Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Honovanje???  (Posjeta: 17511 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #20 : 13 Lipanj, 2009, 12:21:09 »
kako ne zadrzava ulje? jel nije logicno da ce frisko honan cilindar koji ima te pore po sebi manje od 1 mikro metra vise drzat culje tj. smjesu na stjenci cilindra nego neki cilindar koji je presao 20-30 tisuca i kojemu su te pore puno manje? s ovim ostalim se slazem i to sam isto i napisao... :icon_thumright:

recimo 2t motor...

Uzmi neka se vrti na 4000rpm to je 133 prelaska klipa po povrsini cilindra u jednoj sekundi!!! (u jednom okretaju klip predje povrsinu cilindra 2 puta DMT-GMT-DMT)
Mislis da se nesto uspije pomaknuti u toj brzini :)=

Na povrsini cilindra se stvara fini film koji smanjuje trenje i omogucava manje trošenje karika :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:24:19 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #21 : 13 Lipanj, 2009, 12:28:34 »
ne, ne radi se zbog zadrzavanja ulja ali ulje se zadrzava na stijenci cilindra u tim porama od honanja...jbg moguce da sam i u krivu...al zato si ti tu... ;D

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Honovanje???
« Odgovori #22 : 13 Lipanj, 2009, 12:33:26 »
Utori u cilindru koji ostaju nakon honanja prvenstveno sluze kako bi se karike razradile u razumnom periodu (sto prije). Ukoliko bi stjenka cilindra bila "kao ogledalo", kompresija bi bila u pravilu manja nego nakon razrade u honanom cilindru.
 Sto se karika brze razradi, to ce bolje dihtati, kompresija ce biti veca, a snaga mashine veca.

U vezi zadrzavanja ulja....
Ima to smisla. Prvo mi pada na pamet da kod hladnog starta karike nece strugati cilindar u toj mjeri kao kad postoji mala kolicina ulja u tim utorima.

Jos jedan primer zadrzavanja ulja...
Na cilindrima koji imaju pregradu u ispuhu (svi bolji midrace i svi high-end) se u cilju smanjivanja temperature te pregrade (kako se nebi povecala od temperature i zacvikala klip) u klipu na dijelu koji prolazi preko pregrade ubuse 2 rupice u kojima se ulje zadrzava i tako koliko-toliko hladi pregradu.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #23 : 13 Lipanj, 2009, 12:34:26 »
Izbrisano by Mr Jay
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:25:13 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #24 : 13 Lipanj, 2009, 12:40:46 »
dobro to naravno znam i jasno mi je da je brusenje gruba obrada a honanje fina obrada i jano da naravno nakon brusenja cilindar nije u stanju voziti i zato se hona da se to izgledi i da se smanje odstupanja na minimalu...jasno mi je i ovo sto je alfa rekao za razradu karika...ali i dalje mislim da se i u tim porama zadrzava neki postotak ulja i da se bolje zadrzava u frisko honanom cilindru nego vozenom...znaci ocu reci samo to da se u frisko honanom cilindru bolje zadrzava ulje na stjenci cilindra nego na vozenom cilindru...

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #25 : 13 Lipanj, 2009, 12:43:43 »
Izbrisano by Mr Jay
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:25:39 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: Honovanje???
« Odgovori #26 : 13 Lipanj, 2009, 12:53:23 »
Stroj za honovanje može biti i nastavak za bušilicu, neka opruga i tri kraka (u slučaju da oće ić teško ono se nemože okretet a bušilica i dalje vrti), za 2 minute obaviš posao ti kosi linija
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #27 : 13 Lipanj, 2009, 12:55:42 »
dobro to naravno znam i jasno mi je da je brusenje gruba obrada a honanje fina obrada i jano da naravno nakon brusenja cilindar nije u stanju voziti i zato se hona da se to izgledi i da se smanje odstupanja na minimalu...jasno mi je i ovo sto je alfa rekao za razradu karika...ali i dalje mislim da se i u tim porama zadrzava neki postotak ulja i da se bolje zadrzava u frisko honanom cilindru nego vozenom...znaci ocu reci samo to da se u frisko honanom cilindru bolje zadrzava ulje na stjenci cilindra nego na vozenom cilindru...

Cilindar shvati kao vodilicu klipa, tj. karika... Sto znaci da se moraju prilagoditi jedno na drugo... Nemoguce je strojnom obradom dobiti idealnu dimenziju cilindra za odgovarajuce karike... Honanjem se "prilagodjavanje" karika na cilindar i obrnuto svodi na minimum... Tek nakon izvjesnog vremena - prijedjenih kilometara ili sati rada motora se neuhodani rad karika po cilindru pretvara u izuzetno ustimani i uhodani putujuci orkestar... Kada su karike nove i cilindar doveden na predvidjenu tolerancijsku mjeru slijedi razradjivanje (prilagodjavanje jednog na drugo)...

Pritisak karika na povrsinu cilindra je veci na pocetku, nakon razrade se smanjuje cime se smanjuje i trenje i samo zagrijavanje - na taj nacin se povecava iskoristivost masine.

Samo je jedno izvjesno vrijeme masina u optimalnom stanju (kada ima maksimalnu iskoristivost) a to je onda i samo onda kada je pritisak karika na povrsinu cilindra tocno onoliki da ne omogucava pad kompresije a da ujedno i ne stvara negativno trenje koje ce stetno djelovati na gibanje klipa unutar cilindra, sto se karakterizira povecanjem topline.

Gorivo ima svoju kalorijsku vrijednost, ta kaloricna vrijednost nemoze nestati nego se dijeli na RAD koji smo dobili od motora i koji smo pretvorili u gibanje i na proizvedenu toplinu protiv koje se borimo sa hladjenjem motora.

Iskoristivost je veca ukoliko je RAD veci.
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Honovanje???
« Odgovori #28 : 13 Lipanj, 2009, 12:56:20 »

zelis reci da je honanje gruba obrada (spominjanje nekakvih utora)?

Utori se rade glodalom i nozem, honanje za alat koristi kamen, ostvaruje mali pritisak na povrsinu koja se obradjuje i vrsi se na malim brzinama i zbog takvog nacina obrade se dobije velika dimenzionalna tocnost.
Prije honanja se moze raditi brusenje ali se ne brusi na zadanu dimenziju nego na dimenziju za honanje jer je dodatak za honanje od nekih 0,05mm - 0,5mm.
Dakle ako zelimo dobiti perovrt od FI60 onda brusimo do 60,05mm i onda idemo na honanje i honamo do kanacne dimenzije od FI 60mm. Na taj nacin dobivamo vrlo usku toleranciju od 60 +- 0,000001 mm.
Sa brusenjem bi to bilo oko 60 +-0,01mm.

Sve se svodi na tocnost izratka...
jesi možda htio reći da se prvo brusi na 59,95 a onda se hona na 60?

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #29 : 13 Lipanj, 2009, 12:59:52 »
Stroj za honovanje može biti i nastavak za bušilicu, neka opruga i tri kraka (u slučaju da oće ić teško ono se nemože okretet a bušilica i dalje vrti), za 2 minute obaviš posao ti kosi linija

tako je, bitan je alat a ti si ga upravo opisao... to moze biti i obicna stupna busilica na koju ju stavljen alat... ta opruga sluzi za to da daje konstantan i jednolik pritisak brusne povrsine na stijenku izratka.
na ta 3 kraka su 3 kamena koja struzu o stijenku izratka obradjujuci ga na zeljenu mjeru. :icon_thumright:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #30 : 13 Lipanj, 2009, 13:00:27 »
jesi možda htio reći da se prvo brusi na 59,95 a onda se hona na 60?

da, jesam... :)  :icon_thumright:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #31 : 13 Lipanj, 2009, 13:01:12 »
Cilindar shvati kao vodilicu klipa, tj. karika... Sto znaci da se moraju prilagoditi jedno na drugo... Nemoguce je strojnom obradom dobiti idealnu dimenziju cilindra za odgovarajuce karike... Honanjem se "prilagodjavanje" karika na cilindar i obrnuto svodi na minimum... Tek nakon izvjesnog vremena - prijedjenih kilometara ili sati rada motora se neuhodani rad karika po cilindru pretvara u izuzetno ustimani i uhodani putujuci orkestar... Kada su karike nove i cilindar doveden na predvidjenu tolerancijsku mjeru slijedi razradjivanje (prilagodjavanje jednog na drugo)...

