom NTN japan ležaju na 18000 pređenih km i to 8000 sa kitom i skuter je zacvikao u sekundi... sve kuglice su bile na mjestu, čak je i rešetka bila djelomično cijela, otpala su samo dva dijela i jedan od njih je završio pod klipom...

Online 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #125 : 08 Studeni, 2010, 14:21:37 »
Samo jednim dijelom anulira potencijalnu štetu, jer ponekad i same kuglice pri havariji na visokim okretajima znaju ispasti.

Nebi tvrdio, ali mislim da se to moze desit samo ako se smrve jer su prevelike da bi u komadu izletile.


Za test, izvadio sam poliamidni kavez i kuglice su se "grupirale" na hrpi, ali niej ih bilo moguce izvadit



meni je na zipu iz 2000. god pukla rešetka na tvornički ugrađenom NTN japan ležaju na 18000 pređenih km i to 8000 sa kitom i skuter je zacvikao u sekundi... sve kuglice su bile na mjestu, čak je i rešetka bila djelomično cijela, otpala su samo dva dijela i jedan od njih je završio pod klipom...
« Zadnja izmjena: 08 Studeni, 2010, 14:23:59 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #126 : 08 Studeni, 2010, 14:27:28 »
nema šanse da ispadnu, kad je sklopljen blok, razmak među polutki radilice i bloka je max 2 mm..

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #127 : 08 Studeni, 2010, 14:30:05 »
Samo jednim dijelom anulira potencijalnu štetu, jer ponekad i same kuglice pri havariji na visokim okretajima znaju ispasti.
Kod svake ugradnje radilice i zatvaranja blokova je najbitnija aksijalna zračnost ležaja, u tom slučaju ležajevi nisu nategnuti i smanjena je mogučnost pregrijavanja.

Da, to je točno, ima takvih slučaja, ali vrlo-vrlo rijetko, ali ako dođe do toga, to je definitivno prava havarija, jer uglavnom kuglice ostanu unutar košuljica zbog svojih gabarita, što znači, da ukoliko kuglice doista ispadnu van, to je onda totalna katastrofa i to znači da se dogodio poveći kuršlus i da je dosta elemenata povezano sa tim, a ne samo ležajevi, a možda je i ležaj negdje pukao i napravio toliko prostora da kuglica može ispasti van (npr)

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #128 : 08 Studeni, 2010, 14:31:04 »
Nebi tvrdio, ali mislim da se to moze desit samo ako se smrve jer su prevelike da bi u komadu izletile.


Za test, izvadio sam poliamidni kavez i kuglice su se "grupirale" na hrpi, ali niej ih bilo moguce izvadit




Da to sam i ja isprovao, ali kada su sve na grupi jedna na najširem dijelu može pod opterečenjem izaći, naravno teško je da se dogodi ali je moguće pogotovo na race setupima i ležajevima sa puno kuglica npr. ima slučajeva na 2T motociklima.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #129 : 08 Studeni, 2010, 15:21:10 »
nema šanse da ispadnu, kad je sklopljen blok, razmak među polutki radilice i bloka je max 2 mm..

Ispadaju samo tako na Tpr i c16 samo tako na 12 i nesto okretaja :)

vec mi se dogodilo

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #130 : 08 Studeni, 2010, 15:31:33 »
daj stavi koju fotku takvog događaja jer vrlo vrlo rijetko se događa...

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #131 : 08 Studeni, 2010, 15:48:20 »
Nemam, proslo ljeto mi je to bilo i podrobilo sve, radilicu, klip cilindar :angry7:

nemam slika nazalost.

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #132 : 08 Studeni, 2010, 17:19:18 »
Apsolutno je nemoguće da dođe do 120°C temperatura u bloku,jer bi to značilo da je termo grupa i toplija,a to bi i prije nego šta se košuljica rastopi završilo zaribavanjem klipa i cilindra...da će ispasti kuglice sumnjam,jer konstrukcija kugličnog ležaja to onemogućava,unutarnji i vanjski prsten se jednostavno nemogu toliko razmaknuti,a pogotovo ne još kad su po vanjskom obodu opasani blokom u kojeg su uprešani.


Ležaj se može teoretski zagrijati na veću temperaturu od radne zbog nekog dodatnog trenja čiji je uzrok nestručna montaža i oštećivanje ležaja,premale tolerancije ili tvorničke greške obrada površina ležaja...a tko se želi igrati detektiva nek to radi,nije problem šta se sjebe ležaj,nego on za sobom nažalost povuče veliki kvar.Ako postoji problem s ležajem,što zbog montaže ili samog ležaja,to se odma osjeti i vidi/čuje....nakon kratkog rada motora sve se može zaključiti otprilike dali je ili nije uredu,a osobno nebi preporučio nikome montažu ležajeva bez da je prethodno to radio i nek potraži savjet iskusnijeg "nenasilnog" i strpljivog majstora koji mu nebu to nabio gore maljem.Ja sam oduvijek montirao grijanjem ležajeva u ulju s prethodnim centriranjem i balansiranjem radilice kod tokara i što se ležajeva tiče nijedan mi nije prosvirao prije nego šta sam ga zamjenio s novim.



~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #133 : 08 Studeni, 2010, 17:43:24 »
...ja bi se samo ubacio u priču i rekao da je nemoguče da kuglica čitava izleti iz ležaja...jedino u djelovima odnosno zdrobljena.....a i da nekim slučajem izleti ostala bi pored radilice i ležaja jer nema mjesta da ode gore do klipa.....neču više ništ... :icon_thumright:

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #134 : 08 Studeni, 2010, 21:06:10 »
Mogu ispasti i da se ne zdrobe skroz, ovisno o dizajnu ležaja. Primjer na RS 125.

[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #135 : 08 Studeni, 2010, 21:09:45 »
...ja bi se samo ubacio u priču i rekao da je nemoguče da kuglica čitava izleti iz ležaja...jedino u djelovima odnosno zdrobljena.....a i da nekim slučajem izleti ostala bi pored radilice i ležaja jer nema mjesta da ode gore do klipa.....neču više ništ... :icon_thumright:

O čemu ti pricas?? meni se to upravo dogodilo i po zbloku unutarnjem sve postrugalo i tolko je sve postrugalo da ima kanale male  po bloku do radilica!
i sve zavrsilo na klipu i cilindru. nemoj pricati nesto sto ti se nje desilo ili nisi vidio. :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 08 Studeni, 2010, 21:24:24 KranjcicGoran46 »

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #136 : 08 Studeni, 2010, 21:13:25 »
Mogu kuglice ispast iz ležaja, nisam jednom vidio. Istina, nisam imao prilike vidjet na skuterima ali da mogu ispast mogu sigurno.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #137 : 08 Studeni, 2010, 21:45:18 »
a sve je moguće, moguće je i da zacvika pa da provrti dosjed oko dosjeda a kuglice da ostanu na mjestuu. pogotovo se mogu rasut kugluce ako se radi o velikim ležajima sa puno malih kuglica za razliku od skf poliamid ležaja koji ima 8 velikih kuglica..

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #138 : 08 Studeni, 2010, 22:08:20 »
O čemu ti pricas?? meni se to upravo dogodilo i po zbloku unutarnjem sve postrugalo i tolko je sve postrugalo da ima kanale male  po bloku do radilica!
i sve zavrsilo na klipu i cilindru. nemoj pricati nesto sto ti se nje desilo ili nisi vidio. :icon_thumright:
...naravno da mi se nije desilo...jer mi u teoriji djeluje nemoguče...razumijem da se kuglica raspadne,ali cijela...nije mi jasno kako može proć kuglica od 6 mm kroz prostor od 4 mm ili manje... :icon_scratch: ::)

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #139 : 08 Studeni, 2010, 22:32:19 »
Sto se tice minarelli masine do sada sam vidjao samo Koyo 6204 lezaje, iako postoje ležajevi SKF C4 6204 TN9/C4HLHT23 koji su takodjer tvornicka ugradnja na minarelliju o kojim pricate.

Ne mogu sada pronaci sliku gdje se vidi 6204 lezaj radilice iz Yamaha trgovine u Yamaha orginalnom pakiranju, radi se o Koyo lezaju sa metalnim kavezom, to sam slikao kada sam htio kupiti lezaj ali cijena od 170kn za komad me malo udarila u glavu.