Općenito > Oprema

kaciga - osnove

(1/17) > >>

Baky:
Procitala sam sve teme di se spominju kacige ali i dalje sam confused  :redface: spominju se sve neke oznake i brojevi modela a ja nemam pojma ni koje marke postoje i sta je jos vaznije, kojih ima i gdje za kupit u rijeci...znam samo da ima uvexov ducan i to je to...
Z
naci sta sam nasla ovdje od info, da je bitan materijal - ali nisam shvatila koji je naj osim da kaciga od kojih 1000kn mora bit dobra, zatim da mora ima ECE certifikat, jel to pise bas ECE na njoj ili sta gledam? Spominje se i da bi bilo dobro da ima ventilaciju i antifog vizir...

Uglavnom treba mi integralka, udobna i da se se moze skidat nutarnji dio (krpeni) za oprat (jel to moguce opce? valjda je) i sta je najvaznije da stane u sjedalo skutera (rekli mi u ducanu da u apriliju sportcity stane integralka ali ne svaka). E sad neznam kako da to izmjerim jer nemogu skuter furat sa sobom po ducanima  :confused5: I htjela bi da mogu nosit suncane naocale ispod kacige (jel to isto ide sa svakom ili treba pazit jer nemoze pod svaku)?

Procitala sam jos da ju treba stavit na glavu, ne zakopcanu i mrdat glavom i da se kaciga ne smije micat kao to je taman velicina. A glupo pitanje je, imam dugu kosu, pretpostavljam da treba probavat na raspustenu a ne na dignutu u rep ili pundzu  :toothy3:

Vozit cu se po gradu, sporo :o volila bi da je sta laganija i prozracna a sta se cijene tice mislila sam oko 1000kn...
I konacno di da trazim u rijeci opce?

Hvala unaprijed i isprike na jos jednom kaciga topicu ali stvarno sam procitala sve a i dalje sam izgubljena :o idem kupit moto casopis  :laughing6:

svbeljan:
kacigu kad stavis na glavu treba ti lijepo sjest, a ne da te žulja na čelu i na vrhu glave, dok ti obrazi trebaju biti stisnuti i nesmije ti se mrdat kaciga na glavi kad ju zakopčaš.
svaka kaciga ima drugačiji kalup.....ja one nolanice nemogu opce stavit na glavu jer me žulja i stišće.....tek L ili XL mogu nagurat na sebe, al sve klapa onda  :happy6:
pogledaj malo po dućanima i isprobaj što više kaciga....nemoj uzeti odmah prvu koja ti je ok nego pogledaj dalje i lako se vratiš  :icon_thumright:
kaciga imaš:  s zapada na istok XD
Mali moto Lovran ...neznam di je točno.
moto matušić u matuljima
Mali moto na kastvu.....vjerojatno znaš di je toni auspuh...preko puta tehničkog ....e pa on je u istoj zgradi s toni auspuhom s donje strane...
ima i jedan ducan preko puta okretišta dvojke na zametu, ali nikad nisam bio pa neznam dal prodaju kacige, ali provjeri.
Honda routing  .....honda salon, i ima dosta kaciga
Sprint..odmah malo dalje...možda 100m
AVE na piramidi
Mali moto na vežici...nisam siguran dal još postoji  :dontknow:
ako netko zna još neki dican nek napise

Hrvoje_40:

--- Citat: Baky - 06 Lipanj, 2010, 15:57:14 ---Procitala sam sve teme di se spominju kacige ali i dalje sam confused  :redface: spominju se sve neke oznake i brojevi modela a ja nemam pojma ni koje marke postoje i sta je jos vaznije, kojih ima i gdje za kupit u rijeci...znam samo da ima uvexov ducan i to je to...
Z
naci sta sam nasla ovdje od info, da je bitan materijal - ali nisam shvatila koji je naj osim da kaciga od kojih 1000kn mora bit dobra, zatim da mora ima ECE certifikat, jel to pise bas ECE na njoj ili sta gledam? Spominje se i da bi bilo dobro da ima ventilaciju i antifog vizir...

Uglavnom treba mi integralka, udobna i da se se moze skidat nutarnji dio (krpeni) za oprat (jel to moguce opce? valjda je) i sta je najvaznije da stane u sjedalo skutera (rekli mi u ducanu da u apriliju sportcity stane integralka ali ne svaka). E sad neznam kako da to izmjerim jer nemogu skuter furat sa sobom po ducanima  :confused5: I htjela bi da mogu nosit suncane naocale ispod kacige (jel to isto ide sa svakom ili treba pazit jer nemoze pod svaku)?

Procitala sam jos da ju treba stavit na glavu, ne zakopcanu i mrdat glavom i da se kaciga ne smije micat kao to je taman velicina. A glupo pitanje je, imam dugu kosu, pretpostavljam da treba probavat na raspustenu a ne na dignutu u rep ili pundzu  :toothy3:

Vozit cu se po gradu, sporo :o volila bi da je sta laganija i prozracna a sta se cijene tice mislila sam oko 1000kn...
I konacno di da trazim u rijeci opce?

Hvala unaprijed i isprike na jos jednom kaciga topicu ali stvarno sam procitala sve a i dalje sam izgubljena :o idem kupit moto casopis  :laughing6:

--- Kraj citata ---
http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=90624.msg1645783

Hrvoje_40:
http://www.motostranice.com/

Doomsday:
Oznake brojevi, materijali... Zaboravi to sve... :zubo:

Uzmi krojački metar, i izmjeri si opseg glave oko čela...

Kacige na sebi, uz broj, imaju i opseg u cm... Traži kacige sa cca. istim, tvojim opsegom... To bi trebao bit tvoj broj...

Nakon što ga nađeš, probaj kacigu na glavi... Ako stavljanje na glavu malo teže ide dok je nova, nije strašno, to je normalno... Ne smije pritiskat na čelu, tjemenu, zatiljku, potiljku... Znači, gdje je spužva tanka ne smije stiskat... Smije stiskat na obrazima, i na ušima, gdje je spužva debela, tu će se formirat... Ispred brade bi se trebalo moći provući mali prst, ne puno više i ne puno manje... Pogledat može li se unutrašnjost prati i vaditi, to je kako kod kojeg modela...

Različiti modeli, i istih proizvođača, imaju različite kalupe... Ja sam to shvatio na težak način... Prva kaciga mi je bila IXS model, kupljen sa skutom, broj XXL... Da sam izmjerio opseg glave, vidio bih da je opseg te kacige prevelik za mene... Ali nisam, a za manju kacigu tog modela mi je smetala brada... Nakon pada kad sam malo više znao, uzeo sam isto IXS kacigu, ali drugi model, i broj L... Stoji mi kao salivena...

Nemoj se puno voditi za napisima ECE certifikata, ako je no-name kinez, i ta naljepnica ne mora ništa značiti... Vodi se za relativno poznatim imenom, Uvex, Nolan, IXS, Shark, HJC, Airoh, Grex itd...

Šetaj po moto dućanima, pitaj da ti daju probati što imaju oko 1 k kn i tvog opsega glave, i onda probaj... Ono 'drmanje' glavom nije loš test, jer se kaciga na glavi ne smije micati, ali ne smije niti pritiskati kako je gore napisano... Isto tako, kad se kopča dobro podesi i uredno zakopča ispod brade, nikakvim potezanjem, u bilo kojem smjeru i bilo kako, ne smije biti moguće skinuti kacigu sa glave, bez obzira kako jaki bili trzaji...

Dosta ćeš modela kaciga odmah diskvalificirati, jer tvoja veličina (opseg glave) ti neće odgovarati kalupom... Neka ti grafike na kacigi budu zadnja briga... Ionako su jednobojne jefitnije... Možda još najbolja boja je bijela ili srebrena, radi sunca... Za one modele koji ti uđu u uži izbor, potrudi se doći sa skutom do dućana, i probaj ih staviti ispod sjedala... Generalno što sam ja primjetio, recimo Nolan N84 je bila veća kaciga od IXS 2xx ili 5xx... Ali, treba sve probati... Ipak ti to čuva glavu, nosit ćeš je godinama, pa se moraš i potruditi te dobro pretražiti i isprobati dostupnu ponudu...

Ventilacija je bitna ljeti, ponešto i zimi ali manje... Antifog je bitniji kad je hladno, pa ako nećeš puno voziti po hladnoći, manje ti je bitan od ventilacije... Obavezno uzmi pravu integralku, jer jedino ona čuva lice... ove 'rasklopive' i jet nisu neka zaštita... I nosi je uvijek, i 'samo do dućana'...

Imaš jedan ovako na oko interesantan Uvex model, Boss 515, u bijeloj boji, mogućnost vađenja unutrašnjosti, 2 veličine školjke kacige tako da su manji brojevi kacige fizički manjeg volumena, malo preko 1 k kn...

http://www.uvex.com.hr/katalog/BOSS+515/1/17/469/469

Sad još moraš probati, i vidjet odgovara li kalup... I naravno, probati ostale kacige tebi dostupne u tom cjenovnom razredu... Kvaliteta materijala neka te puno ne brine, u tom cjenovnom razredu sve je to li-la, a kad ih dovoljno budeš imala u rukama, neke stvari će ti odmah i biti jasnije... Uzmi, čisto radi usporedbe, i koju od 2-3 k kn, i od 3-4 k kn u ruke, pa ćeš vidjeti gdje odlazi razlika u cijeni... Većinom finoća materijala, udobnost i dihtanje... Ali, kako ti ne voziš brzo, to i nije toliko bitno...

 :icon_thumright:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju