Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ležajevi i sve o njima by Lageros  (Posjeta: 281156 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #360 : 24 Lipanj, 2021, 16:55:15 »
Anđelko je zakon! Na svim se forumima stigne javit i detaljno objasnit.
Iako te nisam nikad trebo veliko hvala!

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4105
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #361 : 24 Lipanj, 2021, 16:56:51 »
Evo mene opet, imam pitanje, Koyo 6204 C3 ima na sebi jos oznaku 84-25 01  Kaj to znaci? :)

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #362 : 24 Lipanj, 2021, 17:51:12 »
E ovo je odlicno. Kad uhvatis vremevatis vremena pa da nam jos napises sta sve mozemo narucit.
 I koje marke remenja za skutere imate. Kao i plocice
Hvala!

Potpisujem
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #363 : 24 Lipanj, 2021, 18:00:37 »
E ovo je odlicno. Kad uhvatis vremevatis vremena pa da nam jos napises sta sve mozemo narucit.
 I koje marke remenja za skutere imate. Kao i plocice
Hvala!

Budem to pokušao kada se vratim s godišnjeg, a kako mi je to kod tog dobavljača sve novo,
moram to malo razraditi i vidjeti što je što, ali da, budem malo to proučio  :icon_thumright:
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #364 : 24 Lipanj, 2021, 18:02:24 »
Anđelko je zakon! Na svim se forumima stigne javit i detaljno objasnit.
Iako te nisam nikad trebo veliko hvala!

Nema na čemu!
Jedino što sve manje imam vremena javiti se, ali kada stignem, rado se javim :)
 :vopipivo:
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #365 : 24 Lipanj, 2021, 18:05:59 »
Evo mene opet, imam pitanje, Koyo 6204 C3 ima na sebi jos oznaku 84-25 01  Kaj to znaci? :)

Ako je na ležaju, to je onda serija, šarža, kako tko već to zove, a ukoliko je na kutiji, ovisi gdje je to navedeno,
opet ista stvar.
Jedino ako piše kao npr kod SKF-a 6204-TN9/C3, to označava da je (TN9) poliamidni kavez, a C3 tolerancija.
A samo kad je C3, onda je čelični kavez, ali to se ne označava, jer to je kao normalno.
A kod KOYO ležajeva, poliamidni kavez se označava FG.
Dakle, označavanje ležajeva uvijek mora biti sve uz oznaku, a to nekada može biti i kobasica :D
Iako, kod nekih je C3 znao biti posebno naveden, negdje na prstenu ili vanjskom ili unutrašnjem.
Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #366 : 24 Lipanj, 2021, 18:49:01 »
OZNAKE LEŽAJEVA
PREFIKSI

W - ležaj od nehrđajućeg čelika

SUFIKSI

A – modificirana unutrašnja geometrija, dvoredni ležaji bez otvora za punjenje

ATN9 – A + TN9

CC – ležaji sa simetričnim valjčićima, unutrašnjim prstenom bez ramena, lutajućim vodećim prstenom koji je centriran na unutrašnjem prstenu, između dva niza valjčića i sa dva kaveza od presanog čelika prozorskog tipa, sa posebnom izvedbom oblika i završne obrade staze kotrljanja

CCK – CC + K

C2 – radijalna unutrašnja zračnost manja od normalne

C3 – radijalna unutrašnja zračnost veća od normalne

E – optimalna unutrašnja konstrukcija, više i/ili veći valjčići

EC - optimalna unutrašnja konstrukcija, više i/ili veći valjčići kao i poboljšani uvjeti dodira između valjčića i ruba ramena na prstenu

ECJ – EC + J

ECM – EC + M

ECMA – EC + MA

ECMB – EC + MB

ECML – EC + ML

ECMP – EC +MP

ECP – EC + P

E – ležaji sa simetričnim valjčićima, unutrašnjim prstenom bez ramena, vodećim prstenom između dva niza valjčića na kojima su centrirana dva kaveza od presanog čeličnog lima prozorskog tipa

EK – E +K

J – presani čelični kavez

K – konični provrt 1:12 J – presani čelični kavez prozorskog tipa

Q – optimalna geometrija dodira, posebno dobro izvedena površina svih elemenata

M – mesingani kavez, strojno obrađen

MA – mesingani kavez strojno obrađen centriran na vanjskom prstenu

MB - mesingani kavez, strojno obrađen, iz dva dijela, centriran na unutrašnjem prstenu

ML – po obliku optimizirani mesingani kavez prozorskog tipa, centriran na unutrašnjem ili vanjskom prstenu

MP - mesingani kavez prozorskog tipa, centriran na unutrašnjem ili vanjskom prstenu

N – kanal uskočnog prstena na vanjskom promjeru vanjskog prstena

NR – kanal uskočnog prstena u vanjskom prstenu, sa uskočnim prstenom

P – kavez od poliamida 6,6 pojačanog vlaknima staklene vune

-RS1 – brtve od sintetičke gume sa metalnom limenom pločicom kao pojačanjem (klizajuće brtve) na jednoj strani ležaja

-2RS1 – RS1 brtve na obje strane ležaja

RS – brtva od poliuretana ili sintetske gume (klizajuća brtva) na jednoj strani ležaja

.2RS – RS brtve na obje strane ležaja

-RZ – brtve od sintetičke gume niskog trenja sa čeličnom pločicom kao pojačanjem na jednoj strani ležaja

-2RZ – RZ brtve na obje strane ležaja

TN – kavez od poliamida 6,6, ojačan vlaknima staklene vune

TN9 – plastični kavez od poliamida 6,6 ojačanog vlaknima staklene vune

Y – presani mesingani kavez

V – ležaj bez kaveza, sa maksimalnim brojem kotrljajućih elemenata

W – ležaji bez kružnih žlj#bova i bez otvora za podmazivanje na vanjskom prstenu

W33 – kružni žlj#bovi i tri otvora za podmazivanje u vanjskom prstenu

-Z – presani čelični štitnik (neklizajuća brtva) na jednoj stani ležaja

-2Z – 2 štitnika, po jedan na svakoj stani ležaja

-ZN – Z + N

-ZNR – Z + NR

-2ZN – 2 Z + N

-2ZNR – 2 Z + NR

 
:yamaha:

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6999
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #367 : 24 Lipanj, 2021, 19:37:44 »
Ovo sto se spominje 12.7 mjera kod Malossia ti je uzi vanjski prsten od unutarnjeg koji je na mjeri 14mm,a sad zasto?Ti se lezaji obicno koriste kada se zapunjavaju rupe za podmazivanje i tada se ugrađuju da je otvoreni dio kaveza do strane radilice te se tuda i podmazuje.Znaci podmazivanje ide između radilice i lezaja.
Inace to sto Malossi preprodaje mozes i sam napraviti.Izbaci se poliamidni kavez,kuglice se poguraju na stranu i izbaci jedna kuglica te ga na taj nacin raskopas.Das potokariti vanjski prsten.Jako je tvrd pa se tokari sa keramikom i nakon prerade sklopis lezaj i imas home made malossi lezaj.
Kod Piaggia je ista shema samo je vanjski prsten 10.5 ili 10.7mm umjesto 12mm.Imao sam jedne takve od SKF-a u stage 6 pakiranju.
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #368 : 26 Lipanj, 2021, 10:34:59 »
OZNAKE LEŽAJEVA
PREFIKSI

W - ležaj od nehrđajućeg čelika

SUFIKSI

A – modificirana unutrašnja geometrija, dvoredni ležaji bez otvora za punjenje

ATN9 – A + TN9

CC – ležaji sa simetričnim valjčićima, unutrašnjim prstenom bez ramena, lutajućim vodećim prstenom koji je centriran na unutrašnjem prstenu, između dva niza valjčića i sa dva kaveza od presanog čelika prozorskog tipa, sa posebnom izvedbom oblika i završne obrade staze kotrljanja

CCK – CC + K

C2 – radijalna unutrašnja zračnost manja od normalne

C3 – radijalna unutrašnja zračnost veća od normalne

E – optimalna unutrašnja konstrukcija, više i/ili veći valjčići

EC - optimalna unutrašnja konstrukcija, više i/ili veći valjčići kao i poboljšani uvjeti dodira između valjčića i ruba ramena na prstenu

ECJ – EC + J

ECM – EC + M

ECMA – EC + MA

ECMB – EC + MB

ECML – EC + ML

ECMP – EC +MP

ECP – EC + P

E – ležaji sa simetričnim valjčićima, unutrašnjim prstenom bez ramena, vodećim prstenom između dva niza valjčića na kojima su centrirana dva kaveza od presanog čeličnog lima prozorskog tipa

EK – E +K

J – presani čelični kavez

K – konični provrt 1:12 J – presani čelični kavez prozorskog tipa

Q – optimalna geometrija dodira, posebno dobro izvedena površina svih elemenata

M – mesingani kavez, strojno obrađen

MA – mesingani kavez strojno obrađen centriran na vanjskom prstenu

MB - mesingani kavez, strojno obrađen, iz dva dijela, centriran na unutrašnjem prstenu

ML – po obliku optimizirani mesingani kavez prozorskog tipa, centriran na unutrašnjem ili vanjskom prstenu

MP - mesingani kavez prozorskog tipa, centriran na unutrašnjem ili vanjskom prstenu

N – kanal uskočnog prstena na vanjskom promjeru vanjskog prstena

NR – kanal uskočnog prstena u vanjskom prstenu, sa uskočnim prstenom

P – kavez od poliamida 6,6 pojačanog vlaknima staklene vune

-RS1 – brtve od sintetičke gume sa metalnom limenom pločicom kao pojačanjem (klizajuće brtve) na jednoj strani ležaja

-2RS1 – RS1 brtve na obje strane ležaja

RS – brtva od poliuretana ili sintetske gume (klizajuća brtva) na jednoj strani ležaja

.2RS – RS brtve na obje strane ležaja

-RZ – brtve od sintetičke gume niskog trenja sa čeličnom pločicom kao pojačanjem na jednoj strani ležaja

-2RZ – RZ brtve na obje strane ležaja

TN – kavez od poliamida 6,6, ojačan vlaknima staklene vune

TN9 – plastični kavez od poliamida 6,6 ojačanog vlaknima staklene vune

Y – presani mesingani kavez

V – ležaj bez kaveza, sa maksimalnim brojem kotrljajućih elemenata

W – ležaji bez kružnih žlj#bova i bez otvora za podmazivanje na vanjskom prstenu

W33 – kružni žlj#bovi i tri otvora za podmazivanje u vanjskom prstenu

-Z – presani čelični štitnik (neklizajuća brtva) na jednoj stani ležaja

-2Z – 2 štitnika, po jedan na svakoj stani ležaja

-ZN – Z + N

-ZNR – Z + NR

-2ZN – 2 Z + N

-2ZNR – 2 Z + NR

To je od SKF-a, s time da kod RS (2RS) oznakama kod manjih ležajeva do 30mm unutrašnji promjer, oznake su RSH, a od 30mm na dalje je RS1.
Ugčavnom, ima tih oznaka od raznih proizvođača da se verlo lako pogubiti oko svega toga, a vrlo često to neko slovo ili dodatni broj znači nešto što je bitno za određenu aplikaciju
rada gdje neki ležaj radi.

Isto tako kod ovih specijala za motorkotače, to isto tako često bude naknadno dorađivano na tvorničke dimenzije ležaja.

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/

Offline Vragolasti Denis

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 160
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Jet force
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #369 : 27 Prosinac, 2021, 02:17:40 »
Jeli jos netko osim mene primjetio pad kvalitete sa Koyo markom veze lagera radilice. Jedostavno lageri pocnu jako brzo sumiti kao da se radi o zracno hladenom skuteru.

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #370 : 27 Prosinac, 2021, 02:30:46 »
Ili ne znaš montirati ležaj, ili siluješ previše radilicu pa ode ležaj ... Jbg denise  desi se i najboljem... (A i uvik se desi da od 10.000 ležaja jedan bude tvornicki neispravan)
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline lageros-zg

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 141
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Lageros Auto-Moto
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Ležajevi i sve o njima by Lageros
« Odgovori #371 : 27 Prosinac, 2021, 09:06:22 »
Jeli jos netko osim mene primjetio pad kvalitete sa Koyo markom veze lagera radilice. Jedostavno lageri pocnu jako brzo sumiti kao da se radi o zracno hladenom skuteru.

Već sam negdje pisao o tome da su ležajevi općenito najprecizniji i najsavršeniji dijelovi nekog radnog stroja gdje dozvoljavaju samo minimalna odstupanja odnosno tolerancije i sve preko toga utječe na njihov rad ili bolje rečeno na dugotrajnost u radu.
Gotovo svaki dio se može testirati i na taj način utvrditi zbog čega je došlo do greške u radu, ali činjenica je da je puno lakše pogriješiti nego li da je neki takav ležaj/proizvođač loš. Da, naravno, uvijek je moguća greška u proizvodnji, ali ako se uzmu u obzir svi forumski portali svijeta (koje pokušavam i sam pratiti), vrlo lako se može doći do zaključka da valja sve i ne valja ništa. To mislim apsolutno na sve dijelove (s obzirom da smo kao firma već 30 godina na tržištu i osobno pratim sve aspekte raznih dijelova koje prodajemo).

S druge pak strane, da, isto tako je činjenica da globalizam donosi i nedostatke pa tako i u kvaliteti dijelova, a to se moće vidjeti koliko se novih vozila povlači na opozive jer nepto nije u redu sa nekim dijelovima, a govorimo o original dijelovima prve ugradnje u tvornici, što bi trebalo biti kao najbolje, ali nije to baš uvijek tako. Samo treba pogledati malo oko sebe i pročitati što se piše i govori, kako nema više dovoljno materijala i ruda za izradu dijelova pa samim time zbog svega toga dolazi do slabljenja izrade komponenti, a u konačnici i kašnjenja u proizvodnji vozila.
Kada se to sve uzme u obzir, dakle ne samo jedan dio u moru mnogih povezanih međusobno, činjenica je da tim međusobnim dodirnim točkama ili međusobnim djelovanjem dolazi i do problema u radu, odnosno dugoročnosti rada tih dijelova.

I naravno, na kraju cijele balade, nedostaje i stručnih osoba, majstora, inženjera, trgovaca (to uglavnom najviše mislim na naše područje), jer za sve treba znanje i naravno praksa, ali i poštenje, jer svi smo mi uvijek u pravu, a u stvarnosti se pokazuje da se mulja na veliko (što se vrlo lako može vidjeti koliko tko kome od nas vjeruje u ono što kažamo), no isto tako se zna da to opet nije svatko takav, da ima i onih koji su u redu i znaju svoj posao koji rade i da im se može vjerovati, ali takav netko će i priznati svoju grešku ili će reći da ne zna itd....

Dakle, u ovom slučaju je moguće sve, ali uvijek treba uzeti u obzir sve varijable u jednadžbi i onda donijeti konačno riješenje i zaključak,
a danas su ti ležajevi poprilično povoljni cijenom, da se slanje istih u Japan/Njemačku na testiranje (zbog troškova) uopće ne isplati, a da na kraju kažu da je problem bio u nečem drugom.

E da, zaboravio sam spomenuti i korištenje proizvoda, jer sjećam se još prije problema sa ležajevima na nabrijanim skuterima i još onima koji voze trke.
To nije normalno korištenje tih proizvoda i oni se u takvom korištenju nakon utrka mijenjaju, ne ostaju dalje za korištenje ili ako netko nabrije skuter koji se vrti i više od deklariranog za takav proizvod pa i samim time dovodi u problem idugotrajnost rada određenih komponenti.

Osobno i dalje najviše preporučam japanske ležajeve KOYO i NTN (kada su Made in Japan) i Koyo je trenutno najpovoljniji cijenom, a s druge strane NTN je skuplji i samim time se i slabije prodaje, ali jednako tako zbog te razlike u cijeni ne znači da je "zlatni" i da će raditi bolje od konkurencije, a sve zbog svih gore spomenutih razloga.

Ležajevi / simerinzi / diht mase / ljepila / sredstva za ?i?enje / podmazivanje ... http://lageros-auto-moto.webs.com/