Pritisak karika na povrsinu cilindra je veci na pocetku, nakon razrade se smanjuje cime se smanjuje i trenje i samo zagrijavanje - na taj nacin se povecava iskoristivost masine.

Samo je jedno izvjesno vrijeme masina u optimalnom stanju (kada ima maksimalnu iskoristivost) a to je onda i samo onda kada je pritisak karika na povrsinu cilindra tocno onoliki da ne omogucava pad kompresije a da ujedno i ne stvara negativno trenje koje ce stetno djelovati na gibanje klipa unutar cilindra, sto se karakterizira povecanjem topline.

Gorivo ima svoju kalorijsku vrijednost, ta kaloricna vrijednost nemoze nestati nego se dijeli na RAD koji smo dobili od motora i koji smo pretvorili u gibanje i na proizvedenu toplinu protiv koje se borimo sa hladjenjem motora.

Iskoristivost je veca ukoliko je RAD veci.

ok recimo da su mi sad neke stvari jasnije..al ovo sta ti pises je visa matematika i moram se beno koncentrirat da pokopcam sve...ugl. zadnjih nekoliko tvojih postova mi je donekle razjasnilo neke stvari tj. moju teoriju... :icon_thumright:

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Honovanje???
« Odgovori #32 : 13 Lipanj, 2009, 13:02:23 »
Da sad ne citiram sve, samo jedni pitanje. Kako nakon izbušenih 60,05 vratiti rupu na FI60? Jel nebi bilo logičnije po tvome bušiti 59,05 te onda skidati finim kamenom na FI60?  :dontknow:

Inače, te kanalčine(utori) u cilindru koji se dobivaju honanjem, koje spominješ da ostala ekipa priča su jako mali i samo se figurativno nazivaju utorima/kanalima. Zbog čega se točno honuje cilindar ostaje tajna :) i trebalo bi pitati i 3. il 4. nezavisnu stranu da nam pojasni a ne ovako jer sam siguran da će ovo prerasti u prepucavanje ko ima većega!

Istina je uglavnom da se cilindri honuju zbog ovog il onog razloga i vjerojatno ima istine i u tome da se to radi zbog finije obrade ali isto tako i zbog tih kanala koji ostaju nakon da se u njima zadrži fini sloj ulja koji ima ulogu manjeg trenja ali i hlađenja. Te se upravo zbog hlađenja sve više nastoji da karike budu bliže čelu klipa(ovo sad općenito govorim za motore(agregate) jer se na skuterima/motorima već dugo koriste L karike i slična rješenja).

Offline pajs

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 150
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: orij (split)
  • Moj Skuter: aeroxx
  • MojSetup: tp trophy 70
  • MojSpuh: ARROW
Odg: Honovanje???
« Odgovori #33 : 13 Lipanj, 2009, 13:04:36 »
znate li nekoga u splitu tko vrsi busenje tj. honovanje
...odaziva se na gas ko beskucnici na besplatni rucak...

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Honovanje???
« Odgovori #34 : 13 Lipanj, 2009, 13:05:43 »
Da sad ne citiram sve, samo jedni pitanje. Kako nakon izbušenih 60,05 vratiti rupu na FI60? Jel nebi bilo logičnije po tvome bušiti 59,05 te onda skidati finim kamenom na FI60?  :dontknow:

Inače, te kanalčine(utori) u cilindru koji se dobivaju honanjem, koje spominješ da ostala ekipa priča su jako mali i samo se figurativno nazivaju utorima/kanalima. Zbog čega se točno honuje cilindar ostaje tajna :) i trebalo bi pitati i 3. il 4. nezavisnu stranu da nam pojasni a ne ovako jer sam siguran da će ovo prerasti u prepucavanje ko ima većega!

