Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included) IZMJENA LEZAJEVA I SEMERINGA TE STAVLJ  (Posjeta: 9179 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
IZMJENA LEZAJEVA I SEMERINGA TE STAVLJANJE RADILICE


Rastavimo blokove, izvadimo radilicu, semeringe i lezajeve, ocistimo dosjede lezajeva i semeringa te kompresioni prostor radilice



Prethodno ocisceni dosjedi se trebaju zagrijati na 80°C (grijanje obaviti sa fenom i prednamjestiti temp na 500 °C - kao sto je u mom slucaju) a lezajeve i radilicu staviti u zamrzivac ili na drugi nacin ohladiti ispod 0°C



Ohladjeni lezaj namazati sa tovatnom mascu ili sa uljem (bolje je koristiti ulje, dvotaktol ili slicno) te ga precizno staviti u dosjed, lezaj bi trebao lako "sjesti" ukoliko se to ne dogodi onda ga treba upresati sa presom (mehanicka, hidraulicka, ... - glavno je da je sila upresavanja jednoliko rasprostranjena po vanjskom prstenu lezaja, kako bi jednoliko dosjedao).



Postupak je isti i za drugi lezaj



Kada su lezajevi upresani dolazi red na radilicu (to sam zaboravio slikati)...

Uglavnom diht masom se namazu dosjedne povrsine blokova i radilica se stavi u veci (duzi) blok i zatim se zatvori sa manjim blokom... (lezajevi ce poprimiti temp blokova i uslijed zagrijavanja ce se prosiriti i radilica bi trebala lako "sjesti", ukoliko se to ne dogodi onda blokove treba spojiti na presu ili unakrsnim pritezanjem vijaka).



Kada smo to napravili trebamo staviti i semeringe, semerinzi se naulje i onda se samo umetno u svoj dosjed, potrebno ih je malo stisnuti ili ih malo utuckati sa plastikom ili drvetom jednolike povrsine bez ostrih rubova...



Na kraju se makne visak diht mase gdje je to moguce...
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2010, 14:40:28 Pupo »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #1 : 23 Ožujak, 2007, 14:43:38 »
STAVLJANJE INNEROTORA I MAGNETA


Kada smo spojili blokove nastavljamo sa montazom, innerotor stavimo u njegov dosjed i pritegnemo ga vijcima



Zatim uzmemo klin i namastimo ga te ga stavimo u njegov utor na radilicu



Potom stavimo magnet na radilicu pazeci da klin koji je sada na radilici udje u utor na magnetu



Sada nam preostaje stegnuti magnet sa maticom... Za stezanje magneta sam koristio kljuc za filtere ulja kod automobila (sa tkaninom) i kljuc 19



Nakon sto smo stegnuli i osigurali magnet samo jos osiguramo kablove



i na kraju montiramo poklopac

Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #2 : 23 Ožujak, 2007, 14:44:09 »
STAVLJANJE KLIPA, CILINDRA


Nakon sto su blokovi spojeni trebamo staviti klip i cilindar...

Blokovi izgledaju ovako :


U klipnjacu stavimo iglicasti lezaj koji je prethodno nauljen :


Zatim stavljamo klip tako da nauljenu bolcnu stavimo u provrt klipa i onda poravnamo provrte klipa sa klipnjacom i bolcnu gurnemo kroz sve provrte :

trebamo paziti da je strelica (trokutic) na celu klipa okrenuta prema ispuhu (prema provrtu na koji se spaja auspuh)


Nakon sto smo to napravili trebamo staviti osigurace kako bi osigurali da klip ostane na klipnjaci :D


Sada smo klip osigurali (vezali ga za klipnjacu), sljedeci korak je stavljanje cilindra...
Prvo stavimo dihtung, cilindar treba nauljiti, klip pomaknuti prema dolje i nabiti cilindar na 4 vijka, kada je cilindar dobio odredjeni pravac (osiguran preko 4 vijka) onda trebamo klip umetnuti u cilindar...
To cemo napraviti tako sto cemo namjestiti zareze karika na izbocene tockice na klipu i onda ih stisnuti, zatim trebamo centrirati klip spram cilindra i samo spustiti cilindar.




Sljedeci korak je stavljanje glave, na glavu stavimo gumeni dihtung :


Glava se pritegne sa 4 matice na 1.2 - 1.5 Kgm ili u Newtnima 12 - 15 Nm

Zatim se stavlja poklopac glave (glava pluta u vodi) i pritegne se






« Zadnja izmjena: 24 Ožujak, 2007, 15:24:19 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #3 : 24 Ožujak, 2007, 17:36:50 »
KARBURATOR


Rastavio sam karburator i stavio ga u benzin da se malo odmori (kako bi prljavstina i masnoca pustili) nakon sto sam ga ocistio (bitno je ciscenje unutrasnjosti a ne vanjstine, mada je ljepse za vidjeti i cistu vanjstinu) propuhao sam ga sa kompresorom... (ovaj karb je bio sam smedje crn jer je ulje lijevalo po njemu i nakupila se prljavstina)



Nakon sto smo propuhali vitalne dijelove karburatora krecemo u njegovo sastavljanje

pricvrstimo ler diznu (mala dizna uvucena odmah do centralne dizne)


pricvrstimo centralnu diznu


pricvrstimo plovak na kojemu visi igla (poravnamo provrte na plovku sa provrtima na karbu i umetnemo klipic)


sto se tice donjeg dijela karburatora sve smo napravili pa slijedi njegovo zatvaranje sa posudom (na posudi se namjesti dihtung/gumica i stegne sa sa vijcima)


na mom karburatoru je bila zastopana cjevcica od ulja pa sam ju ja izvadio procepio i ispuhao te ju vratio natrag


mozemo vratiti i vijak za regulaciju broja okretaja na leru


sada mozemo krenuti na gornji dio karburatora... provucemo gas sajlu kroz oprugu i valjak te ju osiguramo...


stavimo iglu u valjak pa sve skupa u kuciste karburatora i stegnemo sa vijcima


zatim spojimo el. chok i osiguramo ga sa polukruznim osiguracem i 2 vijka... (chok ima gumicu kao dihtung i treba ga malo stisnuti kako bi dobro "sjeo")


stavimo poklopac na chok


zatim stavimo i pricvrstimo osjetnik temperature


i na kraju slijedi spajanje karburatora na prirubnicu
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #4 : 24 Ožujak, 2007, 17:41:38 »
POŠTELAVANJE ULJNE PUMPE KAKO BI OSIGURALA DOVOLJNO ULJA U MJESAVINI NA FULL GASU


Naime, uljnu pumpu mozete nastimavati sa zatezanjem i otpustanjem sajle, naime gledajuci sa cela na lijevoj strani u sredini pumpe su 2 crtice i na leru se one moraju preklapati...
Krizni vijak na sredini sluzi za odzracivanje uljne pumpe... 

stanje na leru


stanje na full gasu
« Zadnja izmjena: 03 Srpanj, 2007, 14:30:02 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #5 : 24 Ožujak, 2007, 17:42:23 »
ispricavam se na kvaliteti slika... ako nekome nesto nije jasno neka me slobodno kontaktira putem moba/pm/icq/msn/e-mail
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: SP/FXR 180 - TUTORIAL (pictures included)
« Odgovori #6 : 12 Srpanj, 2007, 18:13:42 »
UPRESAVANJE CENTRALNOG SELENA


Mnogi su se nasli u neprilici jer im motor jako trese i sada trebaju promijeniti selene u bloku motora i pikse u nosacu te centralni selen...

Majstori u piaggiu su mi rekli da cu muku muciti sa upresavanjem centralnog selena, no ocigledno nisu razmisljali jednostavno...

Ovako:

1) Skinemo masinu
2) Skinemo nosac
3) Ispresamo centralni selen iz kucista - vrlo jednostavna operacija sa cekicem i pomocnim materijalom
4) Sada trebamo upresati novi selen u kuciste

    Trebamo sipku sa navojem, plocu sa provrtom na sredini i jednu cijev sa istim vanjskim promjerom kao u selena.
    To sve zajedno lijepo slozimo kao sto prikazuje slika i sa obje strane pritegnuti maticama:



Sada je potrebno postepeno stezati maticu te se na taj nacin selen upresava u kuciste, ako negdje ode malo u krivo onda se izravna laganim udarcem sa gumenim cekicem...


I ubrzo je sve gotovo te izgleda ovako :


« Zadnja izmjena: 12 Srpanj, 2007, 18:15:51 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!