Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Kako promeniti Torque Driver, Zadnji remenik, čemu služi kako radi i mane  (Posjeta: 54512 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Ne znam da li će ovo iko od vas raditi, uglavnom je ovo deo koji preskačemo jer nam ne govori mnogo i nekako se ne vidi da je istrošen ili da ne obavlja svoju funkciju valjano. Ja sam ga dosta puta gledao i uvek sam se zadovoljio nekim optimističnim odgovorm da je dobar i da svrsi služi...
Svi mi dosta menjamo rolnice, centralnu oprugu i federe kvačila, uglavnom da bi podesili da nam skut ide kako valja da prenos bude na tačnom obrtaju gde motor razvija najveću snagu i da nam start bude dobar.. Deo nas se muči sa kratkim prenosom, gde remen ne izlazi do kraja prenosa odnosno ne ulazi u remenike dovoljno duboko, a deo je još u fazi izrade rezonantnog auspuha da bi posle opet došao na ovu temu prenosa koja je neizbežna...

Torque Driver ili prenosnik momenta, bukvalno prevedeno je zadnja polutka remena koja se šeta na osovini i u sprezi je sa kontrast oprugom suprotstavljajući  se rolnicama u varijatoru.. Ovako izgledaju polutke remenika bez kvačila i centralne opruge.



Ovo su torque driveri, levo originalni Kymco i desno novi Malossi koji je spreman za zamenu, na prvi pogled uočićemo da je originalni trošen i ispoliran od rada kaiša(remena) a da je Malossi mat, odlivak od neke čvrste legure.



Zapazićemo i da Malossi ima više onih kosih kanala po kojima klizi driver unutra napolje, dok obavlja svoju funkciju. Dakle u mom slučaju osovina ima tri štifta po kojem toque driver treba da klizi upuštajući kaiš niže ili višeu radu. Malossi ima šest lineranih kanala od kojih se tri upotrebljavaju po izboru vlasnika. Prva trojka ima jedan ugao kosine , druga trojka ima drugi ugao i vi praktično birate brzinu prenosa drivera, koja po nekom uglu prenosi silu kaiša na kontrast ili centralnu oprugu.
 


Ovde se sada neću dalje baviti driverima, već montažom, da bi skratili priču ljudima koji samo žele da promene istrošeni deo.. Dakle pre montaže neophodno je proveriti da li je površina drivera po kojem klizi kaiš idealna. Svaka neravnina može da dovede do oštećenja kaiša. Bez obzira što je ovo malossi ja sam naišao na deo gde je završen var, i na ovom delu je malo ispupčenje. Ova neravnina se lako skine na brusnom kamenu ili biax-om sa rotacionom šmirglom, može i turpijom koja je finije gradacije.



Posle toga je trebalo površinu dovesti do idealnijeg stadijuma, šmirglanjem u krug, nekim od finijih brusnih papira 280 +...



Pošto se unutar toque drivera nalaze kanali, proizvođač nalaže podmazivanje sa grafitnom masti, po kojem će funkcionisanje drivera ići bez oštećenja.. Svi znamo da mast ni u kom slučaju ne sme da dođe u dodir sa kaišem i sa kvačilom. Iz ovog razloga je i namontiran poklopac, na nekoj slici dole se vidi, kao i ovi plastični zaptivni prsteni sa obe strane.



Treba svakako isprobati da li nailazi driver na osovinu i da li prstenovi zaprivaju sa obe strane kako valja



Očigledno je da je jedan plastični prsten sa spoljne strane malo tesniji i zadaje problem, neće da naiđe na osovinu, razlika je neka deseta milimetra..



Sledi pokušaj nabijanja plastičnog prstena na osovinu, i odmah pre bilo kakvog kucanja odustajanje jer je ipak reč o plastici koja se može kucanje oštetiti.. Dakle ovako NE MOŽE..



Na kraju zamenim mesta prstenovima ovaj što je tesan stavim sa unutrašnje strane a unutrašnji spolja, i uspem onaj tesniji da navučem blagim pritiskom drivera na osovinu rukom.. Sledi vraćanje bolcni natrag u rupe. Nisam opisao kako se vade, dakle kroz otvor glavne osovine se samo tankim šrafcigerom poguraju napolje i prihvate kleštima, kod mene su sve tri bolcne izašle veoma lako...




Sledi mazanje po kanalima, grafitnom masti, malossi ovu mast isporučije sa driverom.



Nakon toga potrebno je staviti silikonske zaptivne prstenove u kanalić i pri dnu. Ove crvene silikonske prstenove malossi daje u kompletu.



Ako je sve u redu sledi postavljanje ovog štitnika na koji nailazi opruga.. On ima zadatak i da zadrži grafitnu mast od rasipanja, i dihtuje na ove crvene silikonske prstenove.. Ukoliko je sve ok, treba još isprobati kako funkcioniše driver rukom ga pogurati unutra napolje da se uverimo da je sve na svome mestu, da nema rasipanja masti i da je hod lagan...



Međutim ja nisam bio te sreće.. Meni se unutračnji plastični prsten zaglavio u zatvorenom položaju i jednostavno izleteo napolje prilikom sledećeg otvaranja. Morao sam ceo driver da rasklopim..



Na kraju sam se poslužio originalnim plastičnim prstenom od starog drivera, a sreća pa sam otvorio i štitnik, ugledao sam jednu crvenu zaptivku kako je veća za neki milimetar i ona ne odgovara, pa sam nju isto menjao sa jednom starom od originalnog drivera..

Višak je na čekiću, malossi je ipak dao jednu pretesnu plastiku i jednu preveliku silikonsku zaptivnu gumicu, ako zanemarimo da sam malo morao da ošmirglam var, reklo bi se da je ovaj malossi besprekoran.. Ipak na sve moramo paziti..



Sledi testiranje kontrast opruge, rukom , plava polini tvrđa ili bela malossi malo slabija..



Plava polini ipak ostaje, njoj verujem, dosada mi je bila ok..




Dolazi na red kvačilo pritiskom ruke držim stisnutu kontrast oprugu, dok drugom navrćem maticu, naravno ako mi nije foto u ruci..



Ja ovu maticu ovako stežem, otvorim mengele u meru matice, i nabodem kvačilo u mengele



Prekrijem nekom krpom čisto da ne posečem ruke, i navijem drivere, pritiskajući maticu u mengele, stezanje rukom prečnika 15-ak cm je sasvim dovoljno i jako , ne trebaju ključevi... opet sa dve ruke dok ne slikam...



Kvačilo sa remenicima je spremno za montažu...



Da ne zaboravim treba ipak podmazati malo igličasti ležaj sa nekom litijumskom masti, šrafcigerom tanko




Posao je završen, na red dolazi štelovanje rolnica, na kraju menjao se torque driver, priča je iz korena drugačija-... Ja sam ovoga puta ubacio i Malossi kevlar kaiš i Malossi multivar, tako da je štelovanje bilo neizbežno...

« Zadnja izmjena: 07 Listopad, 2009, 12:43:23 mmario73 »

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Ostaje da prodiskutujemo globalni problem. Ja sam ovaj torque driver kupio jer sam imao potrebe za boljim startom, sada kada je kompletiran multivar i kevlar kaiš mislio sam da ne propustim i ovaj deo na prenosu... Veoma razočaran zadnjim uspehom na drag-u, pošto je ipak mašina bila nacimana do detalja, gubili smo jer smo imali loš prenos..

Problem za koji pojma nisam imao do ovoga trenutka, jer nikad nisam ni razmišljao o ovm delu na motoru...



Kao što vidite kanal na kymco driveru je NELINEARAN !!



To praktično znači da je kymco ovim potezom uradio različitu krivu menjanja brzine od recimo prve do treće i četvrte i pete brzine.... Možda je serijski motor sa nekim auspuhom koji nije rezonantan, njima bio na boljim rezultatima testova recimo 0-30, a kasnije malo slabiji, da bi na brzini od 65 po satu varijator sa sve 8g rolnicama bio skroz zatvoren i motor kraj odnese obrtajima što još ima. U svakom slučaju ovaj driver sa ovakvom krivom ulaza je pravio katastofalni pomak na razmeni varijatora... To je kao da promeniš rolnice na 1 gram teže posle 40 kmh..

Ovakav driver je za rezonantni auspuh veoma loš. Dakle razlika u krivi momenta je malo jačih 1000 rpm-a u mom slučaju. Mi ovde nalazimo najbolji prenos sa rolnicama koje ne variraju više od 0,2 grama... i motor krene fino,  kad posle 35 kmh, ubije torque driver.... i ubrzanje drastično opadne... Ili imali smo primer da ga namestimo da bude gore dobar pa da ubrzanje bude 40-80 dobro, onda pak u startu prevrti i motor vrišti a starta nema... Sad da ne dovodim u spregu i da je palenje bilo gornji limit, a da je auspuh bio doteran za 10300, driver je ipak uvek poremetio celu matematiku podešavanja za koju sam ja do juče mislio da kaiš klizi....

Ovo je moje iskustvo, evo podelih ga sa vama, ne znači da minareli ili peugeot ima ovakvu nelinearnu krivu, ja samo želim da ovaj detalj svako kod sebe proveri, pa da bude načisto sa onim što vozi.. Kod kymca je ovo neoprostiva greška, a da sam znao torque driver bih promenio sa prvim cilindrom još u početak prošle sezone... bez obzira na njegovu cenu...

Edit:  da rezultat zaboravih, mašina sa 6g ide na 9800 rpm-a od početka do kraja, ne padne odnosno ne preskoči ni 100 rpm-a.

        cena malossi torque driver-a je oko 100e...
« Zadnja izmjena: 07 Listopad, 2009, 12:44:09 mmario73 »

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Moram da dodam, pojavio se novi problem, i jednostavno iznervira za čas. Danas sam otvarao sve, menjao primar, i kod skidanja dekne zapazih grafitne masti po ivici gume debelo... Dakle negde je zaptivanje popustilo...



Sreća provozao sam svega dva kruga vreme je bilo katastrofa, pa se kaiš i kvačilo nisu umastili, sve što je masti vidi se na slici.. Otvorim kvačilo naiđem na problem. Donja zaprivna gumica se oštetila. Dakle kod ovog Malossija, nema drugog kanala u koji treba zaprivna gumica da se smesti. Ona jednostavno dođe do kraja ovih proreza i to je to. Međutim u radu kanali za bolcne gužvaju gumicu i tu izlazi grafitna mast od temprature i centrifugalne sile naravno...



Ostaje da sutra pokušam sa nekom oring gumicom prečnika 3-4mm i otvora 46mm, takva bi trebala taman da naiđe na ovaj prem, jer na samoj ravni šanse nema bilo kakvu gumicu staviti jednostavno kanali za bolcne imaju prorez do kraja...



Na slici se još da primetiti da je prva trojka kanala obeležena tačkom na početku svakog kanala. Meni se čini da je tačkom obeležen kanal sa večim uglom tj 38 stepeni za manji prenos momenta, a ovi drugi 36... Teško je primetiti veoma su slični uglovi..
« Zadnja izmjena: 07 Listopad, 2009, 12:44:54 mmario73 »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Imao sam prilike uzivo vidjeti torq za minarelli, malossijev i polinijev. Izgledaju identicno, imaju iste kuteve (36° i 38°) s tim da je polini jeftiniji za nekih 15€ i uz polini se dobiju oba semeringa (za malossijevu je potrebno staviti iz serijske) i jos jedna tuba masti te neka cudna podloska...

uglavnom, prava stvar gdje se okretaji cine kao idealni.

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Evo update, stigle su mi O-ring gumice prečnika 44 i 46mm debljine 3mm, koje nameravam upotrebiti da zatvorim donji deo poklopca - nosača centralne i drivera, gde sam ustvari izgubio mast....



U međuvremen u zapazim kako je ovaj poklopac od kymca, za 3-4mm višlji od drivera, na malossi-ju jednostavno onaj prem pomera poklopac za njegovu visinu na gore. Proverio sam poklopac i savršeno odgovara kymco driver-u koji nema taj prem.



Padne mi napamet da proverim koliko on utiče sa tom ekstra visinom na radi drivera i zadnjeg remenika uopšte, stavim kvačilo i isceniram rad drivera prvo u zatvorenom slučaju..



I na kraju u otvorenom slučaju. Nisam se mnogo iznenadio, u položaju kada je driver skroz otovren i kaiš ulazi u najveću tačku prenosa, poklopac jednostavno gurne kvačilo za debljinu navoja...



Znajući da je ovde matica pritegnuta, preostaje da shvatimo da će driver udariti u kvačilo i ovo će biti jedna vrsta limita u prenosu, slično onoj čauri na varijatoru, koju koriste za blokiranje zatvorenosti varijatora, ovde imamo blokiranje otvorenosti drivera, što je u principu isto.

Ovde je višak koji treba skratiti od poklopca



Ja sam se poslužio plastičnom rudom, na koju je poklopac tesno naišao



I skratio polkopac testerom. Materijal je veoma tvrd, i sečenje je išlo polako..



Na kraju sam obradio ivice na strugu, mada je ovo moglo odraditi i finijom turpijom i brusnim papirima, međutim kada sam video koliko ja materijal tvrd, poželeo sam skratiti sebi muku..



Sledi provera poklopca bez nategnute opruge



I u otvorenom položaju remenice i drivera, vidimo da kvačilo stoji na svome mestu



Sledi provera do koje tačke idu bolcne u kanalu, uvidio sam da fali oko 0,5mm, tu već ne mogu ništa učiniti, toliko je malossi driver višlji od kymco drivera, ovo je deo koji ne želim optimizovati..



Na red su došle gumice.. Odlučio sam da dole stavim pored O-ringa i onu tanku silikonsku većeg prečnika što je malossi dao u kompletu, koju sam kasnije pronašao da je pokidao,tako da nisam trebao komplikovati. Stavio sam grafitne masti , ovoga puta sa malo logike, dakle ne preterano po ivicama svih zidova kanala, i na unutrašnjem delu drivera gde se mast zadržava..



Sledi još jedna provera pod pritiskom sa sve O-ring gumicom i zaptivkama..



Nakon test vožnje i podešavanja rolnica, evo i markera na varijatoru. Vidimo da kaiš odnosno remen ostaje još 3mm od kraja. Obzirom da mi je cilindar istrošen od prošle sezone, a ubačen primarni prenos, razumljivo je da motor ima ovoliko snage da izgura remen i da u prenosu još ima rezerve.. Ovo je marker u vožnji pod opterećenjem, ostao.. Nisam probao na nogarama u slobodnom hodu, tu će pokazati koliko zapravo može izaći..

« Zadnja izmjena: 07 Listopad, 2009, 12:46:04 mmario73 »

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Test sam odradio, nema više markera, ide remen do kraja..

evo jedan tube, sad koliko se vidi...


Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Meni se čini da je tačkom obeležen kanal sa večim uglom tj 38 stepeni za manji prenos momenta, a ovi drugi 36... Teško je primetiti veoma su slični uglovi..

Ja sam (Malossi Torque za Piaggio 50) slikao pod pravim kutem i u Photoshopu zakretao sliku kako bi vidio o koliko stupnjeva se radi i izmjerio da je tocka iznad kanala koji oznacava 36°

Mozda ja krivo mjerim, ali radi se o tome da kut oznacen tockom drzi remen dulje u kracem omjeru, a kut koji nema tocku dopusta brzu promjenu prijenosa (36 je kao da je tvrdji centralni, a 38 kao da je meksi u pitanju)

Evo slika gdje se vidi kolika je razlika:

« Zadnja izmjena: 16 Ožujak, 2009, 23:00:00 3alfa3 »

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
da to sam i ja shvatio, taj ugao je u direktnoj sprezi sa centralnom oprugom, dobro je da je najzad linearan, u odnosu na fabrički kymco koga nije šanse bilo dobro naštelovati....Prezadovoljan kako sada radi.. Neke stvari jednostavno ne obratim pažnju, uvek sam prvo bio za engine tuning, na kraju zbog prenosa izgubih dosta na performansama...

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Kajem se to prije nisam stavio torq driver, tek nakon ove teme sam poceo razmisljati o tome...

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
10 puta ću ponoviti, svaki euro vredi....

već sam počeo razmišljati da su fabričke centralne nelinearne u svom spektru rada pa je ovaj nelinearni torque projektovan za njih, a mi naravno odmah promenimo centralnu na neku pollini ili malossi, i zeznemo celu matematiku....

Offline greenlite

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 682
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: čk
10 puta ću ponoviti, svaki euro vredi....

već sam počeo razmišljati da su fabričke centralne nelinearne u svom spektru rada pa je ovaj nelinearni torque projektovan za njih, a mi naravno odmah promenimo centralnu na neku pollini ili malossi, i zeznemo celu matematiku....

očeš reći da je centralna opruga serijska idealna za torque?

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
malo smešno deluje učinilo mi se da serijska centralna daje različit potisak u odnosu na ove brandirane.. 

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Ja sam morao preci na "stepenicu vise" sto se tice tvrdoce centralnih federa, jer se torq brze siri prema max. omjeru od serijske... prije sam gubio snagu sa tvrdjim centralnim na visim brzinama, sada je bolje.

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
ili još gore, ona malossi opruga što dolazi u kompletu sa multivarom mi bila malo sumnjiva, ima dva navoja više i malo je duža, da probam mislim u sebi ipak na stolu ubacim je između dva lima (oni što inače nose oprugu na driveru, sa slike jednog sam skratio testerom) i stegnem u mengelama do kraja, kad ono fali 3mm, jednostavno nema više mesta navoji opruge su se dodirnuli i tu je kraj - graničnik... eto malossi blokada.. pollini su kao i fabrička taman, u pritisku limova do kraja ..jedan u drugi ulaze..

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
ili još gore, ona malossi opruga što dolazi u kompletu sa multivarom mi bila malo sumnjiva, ima dva navoja više i malo je duža, da probam mislim u sebi ipak na stolu ubacim je između dva lima (oni što inače nose oprugu na driveru, sa slike jednog sam skratio testerom) i stegnem u mengelama do kraja, kad ono fali 3mm, jednostavno nema više mesta navoji opruge su se dodirnuli i tu je kraj - graničnik... eto malossi blokada.. pollini su kao i fabrička taman, u pritisku limova do kraja ..jedan u drugi ulaze..

imao sam takav slucaj, samo sto se problem desio kada sam stavio torsion controller, osjeti se jasno u voznji kada odjednom naglo povisi okretaje.

Sto se tice malossi opruga, postoji bijela duza i kraca, zuta duza i kraca (minarelli).

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
da ovo je peugeot, sve jedno očigledno da i ovde ima duža i kraća..
.. da se vratim na fabrički centralnu učinila mi se izuzetno tvrda kod pritiska prema kraju, moraću vagom premeriti.. do polovine je izuzetno meka, da to ne računamo jer je u nultom položaju već toliko stegnuta, kasnije na 3/4 je mnogo veći pritisak potreban, a do kraja veoma jako treba pritisnuti... dok je kod brendiranih recimo pollini plava manje više isti pritisak potreban za celi hod opruge..

veliki problem je kod serijske bio što drastično promeni karakteristiku na temperaturi, iako je dekla na kymcu fabrički otvorena, nakon 10-ak minuta vožnje, dosta omekša...
« Zadnja izmjena: 01 Lipanj, 2009, 10:21:08 mmario73 »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
.. da se vratim na fabrički centralnu učinila mi se izuzetno tvrda kod pritiska prema kraju, moraću vagom premeriti.. do polovine je izuzetno meka, da to ne računamo jer je u nultom položaju već toliko stegnuta, kasnije na 3/4 je mnogo veći pritisak potreban, a do kraja veoma jako treba pritisnuti... dok je kod brendiranih recimo pollini plava manje više isti pritisak potreban za celi hod opruge..

Kod mene se torq ponasa tako da sa povecanjem brzine treba sve tvrdju oprugu, znaci ova tvoja serijska bi bila taman.

Offline andy

  • Tržnica : (+17)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3131
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
imao sam takav slucaj, samo sto se problem desio kada sam stavio torsion controller, osjeti se jasno u voznji kada odjednom naglo povisi okretaje.

Sto se tice malossi opruga, postoji bijela duza i kraca, zuta duza i kraca (minarelli).

Da to sam i ja skužio, tj da i dHorvat :D  I sad razlika npr malossi bijela duža i kraća.. Koja je razlika ? Jel je da ono s dužom prevrti na 30kmh il je to s kraćom ?  :icon_scratch:

Offline Endin

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP
  • Moja Kaciga: ///
Da nisam prato tvoju temu nikada ne bih znao u cemu je problem,naime ja imam velik prekid ubrzanja od 60-75km/h opadnu okretaji,a kada sam skidao Torque Driver(ne rastavljao) primjetio sam rukama kada razvlacim da ne hoda kao "podmazan" u jednom djelu nego kao da zagrebe zakoci...Dali bi to predstavljalo problem???
Svaka cast :notworthy:

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
viđao sam da se potroši taj kanal, pa ume da zapne... to ume značajne probleme da donese u ubrzanju... takav torque je za izmenu...