Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: R50X  (Posjeta: 10097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
R50X
« : 17 Siječanj, 2010, 01:32:30 »
Razmišljao sam dali bi otvorio temu ili nebi... do danas...
Opet sam raskopao scooter i stari mi je rekao da sam se oprostio od mozga. Iskreno se nadao da scooter neču rastepsti i napraviti zvijerku kao što sam napravio od auta.
Ma moš mislit!  :toothy12: :toothy9:

Odakle da krenem?  ???

Ajd sa početka... Kupljen prije 2 tjedna... sad več ima 800 na čukicama!  :headbang:
Skinute blokade na 300km, aupuh na putu, kit planiran za sljedeči mjesec.Servisa službenog nikad vidio niti če ikada.Sve sam slažem!  :glasses9: :frajer:

Planiram tu pratiti i postavljati sva pitanja vezana uz ovaj scoot pošto tako nešto u HR ne postoji. Možda olakšam nekome tko če si piknuti ovu vozilicu jer iskreno... vrijedi svake kune!  :icon_thumright:

Par teh. podataka:
Model:          TGB R50X 49cc
Engine:         2-taktaš hlađen zrakom
Carburetor:    Mikuni 13mm
Max. Power:   4.9hp @ 7500rpm
Fuel Tank:      6.5L sa rezervom
Front Brake:   220mm Disk
Rear Brake:    190mm Disk
Front Tire:     130/60-13
Rear Tire:      130/60-13

Motorček ima kombinaciju digitalnih pokazivača i analognog turncelera što mi izgleda jako dobro. Kombinacija boja nije najatraktivnija ali je dovoljna da scoot izdvoji od mnoštva drugih. U vožnji ne zaostaje puno za skupljom konkurencijom po startu iako po top speedu je dosta daleko od konkurencije. Nažalost, ali snaga agregata je tu imala svoje prste.
Sasvim udoban za vožnju, dobro podešen ovjes na samoj granici između naših gradskih cesta i sportskih perfomansi, jako dobre kočnice iako traže "muški" stisak staju odlučno i nakon dugotrajnog forsiranja nizbrdo.

Samo da napomenem. Kompletna prva registracija sa osiguranjem me koštala oko 800kn. Kasnije je manje jer je u cijenu od 800kn uključena i nova prometna i tablice i tako to. :sad1:

Prvo što se radilo na scootu je derestrikcija. Pa da bacim par slikica oko toga i opišem gdje se što nalazi.
Daklem, scoot ima 4 blokade i potrebna je zamjena dizne nakon skidanja svih. Preporučljiv je i auspuh.  :icon_thumright:

1. Slijepo crijevo na auspuhu. Sfleksati i povariti. Jednostavno do bola sa pravim alatom. Mene koštalo 50kn u Isapu.


Naravno da mi vrag nije dao mira pa sam raskopao cijeli auspuh koji iako je reznonatni nije vrijedan takvog imena.
Dio gdje spooh sjeda na glavu cilindra nema nikakvih restrikcija.

Taman prije rezonatne komore ima spoj. Mislio sam da tamo ima nešto. Kad ono.. Nema ništa osim katalizatora.
Pogled od spoja prema glavi motora.

Pogled od spoja prema katalizatoru.

Nažalost, nisam slikao dio kod prigušivača jer nije bilo ničega unutra pa mi nekako nije ni imalo smisla. Uglavnom, nema potrebe to skidati a ako če te i skidati samo če te si zadati veliku glavobolju pošto su šerafi mekani i užasno jako zapečeni. Ja sam svoje stukao do bola da bi na kraju morao fleksati ih dolje. Kao što rekoh, ne to raditi jer stvarno nema potrebe za time!!!

2. CDI kao elektronika motora koja kontrolira paljenje. Nema tu neke nauke. Nalazi se sa strane airboxa, malo lijevo gore ako se gleda airbox a zakačen je za ramu motora gumenom obujmicom. Ako CDI kad se izvadi nema srednji pin onda je derestriktiran i nema potrebe za petljanjem po njemu. Ovako to izgleda kad NEMA blokade na CDIu.


Ukoliko pak IMATE taj pin u sredini onda je potrebno presječi smeđu žicu i izolirati je. To pak ovako onda izgleda.


3. Klasična šajbica pod variomatom. Skinuti vario i maknuti je.

4. Restrikcija na ulazu u airbox. Komad gume zaguran na početak airboxa. Petljanje po tome nosi sa sobom promjenu dizne na veču!!! U suprotnom postoji mogučnost pregrijavanja motora ili eventualno kvara na samom motoru!!!!!

Znači na samom ulazu u taj pipac je ta guma zagurana. Šerafcigerom stisnuti gumu tu di je na ovoj slici sad prazan kvadratić i samo gurnuti prema van.

5. Postoji restriktor i na samom IZLAZU iz frgazera koji smanjuje promjer cijevi koja ulazi u glavu motora na nekih 6mm. Odšerafe se šelne i airbox tako da se fergazer da lakše micati lijevo desno. Malo sile i taj komad gume se izvadi. Kad se pogleda u tu gumu, odmah se vidi di je restrikcija. Skalpelom odrezati i paziti da se ne probije vanjski dio te gume. Crvena strelica!



Nakon skidanja zadnje dvije blokade potrebna je zamjena dizne jer je inače smjesa presiromašna što može dovesti do velikih problema. Dakle, posao prepustiti nekome sa iskutvom jer je potrebno rastaviti cijeli karb i potom ga dobro naštelati. Za eventualne posljedice koje bi mogli imati na svom skutu NE ODGOVARAM. Ovo je samo informativan članak jer smatram da svatko ima pravo imati mogučnost da iskoristi pun potencijal koji ovaj skut ima.
Ja osobno sam dosta kombinirao dizne i probavao koja mu najbolje paše i došao do zaključka da bi to bila dizna 70. S njom ima malo bogatu smjesu koja je pogodna za svakodnevnu vožnju i eventualno za nekakav base auspuh.
Potrošnja mi se nije popela nešto zamjetno. Daklem, oko 3.5-4L na 100km.
Sam top speed meni osobno nije neki. Cajger pokaže 70kmh bez problema iako je mjeren skut na valjcima i pri toj brzini laže nekih 7 - 8 kmh što dovodi do realne brzine od 62 - 63 kmh.
Ono što je važno za reči još je činjenica da svaki R50X ima kratku AC getribu i teško se diže na veče brzine ako se ne koristi duži sekundar i bolji remen.
Postoji mogučnost kračenja bolcne kako bi se variomat više skupio i izgurao remen prema van no to nikako nije radnja za nekoga tko neče pokušati dobiti 101% iz tog skutera.



Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #1 : 17 Siječanj, 2010, 01:33:27 »
Tuning, održavanje i sve ostalo!

Kao što spomenuh... U serijskog Lanosa sam nagurao 155HP motor, sportski ovjes, kočnice, gume i popis ide daleeeeko u noć! Stoga.. Ni scoot neče ostati serijski.  :headbang: :icon_thumright:

Pa da počnemo:happy6: :drunken_smilie:

Ono što mene smeta na scootu je odabir boja na prednjem kraju. Krom kao takav mi se tu nikako ne uklapa pa rekoh sam sebi da to barem malo ublažim.
Za mene je styling samo stvar detalja... Masovna farbanja, naljepnice i tako to nikad nisam preferirao ali isto tako nikad nisam o ukusima raspravljao. Što je za mene lijepo, drugome ne mora biti! I ostavimo to na tome...  :hello:

Pacijent dana za Dr.Folijića


Daklem, nabavio sam si foliju za zatamnjivanje farova. Specijalna folija samo za tu primjenu!
Ovako to izgleda.


S njom sam utamnio par detalja da vidim reakcije i da uopče vidim kako če to izgledati. Za sad mi se jako sviđa i planiram napraviti to na svim plastikama. Posebno hvala dečkima sa www.dajfolije.com (nije namjera reklamirati več dati info gdje tako nešto napraviti. Ukoliko smeta, maknuti ču) na obavljenom poslu!  :notworthy:

Evo direktne razlike između lijevog i desnog žmigafca.

Malo povečano.


I još detalj sa strane scoota.
Prije

Poslije


I kako to izgleda kad je gotovo. Ja zadovoljan da odmah napomenem.


E da.. Hvala i ovom dečku na pomoči.. Dobru ispomoč je danas teško nači! Hihihihi...  :laughing7:
Hoy Dinac... inače, član ovog foruma.  :binkybaby: :icon_thumright:


I pacijent broj dva za danas... u pozadini. Sramežljiv je malkice.. Ne uzmite mu to za zlo!  :toothy12:


Tu sam za sad stao.. Dalje čemo polako.



Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #2 : 17 Siječanj, 2010, 01:37:36 »
Primio sam se drugog posla koji mi je bio bitniji s obzirom da pri visokoj brzini me zezaju zadnji zupčanici. Pregriju se i počnu lupati.  :angry9:
Pa da se riješim tog problema... Iako mi nije jasno zašto scoot nema stock omogučeno hlađenje variomata.  ??? :dontknow: :sad1:
Naime, dešavalo mi se puno puta da mi se prijenos pregrije i skuter jednostavno stane i zagasi se. Situaciju je lako zamjeniti sa cvikanjem termogrupe no NE radi se o tome.
Vozim se, odjednom počne gušenje i čim se stane, skuter se zgasi.

Pacijent 2  :headbang:



Postupak je lagan. Zacrtati gdje, zatočkati, krenuti sa manjim borerom i kasnije proborati sa večim. Nema nauke osim biranja mjesta gdje bušiti. Ja sam se odlučio za sljedeča mjesta.
Zadnja strana dekla

Zadnja vanjska strana dekla

Prednja



I to bi bilo to.
Zašto baš ta mjesta?
Na prednjoj strani uvjetovano okretanjem venta i samom činjenicom da tako usisava zrak u dekl a na zadnjoj uvjetovano kanalima po kojima taj zrak ide van a uz to sve mi hladi i zupčanike finalnog prijenosa.

Pojašnjenje... Zašto su sve pacijenti? Zato što je za mene svaki tuning neki oblik terapije i moja ekipa i ja to zovemo terapijanjem. Otuda je sve i pacijent!  :jerk:

Auspuh je naručen.. uzeo sam ZXa jer ne planiram iči na teško oblik tuninga za sada... Polako, tek uplivavam u te vode pa ču strpljivo se učiti na base kitu.
A kit bi bio Stage6 PRO 70cc AC, za morini mašine... Al to tek sljedeči mjesec ako se sve poklopi kako spada. Uz to i multivar i još par sitnica planiram. No o tome kasnije!  :icon_biggrin:




Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #3 : 17 Siječanj, 2010, 01:39:08 »
Ewo par slikica večeras sa NSBa. Nisu pro kvalitete ali se daju pogledati....  :laughing7:







Vlasnik vozila:



I vlasnica:





EDIT 1:

Stigla prva pošiljka... Nisam još smontirao, malo je prevruče... to če pričekati do naveče a onda če biti update 2.  :headbang:
Daklem:





Naručeno sa cilinder.si!
Stiglo na vrijeme i kako je bilo dogovoreno. Sad čekam variomat u petak i set rolica za štelanje.
Iako, nisu mi poslali papir od mervera tako da sam platio carinu a merver nisam dobio...  to moram s njima još riješiti jer me sve koštalo 18% više nego što je trebalo njihovom greškom.
Nadam se da če se situacija riješiti na obostrano zadovoljstvo.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #4 : 17 Siječanj, 2010, 01:39:41 »
Dinac i ja uspjeli nakon hrpu fleksanja, mozganja i pripasivanja napokon smontirati auspuh.  :headbang:
Transformacija do bola... totalno drugačiji scoot.

U startu sam jako puno izgubio jer sam ostavio serijske rolice zbog polinija koji mi dolazi za 2 dana. Nije mi se dalo raskopavati sad pa opet za 2 dana isti posao. Daklem, start koma! :sad3:
Čim pređem 30ak km/h scoot osjetnije povuče... Tek poludi kad pređem 50km/h i zakuca se do 73km/h po čukici.  :headbang:
Podesim vario pa bacim filmek kak ide stroj sa tim upgradeom.

Definitivno se isplati na njemu promjeniti spooh... razlika nebo/zemlja.  :icon_biggrin:




Dodatak 1:

Napokon podesio rolice i federe kvačila...  :icon_biggrin:
Daklem, TGB koristi 16x13 rolice i serijske su jako blizu 8 grama što je preteško za ZXa... Dugo mu treba do rezonancije i područja največe snage tako da sam krenuo kemijati sa rolicama.
Prvo probao 4.7grama... KATASTROFA! Nit ide, nit vuče... Prevrtava se do bola...

Trenutno su nutra 6.5 gramske i vuče super... Promjenjene su opruge kvačila i skuter jako visoko kreče... Al kad krene, krene ko iz katapulta.  :notworthy:
Naravno, ne kao kit ali za serijalu ide super!
Jedino što bi ja za svaki dan skombinirao na R50X je bijele opruge da ulovi malo niže jer se lakše provlačiti među autima i stavio bi 7grama rolice tako da se lakše drži putna brzina... No, za naganjanje sa drugim scootovima je kombinacija sa žutim oprugama i 6.5grama rolicama zakon.  :notworthy:

Dodatak 2:

Mali update... Evo 4tog tjedna druženja sa malim crvenim zmajem i do sada nisam imao nikakvih problema... 2k kilometara je tu i scoot ide bolje nego ikada...  :headbang:

Ono što me jako neugodno začudilo je što sam prije tjedan/dva stavio malossi 16x13 6.5 gramske rolice u vario i danas kad sam ubacivao Polini Speed Control sam pogledao te iste rolice i bile se pojedene do BOLA. Baš sam se neugodno šokirao. Originalne su bile skroz ok prvih 1800km a ove Malossi pojedene do bola u kakvih 150km. To nisam očekivao od Malossia.  :nono:

Uglavnom, ubačen Polini SC danas i rezultat je dosta nezadovoljavajuči.

Kod ubacivanja Polinia, bolcne ne pašu nego se mora dati istokariti srce varia na točno 22mm (unutarnji promjer tog varia).
Da pojasnim zašto.
Bolcne su iste dužine, istih unutarnjih promjera no različitog vanjskog promjera tj. obje bolcne su 18mm unutarnjeg promjera dok je Polini 20mm vanjskog promjera a TGB je 22mm vanjskog promjera. Isto tako, Polini je čisti cilindar dok TGB bolcna ima na jednom kraju upuštenje od 1cm na dimenziju od 20mm tako da može taj dio preči preko zupčanika za paljenje scoota. Samim time se vario onda može širiti preko tog zupčanika. Stavljanjem originalne Polini bolcne scoot nije htio preko 50kmh ni sa jednom kombinacijom rolica jer se vario jednostavno nije mogao širiti.

Zašto nezadovoljavajuči rezultati?

Da pojasnim... Problem nije u Poliniju več očigledno u prijenosu scootera.  :icon_scratch:
Probali smo sve rolice od 4.7 do 8 grama i sad su nutra 6.9gramske koji su malo preteške ali s njima lagano držim putnu brzinu pa sam pristao na taj kompromis.  :angry7:
4.7g su prelagane i skuter se prevrtava sa nikakvom brzinom, 8 gramske su preteške i treba mu 100 godina do top speeda a 6.9 su neki putni kompromis dok bi idealne bile 6.5g.



Dodatak 3:

- Leovince ZX
- Polini speed control vario (bolcna skračena 2mm)
- Malossi X-special remen za Speedfighta2
- Malossi 5.1g 16x13 rolice
- Polini plava centralina
- Malossi MHR žuti federi kvačila
- Malossi red sponge
- Dizna 72, 6mm navoj

Top speed oko 81/82.... Al to je onak, nizbrdo, i nebi rado držao tu brzinu...
Putna bez nekih problema je 78km/h osim što se trese vario i pušta čudne zvuokve ponekad al to pripuisujem nerazrađenosti remena,rolice i ocentraline.
« Zadnja izmjena: 17 Siječanj, 2010, 01:49:06 Giz »
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #5 : 17 Siječanj, 2010, 01:50:45 »
Napokon se primio posla i riješio još jednu stvar koja me jaaako iritirala kod ovog scoota a to je poniranje na kočenju te poneki put i lupanje prednjeg ovjesa baš radi tog poniranja. Daklem, pacijentu je ovjes definitivno premekan za iole bržu vožnju što se skoro neugodno odrazilo na Sljemenskoj cesti.

Kud puklo da puklo... Morao sam nešto poduzeti kao i svaki put do sada.  :laughing7:

Kupljeno ulje... Silkolene Fork Oil... SAE20W... Daklem, najgušče koje imaju.

Lijevo je standard serijsko, desno novo Silkoleneovo. Primjetite razliku u boji... Nažalost nisam mogao snimiti filmić da se vidi i razlika u gustoči.  :-[

Potreban alat za početak posla.

Ključevi 10,12,14,17.... Veliki križni, veliki ravni.... Kliješta.... Imbus 3 i imbus 10!

Možemo početi!  :icon_thumright:

Odakle početi? Naravno... Skidanje kotača...  :icon_thumright:
Za skinuti kotač potrebna su nam 2 ključa. Sa lijeve strane je ključ 14 a sa desne je ključ 17, kad se gleda sa prednje strane scoota. Jednostavnim odvrtanjem se izvadi šipka koja drži kotač u desno.
PRIPAZITI na šajbicu koja se nalazi sa desne strane i služi kao odstojnik jer če ista ispasti van kad se izvuče šipka. Isto tako s lijeve strane ispadne onda pinjon za mjerenje brzine. Lako i jednostavno se vadi i vrača tako da tu nema neke posebne nauke.


Potrebno je skinuti i plastiku sa kotača koja se drži na 4 križna šerafa.


Kliješta sa kočnica je dovoljno samo skinuti sa 2 šerafa koja ih drže na svojem mjestu i onda se mogu pomicati dovoljno za manipulaciju.
Samo micanje kotača nije moguče ukoliko se ne skine i disk no TO NIJE potrebno.  :hello:


Za lakši posao je potrebno skinuti doljnji dio plastika koji se drži na 3 bočna imbusa, ispod fara ima 2 mala križna šerafa te se drži još sa doljnje strane na mjestu di se drže noge sa 4 križna šerafa. Tamo postoji i šeraf za ključ 10tku ali njega nije potrebno skidati. S ovim činom smo si olakšali pristup vilicama.


Vilice!!

Za skidanje samih amortizera sa vilice nema neke nauke, samo potreban alat i ponešto snage, spretnosti te volje.  :icon_thumright:
Amortizeri se za vilicu drže sa 4 šerafa na koje ide ključ 14 i bit če vam potreban imbus 10.

Fora kod skidanja i montaže je u šerafima. Znači, PRVO se odšerafe GORNJI šerafi 14ice. Doljnje OSTAVITI zašerafljene. Onda imbus 10 ide gore u amortizer i potrebno je samo odpustiti čepove na vrhu amortizera. Kad se čepovi odpuste, onda tek odpustiti doljnje šerafe 14!!!



Nakon toga amortizer NE ispada dolje jer su čepovi na vrhu amortizera preširoki i tako osiguravaju da amortizer ne sklizne dolje nego se mora čep odšerafiti sa amortizera da bi isti ispao dolje.

Ovako izgleda čep.



PAZITI jer kad se čep odšerafi opruga IZBACI čep van te amortizer pada dolje i može vam ispasti iz ruke. Fora je što je nakon skidanja čepa amortizer otvoren i izletiti če vam ulje i opruga van a to onda nije ugodno. Istina, meni se nije desilo... Al bolje da se nikome ne desi!  :icon_thumright:

Ovako izgleda amortizer:

Gornja strana

Doljnja strana

Na toj doljnjoj strani sam dobio informaciju da postoji mogučnost štelanja tvrdoče. Osobno nisam uspio prisiliti imbus na pomicanje jer nisam imao potrebe a ni volje siliti. Logike mi ima u tome da taj šeraf u biti ukruti oprugu ali, ponavljam, NISAM OSOBNO PROBAO!!

Nakon što je amortizer vani... Potrebno je iscijediti ulje, očistiti feder te naliti nazad ulje.

Montaža (u)natrag!!


Ovo je krivac za puno muka prilikom montaže natrag:


Naime, čep kasnije treba nazad zašerafiti i tu nastaju problemi.
Evo mali trik kako sam ja uspio solo... Istina, mene ima ko 2 medvjeda... :glasses2: Slabiji neka ne probavaju sami!  :laughing7:

Znači, nalili ste ulje natrag u amortizer.
Osobno sam stavio 0.02L više ulja što ispada manje od petine decilitra ulja u amortizer. Nisam htio više da nebi semerinzi na vilicama "propišali" ( :laughing7:) od pritiska a opet da dobijem bolju kontrolu amortizera. Daklem, ovo radite na svoju odgovornost!!

Vračamo nazad oprugu i nosimo amortizer prema vilici. Izdužite amortizer do kraja u najizduženiji položaj. Namontirajte amortizer u postolje pazeči gdje ide koji. Znači, desno ide onaj koji drži kočnicu!! Bez držača, logično, ide lijevo.
Zašerafite sad samo doljnje šerafe skroz do kraja. Gornje NE šerafiti!

Zašto?

Gornji šerafi stežu i osiguravaju čep amortizera a kako vi želite namontirati taj čep opet gore onda stvarno nebi imalo smisla osigurati amortizer od montaže tog istog čepa....
Ima logike... zar ne?  :laughing7: :icon_biggrin:

Amortizer je gore, doljnji šerafi su stegnuti i sad nastaje muka. Montaža čepa. E pa dragi moji... Tu nema nauke... Sila puta krak rulaju.  :icon_thumright: :headbang:
Najbolje je nači nekog ne baš bistrog ali medvjeđe jakog prijatelja.  :laughing7:
Napomena: Zašerafljuje se u desno....  :icon_biggrin:

Napomena za "te medvjeđe" frendove.
Postupak je stisni dolje i zašerafi u desno... Što jače to lakše....  :icon_biggrin:

Ostaje samo sve vratiti u rikverc pa se postupak svodi na čitanje posta odavde prema gore....  :icon_thumright:

ODAVDE ČITAJ U RIKVERC

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rezultat?

Zapanjujuč....  :icon_thumright:

Vrijedilo je tih 2 sata posla....

Scoot je mirniji, ne ponire skoro pa uopče pri kočenju, puno lakše se ruši u zavoj i lakše se dozira kočnica.
Daklem, scoot ne "pliva" više....

Uz ovo sam, naravno, otvrdnuo i zadnji amortizer no tu nema nauke pošto se taj amortizer da pomoču alata koji se dobije sa scootom otvrdnuti bez ikakvog skidanja amortizera.  :icon_thumright:

Ocjena..... 5/5    :icon_thumright:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Napomena!!

Bočna nogara na scootu se vrača odmah nazad čim se prestane pridržavati nogom. Izazvalo mi je to več par puta neugodne situacije i puko mi je film neki dan kad se scoot srušio sam od sebe na pod.
Rezultat .... Slika govori 1000 riječi!  :toothy12: :icon_biggrin:










Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #6 : 17 Siječanj, 2010, 01:52:46 »
Kao što sam rekao neki dan ali nisam do danas to ispunio...
Opet novi dodatak projektu.  :headbang: :hello:

Pošto sam picajzla da sve mora na scootu raditi savršeno, tako sam se jedno popodne primio posla sa zadnjom stranom scoota...
Mučilo me zadnje svjetlo... Konkretno.. Krepala mi je žarulja pozicije... I kad sam to radio, modificirao sam i izbacivač sjedala tako da više ne zapinje.  :icon_thumright:
PS
Inače sam fan poze "s guza".  :laughing7:

The pacijent


Spojen na aparate i čeka transplantaciju... Loše mu se pisalo u ovom trenutku...  :icon_biggrin:

Kad sam skinuo kompletne plastike i došao do zadnjeg svjetla zajedno sa lampicom za poziciju je prosvjetlila još jedna LEDica u mojoj glavi...
Ideja je rođena...  :laughing7:

Kako od nezanimljivog i dosadnog zadnjeg svjetla napraviti nešto što če se meni dopasti?

Lako!  :icon_thumright:

Uz malo spreja, pik trake i puno volje...  :icon_tongue:

Pacijent dva.... Od tri!  :happy6:


Pola sata kasnije pacijent je spreman za operaciju...


Dok su roditelji mladog svjetla čekali i strepili ispred operacijske dvorane, rodila se još jedna ideja kako poboljšati kvalitetu života tom istom svjetlu...
Roditelji su pristali na modifikaciju...  :toothy12:

Pacijent broj 3....  :binkybaby:


I priprema za drugu operaciju... Sestra plavuša je do tada "zagrijavala" doktora...



Pa mu se ruka malo tresla i podrhtavala od uzbuđenja pred operaciju... Naravno, i sestra je tu imala svoje prste...  :toothy9:
No nema veze... Stiglo se i trečeg pacijenta pripremiti za operaciju.  :headbang:


Za to vrijeme... Dok su se sestra i doktor zagrijavali, stručni team je završio sa prvom operacijom....
Pacijent je preživio nakon mukotrpne operaciju u kojoj je team dao sve od sebe....  :laughing11:


Taman tako nekako i drugi operacioni team svršava sa svojim poslom... Rezultat je tu. Roditelji presretni...
Ostale su samo još neke pretrage...  :icon_thumright:


I prije odlaska zadnja slika...



Stručni teamovi su dakako, tugovali, kad je svjetlo otišao iz bolnice i prije nego se izgubio u nedogledu prostranstva scoot grada jedan od njih je za uspomenu bacio zadnju sliku....  :laughing7: :toothy12:



Više ga nikada nisu vidjeli....  :'(




Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #7 : 17 Siječanj, 2010, 02:01:07 »
Eto, da napravim tutorial i za to na TGBu. Neka ovo bude tehnički najpotkovanija tema.
Uskoro če i stavljanje kita, osnove štelanja, prerada airboxa, zamjena centralnog i još podosta toga.
Naravno, ovisi kako ulovim vremena da se igram s time.  :icon_thumright:

Napomena: Naravno da ovo radite na SVOJU odgovornost i ne želim biti odgovoran za bilo kakav zajeb koji napravite.
Pitanja su dobrodošla, ne i dosađivanje. Upotrijebite malo pameti.


Potreban alat:
- Imbus 5
- Velika gertruda* 14, 24
- Mala gertruda* 10
- Krpa
- Ulje za prijenos
- Sekundar (Malossi, Polini, itd.)
- 2 ravna odvijaća srednje veličine
- Kontra špicange. One koje stiskanjem otvaraju usta. Što manje to bolje.

*- Gedora  :icon_biggrin:

--------------------------------------------------------------

Priprema materijala

Unaprijed si volim pripremiti alat koji ču trebati tako da ne gubim vrijeme na višak ili manjak alata za posao koji me čeka, samim time si napravim i spisak alata za taj posao kako bi ubuduče znao što mi treba.

--------------------------------------------------------------

Sekundar i međuprijenos



--------------------------------------------------------------

Pa da počnemo.

Imbus 5 u ruke i poskidate sve označene imbus šerafe. Dekl vjerovatno neče sam spasti dolje jer ima 2 šajbice za poravnanje koje su vrlo vjerovatno malo zapečene.
Rasklimate ga po osnovnim osima da popuste. Netreba biti brutalan, samo treba biti uporan. :)

--------------------------------------------------------------

Ovako izgleda prijenos na TGBu i ostalim skuterima sa malim varijacijama.

Obavezno obratiti pozornost na smjerove navoja kod šerafa. Prednji je KONTRA navoj!!!
O - Odvrni
Z - Zavrni

--------------------------------------------------------------

Kuplung

Kuplung ima standardni desni navoj i otpušta se pomoču kompresora i pištolja sa gedoricom 14.
Iako je otpušten, neče iči samo tako dolje jer je dosjed pomalo konusan što če reči da se širi prema zupčanicima i kad šeraf stisne on zapravo i zacvika vanjski dio kuplunga na osovinu diferencijala.
Jednostavan trik je zabiti 2 srednja ravna odvijaća na označena mjesta te par puta malo snažnije povuče prema sebi.
Pazite koliko duboko idete sa polugom odvijaća jer su ispod centralni feder i federi lamelica!!!

--------------------------------------------------------------

Zadnja polutka

Jednostavno se izvuče prema van pazeći da se ne ošteti remen.

--------------------------------------------------------------

Evo kako to izgleda demontirano


--------------------------------------------------------------

Pražnjenje ulja

Naznačena su 2 šerafa koja treba otpustiti napisanim redoslijedom. Doljni zapravo ispušta ulje dok se na sjajniji dolijeva isto.
Otpustite doljni šeraf ali si prije toga stavite lavor ili nešto slično ispod u što može stati 1dcl starog ulja. Krpa če vam biti itekako potrebna.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Montaža -->
U diff ide točno 0.9dcl ulja a koliko je točno potrebno uliti čete znati reverznim postupkom. Naime, kad se sastavi diferencijal, zavrne se doljnji šeraf i uljeva se na gornji dok na njega ulje ne počne curiti natrag. Pustite višak ulja da iscuri i to je to. Ulili ste točno 0.9dcl ulja koliko je i potrebno.  :icon_thumright:

Ovako izgleda staro ulje


--------------------------------------------------------------

Poklopac diferencijala

E sad, tu ima par trikova na koje treba obratiti pozornost i tu treba biti priseban.
Ispustili ste ulje no u difu i dalje ima sitno ulja koje neče na doljnji šeraf izaći van pa preporučam da krenete sa gornjim šerafima.
Probajte ispod postaviti WC papira ili krpu da upije ostatke ulja.
Nakon što ste odvrnuli šerafe i postavili krpu ispod poklopca, primjetiti čete da poklopac i neče sam od sebe dolje.
Zapravo, neče uopče dolje.  :icon_biggrin:
Eee... Tu sad dolaze crvene strelice u prvi plan. Daklem, opet ulaze u film ona 2 ravna odvijača. Zapravo je potrebno pod te strelice ih zagurati i pomalo odizati i gurkati poklopac dok sam od sebe ne počne popuštati. Tu treba biti malo više spretan da se ne ošteti dihtnug ispod poklopca tako da NEMOJTE zaguravati odvijaće pod poklopac več pod mjesta označena crvenima strelicama. Malo po malo i popustiti če.  :icon_thumright:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Montaža -->
Nakon toga je bitno kako čete stegnuti šerafe. Naime, stežite ih UNAKRSNO tako da poklopac sjedne svudgdje kako treba.
Znači, prvi koji ste stegnuli, sljedečeg stežete onog koji je na suprotnoj strani i tako dok sve ne stegnete.

--------------------------------------------------------------

Ovako izgleda poklopac iznutra.

Oprez kod skidanja jer če vam sigurno ispasti 2 šajbice koje nečete odmah skužiti a ako vratite poklopac bez njih, sjebati če se prijenos!!!
Daklem, nije problem što če one pasti jer sam žutom strelicom označio di jedna od njih ide. Problem je ako ih ne vratite na svoje mjesto!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Montaža -->
Na isto to mjesto koje je označeno dolazi mali međuprijenosni zupčanik i šajbice tako da obratite pozornost i na to.

Pozicija šajbica

Da napomenem, vidim da sam malo krivo postavio gornju strelicu. Naime, tu di ona pokazuje dođe onaj lijevi zupčanik pa tek onda dođe šajbica na sve to jer je ovo slika neuprešanog Polinijevog međuzupčanika sa osovinom na koju se mora uprešati stari zupčanik.

--------------------------------------------------------------

Zupčanici

Oprez!!!
Ovako izgleda situacija koju čete zateči. Dobro ju pregledajte i zapamtite ili još bolje, kad nisam siguran, ja SVE poslikam detaljno.  :help:
- Lijevi zupčanik čete morati isprešati. Bez 2T preše se nemojte ni truditi jer NEČE iči van! Na isti način i u istu poziciju se uprešava Polinijev međuprijenos tj. mali zupčanik sa osovinom.
- Desni zupčanik drži zeger kojeg čete izvaditi sa kontra špicangama. Ugurate vrh u njih, stisnete i izvučete ga van.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Montaža -->
Zamijenite na isto mjesto Polini sekundar i zeger vratite nazad istim postupkom.


Ovako izgleda bez zupčanika.

Žutom strelicom je označen zeger sa zadnje strane koji drži zupčanik u poziciji. Njega NE DIRAJTE!


Da bude jasnije gdje ide mali zupčanik sa osovinom.

Lijevo je original, desno je Polini. Samo se original ispreša van i na njegovo mjesto u istu poziciju vrati Polini.

--------------------------------------------------------------

Od ovog trenutka je samo povratak nazad tako da se zapravo penjemo po tekstu gore i čitamo paragraf naznačen "montaža".

VOILA!
To je to... Zamijenili ste si upravo sekundar na vašem skuteru. :D

Sad brzo na štelanje i doštelavanje jer če vam sigurno biti potrebno.  ;D
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #8 : 17 Siječanj, 2010, 02:10:14 »
Evo malo slikica od danas. Kako sam raskopao scoot, užasno me nerviralo kako je to sve prljavo.
Pravac benzinska, 2L ivasola, četka mala, četkica za zube i crijevo za vodu.

Rezultat je vidljiv.  8)









Jadan scoot i dalje nezna što ga je spopalo a blokovi se sjaje ko pesja jajca.  :drunken_smilie: ;D  :notworthy:

Pa 2 slike preminule radilice. Podebljano žutom linijom gdje je popucala.
S obzirom da slikam sa mobom koji nema makro, morao sam ovako naznačiti di je ispucala jer se ne vidi na slikama.






A o ovome sam pričao što se tiče usisnih lamelica. Ne samo što su usisne bile stisnute ovako kako je naznačeno žutim nego je i prirubnica 17.5mm što je ok za taj karb no ni približno za 21mm dellorta. :D Stoga sam danas ulovio Polini prirubnicu za Morinija i naručio je. Paše za sve do 22mm frge i košta niš. 30ak €.
Žutim je naznačen položaj graničnika postavljen od strane tvornice. Daklem, ni približno dovoljno za visoke okretaje što objašnjava zašto scoot nikako nije htio preko 9600 okretaja.


Pa eto dragi moji, ako kome treba, o ovome se radi.
http://www.polini.com/catalogo/en/risultato.php?op=po&id=2186&categoria=7&modello=1132&marca=58&from=camamo


Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #9 : 17 Siječanj, 2010, 02:14:36 »
Par slikica u međuvremenu.






I malo video materijala:
Evo čak sam se potrudio sve videje uplodat, a sve uzalud
A ti Giže, ako se vidi nešto što se ne smije vidjet, reci





Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #10 : 17 Siječanj, 2010, 02:15:24 »
Evo popisa kako prespojiti Top Performances crveni CDI na instalaciju TGBa.

Ukoliko krivo spojite, riskirate uništenje CDIa i ozbiljne probleme na instalaciji a za to NE odgovaram. Daklem, sami ste što se tiče ovoga.

CDI je za Minarelli mašinu, konkretno za Yamahu Aerox, Jog i Neos te ostale sa minarelli mašinom.
Izgleda ovako:

Lijevo ču pisati boju žica sa stock instalacije a desno ide boja sa TP CDIa.

CRNO/CRVENA ide na CRNO/CRVENU i to je napajanje sa magneta
PLAVO/ŽUTA ide na CRVENO/BIJELU a to je pickup rpm signala sa namotaja
BIJELO/PLAVA ide na NARANĐASTU i to je signal sa CDIa koji ide na bobinu i na turceler
CRNO/ŽUTA ide na CRNO/BIJELU i to je On/Off signal. Kad je scoot zgašen, na njemu je masa
CRNO/ZELENA ide na CRNU i to je masa.

Eto.. i to radi.  ;D

E da... I kao poklon, našao sam kompletnu shemu instalacija za TGBa. Ukoliko vam zatreba, nalazi se ovdje:
http://www.2shared.com/file/7287914/1f871d0d/507EDpdf_R50X_wiring.html

Dodatak 1:

A poseban dodatak je da vam se motor nakon ove zamjene CDIa vrti na 13k rpm :toothy12:
uskoro i video kao dokaz :toothy12: :toothy12:
a ti GIŽE, što se tiče spulje, samo se ti tješi da je to uzrok problema, jer da je zbilja to problem, rješili bi mi to odma dok smo i blokadu skidali još mi je bilo i čudno zakaj to ne skidaš, ali ja ti preporučam da odustaneš dok nisi potrošio još para i živaca.
Upozorenje:
ovaj video može sadržavati prizore eksplicitnog sadržaja, preporuča se samo za zrelu publiku


Evo i filmek uubrzanja s tim, pričekajte dok se procesuira, vrlo su složeni procesi



ovo mi se čini još najbolje od danas(jučer) to je s onim 5.7 rolama
ali to vrijedi samo za mojih 73 kila, za tebe neznam
primijeti da iako turcić lažee, dosta se i čuje da niže vrti, možda mu stvarno paše tako
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #11 : 17 Siječanj, 2010, 02:17:50 »
Eto nekakav update nakon dugo vremena, nažalost loš ovaj put. :(

Niti 2 km od kuče je scoot ostao bez kompresije. Athenin klip i nije ispao toliko kvalitetan koliko se pričalo tako da je TGB offline u garaži bez termo grupe.
Pin koji drži kariku na mjestu je popustio i odlomio se. Ni sam nisam vjerovao dok nisam vidio. Glupa tvornička greška al eto, dešava se.

Sljedeči korak... Polini Corsa :D



S obzirom da sam cilindar nema jednog jedinog risa a šteta na glavi se lako tokarski popravi za minutu posla, ostaje samo klip novi uvaliti i gas.
No, ja termogrupu neču prodavati več ču je POKLONITI nekome sa TGB skuterom pa se zainteresirani mogu slobodno tu javiti da im to spakiram i pošaljem.
Klip je 43€ na scooter centeru i radi se o ovome:

http://scooter-center.com/scoweb/pages/productdetail.grid?product=288621640665104&target=productdetail&category1=A:A_TGB:A_TGB_R50XTGB&category2=CAT:CAT_ZYLINDER


Pa dragi moji, onaj tko nema kit a hoče za 43€ imati kit neka se javi.  :icon_thumright:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: R50X
« Odgovori #12 : 17 Siječanj, 2010, 02:20:28 »
Link na komentare:

http://www.mojskuter.com/forum/index.php/topic,8049.640.html


Skuter za sad skuplja prašinu jer je krepala termogrupa i čekam da napokon ulovim vremena i naručim Polini Corsu.
Isto tako trebam i novi bendix pa ču sve skupa sklopiti i provozati da vidimo kako to ide.

Do tad, stay tuned.  :icon_thumright:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"