Istina je uglavnom da se cilindri honuju zbog ovog il onog razloga i vjerojatno ima istine i u tome da se to radi zbog finije obrade ali isto tako i zbog tih kanala koji ostaju nakon da se u njima zadrži fini sloj ulja koji ima ulogu manjeg trenja ali i hlađenja. Te se upravo zbog hlađenja sve više nastoji da karike budu bliže čelu klipa(ovo sad općenito govorim za motore(agregate) jer se na skuterima/motorima već dugo koriste L karike i slična rješenja).
čovjek se zabunio u silnoj matematici vidiš da sam ga ispravio :toothy12:
a očito si i ti jer si napiso 59.05  :icon_biggrin:
ljudi dosta matematike za danas ne ide vam nešto

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Honovanje???
« Odgovori #35 : 13 Lipanj, 2009, 13:10:04 »
čovjek se zabunio u silnoj matematici vidiš da sam ga ispravio :toothy12:
a očito si i ti jer si napiso 59.05  :icon_biggrin:
ljudi dosta matematike za danas ne ide vam nešto

Jbg, tako mi i treba kad nequotam! A i pisao sam poduži post pa je u međuvremenu ekipa svašta napisala. Ljudski je pogriješiti, ljudi smo od krvi i mesa, nismo roboti!  :notworthy:

Inače dobro da je rasprava ošla u nekom konstruktivnom smjeru.
« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2009, 13:13:25 Area51 »

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #36 : 13 Lipanj, 2009, 13:10:29 »
ok recimo da su mi sad neke stvari jasnije..al ovo sta ti pises je visa matematika i moram se beno koncentrirat da pokopcam sve...ugl. zadnjih nekoliko tvojih postova mi je donekle razjasnilo neke stvari tj. moju teoriju... :icon_thumright:

Istina je da se motor najvise ostecuje pri startanju (paljenju) jer je ulje na dnu i ti prvi okretaji su najstetniji za masinu (zato se i kaze uvijek, nemoj turirati masinu dok je hladna - tj. dok si ju upalio jer podmazivanje nije dobro).
Stoga rjedja ulja prije se dignu i bolje podmazuju (onaj prvi broj u oznaci ulja 0W30) 0 znaci da je to ulje predvidjeno za motor koji radi na vanjskoj temp od -30, a ovo w30 znaci da radi do +30. To je ulje za sva godisnja doba, multigradno ulje. To je ulje rjedje od npr 15W40 koje je predvidjeno za vanjske temp od -15 do +40, te ce takvo ulje pri paljenju motora prije poceti podmazivati nego ovo drugo.

Recimo da automobil bez gasenja masine prelazi vise nego dvostruko vise kilometara od onoga koje se cesto gasi.

npr, automobili koje ljudi voze po autocestama i prelaze velike kilometraze nije nista vise ostecenjo od automobila koji sluzi za gradku voznju sa 4x manjom kilometrazom.  :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:28:24 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #37 : 13 Lipanj, 2009, 13:13:49 »
Da sad ne citiram sve, samo jedni pitanje. Kako nakon izbušenih 60,05 vratiti rupu na FI60? Jel nebi bilo logičnije po tvome bušiti 59,05 te onda skidati finim kamenom na FI60?  :dontknow:

Inače, te kanalčine(utori) u cilindru koji se dobivaju honanjem, koje spominješ da ostala ekipa priča su jako mali i samo se figurativno nazivaju utorima/kanalima. Zbog čega se točno honuje cilindar ostaje tajna :) i trebalo bi pitati i 3. il 4. nezavisnu stranu da nam pojasni a ne ovako jer sam siguran da će ovo prerasti u prepucavanje ko ima većega!

Istina je uglavnom da se cilindri honuju zbog ovog il onog razloga i vjerojatno ima istine i u tome da se to radi zbog finije obrade ali isto tako i zbog tih kanala koji ostaju nakon da se u njima zadrži fini sloj ulja koji ima ulogu manjeg trenja ali i hlađenja. Te se upravo zbog hlađenja sve više nastoji da karike budu bliže čelu klipa(ovo sad općenito govorim za motore(agregate) jer se na skuterima/motorima već dugo koriste L karike i slična rješenja).

za tebe imam samo jedno pitanje posto vidim da brkas neke stvari, hoce li imati manje trenje ako na brusni papir gradacije 100 bacis ulje i trljas rukom po njemu ili ako isto ulje bacis na brusni papir gradacije 2000?

Brusni papir neka bude zaljepljen na zidu.

Probaj pa mi javi  :icon_thumright:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Benjamin

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • --Toxic Stunt Team Member--
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb-Sesvete
  • Moj Skuter: Gilera Stalker Tuned
  • Moja Kaciga: Marushin,AGV
  • MojSetup: Top Performance Trophy
  • MojSpuh: Top Performance Nardo
Odg: Honovanje???
« Odgovori #38 : 13 Lipanj, 2009, 13:44:15 »
Kaj se mene tice meni je jos na prvoj stranici jasno bilo sve...bio sam ja prisutan pri jednom procesu obrade kod covijeka...meni su se sam izrazi pomjesali odnosno nisam ih dobro shvatio....

Ali se ne zelim dalje mjesati u razogvor..prekomplicirano je postalo previse teksta za citati...meni je bitno da znam kom moram nositi na obradu i tocka..stroj ionako nemam doma tak da me potpuni detalji ne zanimaju...

Ali znam da kod honanja nakon toga kaj ostanu one male "crtice" sluze kak je neko rekao za razradu karika..ali i radi zadrzavanja ulja...konkretno na 4T motorima se na stjenci zadrzava puno duze ulje nego na potpunoj glatkoj ko kod razradenog motora...a to zdrzavanje sluzi ujedno da dok se nove karike ne prilagode ima bolje podmazivanje jel je trenje vece nego kod razradneog cilindara...i postoji veca opasnost da zacvika...

Bilo je to i na telki (discovery channel rulz  :icon_biggrin:) i mehanicar mi isto to potvrdio...

a i ak se normalno razmisli ko kak je i alfa rekao ima logike..
Under construction...

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Honovanje???
« Odgovori #39 : 13 Lipanj, 2009, 13:53:02 »
za tebe imam samo jedno pitanje posto vidim da brkas neke stvari, hoce li imati manje trenje ako na brusni papir gradacije 100 bacis ulje i trljas rukom po njemu ili ako isto ulje bacis na brusni papir gradacije 2000?

Brusni papir neka bude zaljepljen na zidu.

Probaj pa mi javi  :icon_thumright:

Pročitaj moj post još jednom al da ti ponovim još jednom. Ti kanali se samo tako figurativno nazivaju, valjda ti je jasno da se radi o sitnim kanalićima ili bolje rečeno zarezima. A i kod bušenja se stvaraju kanali na primjerku 1, a honanjem se nastoji napraviti uzorak na primjerku br. 2!



Što se tiče šmirgla, nemogu ti pokazati pošto sam u stanu a šmirgli mi nije uobičajena roba koju koristim. Ako se doma sjetim, možda.

Sad da potvrdim obje priče, honanje služi za završnu obradu cilindra kao što si ti rekao ali isto tako koja služi kasnije za lakše zadržavanje ulja na stjenci ili citirano "to produce a criss-cross pattern that helps oil stick to the cylinder walls."

Cijeli tekst ti se nalazi na http://www.ehow.com/how_4727370_hone-a-cylinder.html a vjerujem da znaš engleski pa ti neće biti problem ga pročitati!  A i neda mi se dalje natezati, na pitanje je odgovoreno i daljnja rasprava nema smisla!
« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2009, 13:59:05 Area51 »