Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Stepen kompresije - Merenje i proračun  (Posjeta: 73905 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Stepen kompresije - Merenje i proračun
« : 03 Veljača, 2010, 15:11:26 »
Znate da se povećanjem kompresionog odnosa dobija na snazi.. Ali šta se gubi ?

U dosta postova sam pročitao, zaptivač ovakav ili onakav, može sveska - ne može sveska, ostrugali smo cilindar da klip izlazi do kraja itd. Mnogi govore da ne treba ništa dirati, da je tako najbolje kako je fabrika spremila..

Ostaje pitanje da li frizirati ili ne...

Ja sam uvek bio za, ali sa pravom argumentacijom i ciframa na papiru...

Da ne odem predaleko za veći kompresioni odnos je potrebno gorivo sa više oktana jer je tada pravilniji rad motora. . zato što je slabo oktansko gorivo podležno samozapaljenju i tada dolazi do nepravilnih eksplozija koje negativno utiču na snagu motora i veoma štete ležište karika, čelo klipa i ležajeve na klipnjači...

Nekada je postojao benzin Super 98 oktana, stariji vozači će znati da se to prodavalo kod nas na pumpama, i kvalitet tog goriva je bio na zavidnom nivou. Danas kupujemo neki 95 oktanski benzin koji je sreća ako ubode 95 oktana..  Opet postoje razni aditivi, ja sam koristio Liqui Moly , octane plus koji dodaje 4 oktana, a sertifikovan je i za 2T i za 4T mašine.. ima različitih octane booster-a, samo treba paziti da bude upotrebiv za 2T motore. Tajna postoji jer oktanski podizači neutrališu ulje u mešavini, pa da ne bi došlo do slabog podmazivanja ja za svaki slučaj mešam +1% u kombinaciji sa 2T oktanskim aditivom... dakle 2% + 1% full sintetike...  Sve je to dobro, ali se još uvek Shell V power gorivo od 100 oktana razlikuje značajno od ovih kombinacija...



dakle o ovome treba razmišljati kad prebacite kompresioni odnos 9:1, sve ispod radi odlično sa standardnim 95 gorivom...

odosmo predaleko, daj prvo da razjasnimo kompresioni odnos..

fabrički skuteri koji se voze sa klipom sa dve karike su podešeni neko je rekao do 7:1 manje više... Tu imamo određeni prostor u glavi motora koji diktira taj odnos...Šta ustvari znači 7:1

To znači da je zapremina kompesionog prostora glave Vg kada je klip u GMT, 7 puta manja od ukupne zapremine glava plus mašina Vc+Vg.. Dok je zapremina cilindra Vc radna zapremina motora.


pa ako je motor 49ccm onda je zapremina glave  8ccm (kubika)

dakle 49+8=57  i posle 57/8=7,12  to je kompresioni odnos 7,1:1

šta ukoliko nam je klip 39mm ili 47mm.. naravno kompresioni odnos iste zapremine glave postaje veći jer je radna zapremina motora sa klipom 39mm

r^2 * PI * h

gde je
r poluprečnik klipa 39/2
PI pitagorin broj 3,1415
h hod klipa

dakle 39/2=19,5 pa to na kvadrat 19,5*19,5=380,25 puta PI to je 380,25*3,1415 i puta hod koji je 43mm dobijamo 51365 kubnih milimetara a to je 51,3ccm

pa je kompresioni odnos 51,3+8=59,3/8=7,41 ili 7,4:1

u slučaju 47 klipa kompresioni odnos iste glave biće 9,5:1, dakle za kitovane 70cc mašine mala glava daje ovaj kompresioni odnos

e sad kako da znamo kolika je zapremina glave ? ne bi bilo loše da raspolažemo sa fabričkim parametrima original glave pre nego što bilo šta počnemo da radimo..  U raznim tunerskim spisima se spominje 12,5:1 za vazdušno hladen motor kao gornja granica..

da ne idemo predaleko veoma bitan faktor je tzv Squish, ili ti odstojanje najniže tačke glave od čela klipa u istoj tački


slika je iz Jennings-a da ne bude da sam je ...

kako merimo squish i zašto nam je on bitan...

jedna od metoda je tinol žica za lemljenje, koja se kroz otvor svećice savijena u luku lagano pritisne klipom tako što rukom zaokrećete magnet da klip dođe do GMT-a, i posle merimo debljinu te žice..


ove nadalje nisu iz Jennings-a vec iz moje radionice

nisam rekao zašto je bitan squish.. debljinom zaptivača ispod cilindra i zaptivača na glavi možemo da podešavamo kompresioni odnos u nekim slučajevima bez da stružemo po glavi, a i ako glavu preradimo i možda preteramo... podešavanje je neophodno.. moramo znati koji kompresioni odnos vozimo...










sve jedno čime merite squish bitno je biti precizan..premerite šublerom odnos GMT  klipa do ruba cilindra... u slučaju da  klip ide do kraja nema šta da se meri, ostaje premeriti samo glavu









nađite neki komad klingerita ili materijala koji se neće raspasti ako se malo promoči i improvizujte debljinu squish-a








slike nadalje kako izmeriti zapreminu glave... prvo izmešajte gorivo i ulje u koncentraciji da se dobro vidi tečnost, čisto ulje je pregusto pa zato izmešajte pola pola.. nabavite špric od 10ccm, uvrnite svećicu .. i merenje može da počne ..

spirajte prvo 4ccm, pa probajte, ako tečnost ne izlazi do vrha, dodajte još 1ccm, i tako dodajte uvek po jedan kubik dok tečnost ne dode do ivice kada spustite klip slobodnom težinom ili blago pritisnite klip rukom preko improvizovanog squish-a

zapremina glave biće tečnost koja nedostaje u špricu






Prospite, obrišite ili izduvajte glavu i svećicu na suvo, i ponovite postupak , proverite još jedanput traženu zapreminu, da bi se uverili 100% u volumen tečnosti koja je potrebna





blagi pritisak rukom po klipu je ipak neophodan








nadalje ide provera debljine zaptivača ispod cilindra kako bi znali kod podešavanja šta imamo i šta nam treba, u nekim  slučajima i zaptivača ispod glave.. na slikama ga nema jer na ovom postoji samo gumeni prsten, pa je glava direktno na cilindru...

Nemojte zaboraviti da preterivanje sa kompresijom na klasicnom klipu sa dve karike može da dovede do produvavanja, pogotovu ako baš nije nova mašina mislim na toleranciju klip prema cilindru, a treba da znate da je zagrevanje kod povećanja kompresije na glavi povišeno i da postoji opasnost od pregrevanja leti...zato kod vodeno hladenih mašina može veća kompresija da se uradi... Ovaj sa slika ima 13,5:1  da vas ne zbune mere na slikama 0,5mm ... slike su za primer samo...

u svakom slučaju ja za obične klipove standard mašine ja ne bih prelazio 9:1 a na 70cc tuning cilindre 12,5:1 , kod modular glava kako je već proizvođač propisao... pritisak koji dobijamo povećanjem kompresije dovešce režim motora u manje elastično stanje i veću vršnu snagu na rezonantnim obrtajima... i da ne zaboravim pre nego što se odlučite da povisite stepen kompresije proverite stanje ležajeva na klipnjaci radilice... Ne sme biti hoda.. povišena kompresija ce načetu radilicu u vrlo kratkom roku uništiti...
« Zadnja izmjena: 04 Veljača, 2010, 15:55:54 mmario73 »

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #1 : 05 Veljača, 2010, 16:18:37 »
zaboravio sam reći kako podešavamo kompresioni odnos povećanjem ili smanjenjem squish-a, misleći da je to vrlo jednostavno, u stvari ....



preneću vam primer sa slika:
mereno odstojanje klip prema rubu cilindra 0,5mm
mereno odstojanje ivica glave od stvarnog kompresionog dela 0,6mm
mereni squish tinol žicom 1,1mm
merena zapremina glave sa improvizovanim squish-em od klingerita 5,5cl
debljina zaptivača ispod cilindra 1mm

ovde imamo malossi cilindar za skuter koji je sa klipom prečnika 47mm i hodom 39,8mm
dakle radna zapremina ove mašine je

47 / 2= 23,5 pa ide r^2 * PI * H

23,5 * 23,5 * 3,1415 * 39,8 = 69048 odnosno 69ccm

kompresioni odnos je
...........Vc+Vg
K = --------------    dakle 69 + 5,5 = 74,5 ; 74,5 / 5,5 = 13,5:1   
..............Vg

na slikama se vidi da 5cl nije bilo dovoljno već 5,5 dovodi do izlaska tečnosti po ivici.. Ugrubo ja sam zadovoljan jer je ovaj cilindar projektovan da radi sa ovim kompresionim odnosom..
Napomenuću da greške postoje i da je uvek bitno što preciznije meriti...

ajde da vidimo šta ukoliko želimo da povećamo kompresioni odnos za recimo 0,5mm
to može da se uradi na dva načina da se skine od glave 0,6mm ili da se spusti cilindar za 0,5mm jer toliko imam fore pošto klip ne ide do GMT već ostaje 0,5mm Squish na samom projektu cilindra..

Izmeniću zaptivač ispod cilindra koji je debljine 1mm na tanji od 0,5mm i tada će klip doći do same ivice, a squish će mi se smanjiti za 0,5mm

ukupan squish će biti umesto 1,1mm sada 0,6mm tj. samo koliko ga ima u glavi...

koliko utiče na kompresioni odnos.. zapreminski 47mm prečnik visina 0,5mm

r^2 * PI * h dakle 23,5*23,5 * 3,1415 * 0,5 =  867,4 ili 0,86ccm

pa će kompresioni odnos biti 5,5 - 0,86 = 4,64
i po računu 69ccm + 4,64 = 73,64 / 4,64 = 15.87 ili

15,8:1 što je previše

-----------------------------------



ajd jedan primer serijskog skutera
promer klipa 39,5mm
hod klipa 39,2mm
zapremina 39,5 / 2= 19,75^2 * PI * h= 48034 ili 48ccm
kompresioni odnos fabričkog motora 7:1 podatak iz knjige
debljina zaptivača ispod glave je 0,5mm (podatak proveriti)
debljina zaptivača ispod cilindra je 1mm (podatak proveriti)
klip ide do ivice cilindra 0,2mm (podatak proveriti)
ivica glave od kompresionog prostora 1,2mm (podatak proveriti)

prvo možemo izračinati zapreminu glave služeći se fabričkim parametrom

7:1 dakle K = 7

.........48 + x
K=----------------- odnosno 48 + x = K * x dalje  48 + x = 7 * x
..............x

pošto je jednačina dinamička i x vezuju dve različite operacije ne može da se dobije tačan rezultat.. ostaje da metodom uvršćivanja pronađemo približnu vrednost

ja sam došao do vrednosti 8cl

pa je 48 + 8 = 56 ;  56 / 8 = 7 odnosno 7:1

zato je ovde potrebno izmeriti stvarnu vrednost, al ajde recimo da nismo merili, nama je potreban stepen kompresije 9:1 jer je u pitanju običan klip sa dve karike

probajmo uvrstiti za X broj 6, dakle da nam je zapremina glave 6cl

K = 48 + 6 = 54 / 6 = 9  dakle 9:1

preostaje da vidimo kako da umanjimo zapreminu glave za 8 - 6 = 2ccm

ako je prečnik glave i zaptivača 40mm (proveriti podatak) pa će poluprečnik r biti 20, i zapremina u kubnim milimetrima pa je V = 2 * 1000 = 2000

V = r^2 * PI * h

..............V
h= -------------------  dakle 2000 / 20^2 * 3,1415 = 2000 / 1256.6 = 1,59 mm
............r^2 * PI

dakle možemo skinuti sa original glave 1,2mm i možemo zaptivač ispod cilindra menjati na 0,8mm debljine jer 0,2mm imamo fore da klip dolazi do gornje ivice i imaćemo 1,4mm dobitak, što je malo .. koliko ?

V= r^2 * PI * h = 400 * 3,1415 * 1,4 = 1759 odnosno 1,7ccm pa je 8 - 1,75 = 6,25

iiii kompresioni odnos K = 48 + 6,25 = 54,25 / 6,25 = 8,68 dakle 8,7 : 1

Ovde se jasno vidi da je za veću kompresiju od ove neophodno menjti i zaptivač ispod glave koji je uglavnom od čelika ili bakra, na tanji, a to je veoma riskantno jer treba naći odgovarajući materijal manje debljine i raditi ispočetka ili premeriti zapreminu..

Uvek možete varirati sa zaptivačem ispod cilindra u meri dok klip ne dođe do ivice cilindra, dalje moguće je strugati glavu u delu koliko dozvoljava visina od ivice naleganja sa cilindrom do prostora squish band-a... Preostaje još zaptivač glave koji bih ja na kraju menjao ako ne postoji drugo rešenje, mada dešava se da se susretnemo sa Cilindrima koji su 70ccm i kojima klip u GMT ima i po 1,5mm odstojanja, tada ne preostaje ništa drugo nego da se cilindar na strugu spusti i da se odstojanje klipa kada je u GMT do ivice cilindra umanji... Mada su pre svega merenje i račun po meni neophodni...

Da se nadovežem na gornji primer ja bih se zadovoljio sa kompresionim odnosom 8,7:1 za setup skutera sa fabričkim klipom...

« Zadnja izmjena: 24 Veljača, 2010, 16:14:56 mmario73 »

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #2 : 05 Veljača, 2010, 17:08:44 »
Jako koristan post. Ovo sa omjerom kompresije nisam znao.  :icon_thumright:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #3 : 05 Veljača, 2010, 22:25:53 »
Dva tri dana sam lupao glavu sa obrascima koji se baziraju na zapremini koju definiše sferna površina čela klipa.. i upravo sam došao do zaključka da se u zavisnosti od zakrivljenja čela klipa menja zapremina.. Međutim pošto nas zapravo interesuje koliko se menja kompresioni odnos sa pomeranjem squish-a, došao sam do zaključka da su rezultati za kalkulacije bazirane na oba principa ravno čelo klipa i zakrivljeno isti...

Neki dan sam i postovao definicije, pa sam kasnije obrisao, suvišno smaranje ljudi je to.. u Excell-u su oba načina kalkulacije implementirana pa proverite..

hvala

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #4 : 06 Veljača, 2010, 12:29:50 »
Kako znati koliki je najveci dopusteni stupanj kompresije pojedinog motora,odnosno pojedine zapremnine odrezenog motora? Vjerovatno postoje podaci za novo kupljen cilindar,ali dali postoje za serijske termo grupe?  Ako postoje negdje podaci bilo bi ih dobro priloziti uz ovu temu. Vrlo korisno  :) :icon_thumright:
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #5 : 06 Veljača, 2010, 13:46:53 »
Only trial and error metoda. Ovisi o potrošenosti karika, zazoru istih, stanju cilindra, detonaciji goriva i podosta drugih parametara.  ;D
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #6 : 06 Veljača, 2010, 13:57:58 »
Znaci ako se kompresija pretjera i rikne motor,zapisem na papir njenu vrijednost i prekrizim pa na novom cilindru smanjim sitno i probam da vidim jel dobro? Ne pije mi vodu bas...ako ima za aftermarket cilindre podaci,trebali bi biti i za serijske... :dontknow:
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Laki

  • Tržnica : (+25)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2257
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
  • Moj Skuter: SR186 Lc ....
  • Moja Kaciga: Arai Chaser
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #7 : 06 Veljača, 2010, 14:01:59 »
meni je jedan stari tomos majstor reko da iznad 12.5:1 nemas sta trazit.

Primjer Za sp180 aftermarket glave su max 12.5:1(pm, kb, bgm) malossi je 10.5:1, a serijska 9.8:1

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #8 : 06 Veljača, 2010, 14:11:23 »
Gle... Kompresija se diže kad se hoče popeti po okretajima gore. Inače smjesa presporo gori i motor teže dolazi do visokih okretaja. Naravno, ovo je sad stvarno skračeno izdanje.
No, problem je što kod serijskih cilindara nemaš podataka a uz to previsoka kompresija hoče pomoči kod prevrtavanja. Dakle, smjesa sili više okretaje a nemaš punjenje kako spada i onda se lako desi detonacija.

Dakle, nije to samo, spusti glavu i to je to. Ne, ima dosta drugih parametara. Na višim okretajima se više klipnjača isteže, karike pate, pitanje je stubline, portova i punjenja cilindra, usisnih lamelica tj. pojave plivanja i stvarno još podosta parametara da bi sve to radilo kako spada. Zato i kažem, jako je teško nešto tu generalizirati.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #9 : 06 Veljača, 2010, 14:11:49 »
meni je jedan stari tomos majstor reko da iznad 12.5 nemas sta trazit
To je vazece za sve zapreminine motora? jer recimo 50ccm ima 7:1,sumnjam da bi i mogao dobiti 12,5  ;D  Ciljam na to jer,po ovim formulama,vrijednostima trenutne kompresije,znamo povecati i izracunati vrijednost iste. A mene zanima kako znati koliko povecati kompresiju,odnosno dali se kompresija povecava u odnosu na trenutni setup motora,za određenu upotrebu ili kako. Ili se to radi ''odokativno'',u sto sumnjam. Ako me razumijete na sta mislim...
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #10 : 06 Veljača, 2010, 14:24:47 »
Naravno da je važaće za sve zapremnine.

Ako ti oblik glave motora dozvoljava toliku kompresiju, zašto nebi bilo moguče?
No opet, tu ulaze neke posebne tehnike u đir. Nije kod recimo dizela čelo klipa i glave posebno dizajnirano bezveze jer oni ipak vrte preko 17.5 kompresiju što je enormno puno.

Da, kompresija se "štela" naspram traženih okretaja, snage, krivulje momenta i ostalih parametara. Turbo motori traže male kompresione omjere, recimo u područu od 8 do 10 dok NA benzinac ide od 9 do 12 i preko u nekim aplikacijama. E sad, ako je cilindra namjera da bude vozan u cijelom rasponu okretaja onda se traži cca da se vrti omjer kompresije oko 10. Ukoliko se traže povečani okretaji, stupanj kompresije se penje no isto tako se " uvjetno rečeno gubi" dolje i povečava se naprezanje drastično. Nije sad da češ izgubiti moment u autu skroz nego se neče povečati u cijelim rev rangu pa če ti se činiti da si dolje "izgubio". Kod skuter te boli briga za to, no povečanje kompresije kao što je mmario več rekao, dovodi do velikog povečanja momenta i tu dolazi do problema. Klipnjače na radilicama drže samo onoliko momenta koliko im to materijal izrade dozvoljava dok recimo snagu se može drastično prekoračiti. Opet, moment je prava jedinica koliko je motor jak no ovisi o okretajima pa se izražava u jedinici snage što je krivo.


Bla bla bla... ručak. Idem papati pa ti pojasnim još neke stvari.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #11 : 06 Veljača, 2010, 14:30:02 »
Hvala puno,obavezno se vrati da prodiskutiramo jos to jer me zanima. Dobar tek lol
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #12 : 06 Veljača, 2010, 14:54:41 »
Dakle, moment je zapravo sila koja ubrzava auto/motor/brod/bla dok je recimo snaga samo produkt momenta i okretaja i iz nje se ne vidi skoro ništa.

Poanta je da se sa snagom radilica i motor lako nosi, dok sa momentom NE a kompresija mjenja upravo taj faktor momenta.
Zašto sam ovo napisao?
Zato što kod tuninga NA motora nije poanta izvlačenja momenta u niskim okretajima nego se sa raznim stvarima on diže kroz područje okretaja.

Lakše je to shvatiti kroz matematičku formulu. Recimo da je moment konstantan, samo se mjenja područje gdje se on nalazi kroz područje okretaja.
Ispasti če da je auto "snažniji" iako je moment motora ISTI. Znači, snaga se računa kao (okretni moment x rpm)/5250

Snaga = (broj okretaja motora X okretni moment) / 5252

Ako auto ima 200Nm momenta na 3500 okretaja, ispada da mu je vršna snaga na tim okretajima jednaka 133kW no ako dignemo isti taj moment na recimo 5000 okretaja, ispada da auto ima 190kw snage i ispada da je taj motor jači no u suštini nije! Ono što Hondine motore izvlači je činjenica da one imaju momenta, samo ne nisko ko europski auti več visoko a isto tako to je i tajna zašto dizelske uljare idu toliko dobro iz niskih okretaja sa virtualno "manje" snage nego istovjetan benzinac. ;)


Dakle, sad kad smo shvatili da je moment ono što je bitno, lako se povuče paralela sa kompresijom.
Dakle, dizanje kompresije diže i moment (a samim time i snagu) no ono što je bitno je činjenica da nam taj sav moment ne treba ispod rezonancije sustava tj. asuspuha kojeg koristimo nego na rezonanciji.
Fora je u tome da ako se sve tako odradi, skuter če imati puno snage ali če lomiti remenje, klipnjače i lagere kao da su kikiriki. Zato je to nauka sama po sebi jer ono što nam treba je linarno razvijanje momenta koji nesmije biti previsoko i tu sad ima tonu mjesta za optimizaciju svih dijelova.
« Zadnja izmjena: 06 Veljača, 2010, 14:57:45 Giz »
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #13 : 06 Veljača, 2010, 15:37:16 »
Znaci ovisno o setupu motora,odnosno o njegovoj upotrebi se povecava i kompresija. Znaci,kod tuninga, potrebno je uzet u obzir sve komponente skutera i na temelju njih povecati kompresiju na neku optimalnu brojku koja bi bila predviđena za postojeci setup. Jesam skuzio?
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #14 : 06 Veljača, 2010, 16:16:10 »
Spot on!  :icon_thumright:


Dakle, nije sve u brušenju glave ako ostatak nije prilagođen, no ako se ide na veči broj okretaja onda je svakako preporučljivo "olakšati" motoru sa dizanjem stupnja kompresije.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #15 : 06 Veljača, 2010, 16:25:39 »
...recimo 50ccm ima 7:1,sumnjam da bi i mogao dobiti 12,5


Nemoj brkat kompresijski omjer i pritisak. Omjer je onoliki kolika je razlika u volumenu kad je klip u GMT odnosno DMT, a pritisak je ono sto mjeris manometrom kurblajuci

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #16 : 06 Veljača, 2010, 16:31:01 »
Odlicno...e sad imam jos jedno pitanje. Znaci pokusao sam izmjeriti,prema formulama, stupanj kompresije na 125 cilindru. Dobio sam da je zapremnina (Vc)128,2, apremnina glave (Vg)14 na temelju mjerenja squisha i punjenja glave tekucinom te mjerenje spricom kako je opisano gore u postupku. Konacni rezultaz mi je 71,1....Moje pitanje;dali se tu pomice decimala u lijevo za jedno mjesto posto je rijec o 125ccm cilindru (troznamenkastom broju) sto bi bilo da je stupanj kompresije 7,1:1 ? Ili sam pogrijesio negdje
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #17 : 06 Veljača, 2010, 16:32:01 »

Nemoj brkat kompresijski omjer i pritisak. Omjer je onoliki kolika je razlika u volumenu kad je klip u GMT odnosno DMT, a pritisak je ono sto mjeris manometrom kurblajuci
Ono nije moj podatak  ??? Ali razumijem sto zelis reci
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #18 : 06 Veljača, 2010, 20:52:14 »
Spot on!  :icon_thumright:


Dakle, nije sve u brušenju glave ako ostatak nije prilagođen, no ako se ide na veči broj okretaja onda je svakako preporučljivo "olakšati" motoru sa dizanjem stupnja kompresije.

Da :icon_thumright:, ali do određene granice ovisno kakvu namjenu i kakav sistem prijenosa ima takav motor. 2t natjecateljski motori sa brzinama ovisno o konfiguraciji staze mogu imati različite glave odnosno sa različitim kompresijskim omjerima i squish površinom.
Za dobra ubrzanja kod kratkih dionica i snagu na srednjim okretajima kao što si prije naveo je preporučljiva glava sa visokom kompresijom a za duge pravce i visoke okretaje glava sa manjom squish površinom koja ima i manju kompresiju te omogućuje bolje razvrtavanje motora.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Stepen kompresije - Merenje i proračun
« Odgovori #19 : 11 Veljača, 2010, 12:05:40 »
Zapremina glave može da se premeri i na sledeći način.

Prvo izradite od pleksija kvadratnu ploču i probušite rupe na otvorima gde inače prolaze brezoni, kao i dve male rupice, jednu po sredini gde ulivamo tečnost i jednu malu pri ivici kako bi vazduh izašao



Zatim pritegnete i pod uslovom da glava nije kriva,..... a ako je kriva onda već odavno na motoru ne radi kako treba..



Sipate tečnost dok ne dođe do rupice i dok sav vazduh ne izađe, i na kraju odmerite zapreminu odlivene tečnosti iz šprica



Hvala Goxi-ju sa Tomos Srbija foruma za slike i ideju...glava je preživela koji lom karika, al se drži...

Sad vidimo da imamo stvarnu zapreminu glave Vg i odstupanje od ivice cilindra ukupno, ukoliko ga u glavi uopšte ima, na slici je glava spuštena na nulu..U kalkulacije unosimo squish koji čine zapremina zaptivača i odstupanje od ivice čela klipa do ivice cilindra kada je on u GMT

Kasnie oduzmemo zapreminu sfernog zakrivljenja čela klipa od ravne površine, sa kojom mi ovde radimo i merimo.. neophodno je prvo izračunati zapreminu čela klipa...

Ako smo usvojili da je čelo klipa odsečak lopte možemo se poslužiti sledećim formulama:



gde je neophodno izmeriti visinu čela klipa od ivice, kako bi dobili tačan podatak o poluprečniku lopte koji ocrtava čelo klipa tj, odsečak lopte...

pa je proračun za zapreminu ovog odsečka

...........PI * d^2
Vč= ---------------  *  (3 *R - d)
................3

gde je
R -- poluprečnik lopte
d -- visina čela klipa od ivice




ponoviću i kako se dobija poluprečnik lopte iz parametara visine čela klipa i poluprečnika dijametra klipa

..........r * D
2R = ---------    odnosno
............d

.............r * SQR (r^2+d^2)
...........--------------------------
.........................d
R = ----------------------------------
.........................2

gde je
r - poluprečnik odsečka ili poluprečnik dijametra klipa
d - visina čela klipa
D - hipotenuza pravouglog trougla čije su katete r i d vidi sliku gore
R - poluprečnik lopte sa kojom radimo u kontekstu isečka

Pošto smo sve izračunali preostaje da premerimo
1. odstupanje od ivice čela klipa do ivice cilindra kada je on u GMT - prvi deo squish-a
2. debljinu i prečnik zaptivača ispod glave - drugi deo squish-a
3. zapreminu glave na gore opisan način - gde je u nekim slučajevima i treći deo squish-a

Zapremninu kompresionog prostora glave Vg čine ukupna zapremina glave i zapremine oba squish-a gore nabrojana od kojih se oduzima zapremina čela klipa kada je on u GMT. Sve zapremine squish-a možete slobodno računati kao zapremine valjka.


« Zadnja izmjena: 24 Veljača, 2010, 16:15:53 mmario73 »