Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Tehnika voľnje za početnike  (Posjeta: 7509 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SandmanRI

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • akvarij.net
Tehnika voľnje za početnike
« : 17 Kolovoz, 2006, 11:13:30 »
Kad sam preuzeo svoj novi skuter bio sam apsolutni početnik, maksimalni domet vožnje na dvotočkašima bila mi je moja stara ROG specijalka. Prijatelj (hard core bajker) mi jedao par savjeta - ovo je gas, ovo su kočnice, koči uvijek prednjom, stražnju samo ako je opaka frka i pri kretanju uzbrdo, još par sitnica i finalnu napomenu - kad narasteš javi se da te naučim voziti pravi motor  ??? . Zajahao sam ga i bez većih problema dovukao se kući uz stvaranje kolone manjih razmjera, ali glavno da sam stigao. Jedino su mi ruke malo pobjelile od grčevitog stiskanja upravljača... Sad sam odvozio parsto km i savladao sam sve finese gradske vožnje i na mom skuteriću osjećam se sigurno.

Mene sad privlače duže rute, a mislim da moj TGB to može... međutim, strahujem od situacija koje još nisam doživio, a za očekivati su na otvorenoj cesti...

Recimo, vrlo dugačke nizbrdice, ili strme nizbrdice... kako kočiti bez straha da se kočnice ne pregriju?

Ili kako reagirati kad uletiš u zavoj sa suhog dijela ceste a u drugoj polovici zavoja mokro, ili pijesak ili neka slična promjena na cesti... proći bez kočenja i molit boga da gume izdrže, probat lagano kočiti nadajući se da neće kotač blokirati, ili odmah razmišljati kako je pametno što imaš policu životnog osiguranja?

Ajde neka nama početnicima ovi iskusniji daju par pametnih savjeta... pliz, bez offtopica i zajebancije, ovo je prilično ozbiljna stvar...

« Zadnja izmjena: 30 Kolovoz, 2006, 22:32:23 Napier »
Rijeka
previše ljudi premalo misli

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #1 : 17 Kolovoz, 2006, 11:28:12 »
savjet svih savjeta : ne koci PREDNJOM , vec s OBJE kocnice -a ja bi jos nadodao s naglaskom na zadnju...
prva kisa, pipni prednju kocnicu i naci ces se na podu u sekundi  :glasses9:

ne precjenjuj svoje mogucnosti, vozi sporije ako treba, bolje i to nego brze , a grijesis u putanjama.
uz to da nadovezem probaj nikako ne kocit u zavoju, kocenje odradi prije zavoja , a u zavoju lagani gas ;)

ako ne poznas cestu, vozi pomalo i uzivaj

opcenito sporija voznja ima svoje drazi i mnogi ju nepravedno obezvrijedjuju  :redface:

sto se tice izleta na dulje relacije pogledaj malo ovaj topic : http://www.mojskuter.com/forum/index.php?topic=220.0




Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline enigma

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #2 : 17 Kolovoz, 2006, 13:06:56 »
da eladio, svakako se slažem, NIKAD po kiši ne kočit prednjom kočnicom...uvijek koči prvo zadnjom, a po potrebi prednjom i to lagano a ne jako ko sivonja... :nono:

dobar ti je savjet što se tiče eladija...prihvaćam i potpisujem :toothy10:

Offline marconi

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: SF2
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #3 : 18 Kolovoz, 2006, 12:17:02 »
evo ovako:

kao što su već eladio i enigma rekli,koristit uvijek obje kočnice,nikako samo prednju ili samo zadnju...jel tek stiskanjem obje kočnice skuter dobija svoj najkraći zaustavni put.i kad kočiš nemoj stiskat kočnicu što bi se reklo ''ko konj'' nego je doziraj,da ne bi došlo do proklizavanja kotača.za to moraš dobit osjećaj,al tu uvelike igraju,osim kočnica,dobre i gume i asfalt.

pitao si za otvorenu cestu.ako svladaš grad,otvorena cesta sa skuterom ne bi trebala predstavljati problem.ako je 50 kubika laganini po strani,ne previše,tek toliko da te mogu zaobići jer automobili voze puno brže od 70-80 koliko ti je max brzina skuta.što se tiče naglih promjena podloge(suha na mokru),to se rijetko dogodi,al ako se i dogodi brzina na skutu je premala da bi se nešto moglo dogodit.jer ako pratiš cestu navrijeme ćeš uočit sklizak kolnik te tako i smanjit na primjerenu brzinu.

uzbrdice i nizbrdice? pa meni je najdraže vozit niz nizbrdicu jer dobijem extra ubrzanje  ;D .

nema straha ni od toga,jer nema takvih uzbrdica koje skut ne može izvuć ( bar ja nisam naletio ),a što se tiče nizbrdica,ne brini za pregrijavanje,ne voziš tegljač od 50tona  ;D

sad par situacija:

1.nešto najgore što se u vožnji može dogodit ( skuterom ili autom) je iznenadno,naglo kočenje. naime vozikaš se laganini,okreneš se za nekom ženskom onako bezveze,a ovaj ispred tebe počne kočit..stoga pogled uvijek na cestu!!
2.voziš se iza nekog automobila,i on lagano onako krstari 20-30km/h ,a tebi se žuri.i šta ti radiš? ideš ga preći jel? NE!!
a šta on radi:traži mjesto,ili neku uličicu,ili neku zgradu...štogod.uglavnom prelazi na stranu pretjecanja...

e i dobar savjet eladia : i sporija vožnja ima draži,al to se tek kasnije shvaća (čitaj iznad 25 )

aj uživaj u vožnji i uvijek vozi hladne glave!

ushirlo

  • Gost
  • Tržnica : (0)
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #4 : 18 Kolovoz, 2006, 12:30:01 »
čudi me potcjenjivanje prednje kočnice od strane kolega...........
mua zadnju koristi samo za lagano usporavanje (u zavojima na primjer, kad bi upotrebom prednje moglo doći do proklizavanja prednjeg kola u stranu)... kod motora tu ulogu ima kočenje motorom.........
jača i naglija kočenja pri iole većim brzinama zahtjevaju upotrebu prednje kočnice..........

mislim...... zašto po vama proizvođači skutera jače kočnice stavljaju naprijed..............

Offline marconi

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: SF2
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #5 : 18 Kolovoz, 2006, 14:37:34 »
čudi me potcjenjivanje prednje kočnice od strane kolega...........
mua zadnju koristi samo za lagano usporavanje (u zavojima na primjer, kad bi upotrebom prednje moglo doći do proklizavanja prednjeg kola u stranu)... kod motora tu ulogu ima kočenje motorom.........
jača i naglija kočenja pri iole većim brzinama zahtjevaju upotrebu prednje kočnice..........

mislim...... zašto po vama proizvođači skutera jače kočnice stavljaju naprijed..............

ne podcjenjuje nitko upotrebu prednje kočnice,već zagovaramo kočenje s obje...jer puno ljudi ima naviku kočenja samo s jednom,bilo prednjom,bilo zadnjom...

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #6 : 18 Kolovoz, 2006, 15:29:35 »
Prednjom kočnicom se  ostvaruje najveći dio od ukupne snage kočenja. Naime, zbog inercije dolazi do "prebacivanja" mase prema naprijed i zato je na prednjem kotaču potrebno ostvariti veću silu kočenja.  Zato je prednja kočnica veće dimenzije od stražnje.
Treba kočiti sa obje kočnice, mada većina nas za lagana kočenja koristi ili prednju ili stražnju kočnicu.
Sa korištenjem obje kočnice značajno se smanjuje zaustavni put nego sa korištenjem samo jedne.
U zavoju stražnjom kočnicom smiruje se motor, ali u suradnji sa prednjom.
Kada bi kočio samo stražnjom, zaustavni put bi bio značajno dulji nego da kočiš samo prednjom.
Ali svaki motor također je priča za sebe i ima svoje cake, pa dok ih se ne uhvati, polako...
Ima tu dosta za ispričati...
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline enigma

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #7 : 18 Kolovoz, 2006, 18:11:13 »
istina, samo pomalo i umjereno.obje kočnice su važne i svaki je motor drugačiji na neki način...sve je stvar navike, kad čovjek spozna snagu svog motora, šta može i kako se ponaša u određenim situacijama onda će ga lako ukrotit uz pomoć obje kočnice....ovo je dosta široka tema, jer najviše vremenski uvjeti diktiraju koju ćemo kočnicu prvo koristit...u svakom slučaju svi se slažemo u jednom...obje kočnice su tu s razlogom :frajer:

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #8 : 18 Kolovoz, 2006, 21:07:09 »
stvar je i navike, to najbolje znaju oni koji s motora precu na skuter pa love kuplung!!!  :toothy3: :toothy9:


dakle , kad se naviknes kociti previse prednjom, na kisi se neces dobro provesti  :glasses9:
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #9 : 19 Kolovoz, 2006, 13:57:47 »
stvar je i navike, to najbolje znaju oni koji s motora precu na skuter pa love kuplung!!!  :toothy3: :toothy9:


dakle , kad se naviknes kociti previse prednjom, na kisi se neces dobro provesti  :glasses9:


Točno!
Treba kočiti dozirano i prednjom i stražnjom kočnicom.
Zato i posoje obje.
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline filiplatinovicz

  • forumski djed
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3894
  • Spol: Muški
  • COITO ERGO SVM
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb, Centar
  • Moj Skuter: Vespu GT 200, Vespu PX 200E, Piaggio Skipper 125 4T, Peugeot X-fight (cvajo 50 ccm) i sve drugo što mu dosta ?esto do?e pod yay?eka
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #10 : 24 Kolovoz, 2006, 03:47:27 »
grad, selo, otvorena cesta... isti kua. vožnju prilagodi uvjetima. po kisi oprezno i polako. po lijepom vremenu prema vrsti prometnice. ni motor ni kočnice neće te izdat ako budes oprezan. Spustas li se sa cvajom po dugoj nizbrdici ponekad lagano dodaj gas radi podmazivanja... i koči kak su Ti pametni rekli.
ja bih ponovno u medjugorje. Hoces li sa mnom?  :toothy11:
www.MAGNETIX.hr
   www.MAGNETIX.hr
      www.MAGNETIX.hr
 ADVANCED TEHNOLOGY DESIGNED TO PROTECT

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Tehnika vožnje za početnike
« Odgovori #11 : 24 Kolovoz, 2006, 08:21:21 »
kada se ide?
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline Genesis051

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1759
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Hyosung Aquila 125 (prije: G. Runner 50 P.Jet)
Odg: Tehnika voľnje za početnike
« Odgovori #12 : 25 Rujan, 2006, 22:51:14 »
Istina, sad je već koji mjesec da imaš skut... pronađi tekst "Vožnja skuterom" (ja ti ne znam napisat da se klikom pozoveš na stranicu)
Tamo ti ima par stvari, na koje možeš (a i moraš) obratit pažnju za dužu i sretniju vožnju (nije da sebe reklamiram, samo želim podijeliti iskustvo)
Live to ride, ride to live

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Tehnika voľnje za početnike
« Odgovori #13 : 25 Rujan, 2006, 23:01:18 »
Jedno od pitanja je bilo kako kočiti da se kočnice na nizbrdici ne pregriju.
Ja se spuštam niz Velebit po 20-ak kilometara i to mi se još nije dogodilo.
Ali preventivno na dužim nizbrdicama ako se ne može kočiti motorom (pogonskim agregatom), što je slučaj kod variomatskog prijenosa, neku normalnu brzinu treba održavati povremenim laganim kočenjima sa obje kočnice. I treba, po nizbrdici, izbjegavati snažna ubrzanja.
Znači treba izbjegavati agresivno kočenje.
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline filiplatinovicz

  • forumski djed
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3894
  • Spol: Muški
  • COITO ERGO SVM
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb, Centar
  • Moj Skuter: Vespu GT 200, Vespu PX 200E, Piaggio Skipper 125 4T, Peugeot X-fight (cvajo 50 ccm) i sve drugo što mu dosta ?esto do?e pod yay?eka
Odg: Tehnika voľnje za početnike
« Odgovori #14 : 06 Studeni, 2006, 03:42:59 »
blokiranje obje kočnice može biti opasno osobito prednje. stoga treba vozit tako da se situacije mogu predvidjet pa da i kočenje uvijek bude dozirano, a ne nekontrolirano
www.MAGNETIX.hr
   www.MAGNETIX.hr
      www.MAGNETIX.hr
 ADVANCED TEHNOLOGY DESIGNED TO PROTECT