Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi  (Posjeta: 20448 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
« Zadnja izmjena: 03 Listopad, 2009, 07:04:26 BlackNaranča »

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #1 : 26 Rujan, 2009, 22:25:49 »
Pozz svima evo napkon je doslo vrijeme da objavimo projekt koji je zapoceo nakon 2 mjeseca skupljanja djelova i novca..
Napkon smo jucer krenuli s prvim radovima.

Cjeli skuter je vec unaprijed bio rastavljen sve plastike poskidane a jedino smo jucer cjeli dan rastavljali masinu i jeva izvadili staru radilicu i lezajeve.
I onda je dosao najtezi dio posla, ugradivanje nove radilice.
Evolution ONE kupljena u haca, i mali blok od starije verzije sf-a da moze pasati na tu radilicu isto kupljen u haca.

Pošto nemamo nekakvog special alata koristili smo posebnu tehniku ugradivanja radilice i novih lezajevea te blokova.

Radilica je cjelu noc bila u zamrzivacu, a ujutro smo kuhali 15-ak minuta 2 lezaja u lončiću s suncokretovim uljem.
Kad smo skuhali lezajeve izvadili smo kilogram mesa iz zamrzivaca i stavili skuhane lezajeve na radilicu. Lijepo je bez problema kliznulo do kraja i bili smo jako sretni  :icon_biggrin:

Nakon toga smo stavili radilicu s lezajevima u zamrzivac na 2 sata, a manji blok smo kasnije u pecnicu pekli jedno 15 minuta na 150 stupnjeva.
Tada smo izvadili blok iz peci i radilicu s lezajevima iz zamrzivaca i lijepo je manji blok bez problema sjeo na radilicu , tj, radilica u blok s lezajem. Ponovno smo bili jako sretni  :icon_biggrin:

I onda je doslo do problema, nismo imali vremena sada radilicu s blokom u zamrzivac dodatno na 2 sata jer je bila vruca pa bi trebali cekat 1 sat jos da se ohladi na sobnu temp. Pa samo u vec jako ugrijanu pec stavili veci blok cjeli skupa s diskom u pecnicu na 200 stupnjeva 10 minuta...

E onda je nastao kaos, cjeli stan je bio PUUUN dima a sve je smrdilo po zapaljenim gumama, uzas ukratko... veceg smrada u zivotu nisam vidio... nisi mogao vidjet prst pred nosom kad je ono zadimilo.

No dobro blokovi su bili toliko vruci da je to bilo nest nevjerovatno, 200 stupnjeva su imali uzareni su bili, i nismo uspjeli montirat radilicu s lezajem koji su bili na sobnoj temperaturi u taj blok veci...šteta tog vremena u truda ali sutra nastavljamo, sada sam stavio manji blok skupa s radilicom i lezajevima u zamrzivac da se to zaledi preko noci, a sutra cemo ponovno ugrijati blok veliki al na 150 stupnjeva 15 minuta kako smo i mali, i nadamo se da bi to trebalo uspjeti i da bi radilica trebala kliznut u blok kako je i prije.

Nakon toga cemo staviti namotaje koje smo sjebali jucer prilikom rastavljanja masine to sam zaboravio napomenuti nikako nismo mogli izvaditi magnet i probusili smo namotaje, eto i tu 250 kuna štete. No srecom frend ima rezervne pa ce mi posudit. I dakle sutra cemo ako bog da montirati radilicu u blokove a brtvu blokova cemo sami izraditi od kartona kako mi je speed savjetovao  ;D

Namo da napomenem nismo nauljili lezajeve ni radilicu s nicim dok smo montirali u blokove, nadam se da je to OK. ako tko ima ideju kako da bolje sutra montiramo ovo neka kaze jer neznam dali ce nam uspjeti. Presu nemamo, diht masu nemamo, brtve originalne nemamo i nemamo bremer niti ikakav grijac s kakvim bi mogli uugrijat blok.

Projekt ce biti update-an sutra s slikama i dodatnim podacima ali evo mogu sada okvirno navesti osnovni setup i neke detalje.

Termo grupa: Stage6 pro racing
Radilica: Evolution ONE
Variomat: Mislim se izmedu Top performances variomata i malossijevog multivara. Pls nekakav savijet oko ovoga i da objasnite zasto ste odabrali bas taj variomat, thx!
Auspuh: Top performances Nardo, preraden s minarelia by hac, kupljen u drnde s gianelijevim topom.
Kvačilo: stage6 s crvenim oprugama
Zvono: trenutno standard ali mislim nabavit stage6-ovo
Centralna opruga: ici ce ljubicasta
Karburator: Dellorto 19mm
Struja je kupljena dodatno s starijeg sf-a u drnde s deblokiranim CDI-em


Toliko od mene za sada, moj prvi post ce biti updatean svakodnevno s novim infom i slikama, wish me luck  :icon_tongue:
« Zadnja izmjena: 03 Listopad, 2009, 06:43:02 BlackNaranča »

Offline Lazo

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 861
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bošnjaci
  • Moj Skuter: Yamaha X-Max 250
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #2 : 27 Rujan, 2009, 00:10:36 »
čekam slike.... oće li bit kakav styling?.... ja sam odabrao multivar jer je dostupan u hr i rolice si mogu kupit svaki dan (osim nedjeljom)

Offline neer

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 4468
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • jizzhut
  • Mjesto: šmićanci
  • Moj Skuter: Tvojskuter
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #3 : 27 Rujan, 2009, 00:18:44 »
pa vi ste sve sjebali bokte....sta se mucite na taj princip kuvanje hladjenje....evo ja danas sastavljo pia blokove....2 dana stajali lezajevi i radilica u zamrzivacu...danas uzeo brener klijesta i jednu rukavicu...brenerom ugrijao blok mali zatim ubacio lezaj pricekao 2 minute da lezaj poprimi toplinu bloka i stavio radilicu...uzeo brener zagrijao veliki blok-zatim stavio lezaj pricekao par minuta malo s brenerom podgrijao samo presao preko lezaja i namazao rubove diht masom i stavio radilicu ...radilica sjela ko u kuminu sve savrseno...ja neznam sta vi komplicirate s kuhanje lezaja  :icon_scratch:

Offline n0n4m3

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1145
  • Spol: Muški
  • 097 733 2211
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Sp180 , Ice180
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #4 : 27 Rujan, 2009, 00:22:49 »
ja na sf-u mjenjao ovako :

stavio lezajeve i radilicu preko noci na hladenje
ugrijao mali blok , stavio lezaj .. bez problema rukom do kraja ide .. tako ponovio i s velikim ..
nakon toga radilicu stavio u mali blok .. bez grijanj blokova .. jer su mi lezaji s plasticnima kavezom .. radilica sjela bez problema i u jedan i drugi blok  :icon_biggrin: i to je to  :icon_biggrin:

i preporucio bi ti multivar .. dosta njih ga je imalo i pokazao se bolji nego topov

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #5 : 27 Rujan, 2009, 01:10:03 »
ohladit radilicu i lezajeve, dosjede lezajeva u blokovima ugrijat, stavit hlade lezajeve u tople blokove, unutarnji obruc lagano ugrijat indutriskim fenom, ubacit radilicu u veliki blok, poklopit malim i lagano paralelno dotezati sarafe i na kraju lagano s jedne i druge strane gumenim cekicem potuc po osovini radilice... :dontknow:

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3152
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #6 : 27 Rujan, 2009, 01:20:23 »
Ili napraviti to kako se radi u B.T. bez ikakvih komplikacija i ovoga šta vi radite kažu bez alata nema zanata :hello:

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #7 : 27 Rujan, 2009, 01:22:30 »
Ili napraviti to kako se radi u B.T. bez ikakvih komplikacija i ovoga šta vi radite kažu bez alata nema zanata :hello:

nismo mi inzinjeri ko vi u bt-u..mi smo obicni fuseri i volimo fusarit i komplicirat  ;D

