Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: mjerenje squisha  (Posjeta: 10040 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
mjerenje squisha
« : 26 Studeni, 2009, 10:23:50 »
pretpostavljam da puno vas zna ali vjerujem da postoje i oni koji neznaju pa eto neka i oni nauce  :icon_biggrin:

prvo da onima koji ne znaju objasnimo sto je squish a mislim da cu to najbolje objasnit pomocu slike  :)

(klikni za vecu sliku)


sad kad znamo sto je squish objasnimo kako ga izmjerit..sve sto nam treba od alata je subler iliti pomicno mjerilo, tinol zica iliti zica za lemljenje i malo izloir trake ili neceg slicnog..
znaci prvo skidamo glavu sa cilindra, dizemo klip u GMT (gornja mtrva tocka) i na njega (na celo) stavljemo komad tinol zice tako da jedan kraj gleda prema ispuhu a drugi prema usisu i na kraju taj komad tinol zice fiksiramo nekom izolir trakom na celo klipa..kad smo to obavili vracamo nazad glavu sa dihtungom i stezemo normalno kao i kod normalne ugradnje kada smo stegnuli kada je sve na svom mjestu okrenemo radilicu da klip napravi par "voznji" od DMT do GMT i onda skidamo glavu i pomocu sublera mjerimo koliko je tinol zica stisnuta na krajevima i kada smo izmjerili dobili smo squish  :)

p.s. tinol zica neka bude ona od 1.5mm
« Zadnja izmjena: 26 Studeni, 2009, 10:31:27 gokiSP »

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #1 : 26 Studeni, 2009, 10:31:04 »
pretpostavljam da puno vas zna ali vjerujem da postoje i oni koji neznaju pa eto neka i oni nauce  :icon_biggrin:

prvo da onima koji ne znaju objasnimo sto je squish a mislim da cu to najbolje objasnit pomocu slike  :)



sad kad znamo sto je squish objasnimo kako ga izmjerit..sve sto nam treba od alata je subler iliti pomicno mjerilo, tinol zica iliti zica za lemljenje i malo izloir trake ili neceg slicnog..
znaci prvo skidamo glavu sa cilindra, dizemo klip u GMT (gornja mtrva tocka) i na njega (na celo) stavljemo komad tinol zice tako da jedan kraj gleda prema ispuhu a drugi prema usisu i na kraju taj komad tinol zice fiksiramo nekom izolir trakom na celo klipa..kad smo to obavili vracamo nazad glavu sa dihtungom i stezemo normalno kao i kod normalne ugradnje kada smo stegnuli kada je sve na svom mjestu okrenemo radilicu da klip napravi par "voznji" od DMT do GMT i onda skidamo glavu i pomocu sublera mjerimo koliko je tinol zica stisnuta na krajevima i kada smo izmjerili dobili smo squish  :)

p.s. tinol zica neka bude ona od 1.5mm

Nadam se da nitko neće shvatit da ova vožnja pod navodnicima ne znači krug po kvartu nego znači rukom okrenuti radilicu za krug-dva  :laughing7:
« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2009, 09:54:32 dhorvat »
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #2 : 26 Studeni, 2009, 10:34:05 »
napisao sam pod navodnicima i naveo sam da je to voznja klipa od DMT do GMT ako neko to ne shvaca onda ne mora znat koliki mu je squish  :laughing7:

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #3 : 26 Studeni, 2009, 10:38:09 »
napisao sam pod navodnicima i naveo sam da je to voznja klipa od DMT do GMT ako neko to ne shvaca onda ne mora znat koliki mu je squish  :laughing7:

Daj napiši ispod svakog svog projekta "Ne odgovaram za eventualnu štetu"  :toothy3:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #4 : 26 Studeni, 2009, 10:48:16 »
to se podrazumjeva..pise mi ispod nicka  :toothy9:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #5 : 26 Studeni, 2009, 18:39:17 »
Ma to Goki namjerno tako da si posla napravi.  :icon_biggrin: :icon_tongue:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #6 : 26 Studeni, 2009, 18:48:21 »
naravno..znam mehanicara koji zna radit al je tako proracunat i takav gnjus..napravi ljudim auto ali tolko zafusari da se ljudi vrate nakon par dana  :toothy12: ugledah se na njega  :toothy12:

Offline vanjossi

  • Tržnica : (+12)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • 2T 098 593 105
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 180
  • Moja Kaciga: airoh
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #7 : 26 Studeni, 2009, 21:29:57 »
mislim da bi dobro dosla info sta dobijemo mijenjanjem squisha, i postupak istog! :icon_thumright:
Cuje se ovako "tok tok tok tok toktok tok tok tok toktok tok tok tok",naravno,ako je auspuh sa katalizatorom,ako je bez katalizatora onda se cuje "tak tak tak taktak tak tak

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #8 : 26 Studeni, 2009, 21:33:05 »
mislim da bi dobro dosla info sta dobijemo mijenjanjem squisha, i postupak istog! :icon_thumright:

Vecu kompresiju, squish se smanjiva strojnim brusenjem cilindra sa strane glave, nesmje se prejerivati, obicno se squish smanji na neku razumnu velicinu, ako se pretjera s turpijanjem, podbaci se deblja brtva ili dihtung izmedju cil i bloka :hello:

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #9 : 26 Studeni, 2009, 21:42:22 »
nabijes kompresiju, dobijes nesto na okretajima ali to se u principu ne radi samo nego u kompletu sa preradom cilindra..kod AC masina treba jako pazit jer ako se pretjera pregrijava se..mislim da je jasno da povecanjem kompresije smanjujes vijek trajanja.. :) nemam sad volje za neko dotaljno opisivanje  :toothy11:

Vecu kompresiju, squish se smanjiva strojnim brusenjem cilindra sa strane glave, nesmje se prejerivati, obicno se squish smanji na neku razumnu velicinu, ako se pretjera s turpijanjem, podbaci se deblja brtva ili dihtung izmedju cil i bloka :hello:

time si pomaknuo cilindar gore i promjenio tajminge..nije to samo ubaci i vozi  ;D

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #10 : 27 Studeni, 2009, 08:40:08 »
time si pomaknuo cilindar gore i promjenio tajminge..nije to samo ubaci i vozi  ;D

Rekao sam ako se pretjera s kracenjem podbaci se deblja brtva, nemoj se cudit kad sad neki klinac skine cil sa skuta i ode brusilicom kratiti squish :toothy12:

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #11 : 27 Studeni, 2009, 10:47:04 »
pa kazem ti nije to samo ubacit dihtung jer pomices cilindar dok klip ostaje sto znaci da mjenjas sve tajminge a to mjenjanje ne mora uvijek znacit pomak na bolje  ;D

Offline gumy

  • Tržnica : (+38)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4362
  • Spol: Muški
  • www.sco.hr
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #12 : 27 Studeni, 2009, 11:24:30 »
mislim da je jasno da povecanjem kompresije smanjujes vijek trajanja.. :)


kolko ja znam, kada se povećava kompresija poboljšava se hlađenje klipa i tako se povećava trajnost termogrupe.
www.sco.hr

Najpovoljniji i najbrži servis za skutere i motore u Osijeku!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #13 : 27 Studeni, 2009, 12:07:39 »
a gle svako ima svoju pricu i svi svasta pricaju  :dontknow: ja znam da se meni do sad nije nista dogodilo a smanjio sam ga na 8

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #14 : 27 Studeni, 2009, 16:52:17 »
kolko ja znam, kada se povećava kompresija poboljšava se hlađenje klipa i tako se povećava trajnost termogrupe.

Nebih se složio. Svaka smjesa koja se tlači se uslijed istoga i zagrijava dodatno. Pojačava se eksplozija i tu nema nikakve logike da se išta hladi bolje.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #15 : 27 Studeni, 2009, 18:24:02 »
mozda se grije malo vise ali neprimjetno ako se spusta do neke normale..sp serijski ima 1.5 a moj je na 0.8 i nema nikakve povisene temperature niti kakvih drugih nus pojava  :)

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #16 : 27 Studeni, 2009, 20:57:25 »
Samo EGT sondom to možeš primjetiti i jasno se vidi kako se temperatura ispušnih plinova poveča.
To što voda stoji na istoj temp znači samo da je sustav efikasan u odvođenju temperature.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #17 : 27 Studeni, 2009, 21:01:28 »
istina ali ocu rec da sam smanjio squish za skoro duplo i da nema nikake razlike u trajnosti niti nekih znakova zamora necega..bar ne za sad  :icon_biggrin:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #18 : 27 Studeni, 2009, 21:28:04 »
Ni nečeš vjerovatno radi tvorničkih tolerancija... To je gušt tuninga.  :icon_biggrin:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: mjerenje squisha
« Odgovori #19 : 27 Studeni, 2009, 21:39:40 »
ocu ocu ali necu znad do cega je tocno jer sam i cilindar i blokovi i klip..sve je turpijano   :toothy9: