Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Moji motori  (Posjeta: 828650 )

0 Članova i 9 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Doomsday

  • Doomsday
  • Doomsday
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3008
  • Spol: Muški
  • Doomsday
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Doomsday
  • Moj Skuter: Doomsday
  • Moja Kaciga: Doomsday
  • MojSetup: Doomsday
  • MojSpuh: Doomsday
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1560 : 10 Prosinac, 2013, 14:54:54 »
Kompoziti, bilo mono, duo ili trokompoziti, stres tj. udarce apsorbiraju mikrofrakturama i raslojavanje zbog svoje strukture, tj. tako su i dizajnirani... Ti su materijali prekruti da bi dolazilo do znajčajnijih deformacija, bilo plastičnih ili elastičnih, a cilj kacige, kako školjke tako i podstave, jest da maksimalno apsorbira silu udarca, kako god može... To sam mislio...

Termolabilan kompozit nije, barem ne u smislu u kojem je polikarbonat, koji na temperaturi i UV zračenju počinje opasno degradirat... Pri tome sam mislio na temperature na suncu, u koferu ljeti, a ne na pečenje laka u komori, gdje bi temperatura bila previše za ljepilo kompozita, a pogotovo za polikarbonatne materijale, tj. za zadržavanje svojstava istih...

 :glasses9:
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA... :zubo:

:laughing7:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1561 : 10 Prosinac, 2013, 14:59:31 »
tnx na ekspertizi, lijepo je saznat nesto sto nisam imao gdje naucit (upravna skola  :toothy12::icon_thumright:


Uglavnom, drago mi je da sam naisao na taj video na youtubeu gdje je objasnjeno da kaciga (od kojeg god materijala skoljka bila) nebi smjela pretprit strukturalna ostecenja padom sa jednog metra na trvdu podlogu ako nije bila glava u njoj.
To ne znaci da cu svoju bacat po podu sa te visine, al ak slucajno padne (do sad je samo jednom pala n84 na pod na benziskoj, ostale nikad), jedino sto mogu je vizualno i opipom probat ustanovit jel se kaj sjebalo pa ak ne nadjem nista, koristit cu je i dalje  :icon_biggrin:


Inace, termolakirnica bi mogla vise stetit ljepilu kojem je eps pricvrscen za skoljku, a manje smoli koja je vezivo skoljke. Pada mi na pamet da kad bi kacigu ostavio na suncu usred ljeta, obzirom na crnu boju, temperatura bi morala narast i do 80C (mzoda i vise), a to su morali imat u vidu kad su radili kacigu. S druge strane, termolakirnica i nije nesto toplija od toga tako da sam malo zbunjen.... Mozda je pametnije ne drzat kacigu na suncu (u voznji se hladi od strujanja zraka) kad se ne koristi (ispijanje kave na moru nakon ugodne voznje) nego ju stavit u hlad

« Zadnja izmjena: 10 Prosinac, 2013, 15:05:43 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1562 : 10 Prosinac, 2013, 15:09:00 »
E da, nisam naveo najbitniju razliku koja se odma uoci u odnosu na Nolan....
Vec i kod navlacenja kacige na glavu se osjeti da je materijal iznutra puno kvalitetniji. Vise klasa bolji od Nolana, a kako sam imao prilike probat i Schuberth SR1 i S2 (koje imaju vrhunsku unutrasnjost), mirne savjesti mogu rec da je ovaj HJC tu negdje po feelingu

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1563 : 10 Prosinac, 2013, 15:22:35 »
Doomsday, (ako vec nisi, jer nisam trazio  ;D ), daj kad ces imat vremena na forumu napravi sticky temu o kacigama. Ne nuzno o firmama i modelima, nego tehnologijama izrade pa to nekako svrstaj u kvalitativne kategorije. Naravno, samo full face kacige (mozda i flip-up, al nekako sam skeptik), jer ostalo je lutrija imat na glavi - hebe mi se za mozak ako cu jest do kraja zivota na sondu jer nemam facu - bolje da me odma nema ;D

Offline Doomsday

  • Doomsday
  • Doomsday
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3008
  • Spol: Muški
  • Doomsday
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Doomsday
  • Moj Skuter: Doomsday
  • Moja Kaciga: Doomsday
  • MojSetup: Doomsday
  • MojSpuh: Doomsday
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1564 : 10 Prosinac, 2013, 15:25:54 »
Da, za 'ljepilo' su vjerojatno mislili na veze između različitih djelova unutar školjke, ne na samo, vjerojatno epoxy, vezivo u kompozitu...

Dok je visoka temperatura (i UV zračenje) kod polikarbonatnih kaciga problem za strukturu same školjke...

I da, to šta si zadnje navea i je ono di dosta ode razlike u novčićima, uz aerodinamiku i manju težinu...

Ono, kad se razni likovi čude kako to da ta kaciga i neka od 500 kn jednako štite pri padu...

Štite jednako, da, ali se ne nose jednako na glavi dok voziš...

A koliko često voziš, dok koliko često padaš...?

:zubo:

P.S. za ovu temu o kacigama, trenutno sam na godišnjem, nemam volje...  :laughing7:

Možda iza nove godine... Debelo možda... Jer sve već piše, po raznim temama... triba samo potražit i čitat...  :glasses2:
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA... :zubo:

:laughing7:

Offline zrakoplovac

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Križevci
  • Moj Skuter: runner sp50
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1565 : 10 Prosinac, 2013, 15:27:07 »
tnx na ekspertizi, lijepo je saznat nesto sto nisam imao gdje naucit (upravna skola  :toothy12::icon_thumright:


Uglavnom, drago mi je da sam naisao na taj video na youtubeu gdje je objasnjeno da kaciga (od kojeg god materijala skoljka bila) nebi smjela pretprit strukturalna ostecenja padom sa jednog metra na trvdu podlogu ako nije bila glava u njoj.
To ne znaci da cu svoju bacat po podu sa te visine, al ak slucajno padne (do sad je samo jednom pala n84 na pod na benziskoj, ostale nikad), jedino sto mogu je vizualno i opipom probat ustanovit jel se kaj sjebalo pa ak ne nadjem nista, koristit cu je i dalje  :icon_biggrin:


Inace, termolakirnica bi mogla vise stetit ljepilu kojem je eps pricvrscen za skoljku, a manje smoli koja je vezivo skoljke. Pada mi na pamet da kad bi kacigu ostavio na suncu usred ljeta, obzirom na crnu boju, temperatura bi morala narast i do 80C (mzoda i vise), a to su morali imat u vidu kad su radili kacigu. S druge strane, termolakirnica i nije nesto toplija od toga tako da sam malo zbunjen.... Mozda je pametnije ne drzat kacigu na suncu (u voznji se hladi od strujanja zraka) kad se ne koristi (ispijanje kave na moru nakon ugodne voznje) nego ju stavit u hlad
ja svoju uvijek stavljam u hlad, jer na suncu svaka plastika stari, kaj zbog topline, kaj zbog uv zračenja...
moj savjet je da bez obzira na materijal i sastav ide u hlad  :icon_thumright:
E da, nisam naveo najbitniju razliku koja se odma uoci u odnosu na Nolan....
Vec i kod navlacenja kacige na glavu se osjeti da je materijal iznutra puno kvalitetniji. Vise klasa bolji od Nolana, a kako sam imao prilike probat i Schuberth SR1 i S2 (koje imaju vrhunsku unutrasnjost), mirne savjesti mogu rec da je ovaj HJC tu negdje po feelingu

to se ti samo tješi  :laughing7:
to ti je ko da se voziš u kii optimi,koja je možda ista po udobnosti ko merc c klase,ali feeling nije ni približno isti  :toothy12:
:skuter:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1566 : 10 Prosinac, 2013, 15:27:55 »
I kaj se opreme tice, ja sam trenutno namiren od glave do pete. Kostalo je, puno je kostalo, al sto sam stariji, to vise cijenim zivot i zdravlje.

Redom:
hjc rpha 10 plus kaciga
M-tech Razor kozna jakna
Dainese SF kozne hlace
Held Titan rukavice
SIDI Vortice (air) cizme


tu je jos i zimska varijanta koja ukljucuje Held Gavia tekstilne hlace sa termo podstavom, IXS Merrit touring jakna sa termo podstavom, Suomy Touring cizme, Uvex zimske rukavice.

Za ljeto (ono najgore, 30C i vise, ali samo za umjerenu gradsku i prigradsku voznju - nikako za jurisanje po jadranskoj magistrali) - Suomy kozne + mesh rukavice i RS Taichi mesh jakna
« Zadnja izmjena: 10 Prosinac, 2013, 15:34:19 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1567 : 10 Prosinac, 2013, 15:33:41 »
E da, nisam naveo najbitniju razliku koja se odma uoci u odnosu na Nolan....
Vec i kod navlacenja kacige na glavu se osjeti da je materijal iznutra puno kvalitetniji. Vise klasa bolji od Nolana, a kako sam imao prilike probat i Schuberth SR1 i S2 (koje imaju vrhunsku unutrasnjost), mirne savjesti mogu rec da je ovaj HJC tu negdje po feelingu

to se ti samo tješi  :laughing7:
to ti je ko da se voziš u kii optimi,koja je možda ista po udobnosti ko merc c klase,ali feeling nije ni približno isti  :toothy12:

I schuberth i hjc imaju coolmax (na tu foru) unutrasnjost koja odvodi vlagu i toplinu od glave, ali prvenstveno sam mislio na osjet kojeg imas na kozi kad ih navuces - glatki materijali, ergonmski uredjena unutrasnjost itd. Imam specficne usi (velike i klempave  ;D ) i koliko god Nolan imao vise mjesta za njih (jer je skoljka sira), toliko mi je ugodnije u HJC jer je podstava ergonomski rijesena i usi su mi skroz stisnute (kao i cijela faca), toliko da sam nakon pola sata u sobi morao skinut kacigu koliko je stiskala za facu, ali nakon par dana, formiralo se po glavi i sad je ko saliveno. Danas probao na 180 kmh okrenut glavu u voznji i kaciga se nije ni pomakla u stranu, a vise nije neudobna i mogao bi je imat na glavi cijeli dan.
btw, HJC RPHA 10 ima manji kalup - kod nje je L velicina za 58-59cm opseg glave (kao i Schuberth), ali vecina proizvodjaca je u L velicini za 59-60cm opseg glave. Moja glava je 59.3cm i HJC mi je taman - jako cvrsto uz glavu, ali bez "hot spotova". Dapace, HJC RPHA u M velicini je za 58cm glavu, a L je za 59cm glavu (tako pise na naljepnici na kacigama).

Na netu sam nasao na vise strana da je hjc rpha 10 najudobnija sport kaciga. I mogu se slozit da je udobna - jendostavno, materijal unutrasnjosti je fenomenalan. Nije to klasicni HJC, ovo je njihov premium proizvod i razlika je velika.
Za razliku od Schubertha i Shoeia (probao), koliko cujem i Araia, HJC je jednostavno stavit na glavu i skinut. Ne razumijem kako im cheekpadsi tako dobro drze oko usiju i vrata, a na glavu ide relativno lagano. Schuberth sr1 i s2 sam skoro maljem morao nabijat na glavu koliko su tesko isle gore. Dapace, sa podbratkom SR1 nisam niakko mogao navuc koliko god se trudio.
« Zadnja izmjena: 10 Prosinac, 2013, 15:44:18 3alfa3 »

Offline Bokygs

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2090
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: GS
  • Moj Skuter: DT 125
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1568 : 10 Prosinac, 2013, 23:09:41 »
Bez uvrede,citam ovo da bi se kaciga trebala bacati u smece nakon najmanjeg pada...

Po tome bi vozaci endura/crossa prakticki nakon svake kvalitetnije voznje trebali kupovati nove kacige :toothy3:
To ispadne na desetke kaciga godisnje :toothy12:

Moja Nolanica N62 (bivsa) je pala puno puta s motora,2puta je padnuto s njom i udareno glavom i imala je kontakt sa asfaltom (drugi put s rubnikom) i osim ogrebotina nikakvih ostecenja.Prodana je dalje i tip je nosi uvijek na motoru,a ja sam si uzeo cross kacigu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1569 : 10 Prosinac, 2013, 23:40:51 »
Proizvodjaci kaciga kazu da se nakon pada (kad ti padnes i udaris glavom) kaciga vise ne upotrebljava. Testovi to potvrdjuju. Ko zeli - nek je nosi i dalje, stvar osobnog izbora.
Padom sa retrovizora nece postat neupotrebljiva. Bit ce samo ogrebana, ali ispravna za koristenje (u 99,99% slucajeva)

Offline Doomsday

  • Doomsday
  • Doomsday
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3008
  • Spol: Muški
  • Doomsday
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Doomsday
  • Moj Skuter: Doomsday
  • Moja Kaciga: Doomsday
  • MojSetup: Doomsday
  • MojSpuh: Doomsday
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1570 : 11 Prosinac, 2013, 01:00:11 »
Polikarbonatna Nolanica padom iz ruke ili sa motora ne gubi ništa... Kompozitna kaciga malo i ništa...

Kod bilo kakvih udaraca kad je kaciga na glavi, predio apsorpcijske podstave kacige se plastično deformira prilikom preuzimanja dijela sile udarca, i u tom području više ne štiti glavu ispravno prilikom sljedećeg udarca u isto područje... To vrijedi za sve vrste kaciga...

Prilikom manjih udaraca polikarbonatna školjka ne mora doživit nikakva niti vidljiva niti strukturalna oštećenja, jer se do neke mjere i određene sile udara događa elastična deformacija, tj. školjka se vrati nakon udara i deformacije zbog istog u početni oblik... Dok kompozitna školjka kacige doživljava prilikom apsorpcije dijela sile udara, u većoj ili manjoj mjeri, destruktivne plastične deformacije u obliku mikrofraktura i raslojavanja...

Ali, neovisno o tome što polikarbonatna školjka može proći bez ikakvih oštećenja, a kompozitna školjka ne može, obje bi kacige nakon udarca trebalo mijenjati jer u području udarca podstava više nije sposobna u dovoljnoj mjeri apsorbirati silu udara, pa vam se može dogoditi kod sljedećeg udarca da je kaciga opet u 'super' stanju, samo glava u njoj više nije...

 :binkybaby:
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA... :zubo:

:laughing7:

Offline vanjossi

  • Tržnica : (+12)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • 2T 098 593 105
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 180
  • Moja Kaciga: airoh
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1571 : 11 Prosinac, 2013, 01:24:46 »
Meni je moja Airoh pala na faksu sa stola i pukla na sredini a bila je stara tjedana dana, nije se vidjela ni jedna ogrebotina i jedva sam dobio novu kao reklamaciju  :redface:
Cuje se ovako "tok tok tok tok toktok tok tok tok toktok tok tok tok",naravno,ako je auspuh sa katalizatorom,ako je bez katalizatora onda se cuje "tak tak tak taktak tak tak

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1572 : 11 Prosinac, 2013, 11:29:27 »
meni moja soumy trek pala s volana od spa čim sam izašel iz dućana di sam ju kupil,upalil skuter i od vibracije tras,hahaha...skoro sam se plakal od jada,koi sam baksuz :P
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline formoz

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1514
  • Spol: Muški
  • TKO DRUGOM JAMU KOPA, TREĆOM GUMU PALI
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Medjugorje
  • Moj Skuter: Aprilia RS125
  • Moja Kaciga: XPEED
  • MojSetup: :)
  • MojSpuh: :P
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1573 : 14 Prosinac, 2013, 11:39:45 »
Ne znam ima li tko od vas xpeed kacigu. relativno nova marka, njemacka proizvodnja ako se ne varam.
udobnost fantasticna. nema nikakve buke, sustanja i slicno. ne treska do 200kmh nimalo. preporucio bi je svakome.
Prodajem farove i zmigavce od jetforcea i masu dijelova za apriliju rs. Sve po sportskim cijenama

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1574 : 14 Prosinac, 2013, 11:45:53 »
Kako mozes svakom preporucit kacigu kad se zna da osim velicine i kalup igra ulogu?  ;D
Inace, kaciga je korejska, a proizvodi se i u Kini

btw, na ebayu ih ima. Cijene vec od 50 dolara  ;D
« Zadnja izmjena: 14 Prosinac, 2013, 11:49:01 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1575 : 14 Prosinac, 2013, 12:45:59 »
Kako mozes svakom preporucit kacigu kad se zna da osim velicine i kalup igra ulogu?  ;D
Inace, kaciga je korejska, a proizvodi se i u Kini

btw, na ebayu ih ima. Cijene vec od 50 dolara  ;D

ma ti si picajzla, imao sam 7 kaciga i sve su mi bile ok..  ;D

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1576 : 14 Prosinac, 2013, 13:03:48 »
Kako mozes svakom preporucit kacigu kad se zna da osim velicine i kalup igra ulogu?  ;D
Inace, kaciga je korejska, a proizvodi se i u Kini

btw, na ebayu ih ima. Cijene vec od 50 dolara  ;D

ma ti si picajzla, imao sam 7 kaciga i sve su mi bile ok..  ;D

Kad su kacige u pitanju, nebi se htio zajebavat po forumu (za sve ostalo - dapace  ;D ). Odgovorno tvrdim da treba odabrat kacigu koja osim nazivne velicine odgovara i kalupom. Pravilno odabrana velicina i kalup je najbitnija za sigurnost

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1577 : 14 Prosinac, 2013, 13:21:26 »
Igra kalup ulogu jako puno,meni recimo ne pašu dosta modela IXS kaciga,jednostavno me žuljaju za popizdit i nikak ih normalno namjestit na glavu,oči mi dođu tam di bi trebal nos,a nemam kockastu glavu  :laughing7:
A većini kaj pašu sve kacige najvjerojatnije je da je pol tih kaciga bilo preveliko ili razlohano-korišteno.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1578 : 14 Prosinac, 2013, 13:46:45 »
A većini kaj pašu sve kacige najvjerojatnije je da je pol tih kaciga bilo preveliko ili razlohano-korišteno.

Arai je u USA napravio test na kojem se pokazalo slijedece:

8 od 10 ljudi nosi preveliku kacigu
Od tih 8, njih 2 nosi 2 broja preveliku kacigu, a imali su i slucaj da je covjek nosio xxl, a trebao je S (4 broja preveliko).


Michael Jordan je nakon NBA usao i u svijet moto utrka kao vlasnik momcadi, ali i sam vozi (amaterski) motor. Suradjuje sa Arai u USA i kad su mu kontrolirali kacigu, skuzili su da nosi 2 broja preveliku

A gdje je u svemu tome jos i kalup...
Zato Arai radi kacige u 3 kalupa - duguljasti, srednji i okrugli - iste kaacige, ali ovisno o obliku glave, odaberes kalup

« Zadnja izmjena: 14 Prosinac, 2013, 13:48:36 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Moj Z750 (novi zec na strani 47)
« Odgovori #1579 : 14 Prosinac, 2013, 13:50:11 »

Kad su kacige u pitanju, nebi se htio zajebavat po forumu (za sve ostalo - dapace  ;D ). Odgovorno tvrdim da treba odabrat kacigu koja osim nazivne velicine odgovara i kalupom. Pravilno odabrana velicina i kalup je najbitnija za sigurnost

je al opet nije isto kad voziš motor koji može potegnut 250km/h i na skuteru koji ide 50..