Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Vozačke dozvole...  (Posjeta: 43876 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Punisher

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3649
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio X8 150
  • Moja Kaciga: Nolan N62
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #40 : 02 Siječanj, 2007, 16:52:32 »
bicikl, romobil, koturaljke... :icon_biggrin: :dontknow:
... karić, sanjke, skejt,...  :laughing11:
Who's looking for punishment ??

Offline StreetRunner

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1504
  • Spol: Muški
  • HAJDUK ŽIVI VJE?NO
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: huligana
  • Moj Skuter: ludo
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #41 : 02 Siječanj, 2007, 19:12:09 »
bicikl, romobil, koturaljke... :icon_biggrin: :dontknow:
... karić, sanjke, skejt,...  :laughing11:
:toothy12: :toothy10: :laughing1: :laughing11: :laughing3: :laughing6: :laughing9: :laughing7: :laughing7:
a proda ja trka?a i kupija Vespu,k**ra* me boli kad me narod voli!!!

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #42 : 02 Siječanj, 2007, 20:21:37 »
ako pod vozila podrazumijevamo zakonski opis onda je odgovor nijedno a ako se zekamo zaboravio si kariolu,konjsku zapregu,a i ostala dvonožna naguravala a i četverokotačne zajebante kad su u kvaru.
Piaggio X9 250  Black Box

Offline zlatko99

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #43 : 02 Siječanj, 2007, 21:38:44 »

Budinsky d.o.o., specijalizirana je tvrtka za prodaju i servis mini skutera.
http://www.budinsky.hr/budinsky.htm

Na stranicama Budinsky d.o.o. piše slijedeće:

Mini skuteri predstavljaju ekonomčno, praktično, sklopivo, brzo i jednostavno vozilo za svakoga. Za mini skuter nije Vam potrebna vozačka dozvola niti registracija.

Pozdrav...
* Zlatko *

Offline Punisher

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3649
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio X8 150
  • Moja Kaciga: Nolan N62
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #44 : 03 Siječanj, 2007, 08:22:33 »
ako pod vozila podrazumijevamo zakonski opis onda je odgovor nijedno a ako se zekamo zaboravio si kariolu,konjsku zapregu,a i ostala dvonožna naguravala a i četverokotačne zajebante kad su u kvaru.
Pa stavio sam tri točke da možete nadopunjavati  :laughing6: :laughing9: :laughing7:
Who's looking for punishment ??

Offline Punisher

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3649
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio X8 150
  • Moja Kaciga: Nolan N62
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #45 : 03 Siječanj, 2007, 08:31:56 »

Budinsky d.o.o., specijalizirana je tvrtka za prodaju i servis mini skutera.
http://www.budinsky.hr/budinsky.htm

Na stranicama Budinsky d.o.o. piše slijedeće:

Mini skuteri predstavljaju ekonomčno, praktično, sklopivo, brzo i jednostavno vozilo za svakoga. Za mini skuter nije Vam potrebna vozačka dozvola niti registracija.

Pozdrav...
Kad si već spomenuo palo mi je nešto na pamet: Što je onda s onim malim romobilima na motorski pogon - ne električni nego baš na benzin  ???
Vozio se ja prije par dana autom i lijepo vidim ispred sebe nekog (doslovno) mulca, ima biće 10 godina. I lipo on tako pići posrid ceste 20-30 km/h.
E sad;
1. Jel se treba imati vozačka za to?
2. Jel se to smije voziti po cesti (ne virujem ali eto) ?
3. Jel se to smije voziti po pločniku  :icon_scratch: (pošto je to vozilo na motorni pogon i možeš nekoga lako pregaziti s tim - mislim možeš i biciklom ali... znate što mislim... ?
4. Jel se treba imati kaciga ili neka zaštitna oprema na tom čudu?

Pitam sve ovo jer mi je stvarno čudno sve skupa: mulac se lipo bez ikakve zaštite vozika posred ceste, pa biciklisti izlete na cestu kad ih pukne, da ne spominjemo ove na rolama... svaka čast ima ljudi koji normalno voze ali ima ih i ovakvih divljih... i onda lipo naši dragi u plavim odorama ganjaju sve nas u autima i motorima (kažem opet ima divljaka ali ima i ljudi koji se pridržavaju pravila)  ???
Who's looking for punishment ??

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #46 : 03 Siječanj, 2007, 10:14:08 »
ako pod vozila podrazumijevamo zakonski opis onda je odgovor nijedno a ako se zekamo zaboravio si kariolu,konjsku zapregu,a i ostala dvonožna naguravala a i četverokotačne zajebante kad su u kvaru.

upravo tako, ovo vozilo nije opisano u zakonu i ne spada ni u jednu skupinu cestovnih motornih vozila, niti je opisano kao moped.
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #47 : 03 Siječanj, 2007, 12:15:10 »
jelda pročitaj zakon ponovo i shvatit češ.
tamo piše sva vozila na dva ili tri kotača kojima ccm ne prijelazi 50ccm i brzina 50km/h nazivaju se mopedima, ukratko.
Piaggio X9 250  Black Box

Offline StreetRunner

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1504
  • Spol: Muški
  • HAJDUK ŽIVI VJE?NO
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: huligana
  • Moj Skuter: ludo
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #48 : 03 Siječanj, 2007, 17:10:53 »
jelda pročitaj zakon ponovo i shvatit češ.
tamo piše sva vozila na dva ili tri kotača kojima ccm ne prijelazi 50ccm i brzina 50km/h nazivaju se mopedima, ukratko.
Tako je
a proda ja trka?a i kupija Vespu,k**ra* me boli kad me narod voli!!!

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #49 : 03 Siječanj, 2007, 17:16:22 »
a po zakonu i njih moraš registrirati i za njih imati dozvolu za moped
Piaggio X9 250  Black Box

Offline zlatko99

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #50 : 03 Siječanj, 2007, 21:47:01 »
Upravo to ja pitam... Mini skuteri (romobili s motorom - da bude jasnije) su vozila na dva kotača i imaju motor s manje od 50 cm3. Na stranicama uvoznika tvrdi se da za njih ne treba dozvola. Neki moji prijatelji tvrde da za takva vozila vrijedi sve što i za bicikl. Dakle, nema registracije i vozačkog ispita, a ako ste mlađi od 16 godina, treba vam kaciga.



Pošto u Zakonu nisam našao objašnjenje, odlučio sam pitati forumaše, očekujući neki ozbiljniji odgovor ili barem pomoć da u Zakonu pronađem podatak koji me zanima. Za sada znam koliko sam i znao...

Pozdrav...
* Zlatko *

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #51 : 03 Siječanj, 2007, 23:03:59 »

Budinsky d.o.o., specijalizirana je tvrtka za prodaju i servis mini skutera.
http://www.budinsky.hr/budinsky.htm

Na stranicama Budinsky d.o.o. piše slijedeće:

Mini skuteri predstavljaju ekonomčno, praktično, sklopivo, brzo i jednostavno vozilo za svakoga. Za mini skuter nije Vam potrebna vozačka dozvola niti registracija.

Pozdrav...

smije se voziti , ali ne na cestama.. dok se ne registrira (a od toga nema nis)  :icon_scratch:
« Zadnja izmjena: 03 Siječanj, 2007, 23:05:35 eladio »
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline filiplatinovicz

  • forumski djed
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3894
  • Spol: Muški
  • COITO ERGO SVM
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb, Centar
  • Moj Skuter: Vespu GT 200, Vespu PX 200E, Piaggio Skipper 125 4T, Peugeot X-fight (cvajo 50 ccm) i sve drugo što mu dosta ?esto do?e pod yay?eka
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #52 : 04 Siječanj, 2007, 04:51:30 »
Dakle...
- prema zakonskoj definiciji bicikl (najmanje dva kotača) pokreće se isključivom snagom vozača.
supstancijalno svojstvo bicikla je da se pokreće pomoću pedala i točno možemo "prepoznati" je li vozilo bicikl, odnosno vozilo iz te grupacije (s više kotača). nitko razuman neće koturaljke, scate board, romobil ili invalidska kolica smatrati biciklom (netko je spominjao i saonice :-))... elem, opisano vozilo from Budinski nije i ne može biti bicikl po više esencijalnih obilježja (motor je tek jedno od njih)!
- bicikl s motorom (kategorija H) ukinut je aktualnim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.
- moped (Mrcina tu okvirno ima potpuno pravo) - njegova definicija najbolje obuhvaća motorna vozila from Budinski (bez obzira radi li se o elektro, otto, cvajo, vankel motoru ili turbini pa i parnom stroju) Ima ipak nešto što nitko nije spomenuo, što je rak rana i pojedinih kvadova: da bi vozilo doista bilo moped, treba kao moped bit i HOMOLOGIZIRANO. eeee tu je caka. ovakva vozila from Budinski ne mogu dobiti homologizaciju. dakle NE MOGU se nazivat mopedima, NE MOGU se registrati i NE SMIJU se kretati javnim cestama (prometnicama), dakle... sudjelovati u prometu na cestama. Po supstancijalnom svojstvu su motorna vozila, po zakonskim obilježjima ne!
Zaključak: ta su vozila igračke... i u prometnom smislu su za racku (kao mini bike, pour example)!
- osoba koja koristi vozila from Budinski po mom je mišljenju i po logici stvari u prometnom smislu PJEŠAK (kao osoba na scate boardu ili koturaljkama ili klasičnom romobilu bez motora). Dakle, nije joj mjesto ni na biciklističkoj stazi!!!
E sada se postavlja pitnje kretanja tih vozila pločnikom. Ukoliko osoba vozi pločnikom takvo vozilo (isto kao i one električne dvokolice sa žiroskopom) policija bi to trebala tolerirat dok vozači ne ometaju druge pješake... Bit će sigurno zanimljivih scena i tumačenja policije u praksi kad nalete na romobil-jurilicu s benzinskim motorom... Međutim, tim vozilima (kao i biciklima), barem teorijski, ipak nije mjesto na pločniku i poput mini bikea trebala bi se koristiti isključivo na za to posebno određenim i omeđenim površinama ili stazama... Kako će to izgledat u praksi, ostaje da se vidi! Zakon je u tom području i inače podosta nedorečen, a "alternativnih" vozila je sve više i po broju i prema vrstama. Primjerice, mopedi s elektro motorom nisu definirani (dva, tri kotača), a laki četverocikli jesu!
Inače, "mini" skuter Spillo, koji koristim kao službeno vozilo Ludog Djeda (Djedomobil) je homologiran i registriran kao skuter (mala pločica)! Dakle je pravo cestovno vozilo. Jurcao sam njime po pješačkoj zoni u centru Zagreba i nije bilo frke ni s prolaznicima ni s policijom..... za sada! Uostalom, pješačkim zonama (primjerice, Tkalčićevom) često prometaju i auti i motori i skuteri (vrlo polako). I za dostavna vozila ne postoje strogo definirani termini...
Jedno je sigurno. Kako se u konkretnom slučaju "romobila" s motorom, odnosno, motornih igračaka from Budinski, za razliku od Spilla, ne radi o cestovnim vozilima, dozvola i zaštitna oprema pri korištenju nije nužna. A to kaj na njima piše skuter, meni djeluje vrlo zabavno...


U Europi je problematika različito regulirana.
U nekim zemljama postoji kategorija bicikla s motorom (homologiranih), s motorima do 50 ccm i brzinom do 25 km/h, koji se smiju kretati biciklističkim stazama i ne registriraju se (kod nas to nije predvidjeno zakonom i takva bi vozila uz homologaciju bila mopedi)....U nekim je zemljama za takva vozila potrebna dozvola, ako se nema za auto, u nekima ne a i dobne granice za korisnike su različite... Nadalje, primjerice u Njemačkoj, moped (nešto kao kod nas) ne smije biti  brži od 45 km/h (kod nas je praktični limit 55 km/h). Nadalje, primjerice u Italiji, donedavno se moglo vozit dvokotač do 125 ccm uz dozvolu za auto. Mislim da je nedavno to izmijenjeno i suženo na 50 ccm... S druge strane, u nekim zemljama se na mopedima ne smije vozit suputnik... i tako to!
« Zadnja izmjena: 04 Siječanj, 2007, 05:30:28 filiplatinovicz »
www.MAGNETIX.hr
   www.MAGNETIX.hr
      www.MAGNETIX.hr
 ADVANCED TEHNOLOGY DESIGNED TO PROTECT

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #53 : 04 Siječanj, 2007, 08:13:36 »
sve u svemu sranje na kubik.kupi baotiana i nemoj se zajebavati sa motornim rolšuhama i sličnim sranjima.
Piaggio X9 250  Black Box

Offline Punisher

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3649
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio X8 150
  • Moja Kaciga: Nolan N62
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #54 : 04 Siječanj, 2007, 12:27:41 »
sve u svemu sranje na kubik.kupi baotiana i nemoj se zajebavati sa motornim rolšuhama i sličnim sranjima.
A očito da je baš tako kao što si i rekao.
Uglavnom zakon sa sve više rupa i bez zakrpa  :angry7:
Who's looking for punishment ??

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #55 : 04 Siječanj, 2007, 14:53:33 »
jelda pročitaj zakon ponovo i shvatit češ.
tamo piše sva vozila na dva ili tri kotača kojima ccm ne prijelazi 50ccm i brzina 50km/h nazivaju se mopedima, ukratko.

Ne trebam čitati, pitam onoga tko zna a on kaže do ovo nije opisano kao moped...
« Zadnja izmjena: 04 Siječanj, 2007, 14:56:40 r.e.! »
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #56 : 04 Siječanj, 2007, 15:07:01 »
nego kako rolšunke
Piaggio X9 250  Black Box

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #57 : 04 Siječanj, 2007, 15:12:37 »
šunka se također može definirati na razne načine... :icon_biggrin:
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #58 : 04 Siječanj, 2007, 15:13:28 »
re evo ti orginalni tekst iz nn

36) »moped« je motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam motora nije veći od 50 cm3 i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat,

te  opis za motocikl

37) »motocikl« je motorno vozilo s dva kotača, s bočnom prikolicom ili bez nje, i motorno vozilo na tri kotača – ako njegova masa nije veća od 400 kg,
Piaggio X9 250  Black Box

Offline r.e.!

  • forumski penzioner®
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2246
  • Spol: Muški
  • Vespa-institucija na dva kota?a
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gospi?
  • Moj Skuter: Vespa PX150D Vespa GTS250i.e.
Odg: Vozačke dozvole...
« Odgovori #59 : 04 Siječanj, 2007, 15:19:47 »
Inače, uz zakon kao takav još idu službeni komentari, tumačenja i pravilnici koji podržavaju njegovu primjenu, tako da on sam po sebi nama laicima, zbog neznanja i pravne nestručnosti, predstavlja jedini "izvor" propisa, dok će stručna osoba pravne ili druge struke ili djelatnosti na koju se određeni zakon odnosi kao literaturu koristiti nešto što predstavlja praksu pri njegovu sprovođenju.
Jer zakon kao zakon malo vrijedi bez pratećih propisa.
Zato tumačenja zakona treba ostaviti onima koji su za to školovani i rade na tom području.
Ja, kada mi treba tumačenje zakona o sigurnosti cestovnog prometa, obraćam se sudu, MUP-ovu pravnom odjelu ili prometnoj policiji, stanici za teh. pregled ili centru za homologaciju motornih vozila.
« Zadnja izmjena: 04 Siječanj, 2007, 15:22:41 r.e.! »
"Sembra una vespa"
BELLA MACCHINA
Ja ne znam Eladiove planove