Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Kymco SUPER 9 yellow-blue  (Posjeta: 45783 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #60 : 14 Kolovoz, 2009, 02:09:05 »
@pajo tnx, nisam još završio iskomplikovalo se to oko ležaja, oba para novih su loši, najzad stigli SKF-i i nova Sceed42 radilica, pa ću postovati kada i to bude

@sanatorijum , ne znam koliko će to PS-a biti ja ne verujem 15, ipak je 17mm fabrički karburator gore, kymco bi trebao sada biti malo jači city moped, stigla je nova radilica, pa ću uporediti detaljno, sve ostalo je isto Stage6 primar, malossi varijator, remen i torque kako je i bilo... Cilj mi je da umerim potrošnju i da moju težinu sa lakoćom ponese, ne želim udarati neke rekorde sa njime više..

@dino   ovo je uglomer, od kartona izrađen, može se i kupiti, sa njime se meri ugao otvorenosti kanala, ovde sam samo proveravao koje su stock mere koje nisam planirao pomerati, ovaj Hebo manston replica deluje po konceptu veoma ozbiljno.. Meri se tako što obeležiš tačku na bloku i nuliraš uglomer na početku otvaranja nekog kanala i zakrećeš radilicu do kraja zatvaranja u smeru kojim bi se u radu okretala... Na kraju nije ovo dovoljno da bi se postavila određena analaliza stanja tuninga, potrebno je i površinu otvora kanala izmeriti sa otiska, malo je kompleksnija sprega površine i ugla da bih je ovako opisao, a ugao od 182 stepena za izduvni kanal je optimizovan za do 11k rpm-a, i razlika izduvni prelivni od 57 stepeni obećava ozbiljan pritisak i oštriji režim motora u rezonantnom spektru..

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #61 : 14 Kolovoz, 2009, 02:31:16 »
za prelivni bi onda trebala sto veca razlika da rezonancija bude veca?
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline sanatorium

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 671
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: vinica-macedonia
  • Moj Skuter: Kymco SUper 9
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #62 : 14 Kolovoz, 2009, 08:10:55 »
@pajo tnx, nisam još završio iskomplikovalo se to oko ležaja, oba para novih su loši, najzad stigli SKF-i i nova Sceed42 radilica, pa ću postovati kada i to bude

@sanatorijum , ne znam koliko će to PS-a biti ja ne verujem 15, ipak je 17mm fabrički karburator gore, kymco bi trebao sada biti malo jači city moped, stigla je nova radilica, pa ću uporediti detaljno, sve ostalo je isto Stage6 primar, malossi varijator, remen i torque kako je i bilo... Cilj mi je da umerim potrošnju i da moju težinu sa lakoćom ponese, ne želim udarati neke rekorde sa njime više..

@dino   ovo je uglomer, od kartona izrađen, može se i kupiti, sa njime se meri ugao otvorenosti kanala, ovde sam samo proveravao koje su stock mere koje nisam planirao pomerati, ovaj Hebo manston replica deluje po konceptu veoma ozbiljno.. Meri se tako što obeležiš tačku na bloku i nuliraš uglomer na početku otvaranja nekog kanala i zakrećeš radilicu do kraja zatvaranja u smeru kojim bi se u radu okretala... Na kraju nije ovo dovoljno da bi se postavila određena analaliza stanja tuninga, potrebno je i površinu otvora kanala izmeriti sa otiska, malo je kompleksnija sprega površine i ugla da bih je ovako opisao, a ugao od 182 stepena za izduvni kanal je optimizovan za do 11k rpm-a, i razlika izduvni prelivni od 57 stepeni obećava ozbiljan pritisak i oštriji režim motora u rezonantnom spektru..


ma stavi neki veci karb  21mm ili neki veci  ( nacices neki jeftin polovni  ) i ima to da ide oko 120km/h bez problem ( pa zar nije so malosi sport 70cc isao 112km/h a sada ima jos bolji spuh i jos bolji kit

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #63 : 14 Kolovoz, 2009, 10:10:58 »
@animatrix -za razliku otvorenosti prelivni izduvni, jeste na većoj razlici veći pritisak, jača rezonancija međutim tu se značajno gubi na elastičnosti, motor bude teže podesiv, a i na većem pritisku se postavlja pitanje koliko klip može izdržati.. Treba biti objektivan i uskladiti portove cilindra prema ostalim periferijama i kvalitetu komponenata

@sanatorijum videću, imam race setup u kući, ovaj mi je potreban za svaki dan, možda doteram 19mm karb razmisliću, svakako želim prvo testirati ovako, btw malossi sport je bio tuniran 188 izduv 135 preliv, auspuh prerađen za 10k rpm-a i 24 karb.. neće sport u originalu tako da radi...
« Zadnja izmjena: 14 Kolovoz, 2009, 10:14:23 mmario73 »

Offline sanatorium

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 671
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: vinica-macedonia
  • Moj Skuter: Kymco SUper 9
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #64 : 14 Kolovoz, 2009, 10:57:48 »
@animatrix -za razliku otvorenosti prelivni izduvni, jeste na većoj razlici veći pritisak, jača rezonancija međutim tu se značajno gubi na elastičnosti, motor bude teže podesiv, a i na većem pritisku se postavlja pitanje koliko klip može izdržati.. Treba biti objektivan i uskladiti portove cilindra prema ostalim periferijama i kvalitetu komponenata

@sanatorijum videću, imam race setup u kući, ovaj mi je potreban za svaki dan, možda doteram 19mm karb razmisliću, svakako želim prvo testirati ovako, btw malossi sport je bio tuniran 188 izduv 135 preliv, auspuh prerađen za 10k rpm-a i 24 karb.. neće sport u originalu tako da radi...

pa preradi i ovaj kit i stavi neki karb i voziga svaki da + mozes ucestvovati na trke i biti jos bolji od pre

Offline sanatorium

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 671
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: vinica-macedonia
  • Moj Skuter: Kymco SUper 9
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #65 : 06 Rujan, 2009, 08:26:08 »
sta je bilo so ovaj skut jel nesto radzeno u zadnje vreme

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #66 : 28 Rujan, 2009, 11:13:47 »
Evo da napišem koji red, sigurno nisam zapostavio devetku samo mi malo vremena preostaje, uvek ima "nekog" prioritetnijeg.. puna garaža večito se nešto budži i prepravlja...

Stavio sam SKF ležaje radilice, i zadovoljno konstatovao da ne mrda ni makac, ama baš ništa, cimao sam obe strane radilice i kod varijatora i kod magneta i to je to, ovo su ležajevi za Cvaju i tačka.. Međutim moja ideja da upregnem Hebo Mansotn replica 182/125 cilindar sa Keihin PB170, 17mm karbom i fabričkom lulicom, i Yasuni C16 spuhom počinje da pada u vodu..

Prvi problemi javili su se kod štelovanja kartburatora, koji se nikako ne odaziva, na moju nesreću u njega idu M4 keihin dizne koje slabo mogu da se kupe, a ja imam fabričku (deblokiranu) 88 i jednu koju sam probušio sa 1mm burgijom. Ova velika dizna je prevelika kako god da otvorim filter, čak i sa otvorenom gljivom, kupio sam neku Hebo, nalik Stage6 sunđer, pa se guši od previše goriva. Sa ovom kombinacijom sam ga razradio nekih 200km, tu se pri kraju meni javio do nekih 88Kmh ako zalegnem 95Kmh, Daniki 104Kmh, međutim prejak prenos 6g rolnice, i prevelika dizna u karburatoru rezultovali su međuubrzanje na oko 9000-9200 rpm-a što je malo za ovaj auspuh.

Rešio sam da ipak pokušam da setujem ovu 88 diznu sa afbričkim airbox-om, kojeg sam zatvorio na fabričku meru sa svim cevkama i svim ekstra rupama koje sam radio zatvorenim.. Povuče lepo međutim nije to to.. Na kraju sam zalepio klip u cilindru i onako besan na sebe i na ovu kombinatoriku koju pokušavanm da setujem skenjam leđa dok smo ga ubacivali u neki kombi.. Dve nedelje sam bio invalid.. u pm... Motor je u garaži i nisam hteo da ga pipnem dok ne rešim pitanje ovih dizni..

Očistio sam cilindar od aluminijuma i doveo klip u red, hvala nikasilu koji je mama, klip na moju sreću ima jedan ris po dužini, oko 0,5 dubine, u šali smo konstatovali da je sada unikatniji ima i bar kod, ostalo sam uspeo da očistim brusnim papirima i polir pastom.. Svestan sam da to nikad neće biti "to" međutim nema mnogo izbora, idemo dalje, problem je tu da bi ga rešili.. Mašina je sklopljena..

Vratio sam palenje na advanced 22 stepena, koje sam koristio ranije, i ako sam ga sada kada sam ponovo sklopio postavio na 13 stepeni fabrički, čisto da se malo družim sa tim režimom pre nego podesim onako kako mislim da je najbolje za 10k rpm-a

Izbušio sam ovu 88 do 92, sa burgijom 0,9 koliko sam mogao, sad ovo je već perverzija proveravao sam koliko se burgija 0,9 klima u setu dizni koje imam za neki drugi karb i tu se klima isto kao i u 92 dizni, oko 5mm na dužini od 15mm.. međutim i ova dizna je mala... Zatvorio sam airbox-u ulaz sa čepom od knjaza miloša, našla mi se rupa od 19mm koje daje 283 mm^2 otvor, za razliku od orginala 25mm koji daje 491mm^2 otvor (nije 100% proveriću još jednom), prva upotrebljiva za 92 diznu, a da se ne guši od previše goriva... Rezultat, sranje nema snage, usput imam neki prizvuk luparanja koji vučem od kako sam Hebo ugradio, i to me strašno nervira, sumnjam i u lepljenje klipa ponovo, nisam 100% u vezi ove kombinacije goriva i vazduha, motor ne ide nikako a i kada ga navrnem tripujem sve ove prizvuke...

Evo svećice



Poručio sam dizne M4, pakuje ih Naraku 80-98 i najzad su pristigle, ovo je trebalo da uradim još davno, međutim slabo sam koristio ovaj karburator a i ima ga samo Racing Planet...




izvadio sam onaj čep od knjaza i uvrnuo prvu najveću 98 diznu.. Motor se javio odlično, još malo prepucava gorivo, osećam da bi 96 legla kako valja, sunuo sam još ulja, prizvuk luparanja je prisutan pogotovu kada se malo ugreje, pa sam hteo da budem siguran.. Danika je vozio 92Kmh onako u ulici, meni se još ne dopada, nije to to...Rezonanca mi je na oko 9400-9600, i opet mi se ne sviđa što je tako nisko, što je potrebna ovolika dizna u 17mm keihin karburatoru sa airbox-om, o potrošnji ne smem ni da govorim...

Sada preostaje da vidim šta dalje, ovaj Yasuni C16 je preotvoren i previše racing za ovaj ugao izduvnog kanala, za ovaj difuzor karburatora, disproporcija u odnosu vaduh-gorivo mešanju, predugačka lulica karburatora original usisnog sistema, preniska rezonanca i premalo snage, prevelika potrošnja, prizvuk luparanja još uvek prisutan.. Idem redom stavljam ovih dana Tecnigas RS2 stari spuh da testiram, on je sada u original merama, skidam pumpu za ulje koju sam ponovo hteo da aktiviram, radi, baca ulje ali mi sve smrducka da tu kod nje nešto lupa.. itd...
« Zadnja izmjena: 10 Ožujak, 2010, 13:52:42 mmario73 »

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #67 : 28 Rujan, 2009, 22:31:17 »
Mogao si urezat M5 navoj na karburator, tako ja radim kad mjenjam dizne na keihn i njegovim kopijama (svi 4t kinezi)...
M5 dizni imas na svakom uglu :hello:

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #68 : 29 Rujan, 2009, 01:06:30 »
jbm ga viš toga se nisam setio, tnx, jes iste su kao na 4T kinezima

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #69 : 01 Listopad, 2009, 10:43:29 »
uspeo sam celo popodne da spičim na izradu nosača spuha, moj stari nosač je otišao u neku trgovinu itd... moja sumnja na te silne oprugice i konusne sastave je rešena, RS2 je iz jednog komada, motor i dalje lupara... moram skinuti pumpu za ulje i karburator danas...

evo ga baš je fensi

« Zadnja izmjena: 10 Ožujak, 2010, 13:53:34 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #70 : 01 Listopad, 2009, 10:45:38 »
Dakle skinuo sam pumpu i karburator, i imam šta da vidim, ovaj semering koji zaptiva između prostora zubaca pumpe i osovine se iskrivio i spustio dole, ima neki seger osigurač koji se popustio. Kada sam ga vratio nazad vidi se na slici koliko je ušao, celih 3mm, a za divno čudo pojavio se i kanal za osigurač preko kojeg je semering naišao i osigurač ništa nije držao.. Imao sam čudne simptome, kao da mi curne mnogo ulja u trenutku kad odvrnem pun gas, sad da li je to zato što ovde semring nije zaptivao, ne znam, nije mi se dopadao ni ler, a i velika dizna me nervira koju traži ovaj setup...





Ovde ide osovina samo se ubaci i na donjoj i gornjoj tački se oslanja... E sad pošto sam ja cele prošle sezone vozio bez funkcije pumpe ulja, samo sam zatvorio ulaz ulja na samoj pumpi i vratio je natrag, moguće je da se ležište u samoj pumpi koje je od neke legure aluminijuma potrošilo, pa osovina može da šeta dole gore recimo 1mm u sve sklopljenom stadijumu.. Ovde sam posumnjao da ono luparanje u ritmu takta motora može biti ovde jer se nagli pokreti prenose na osovinu, pa mi se učinilo da ona ovde lupara u gornji deo kućišta koji može biti potrošen..



Reših da ubacim ovde jednu tanku bakarnu platnu, debljine cca 1mm i da probam, ako je ovde luparalo, bakar inače od mekog metrijala mora ako ne popuniti makar utupiti ovaj zvuk...




Evo mesta na bloku gde sve ulazi. Najradije bih izvadio celu pumpu ili samo osovinu međutim, tada se povećava zapremina kartera i gubi na primarnoj kompresiji, a usput i dobija falš vaduh preko kanala pumpe. Možda izraditi od jednog komada osovinu sa poklopcem na strugu koja ne dolazi do uzubljenja na radilici i sa time zatvoriti ... razmisliću, učinila mi se ideja o uljnoj pumpi prihvatiljiva i konforna, ako budem vozio 17mm karburator koji je fabrički i ne da mi se..




Rezultata nema, luparanje je i dalje prisutno, možda malo drugačiji zvuk nego što je bio... Uvrnuo sam 96 diznu i narolnao 6g za ovaj RS2, bolje je znatno, još samo da nađem šta se čuje...
« Zadnja izmjena: 10 Ožujak, 2010, 13:55:18 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #71 : 10 Ožujak, 2010, 13:49:31 »
Up ovog topic-a, čisto da ne izgubimo popularnost...

Posle svih zimskih dana rešio sam da se opet posvetim problemu koji je ostao nedokučen u kraj prošle sezone. Dosta sam radio na kalkulacijama i usavršavanju kompresionog odnosa iz drugih pobuda a i najzad je stigao portmap analajzer sa kojim se bez tri dana računa može optimizovati odnos površina i uglova kanala u cilindru...

Hebo MR je opet sletio dole, počev sa merenjem stanja squish-a.. koji je za nepoverovati 0,4mm.. Ne preostaje mi drugo već da izradim pleksi i premerim zapreminu glave, znajući da su squish-evi kod Kymco bloka oko 2mm opet sve zavisi od kompresionog volumena glave motora.

Evo pleksi koji ima rupe na mestima brezona, i dve male 1,5mm za ulazak igle šrprica i za odušak gde planiram da izađe vazduh. Ovu ideju je dao Goxi sa Tomos Srbija foruma, i mislim da je mnogo bolja i preciznija od mojih ranijih ideja..




Poslužio sam se benzinom ili tankom mešavinom ne znam već, voda mi nije bila simpatična jer ne želim da se zadržava oko elektrode svećice.. Špric je zapremine 10cl , glava je tanko namazana tavatom jer nema zaptivača..




I to je to mali sunđer na igli mi je poslužio da na toj rupi ne ističe gorivo.. mogao sam probušiti 1mm kolika je i igla, sve jedno...






Preostala tečnost u špricu je 4,25cl dakle 10-4,25 = 5,75 cl ili ccm-a sve jedno..




- Izmerena visina čela klipa je 1,8mm evo slike
ukupna dužina 49,3mm dužina od ivice klipa do kraja suknjice 47,5 razlika 1,8mm





- Debljina aluminijumskog zaptivača je 0,5mm
- Izmereni squish je 0,4mm !! tinol žicom
- Debljina zaptivača ispod cilindra je 0,5mm
- Izmereni squish u glavi je 0mm jer kompresioni prostor kreće od same ivice, vidi se na slikama

to praktično znači da mi je cilindar sa ovim zaptivačem u -0,1mm ili da klip 0,1mm sa svojim čelom izlazi preko ivice cilindra kada je u GMT i da preostaje 0,4mm od zaptivača koji je debljine 0,5mm... Ako ove parametre ubacimo u kalkulator dobijamo sledeći stepen kompresije





K= 16:1 što je očigledno previše za ovu termogrupu.. Ovde kreće razmišljanje zašto i kako je ovo ovoliko, lupanje koje se čulo kada se motor ugreje potiče odavde, naziralo se crnilo pored zaptivača i na sastavu karike... Sreća pa motor nije posebno ni vožen ni forsiran, jer me je ovo lupanje i prošle godine nerviralo.

Problem je u debljini zaptivača ispod cilindra, ja sam originalni zaptivač izmenio jednom prilikom kada se pocepao i stavio malossi koji sam imao pri ruci.. Da vidimo koji je zaptivač bio u originalu i koji stepen kompresije je ova termogrupa planirala za SF10 blok

Uzmimo za primer da je zaptivač ispod cilindra bio debljine 1mm
- tada bi mereni squish bio 0,9mm jer sada imam 0,4 sa 0,5 zaptivkom , dakle +0,5mm
- visina čela klipa kada je on u GMT od gornjeg ruba treba da je C= 0,4mm

pa je tada stepen kompresije K= 13,87:1, što mi deluje isto mnogo





- i kada bi zaptivač bio 1,2mm debljine, imali bi C= 0,6mm

i stepen kompresije K = 13:1 što mi deluje prihvatljivije.





To svakako menja i ostale parametre mašine jer se spejsovanjem cilindra menja ugao kanala bez promene površine otvora, i tada se karakteristike cilindra menjaju značajno, videćemo kasnije koliko.. Zaključićemo da Hebo proizvodi iste glave za više tipova motora i iste klipove koji su prečnika 47,6mm. Sve to na SF10 bloku koji ima 41,5 hod klipa dovodi do druge radne zapremine koja je u mom slučaju skoro 74ccm-a, i naravno veći stepen kompresije jer je on direktna zavisnost kompresionog odnosa i radne zapremine motora... Ako je Hebo mislio da je problem rešio sa zaptivačem debljine 1,2mm ja ne mislim da je to dobro rešenje, na kraju nemam pri ruci zaptivač te debljine...

Zaptivači koje imam su 0,55 i 0,85 debljine, ali imam malossi glavu koja ima kompresioni prostor sa squish-em u glavi 0,9mm i zaptivanje rešeno 0-ring silikonskom gumicom.. Nadalje ću premeriti njenu zapreminu i uvesti u kalkulaciju taj odnos...

Glava i šrpric su spremni za merenje





Preostala tečnost u špricu je 3,5cl ili ccm-a pa je zapremina kompresionog odnosa glave sa squish-em u glavi 10 - 3,5 = 6,5 ccm



- ako upotrebim deblji zaptivač 0,85 ispod cilindra
- treba da dobijem parametar C= 0,45mm odnosno
- rastojanje čela klipa GMT od ruba cilindra ili ukupan squish 1,35mm koji merimo tinol žicom
- jer je squish u samoj glavi 0,9mm

pa će računski kompresioni odnos biti 13,95:1, što je isto mnogo, ali vredno jedne probe





Na ovim slikama vidimo koliko je upušten kompresioni prostor glave malossi-ja, squish u glavi iznosi 0,9mm jer glava direktno naleže na cilindar bez zaptivača, a vidimo i koliko se razlikuje squish band u širini na drugoj slici... Praktično ako oduzmemo zapreminu koju malossi ovde unosi sa squish-em u glavi

prečnika 48mm visine 0,9mm , koji je 1,62ccm (r^2*PI*h)/1000 zaklučićemo da je zapremina samog komresionog prostora malossi glave 6,5-1,62 = 4,88ccm za 0,7 kubika manji od Hebo glave...



« Zadnja izmjena: 10 Ožujak, 2010, 23:21:52 mmario73 »

Offline x-plorer

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1248
  • Spol: Muški
  • Mob: 092-22-44-33-5
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #72 : 10 Ožujak, 2010, 14:45:31 »
svaka cast na ovako opsirnom prijektu i detaljnom opisu...stvarno zanimnljiv projekt stvarno se dosta toga nauci kad ovako netko opsirno sve opise....jos jednom svaka cast samo naprid...

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #73 : 11 Ožujak, 2010, 01:09:44 »
Može da se dođe do zaključka o fabričkom stepenu kompresije i visini zaptivača i na drugi način...

Imam gore merene uglove kanala uglomerom i merene veličine u milimetrima šublerom

- Izduvni 182, kasnije provereno 179 stepeni
- Prelivni 125 i prmarni i sekundarni stepeni
- Boost 116 stepeni

a mere od gornje ivice cilindra su

- Izduvni 24,3 mm
- prelivni 33,2 mm
- boost 34,8 mm

Ako ove vrednosti iskompariramo u konvertor uglova u milimetre dobijamo 0,8 za parametar kada je klip u GMT od ruba cilindra







Dakle zaptivač je 0,8mm visina ruba + 0,6mm koliko je cilindar u minus, neverovatna debljina zaptivača ispod cilindra izlazi na 1,4mm da li je moguće ?... Onda nam stepen kompresije isto nije dobar pa će on biti

K = 12,4 : 1   grubo rečeno 12,5:1




Sad preostaje da se upoznam sa fabričkim karakteristikama ovog cilindra, skenirao sam portmap-u originala (ima je u nekom ranijem postu) i uneo vrednosti koje je Hebo plasirao...




Vidi se da cilindar ima najbolje iskorišćenje izduvnog kanala na spektru od 10200-10800 obrtaja te da bi ovde trebalo gađati rezonancu auspuha, kako bi dobili teorijskih 13 konjskih snaga. Međutim prelivni kanali su optimizovani na značajno višljim obrtajima i njihova iskorišćenost počinje na 10600 a završava se na 13200 obrtaja. Da bi cilindar rezultovao većom snagom, optimalne iskorištenosti izduvnog i prelivnih kanala se moraju u nekom spektru poklopiti. Ovi odnosi su po Jennings-u zavisni od površine otvora kanala, njegovog ugla otvorenosti u jedinici vremena, kao i od uglova pod kojim prelivni odnosno boost kanali uprskavaju fluid u cilindar.

Ja sam zaključio da su na ovom Hebo MR cilindru prelivni kanali dosta agresivno urađeni, naime njihove površine i uglovi uprskavanja odskaču iz ove koncepcije, razlog ... verovatno koriste isti kalup za neki jači cilindar, samo su izmenili otvorenost izduvnost izduvnog kanala koji priliče jednom replica cilindru, sport kategorije..

Pošto sam ja spustio cilindar na 0,4mm, dobiću automatski manje uglove svih kanala, a iste površine otvorenosti i uglove uprskavanja. Na meni je da popravim ugao i otvorenosti i površinu izduvnog kanala, kako bi iskorištenost kao prvo ušla u spektar iskorištenosti prelivnih, a drugo dobio najbolji odnos za Yasuni C16 koji planiram ovde upotrebiti..

Prvo ide slicijum nikasil košuljica sa dijamatskim frezerima






Zatim aluminijum sa vidija frezerom i kamenjem jer njega šanse nema skidati dijamatski se napuni za čas aluminijumom i postaje neupotrbiv






Zatim rotaciona šmirgla, gradacije 100 da ispegla neravnine i dovede bolju preglednost




i tako u krug ponovo nikasil, pa frezer za aluminijum i šmirgla, sve u koracima po 0,5mm uz obavezno merenje i kontrolu simetrije, do vrednosti koja je unapred iskalkulisana.... Na kraju ide 800 rotaciona šmirgla da se površina grubo ispolira i na kraju kreda ili pasta kao i kod ostalih aluminijumskih delova






Sledi obaranje ivica, ovde nikasila opet dijamantskim frezerom drugog ugla, i optimizacija zaptivača ispod cilindra





Na kraju ide mapa otiska urađenog cilindra.. Mere 33,2 za prelivne i 24,8 su iste kao i kod originala, verovatno sam 2 desete merio u sitnije sate :)





I posle svega ponovo analiza sada već druge situacije, ciljni obrtaji su sada 10800, vidimo da je izmenjena površina otvora izduvnog kanala, kao i vreme otvorenosti, a da je ugao prelivnih kanala umanjen jer smo cilindar spustili niže. Sada je drugi odnos i izduvni kanal značajno duže ostaje otvoren kada su prelivni već zatvorenoi, to doprinosi jačoj rezonanci i većem povratnom pritisku. Na ovom preklapanju iskorištenosti prelivnih i zduvnog kanala odredio sam ciljni obrtaj gde se pritisak uprskavanja prelivnih kanala i povratka talasa rezonance auspuha izjednačava. Teorijska nalaže je ovde 16,4 konjskih snaga. Naravno da ovde moram imati i odgovarajući karburator da bi dobio taj rezultat, o tome nekom drugom prilikom, za sada sam zadovljan i želim ovo testirati...

« Zadnja izmjena: 19 Ožujak, 2010, 09:57:20 mmario73 »

Offline x-plorer

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1248
  • Spol: Muški
  • Mob: 092-22-44-33-5
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #74 : 11 Ožujak, 2010, 01:27:24 »
isuse koji si ti maher....svaka cast...

Offline salej600

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: runner
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #75 : 11 Ožujak, 2010, 16:13:21 »
ovo dosad ne vidismo. Svaka ti čast.  :notworthy:

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #76 : 19 Ožujak, 2010, 10:13:33 »
Prvi testovi su prošli, zaključak je odličan za cilindar, uspeo sam ga razvrteti do 12500 obrtaja, doduše sa blokatorom variomata, i pronašao da je najbolji odziv počinje na 10400 obrtaja, tačne podatke nisam još zaključio...

Veliki problem mi pravi karburator koji nema podešavanje srednjeg spektra jer je iglica fiksna, i čini mi se ponovo velika kompresija jer gubim snagu kada se motor ugreje...ta dva razloga predebele smeše sa 96 diznom i 14:1 kompresijom su za proveru....

ovde se vidi da je klip ponovo produvavao, imam na njemu nekih ožiljaka od prošle godine, čuveni Keihin je mnogo štete doneo u kući, naime posle agresivne vožnje prelaskom na pola gasa, tj. iglu smeša biva presuva i pregrevanje je odmah prisutno...



kasnije sam snimio da je i karika već značajno potrošena na mestu sastava i da je verovatno prošle godine već išla preko naslaga aluminijuma u cilindru, te se na njoj da primetiti da je za bacanje





Recimo da bi ova karika bila OK, ovo mi je rezervna od T6 cilindra



Uzeo sam da uporedim Athena klip koji je za Minarelli mašine koji ima 39,2 hod, sa mojim koji ima 41,5 i prijatno sam se iznenadio...



položaji bolcne i dužina suknica se poklapaju, jedino je čelo Athena klipa niže za 0,7mm što mi u principu odgovara jer težim ka nešto nižem kompresionom odnosu... da ne zabpravim oba klipa su 47,6 prečnika

ali, visina čela Hebo klipa je 1,8mm a visina Athena klipa je 2,2mm što daje drugu zapreminu odsečka čela i time dodatno povećava kompresiju



kako to po računu izlazi, možemo proveriti, pošto su svi parametri prisutni

dakle prečnik 47,6.. hod 41,5... visina čela 2,2... squish u cilindru 0,45 koji potiče od 0,85 zaptivača +0,7 kojih spušta niže čelo klipa, zapremina malossi glave 6,5ccm sa svojim 0,9 squish-em

dobijamo 12,2:1 ...



ili kada bi izmenio zaptivač ispod cilindra sa 0,85 na 0,55 imao bi -0,3mm u squish-u cilindra dakle

dobijamo 13,2:1 .. ovo mi se već sviđa



ili ako bi ipak sa athena klipom upregao originalnu Hebo glabu kojoj je zapremina 5,5ccm i dodao 0,5 ALU zaptivač originalni

dobijamo 13,4:1 .. za nijansu agresivnije još uvek prihvatljivo




i da proverim kako se menja karakteristika cilindra ukoliko na ove uglove i površine upregnem klip koji svojim nižim čelom pomera granice otvaranja kao da smo recimo podigli cilindar za 0,7 i ponovo ga spustili za 0,3 jer bih upotrebio zaptivač debljine 0,55

snaga na 10700 obrtaja je porasla za 1 KS prema teoriji, još samo da me C16 posluži na tim obrtajima....



kupujem novi klip sa nižim čelom da i ovo testiram, pa ćemo videti....

Usput sam rasklopio ovaj konfekcijski Keihin ,, j...o ga konstruktor i zapenio da preradim iglu na W16 što kažu moje kolege iz Dellorto klana...

igla je fiksna i ne može se podešavati





ali može da se ošmirgla



da dobije mere za tačno onoliko procenata drugačije koliko se W16 razlikuje od W9




... i tako se na kraju popravio i zahtev za glavnom diznom jer je atomizer počeo da radi kako valja, pa je umesto 96 dizne ponovo došla kao prva upotrebiva 90, a 88 nisam još probao, i prelaz pa 3/4 na pun otklon postao normalan, a šraf za 1/4 otklon i ekstra vazduh se pomerio pa sada radi posao na području između 1/4 i 1/2 od pune zatvorenosti...

Svakako ovakva igla i dalje nije podesiva, možda sam mogao urezati neke kanale i ugraditi neki seger, sada funkcioniše značajno bolje nego pre, kada je bila pripremljena za fabrički skut sa 50cc-a, airbox-om , 75 diznom, i poluzatvorenim auspuhom...

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #77 : 19 Ožujak, 2010, 11:19:58 »
smirgla cuda radi :)
mogao si samo zarezat par zubi za zeger ili nekakav mini osigurac, al ideja ti je orginalna

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #78 : 22 Travanj, 2010, 13:36:22 »
stigao mi klip, čekao sam ga mesec dana sa Scooter Centra, MHR 47,6




evo i uporedne njega i Hebo MR-a koji je bio u originalu, levo Hebo, desno MHR




visina klipa i odnos bolcna prema suknjici se poklapa 100% jedino je čelo MHR-a malo višlje u luku, moram ponovo kalkulisati stepen kompresije i raditi kalibraciju.. a ideja da se klipovi za minarelli koji su 0,7mm niži sada ide u vodu, jer je očigledno samo Athena niža u gonjoj ivici za 0,7mm

Evo uporedne slike nabrojaću ih s leva na desno

1. Hebo Manston Replica, originalni sa cilindrom došao za Kymco,
- visina čela 1.8mm
2. MHR Team za Piaggio i Minarelli
- visina čela 3mm
3. Athena za Stage6 Sport PRO minalrelli
- visina čela 2.2mm ceo klip je niži u ivici i čelu za 0,7mm
4. Athena za Stage6 Racing minarelli
- visina čela 0mm ravna površina klip je niži u ivici i čelu za 0,7mm


Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kymco SUPER 9 yellow-blue
« Odgovori #79 : 30 Travanj, 2010, 12:01:59 »
pa sam uzeo da isproveravam zazor na kariki, MHR 0,4mm to je utrošak za 0,25 preko nove fabričke mere, kako pišu trablo bi biti 0,15 mada ja baš nisam 100% siguran da se MHR i HEBO cilindri toliko poklapaju pa ću ovo prihvatiti sa rezervom...

ovako mi izlazi da je cilindar potrošen za 2rPI = 149.535  - 0.25 = 149.285 ili 47.52mm paa 8 stotih je u minus

proverio sam i koliki je zazor sa novom airsal karikom koja je isto za 47,6mm klip i dobijam 0,3mm... očigledno ima nekih razlika i u proizvođačima, a i dobro sam ga oribao kad sam čistio aluminujum od lepljenja....




za primetiti je da je MHR karika znatno mekša i nekako lagana u odnosu na ove španske Airsal i Hebo, i da joj je spoljna površina verovatno okaljena jer je bela... odlučio sam MHR ide unutra, pa šta bude.. da ne zaboravim debljine su 0,8 pa su kompatibilne međusobno..


Ovde sam poslikao tri igličasta ležaja svi su za 12 bolcnu, sa leva na desno MHR, Stage6, i Kymco originalni za 39 klip...




Dalje sam morao izmisliti neki redovan zaptivač jer se ovde već moram boriti sa visokim stepenom kompresije, a Hebo u originalu ima 1 ili 1,2mm, plus ovaj MHR sa čelom visine 3mm ima da razbije gore.... I zagledah se u ovaj stari zaptivač...








majq... mu radio sam optimizaciju bloka na prelazu prelivnih prema cilindru i sećam se da nisam smeo više otvoriti blok jer sam došao do debljine zida od 2mm a po otisku je tražio još.... evo jedne starije slike gde se vidi obeležavanje, ako nekog interesuje ima ranije gde sam to radio....




tačkice pokazuju otisak do koga bi trebalo otvarati.... međutim na slikama gore vidimo po otisku na zaptivaču da cilinar u nekim tačkama na svega 1mm naleže na blok, tj, da mu ivice izlaze u širinu više nego što je kymco predvideo...
« Zadnja izmjena: 29 Studeni, 2011, 23:18:43 mmario73 »