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #8 : 27 Rujan, 2009, 01:23:18 »
a dobro ono eto mi smo sad tako jer nemamo alata, valjda ce bit dobro, jer nista nismo lupali po lezajevima ni po radilici i trebalo bi ispasti kvalitetno. Jest da smo se izjebali ali trebalo bi bit jednoako kvalitetno kao da smo tako radili, jer nema neke razlike osim sto ovo traje 2 dana..  :toothy11:

samo me eto jos brine ovaj variomat, ja inace imam multivar, ali nekako nisam bas bio zadovoljan s njim a cuo sam da top performances ima vecu krajnju pa sam odlucio prodat sad multivar a stavit umjesto njega top performances...
jer s ovim kitom ionako cu imat jak sut i ubrzanje i eto nek s tim variom produzim malo krajnju biti ce super...   ima tko komentar? osim sto svi govore da je multivar bolji jer ga svi imaju.. xD

Offline n0n4m3

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1145
  • Spol: Muški
  • 097 733 2211
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Sp180 , Ice180
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #9 : 27 Rujan, 2009, 01:28:36 »
da sam imao reka bi jos nesto vise o toppovu .. ali stavi primar i sekundar duzi .. sta se vec stavlja ..  :dontknow: ono produljenje i bit ce dobro .. jer serijska na sfu nece puno ic

Offline dgeceg

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski skuteraš
  • *
  • Postova: 578
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vrbovec
  • Moj Skuter: speedfight 2
  • Moja Kaciga: uvex
  • MojSetup: stage 6 racing
  • MojSpuh: stage 6 pro
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #10 : 27 Rujan, 2009, 01:38:16 »
Btw sada tek nakon sto smo montirali manji blok na radilicu sam skuzio da nismo stavili kajlu paljenja, jeli odgovara ona sa standardne radilice?

ako ne odgovara jeli ovo moguce kupiti u moto shopu i koliko kosta, gdje cu sad ovo nabavit ajmeee  :sad1:

slike sutra idu samo da napomenem!  :)
i mene zanima jel se može kupiti odgovarujuća kajla paljenja u moto shopu ili nekom drugom shopu???

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3152
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #11 : 27 Rujan, 2009, 01:50:22 »
nismo mi inzinjeri ko vi u bt-u..mi smo obicni fuseri i volimo fusarit i komplicirat  ;D
hehe kod nas prije napraviš ili kupiš alat onda radiš :icon_thumright:

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #12 : 27 Rujan, 2009, 11:06:52 »
čekam slike.... oće li bit kakav styling?.... ja sam odabrao multivar jer je dostupan u hr i rolice si mogu kupit svaki dan (osim nedjeljom)


hoće iako je vec i sada sf unikatan biti ce prerada i u neko skorije vrijeme dodataka za styling ali prvom cemo sredit do kraja mašinu. Boja ostaje original jer nemogu naci bolju kombinaciju od narancasto crne, samo cemo popraviti ogrebotine i zasjaj vjerovatno prefarbati. Zadnji disk smo uzeli stage6 ssp izgleda jebeno kao i prednji, uglavnom biti ce slikice dio po dio kako sto budemo radili, evo sada krozi nekih pola sata krecemo s montiranjem bloka, a slike su mi na mobitelu pa cu t kasnije prebacivat i stavljat ovdje. Jedino sto se tice stylinga zadnji undertail cemo morati spojiti s zadnjim dvijema bocnim plastikama, to cemo jos vidjet kako cemo iz zalemiti zakitati i ofarbat. Al uglavnom prvo sredujemo masinu. I drag volan ce ici odmah da najavim i jos popratne sitnice, vjerovatno novi far karbonski za sfa.   Stay tuned  :headbang:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #13 : 27 Rujan, 2009, 12:24:42 »
htio sam samo reci da provjeris na velikome bloku sve semeringe jer nije s bezveze cula guma iz pecnice...
nema ti puno veze variomat sa krajnjom jer se bez problema on penje do samoga vrha na pugu... jer  cim se remen popenje do vrha variomata on vise ne utjece na krajnju
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline gumy

  • Tržnica : (+38)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4362
  • Spol: Muški
  • www.sco.hr
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #14 : 27 Rujan, 2009, 14:11:35 »
kajla ti odgovara sa serijske radilice.
bzvz ste se drkali s pečnicom, trebo si otić u pevec il tak nešto i kupit industrijski fen ili brener 100 kuna košta i s tim raditi
www.sco.hr

Najpovoljniji i najbrži servis za skutere i motore u Osijeku!

Offline dgeceg

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski skuteraš
  • *
  • Postova: 578
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vrbovec
  • Moj Skuter: speedfight 2
  • Moja Kaciga: uvex
  • MojSetup: stage 6 racing
  • MojSpuh: stage 6 pro
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #15 : 27 Rujan, 2009, 14:27:56 »
ja imam na skuteru radilicu stage 6 hpc, a motor je sf2, i rekli su mi u auto bilu da ne paše serijska kajla, da moram nabavit drugu, navodno serijska kajla ide u špicu, a za ovu radilicu nebi smjela ić u špicu, sad neznam, ko tu koga je....

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #16 : 27 Rujan, 2009, 14:31:32 »
nepaše ni meni sa serjiske jer ode na sportskoj nije rupica nego prorez od 2 centimetra... di cu to sad nabavit?

nismo uspjeli danas montirat drugi lezaj i radilicu u veci blok, iako je zamrznuta radilica i lezaj bili a blok smo grijali na 150 stupnjeva, nema uspjeha.. sutra nosimo to pa cemo na presu ili nekako vec.

btw skinuli smo disk i pokusali zvono kvacila i to neide nikako sutra cemo morat na pištolj.
samo me zanima kako na pezou izvaditi zupcanike (primar)  odvidali smo one 3 vide sto su unutar bloka... i kako sad to izvadit.

i jos jedno kratko pitanje, tamo gdje pise na kraju bloka "OIL 0,12"  Tu vidu samo odvidao i izvadili smo ono ulje, to je jucer izgorilo u pecnici i pocelo curit, curi iz neke rupice u bloku, sada bi to trebalo mjenjat, kakvo je to ulje i koliko kosta?
i zasto je curilo iz rupice one sa strane gdje je disk?

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #17 : 27 Rujan, 2009, 14:41:58 »
Zeznuli ste semering zato curi...
Ulje sipaj SAE 80W90, to je bas za menjac..
Zamenu primara imas u mom projectu sa slikama, da sad sve ne kopiram..
Inace moras skinuti i kvacilo jer su iza njega jos 3 srafa koja drze poklopac getribe...  :icon_thumright:

Offline BlackNaranča

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1220
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Peugot SF2
  • MojSetup: Stage6 Pro Racing
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #18 : 27 Rujan, 2009, 14:46:23 »
koji semering smo sjebali i koliko otprilike kosta to ulje.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Peugeot Speedfight 2 by ZD Team u izradi
« Odgovori #19 : 27 Rujan, 2009, 14:49:43 »
jaoooooo .. trebate sjesti pa razmisliti prije nego pocnete raditi jbg nije to samo ispeci pa vozi  :laughing7:
zeznuli ste semering, morate staviti novi, onaj saraf za ulje, nesjecam se ima li gumicu kakvu na sebi kao dihtung, ako ima mora novi, uglavnom sada mores sve nove semeringe i dihtunge mijenjati, i lezaji inace nisu za temperature iznad 60-80 C koliko sam negdje citao.. tako da ni to nije zdravo...
zvono je jednostavno skinuti, pitaj nekoga tko ima brusilicu neka ti posudi kljuc a koji odvija maticu za brus, sa tim zablokiras, imas i kupiti to, neka jeftinjara kosta... ako neces tako onda oko amortizera i rupa u zvonu omotas debelu zicu neku i samo stegnes, to ce blokirati i samo odvijes onda..
semering na strani od kotaca, i opcenito sve semeringe sada mijenjaj..
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta