Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ventilator ispred ili iza kilera?  (Posjeta: 4567 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #20 : 02 Prosinac, 2009, 11:57:12 »
Točno i jedino ispravno.  :icon_thumright:

Zrak uđe, prenese toplinu na sebe i dalje te tak boli kifla kam ide... Pa čak i ako ide u Disneyland.  :laughing7:

I to što kažeš, ali u malo softiciranijim uređajima tipa kao notebook/laptop je malo drukčije. Znači ima ventilator koji uzima zrak kroz rupe u plastikama i hladi jedan aluminijski/bakreni hladnjak koji je sa bočne strane notebooka i ima rupice odnosno mrežicu kud zrak izlazi van. E točno tu se zna stvorit kao neki mali filter zraka od prašine i odmah se notebook počne pregrijavat (dođe u roku 5 minuta do 100 celzija i ugasi se) a inače mu je temperatura zacementirana na 68 dok je pod full opterečenjem  :icon_scratch:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #21 : 02 Prosinac, 2009, 12:22:57 »
Ne kužim paralelu notebook i skut.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #22 : 02 Prosinac, 2009, 12:30:14 »
npr na Mercedes kombiju 208d vent je iza i puše kontra zraku,to je tvornicki tako,ako stavljas vent stavi ga iza i nek odvlaci zrak dok svjezi izvana dolazi i hladi.jel to na roxa ide?

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #23 : 02 Prosinac, 2009, 13:45:49 »
Ne kužim paralelu notebook i skut.

Karikiram da nije svejedno.  :toothy11:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #24 : 02 Prosinac, 2009, 14:29:52 »
Puše kontra zraku samo dok se kombi kreče tako da izvlači topao zrak.
Istina, nisam vidio baš takva riješenja no to ne znači da ih nema.

2 Horvat: Ok... :)
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Darko

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 33
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: je bio Malaguti Phantom F12
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #25 : 02 Prosinac, 2009, 14:57:52 »
a hebiga onda ako se nemozes odlucit stavi 2 venitlatora jedan naprijed i drugi iza, ovaj naprijed neka puse u kiler dok ovaj iza izvlaci iz kilera i stvar rijesena, a kako je koji napravljen dal uvlaci ili izvlaci je sasvim svejedno jer je to izmjenicna sturaj kojom se da igrati dok istosmjernom ne :icon_scratch: sto je pisac htio reci jest da ako su oba ventilatora napravljena da izvlace promjenom polova ili zica mogu vrtiti i u suproznu stranu :headbang:

Offline Aerox007

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1031
  • Spol: Muški
  • Dajte nemojte tu iznad pisat gluposti molim vas
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Samobor kraj Savrscak city-a
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Na motoru tak kad padnem da ne izgrebem plastike
  • MojSetup: DR Evo
  • MojSpuh: Zx
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #26 : 02 Prosinac, 2009, 15:02:24 »
a hebiga onda ako se nemozes odlucit stavi 2 venitlatora jedan naprijed i drugi iza, ovaj naprijed neka puse u kiler dok ovaj iza izvlaci iz kilera i stvar rijesena, a kako je koji napravljen dal uvlaci ili izvlaci je sasvim svejedno jer je to izmjenicna sturaj kojom se da igrati dok istosmjernom ne :icon_scratch: sto je pisac htio reci jest da ako su oba ventilatora napravljena da izvlace promjenom polova ili zica mogu vrtiti i u suproznu stranu :headbang:

Ventilator kakav Dhorvat ima nemoze promjenom polova vrtjeti u drugu stranu jer izgleda da radi samo jednosmjerno...a za kaj ce mu 2 ventilatora jedan za puhanje drugi za izvlacene...
mislim ono kak se motor hladi koji nema uopce ventilatora?(govorim za LC)
Bio sam ovdje 11.11.11. i jos sam tu

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #27 : 02 Prosinac, 2009, 15:20:10 »
Za ovakve egzibicije nema smisla stavljati ventove za PC kad oni nemaju dovoljan protok.
Ono što se stavlja su SPALovi ultratanki ventovi u rasponu od 20 do 38cm i koštaju od 300 na više kuna.

E oni IMAJU protok nekoliko desetaka puta veči od ovih iz PCa i više nego dovoljni su da ohlade aute a kamoli skutere.
Ima ih za nabaviti na Malešnici u jednom dučanu, pogledam doma pa javim kako se zove dučan.

Ja sam sa 1 takvim hladio svoj auto i stvar radi ko šašava.  :icon_thumright:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #28 : 02 Prosinac, 2009, 15:33:05 »
Ovo je lagano krenulo u filozofiranje.  :icon_biggrin:

Ide iza i vuči će zrak IZ kilera  :icon_thumright:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #29 : 02 Prosinac, 2009, 15:39:06 »
Točno to.

I ako hočeš veču efikasnost hlađenja venta, onda iza njega ide tuljak od barem 10cm duljine da spriječi parazitno kovitlanje zraka.
Ima da se super hladi.  :icon_thumright:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #30 : 02 Prosinac, 2009, 18:05:14 »
Za ovakve egzibicije nema smisla stavljati ventove za PC kad oni nemaju dovoljan protok.
Ono što se stavlja su SPALovi ultratanki ventovi u rasponu od 20 do 38cm i koštaju od 300 na više kuna.

E oni IMAJU protok nekoliko desetaka puta veči od ovih iz PCa i više nego dovoljni su da ohlade aute a kamoli skutere.
Ima ih za nabaviti na Malešnici u jednom dučanu, pogledam doma pa javim kako se zove dučan.

Ja sam sa 1 takvim hladio svoj auto i stvar radi ko šašava.  :icon_thumright:

To ti misliš da nema venta za komp koji se dovoljno brzo vrti!

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #31 : 02 Prosinac, 2009, 18:16:39 »
Brzina ima veze sa protokom ali bitniji čimbenik je broj lopatica, smještaj i površina istih a ono što čini razliku između ventova za komp i ovog što sam ja spomenuo je činjenica da ventovi za komp rijetko prelaze 100cfm dok SPAL piči preko 700cfm na nazivnih 12V a to je ogromna razlika.
I da... SPAL se vrti isto kao i ovaj obični vent. Dakle, do nekih 3.5-4.5 k rpm.  :icon_thumright:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #32 : 02 Prosinac, 2009, 18:35:01 »
ne znam šta će ti na 70 ccm vent,i ja sam mislio to prije radit ali praksa mi je x puta pokazala da nema potrebe to radit,te sam zbog jačeg setupa stavio kiler od sp-a 180

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #33 : 02 Prosinac, 2009, 19:45:07 »
ne znam šta će ti na 70 ccm vent,i ja sam mislio to prije radit ali praksa mi je x puta pokazala da nema potrebe to radit,te sam zbog jačeg setupa stavio kiler od sp-a 180

Stabilnija radna temperatura - produžen vijek trajanja termogrupe  :laughing7:

Znaš da je meni jedino izdžljivost bitna. To kak ide više-manje  :laughing7:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #34 : 02 Prosinac, 2009, 19:50:58 »
Brzina ima veze sa protokom ali bitniji čimbenik je broj lopatica, smještaj i površina istih a ono što čini razliku između ventova za komp i ovog što sam ja spomenuo je činjenica da ventovi za komp rijetko prelaze 100cfm dok SPAL piči preko 700cfm na nazivnih 12V a to je ogromna razlika.
I da... SPAL se vrti isto kao i ovaj obični vent. Dakle, do nekih 3.5-4.5 k rpm.  :icon_thumright:

Ma sve 5, samo nije realno uspoređivat vent od 12cm (452cm2) i 20cm(1256cm2) jer je ovom presjek puno veći, skoro 3 puta :) Ipak je SPAL namjenjen za hlađenje kilera a vent za komp je namjenjen za komp  :icon_biggrin: Vent od kompa je dobar ako ti treba nešto kad skut stoji, pa da malo pomogne, a sad stavljat te ventove da sami vrše funkciju hlađenja nema smisla.

Imao sam u ruci 12cm vent od kompa što ispuhuje 240cfm :), ako mi se bude dalo sutra, bit će neki video.

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #35 : 02 Prosinac, 2009, 19:54:11 »
Ma sve 5, samo nije realno uspoređivat vent od 12cm (452cm2) i 20cm(1256cm2) jer je ovom presjek puno veći, skoro 3 puta :) Ipak je SPAL namjenjen za hlađenje kilera a vent za komp je namjenjen za komp  :icon_biggrin: Vent od kompa je dobar ako ti treba nešto kad skut stoji, pa da malo pomogne, a sad stavljat te ventove da sami vrše funkciju hlađenja nema smisla.

Imao sam u ruci 12cm vent od kompa što ispuhuje 240cfm :), ako mi se bude dalo sutra, bit će neki video.


Meni je cilj automatizirati taj ventilator na način kako to funkcionira u autu i našao sam način (osobu  :drunken_smilie:) koji će taj način realizirati .  :headbang:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline OvErLoAd

  • Tržnica : (+8)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 522
  • Spol: Muški
  • in the fast lane
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • svijetskutera
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: aprilia SR 70 minarelli
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #36 : 04 Prosinac, 2009, 17:20:23 »
Meni je cilj automatizirati taj ventilator na način kako to funkcionira u autu i našao sam način (osobu  :drunken_smilie:) koji će taj način realizirati .  :headbang:

Bi li to podijelio s ostatkom foruma?

Neki modificirano-improvizirani termoprekidač?  ;D

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #37 : 05 Prosinac, 2009, 12:15:08 »
Bi li to podijelio s ostatkom foruma?

Neki modificirano-improvizirani termoprekidač?  ;D

Sve u svoje vrijeme. Onda ćemo otkriti uspješnost tog projekta i osobu koja je bila uspješna u realizaciji. Čemu da o tome sada dok još ništa nije ni započeto?  :toothy3:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #38 : 05 Prosinac, 2009, 12:19:00 »
osoba je slow 100%  :toothy12: :toothy12: :toothy12:

e a šta filozofirate više kad je pred 10 dana dat relevantan odgovor  :laughing6:
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Ventilator ispred ili iza kilera?
« Odgovori #39 : 05 Prosinac, 2009, 12:23:25 »
osoba je slow 100%  :toothy12: :toothy12: :toothy12:

Hladno, hladno...  :sad3:


Reko sam sve u svoje vrijeme. Predložit ću privremeni lock ove teme ako se ne zaustavite  :toothy12:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo: