Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Tvrdoća centralni federa - TEST  (Posjeta: 11016 )

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline B.E.G.A

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1182
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novska
Tvrdoća centralni federa - TEST
« : 17 Veljača, 2010, 23:27:06 »
Evo video na kojem je lik svakom centralnom federu provjerio tvrdoću. Radi se o MORINIU.



Serijski 84,8
Bijeli 81,8
Žuti 85,4
Crveni 78,4

Naravno ova tri (crveni,žuti i bijeli) su od Malossia.
Mene zanima koja je mjerna jedinica i na koju foru se uopće gleda ovaj test,jer tu ispada da je crveni najmekiš,što nije,ni na papiru ni pod rukom :S

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #1 : 17 Veljača, 2010, 23:45:00 »
crveni su ocito fulali, mozda je neki stari bio  :toothy11:

a ovako kako su napravili tako se meni i u praksni pokazalo sa serijskim, bijelim i zutim
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline Ceki21

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #2 : 18 Veljača, 2010, 07:31:23 »
mjerne jedinice su kile :)
Trgo - Prijevoz RT

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #3 : 18 Veljača, 2010, 11:24:22 »
mjerne jedinice su kile :)

Nisu sigurno, jer ove vrijednosti bi bile prevelike. Vjerojatno se radi o funtama i za vrijednost u KG treba ovo sto je izmjereno pomnozit sa 0.453592

Offline stranger

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: jet-force
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #4 : 18 Veljača, 2010, 18:52:32 »
a koja je razlika kad na motor stavljaš tvrđi ili mekši centralni feder?

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #5 : 18 Veljača, 2010, 19:02:03 »
Do koliko postotaka tvrdoće/težine je moguće kompenzirat s težim/lakšim rolicama u sprezi s tvrđim/mekšim centralnim? Odnosno, da li je moguće uopće?

Offline Daci

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: ludi DiTech
  • Moja Kaciga: eto vidiš
  • MojSetup: malossi sranje
  • MojSpuh: LeoVince RR
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #6 : 18 Veljača, 2010, 23:30:17 »
ovo je radio high gain ... i mene je test iznenadio ... crveni feder je najmekši... federi su isti kataloški broj ko i za minarelli tak da je sita stvar osim serijskog naravno koji je od ditecha ... i provo je više federa i svi isto pokazuju

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #7 : 19 Veljača, 2010, 00:05:19 »
Do koliko postotaka tvrdoće/težine je moguće kompenzirat s težim/lakšim rolicama u sprezi s tvrđim/mekšim centralnim? Odnosno, da li je moguće uopće?

Ja sam se šetao po Pia federima od najmekšeg do najtvrđeg dok je gramaža kod mene išla od 8g do 4.1g u ovisnosti o centralnom naravno.
Sve to na kvazi Moriniu. Dakle, moguče je kompenzirati sve federe, ne vidim razlog zašto nebi bilo moguće.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline B.E.G.A

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1182
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novska
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #8 : 19 Veljača, 2010, 00:45:56 »
ovo je radio high gain ... i mene je test iznenadio ... crveni feder je najmekši... federi su isti kataloški broj ko i za minarelli tak da je sita stvar osim serijskog naravno koji je od ditecha ... i provo je više federa i svi isto pokazuju


Nije mi jasno kak crveni moze bit najmeksi kad rukom osjetim da je tvrđi od bijelog i zutog i to dosta ...

Offline Daci

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: ludi DiTech
  • Moja Kaciga: eto vidiš
  • MojSetup: malossi sranje
  • MojSpuh: LeoVince RR
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #9 : 19 Veljača, 2010, 10:31:54 »
eto vidiš da je ...sama logika...znam da ti voziš na crvenom federu..ajd mi sad reci kolo su ti teške rolice ??? s bijelim centralnim na ditechu su idealne 7.0-7.5 g ... na serijskom centralnom su mi 8.5 g rolice bile prelagane...znači što tvrđi centralni to teže rolice idu...ak se dobro sjećam ti imaš oko 6 g rolice...eto ti opet dokaza da je crveni najmekši

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #10 : 19 Veljača, 2010, 11:57:04 »
Inace je najbolje vozit na sto meksem centralnom federu pa imat teze rolice jer se time najmanje snage motora trosi na otpor kojeg feder pruza.
Tvrdji se stavlja samo ako treba popeglati rupe u ubrzanju (sa premekanim federom znaju okretaji past kasnije kroz ubrzanje)

Offline Daci

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: ludi DiTech
  • Moja Kaciga: eto vidiš
  • MojSetup: malossi sranje
  • MojSpuh: LeoVince RR
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #11 : 19 Veljača, 2010, 12:47:57 »
meni nije i dalje jasno svi su govorili da uz tvrđi feder ideu lakše rolice...a mnei se pokazalo obratno ...uz tvrđi feder teže rolice uz žuti mi trebaju teže rolice nego za bijeli a uz serijski još teže ..a po ovom testu se vidi da je bijeli mekši od serijskog i žutog .. po testu se vidi i da je crveni slabiji od bijelog to bi opet opravdalo moju teoriju da idu lakše rolice uz mekši feder jer bega vozi crveni feder sa lakšim rolicama nego za bijeli

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #12 : 19 Veljača, 2010, 12:56:27 »
meni nije i dalje jasno svi su govorili da uz tvrđi feder ideu lakše rolice...a mnei se pokazalo obratno ...


Dobro ti se pokazalo.
Pa i logicno je - da bi stisnuo nesto tvrdje (tvrdji feder), trebas jace pritisnuti (teze rolice)

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #13 : 19 Veljača, 2010, 13:30:47 »
meni nije i dalje jasno svi su govorili da uz tvrđi feder ideu lakše rolice...a mnei se pokazalo obratno ...uz tvrđi feder teže rolice uz žuti mi trebaju teže rolice nego za bijeli a uz serijski još teže ..a po ovom testu se vidi da je bijeli mekši od serijskog i žutog .. po testu se vidi i da je crveni slabiji od bijelog to bi opet opravdalo moju teoriju da idu lakše rolice uz mekši feder jer bega vozi crveni feder sa lakšim rolicama nego za bijeli

Na nekoj netuniranoj/base/mid tuniranoj mašini je tvrđi feder, teže rolice. Jedino kad se radi o nekom haj endu koji se previše  ;D vrti ide tvrdi feder i onda još lakše rolice. Stvar je u tome da na rolice djeluje centrifugalna sila i da su sve "teže" što se brže variomat vrti. Tj. nisu bukvalno teže već veća sila djeluje na njih pa više šire variomat, a onda je potreba i jača opruga koja bi im davala otpor penjanju!

Ovo je formula za centrifugalnu silu:
- drugi Newtonov zakon

Fc=centrifugalna sila
m=masa
v=brzina
r=polumjer

brzinu je moguće dobit pomoću formule opsega:

O=2*r*π tj. neka je 2r 10 cm, put je 31.4cm = 0.314m



Ako imaš neki highend koji vrti 14000okr/min, tj. 233okr/s ; i rolice 3.5grama
------------------------------------------------------
brzina rolice = 233*0.314m=73m/s

r=5cm= 0.05m

uvrstimo u gornju formulu za centrifugalnu silu

Fc=3.5g*((73m/s)2/0.05m)
Fc (highend)=373030

Usporedno sa serijalom koja vrti 6000okr/min, tj. 100okr/s ; i rolice 6 grama
-----------------------------------------------------
brzina rolice = 100*0.314m=31.4m/s

r=5cm= 0.05m

uvrstimo u gornju formulu za centrifugalnu silu

Fc=6g*((31.4m/s)2/0.05m)
Fc (serijala)=118315

Iz brojki se vidi zapravo kolika sila djeluje na variomat a tako i na samu oprugu i zašto na highendu ide tvrda opruga i što lakše rolice! Ispada da kad se zavrte lagane rolice na highendu da su zapravo 3put teže od ovih teških na serijali  ;D

Računao sam po sjećanju, al mislim da su formule ok, jedino bi još trebalo preračunat u neke veće jedinice krajnji rezultat al mi se neda tražit po formulama šta bi trebalo dobit na kraju, bitan je samo odnos veličina
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2010, 13:38:20 Pupo »

Offline doritos

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3108
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ZIP SP1
  • MojSetup: grinč mi fkral sve :/
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #14 : 19 Veljača, 2010, 13:47:42 »
 :icon_scratch:...PUPO nisam znal da si tak pametan jbt :icon_scratch: :icon_thumright:

Offline zizi_st

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • forumski skejter
  • *
  • Postova: 138
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner
  • Moja Kaciga: Airoh Warrior
  • MojSetup: Top performance Trophy
  • MojSpuh: Stage 6 chrom
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #15 : 19 Veljača, 2010, 14:00:37 »
meni nije i dalje jasno svi su govorili da uz tvrđi feder ideu lakše rolice...a mnei se pokazalo obratno ...uz tvrđi feder teže rolice uz žuti mi trebaju teže rolice nego za bijeli a uz serijski još teže ..a po ovom testu se vidi da je bijeli mekši od serijskog i žutog .. po testu se vidi i da je crveni slabiji od bijelog to bi opet opravdalo moju teoriju da idu lakše rolice uz mekši feder jer bega vozi crveni feder sa lakšim rolicama nego za bijeli
TO je i logicno kao sto je Daci napisao .. al me iznenadilo sto je po testu crveni najmeksi ..hmm :happy6:

Offline B.E.G.A

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1182
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novska
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #16 : 19 Veljača, 2010, 18:17:50 »
meni nije i dalje jasno svi su govorili da uz tvrđi feder ideu lakše rolice...a mnei se pokazalo obratno ...uz tvrđi feder teže rolice uz žuti mi trebaju teže rolice nego za bijeli a uz serijski još teže ..a po ovom testu se vidi da je bijeli mekši od serijskog i žutog .. po testu se vidi i da je crveni slabiji od bijelog to bi opet opravdalo moju teoriju da idu lakše rolice uz mekši feder jer bega vozi crveni feder sa lakšim rolicama nego za bijeli


Gle,neki dan sam probavao setupove sa serijskim variom,jer poliram kanale na multivaru.

Prvo sam probao par kombinacija rolica sa bijelim centralnim i pun pogodak su mi bile rolice 5,75 grama i najtvrđi žuti na flyu,jer sa bijelim i zelenim federčićima nije imao okretaja na startu,kod starta je stajao sekundu i onda krenuo,sa žutima sam to riješi.
Na red je došao crveni centralni i nakon par kombinacija najbolje su mu legle rolice 6 grama i zeleni(srednji) na flyu jer sa žutima su okretaji na startu odlazli u nebo,sad se tak vozim i planiram još neko vrijeme jer ide jebeno.

Sve mi je jasno ali nikako to da je crveni tri puta tvrđi pod rukom od bijelog a na ovom testu ispadne obrnuto ...  :dontknow:

Offline Daci

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: ludi DiTech
  • Moja Kaciga: eto vidiš
  • MojSetup: malossi sranje
  • MojSpuh: LeoVince RR
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #17 : 20 Veljača, 2010, 14:43:42 »
kao prvo hvala pupo na objašnjenju...ima logike  :headbang:

bega ... koje si rolice vozio u multivaru sa special beltom i crvenim federom ???...meni s bijelim sa ti reko 3x7g + 3x7.5g idealno

on je napravio test i sa piaggio oprugama kolko znam bijeli bi trebo bit najmekši i kod piaggia..ispravite me ak je krivo...uglavnom bijeli je tvrđi i od ljubičastog i od zelenog ...jedino je plavi tvrđi od bijelog

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #18 : 20 Veljača, 2010, 15:28:18 »
bijeli je najmeški pa onda ide serijski,žuti i crveni...koliko sam ja skužio DOK SAM ŠTELAO...samo što se problem šta ditechov serijski centralni sa 20+ tkm je tvrđi od malossi bijelog  :angry7:

ja neznam kako vama ali auspuh jaaaako utječe na odabir kombinacije rolina i centralnog. Ja vozim 4,7gr + crveni centralni na 70ccm + Laser x-pro dok netko s 70ccm+ZX vozi 8gr i bijeli centralni  :dontknow: :binkybaby:

kaš što reče jedan npvi član ovdje "...znaci da ubija da traje samo 2 iljade a l da kolje..."  :icon_biggrin: :icon_biggrin: :icon_biggrin: :toothy12:
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Tvrdoća centralni federa - TEST
« Odgovori #19 : 20 Veljača, 2010, 16:01:45 »

Dobro ti se pokazalo.
Pa i logicno je - da bi stisnuo nesto tvrdje (tvrdji feder), trebas jace pritisnuti (teze rolice)

Pa logično jest, ali si malo zbunio manje iskusne članove ovime:
                              |
                              |
                             \/
     

Inace je najbolje vozit na sto meksem centralnom federu pa imat teze rolice jer se time najmanje snage motora trosi na otpor kojeg feder pruza.
Tvrdji se stavlja samo ako treba popeglati rupe u ubrzanju (sa premekanim federom znaju okretaji past kasnije kroz ubrzanje)


Svi su skužili (pa i ja) da uz mekši centralni moraju ići teže rolice po ovome kaj si napisao.  :toothy11:


Meni je uvijek motor išao bolje sa bijelim centralnim nego sa žutim. Bez obzira kaj na žutom centralnom stavim malo teže rolice i takoreći imam sa oba setupa iste okretaje, uvijek je sa bijelim bio momentiji  :headbang:

Zato ja vozim isti bijeli centralni već više od 5 godina  :icon_tongue:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo: