Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ležajevi i sve o njima by Lageros  (Posjeta: 284317 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #100 : 05 Studeni, 2010, 20:14:15 »
anđelko, kuzim ja tebe sve i citam sve sto pises, a to za topljenje poliamid kaveza, to je od deluxa sa foruma, on ima high end setup i rekao je da mu je se rastopio kavez, znaci nema katalizator, moja pretpostavka je da nije sve bilo u balansu pa da je dolazilo do veceg opterecenja te samim time i do grijanja te topljenja kaveza, ja sada planiram isto high end stavljati pa zato pitam , jer po meni je puno pametniji odabir poliamid kaveza...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #101 : 05 Studeni, 2010, 20:37:17 »
zar minarelli nema poliamid ležajeve tvornicki u bloku, na serijskim skuterima sa blokadama i katalizatorima?

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #102 : 06 Studeni, 2010, 21:29:47 »
zar minarelli nema poliamid ležajeve tvornicki u bloku, na serijskim skuterima sa blokadama i katalizatorima?

Ja još nisam naletio, jedino ako nije bila koja serija.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #103 : 08 Studeni, 2010, 08:12:03 »
zar minarelli nema poliamid ležajeve tvornicki u bloku, na serijskim skuterima sa blokadama i katalizatorima?

Serijski bi trebali biti, jer sam tako i došao do originalne oznake SKF-a za ležajeve te radilice, s obzirom da katalozi za to ne postoje kod ležajaca.
No, s obzirom da se prema simerinzima može vidjeti da ne idu oni od vitona za visoke temperature, već oni najobičniji, to znači da je neki drugi sistem u pitanju, a što nisam išao u detalje da otkrijem u čemu je razlika.
Na kraju, i cijela ta kombinacija ležajeva i simeringa je daleko jeftinija u odnosu na Piaggio ležajeve i simeringe radilice o kojima smo u ovoj temi raspravljali (uglavnom)
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #104 : 08 Studeni, 2010, 08:13:55 »
al govorim o mogućnosti da se poliamid rešetka stvarno otopi u serijskom bloku, mislim da je to nemoguće..

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #105 : 08 Studeni, 2010, 08:20:16 »
U minarelli masini iz 2001. koju sam ja otvarao su bili originalni koyo c3 poliamyd lezajevi. skuter je imao katalizator.

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #106 : 08 Studeni, 2010, 08:32:34 »
al govorim o mogućnosti da se poliamid rešetka stvarno otopi u serijskom bloku, mislim da je to nemoguće..

Kod Piaggio mašine, ukoliko ima katalizator, onda se može rastopiti, a to sam i vidio da se na tim moto stranicama vani govori o tome, dok kod Minarelii mašine to nije takav slučaj, no ukoliko u bilo kojem slučaju (i kod Minareliija i kod Piaggia bez katalizatora) dolazi do topljenja kaveza, onda to nešto ne štima, jer to znači da su temperature više od 120°C i tada treba provjeriti što ne valja i zašto je to tako.

Dakle, poliamid se ne bi smio rastopiti nikako ukoliko je sve napravljeno kako treba i ukoliko se poštuje napomena proizvođača/tunnera da se zbog katalizatora ili nečeg trećeg ne stavljaju poliamidni kavezi (govorim o Piaggio mašinama kad je stvar katalizatora).

@ Gorane
Da li je ta mašina bila nova ili ju je već netko bio sastavljao i slično, jer meni su uglavnom sa motora koje su ljudi kupili nove iz dućana donosili ležajeve od SKF-a sa poliamidnim kavezom i to u C4 toleranciji (tako sam i saznao točnu oznaku ležajeva za te radilice, te da je u pitanju 6204 TN9/C4HLHT23), a što bi trebao biti original prva ugradnja, barem ovih talijanskih motora, s obzirom da Minarelli ide i u Honde.

No još jednom obojici, ali i ostalima napominjem da je još jedna očita razlika između te dvije mašine, a to su simerinzi, jer kod Minarellija su simerinzi od obične redovne gume, nikakva specijala, dok kod Piaggia (ali npr i kod 180ccm big bore) su simerinzi od vitona za visoke temperature i pritiske što znači da se na tom mjestu nešto "kuha" i stoga poliamidni kavez se topi, a i što se tiče tih 180ccm big bore mašina, tamo čak niti nema mogućnosti ležaja sa poliamidnim kavezom, ma koliko me ljudi već tražilo da to pokušam negdje pronaći, ali toga nema ni za lijek. Barem za sada i radi ga samo NTN (od ovih zvučnih imena proizvođača ležajeva, ne brojim kineze i koreance)

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline 2TDottore

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 5917
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Purejet
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #107 : 08 Studeni, 2010, 08:36:45 »
u mojim blokovima od BB je bio SKF lezaj....blok nije nikad rastavljen i godina proizvodnje je 1994....

a sta se tice ovih malih lezajeva ja takodjer bjezim cim dalje od polijamida...celik je zakon i njemu vise vjerujem...  :)

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #108 : 08 Studeni, 2010, 09:30:09 »
Blokovi prvi puta otvarani, serijska masina Minarelli na Arpiliji sa serijskim auspuhom sa katalizatorom.
nitko prije mene nije otvarao nista. Koyo c3 poliamid 6204 a dalje se nije vidlo oznake od starosti.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #109 : 08 Studeni, 2010, 10:50:12 »
To u vezi katalizatora je istina. Na vise strana sam naletio na to upozorenje.
Ali da me ubijes, ne vidim kako bi katalizator mogao imalo jace zagrijati karter. Iz prijenosa istina izlazi crijevo koje preko nepovratnog ventila ide u auspuh da bi tamo taj dodatni zrak podigao temperaturu plinova kako bi izgaranje bilo cisce, ali radi se upravo o nepovratnom ventilu - iz spuha sigurno nista ne prolazi nazad. Uostalom, nepovratni ventil je gumeni pa bi se rastopio, a ne topi se.

Jedino ako je sama blizina auspuha bloku dovoljna da dodatno zagrije lagere na preveliku temperaturu, ali to mi je nevjerojatno.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #110 : 08 Studeni, 2010, 11:04:24 »
ja mislim da su to njihove igrice, kad nebi bilo tako, ljudi bi svi kupovali poliamida a za kog bi se onda proizvodio sa čeličnim kavezom..
ovak svaka roba ima svog kupca, a dal se razlike temelje na činjenicama ili na pretpostavci, ostaje da iskustvo odluči..

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #111 : 08 Studeni, 2010, 11:19:09 »
Skuteri sa katalizatorom i dodatnim ubacivanjem zraka imaju puno veće temperature ispušnih plinova, nisam 100% siguran ali mislim da ovi zadnji Neosi imaju metalni kavez i puno se više čuje "zujanje" u mašini naspram starim Minarelli mašinama, možda je tvornički razlog poliamida bio i u zvuku rada mašine.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #112 : 08 Studeni, 2010, 11:29:52 »
Ja sam prije kojih godinu dana složio serijskog piaggia sa polamid skf ležajevima u kombinaciji s auspuhom koji ima katalizator. Motor se dosta "forsira" i ništa se nije otopilo, mislim da su ti ležajevi još uvijek kod drnde u mašini  :toothy11:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #113 : 08 Studeni, 2010, 11:33:48 »
Skuteri sa katalizatorom i dodatnim ubacivanjem zraka imaju puno veće temperature ispušnih plinova

Naravno da imaju, ali ti plinovi idu van na asupuh, a ne ulaze u karter

Offline KranjcicGoran46

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 115
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Svasta
  • Moja Kaciga: Held
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #114 : 08 Studeni, 2010, 11:34:49 »
Takvi lezajevi ce se otopiti JEDINO ako ih se sa krive strane montira u blok i ako ne dobiva dovoljno smjese za podmazivanje ja mislim jer to je jaka plastika poliamyd i ne topi se samo tako :nono:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #115 : 08 Studeni, 2010, 11:38:33 »
pa i ja sam na pežou vratio serijalu i kum se vozio cijelo ljeto bez beda i prodao skut..

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #116 : 08 Studeni, 2010, 12:44:54 »
Naravno da imaju, ali ti plinovi idu van na asupuh, a ne ulaze u karter

Da, ali dodatno zagrijavaju termo grupu i svježu smjesu unutar ispuha koja ima povrat u cilindar.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #117 : 08 Studeni, 2010, 12:54:52 »
Na žalost, po pitanju tih temperatura nisam nimalo educiran i kada bih rekao nešto izvan onoga što sam rekao do sada i što znam iz tih raznih priča i kataloga, lagao bih i to ne bi bilo onda točno.

Isto tako ono što bih napomenuo je to da u trkačim motorima, formulama i slično, u mašine stavljaju ležajeve sa poliamidnim kavezima ponajviše iz razloga da se kod zaribavanja ne oštete i neki drugi dijelovi od komadića krhotina. Osim toga, tiši su u radu, toliko su lakši u odnosu na čelični kavez i zapravo su elastičniji i lakše mogu podnjeti veliki broj okretaja.
No, često slušam kako je (ne samo sa motorima, već i kod automobila) na sportskim izvedbama to tako i tako, te se to koristi kod njih, no isto tako mnogi zaboravljaju da to sve vrijedi svega par (3-4 utrka i možda isto toliko treninga) vožnji i da se onda gore stavlja novi kit (ovisno o čemu je riječ) i da niti kod njih to ne traje vječno i ima totalnih raspada sistema.
Ako samo krenemo od guma, i sami znate da one najviše ovise o načinu vožnje i da na sportskim izvedbama one ne traju baš dugo, što zbog naših cesata, ali i zbog toga što svaka jurilica mami vozača da sa njom juri, i ma koliko god danas bila ona čuda tehnologije oko spriječavanja proklizavanja, pa opet te iste gume traju samo jednu sezonu (ako i toliko) i to recimo 2-3 mjeseca u godini. A opet, takve gume koštaju kao suho zlato. Ma ima da mi takva guma i asfalt žvače, a ne da on nju  :toothy12:
Sorry, malo sam otišao van okvira

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline robert

  • Mr.GESTAPO
  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Zippo Friends Croatia
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: LINIĆTRANS/CIPELCUG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #118 : 08 Studeni, 2010, 12:58:29 »
i ja imam ove SKF sa poliamydnim kavezom kupljeni u lagerosu. evo već 18000km ništa, dobro odrađuju svoj posao.
najveća greška je mislim ipak nestručna ruka koja montira sve!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #119 : 08 Studeni, 2010, 13:31:27 »
Da, ali dodatno zagrijavaju termo grupu i svježu smjesu unutar ispuha koja ima povrat u cilindar.

Apsolutno tocno, ali lezajevi se ne nalaze u termo grupi. Jedino ako mislis da ce termo grupa biti toliko toplija pa ce prijenosom topline materijala dodatno grijati i blok (karter di su lezajevi) u sto sumnjam, ali naglasavam - to je samo moje logicko razmisljanje koje ne mora biti tocno.

Ako je poliamidnom kavezu maksimum 120C, to bi znacilo i da ce blokovi na dijelu di su lezajevi biti toliko (ili vise) topli, a to nije slucaj nikada.



Kako bilo, poliamidni kavez anulira potencijalnu stetu svega i svacega u slucaju raspadanja i misljenja sam da su pozeljni na svim setupima i ja bi ih koristio u svim varijantama (pa kud puklo  ;D )
« Zadnja izmjena: 08 Studeni, 2010, 13:37:14 3alfa3 »