Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Tuniranje AM6 mašine  (Posjeta: 1241 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luka2807

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Years
Tuniranje AM6 mašine
« : 10 Ožujak, 2023, 09:40:14 »
Pozdrav svima, novi sam na forumu. Ako sam promašio mjesto za temu ispričavam se, premjestite gdje treba.

Krajem prošle godine sam kupio supermoto Generic Trigger 50 u jako lošem stanju, upustio sam se u detaljno sređivanje svega. Rama je ponovo na točkovima pa je na red došla mašina za koju neki kažu da je kineska kopija Minarellijevog agregata a drugi da nije, ja ne znam šta je toga istina, ali najbitnije mi je da dijelovi odgovaraju.

Potrebno mi je nekoliko savjeta oko tuniranja te moje mašine. Imam dvije opcije za kit i radilicu.

Opcija 1: https://www.maxiscoot.com/en/product/cylinder-stage6-77cc-streetrace-cast-iron-minarelli-am6-70810?vctype_id=16
https://www.maxiscoot.com/en/product/crankshaft-hpc-mk2-stage6-minarelli-am6-76649?vctype_id=16

Opcija 2: https://www.maxiscoot.com/en/product/cylinder-stage6-86-88cc-streetrace-cast-iron-minarelli-am6-70811?vctype_id=16
https://www.maxiscoot.com/en/product/crankshaft-stage6-hpc-45mm-stroke-90mm-connecting-rod-minarelli-am6-80730?vctype_id=16

Opcija 2 će zahtjevati prerađivanje kučišta od radilice ako sam dobro shvatio, i vjerovatno veći karburator ?

Meni je nekako draža opcija 1. ali dajte vi svoja mišljenja. Kakva su vaša iskustva sa Stage6 dijelovima ?

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16879
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Tuniranje AM6 ma%u0161ine
« Odgovori #1 : 10 Ožujak, 2023, 17:08:26 »
Obje opcije ti podrazumjevaju, drugi fergazer sa setom igla setom dizni i setom lerlauf dizni, rezonantni full otvoreni auspuh, modifikacije na airboxu i otkljucana struja.
Racunaj sa oko 700e minimalne investicije ako sve sam odradis

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #2 : 10 Ožujak, 2023, 17:11:36 »
cim pitas na forumu, opcija 2 nije za tebe

a i ja imam doslovce isto pitanje, kolega nabavio trigger x-a, pa jos malo se bacamo u slaganje, nisam nista gledao, znam samo da je  zariban, pa cemo da slazemo veci klip, je to kopija am6 ili?

Offline Luka2807

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Years
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #3 : 11 Ožujak, 2023, 09:32:47 »
Jel znate možda jel ti mopedi sa brzinama isto idu na valjke kao skuteri i Tomos automatici ?

JogFromYamaha šta podrazumjevaš pod otključana struja ? Otključana CDI jedinica kao ova ?
https://mstrgovina.hr/hr/CDI-jedinica-za-Generic-Trigger-Explorer-Sniper-KSR-Moto-TR-SM-X-50

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16879
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Tuniranje AM6 ma%u0161ine
« Odgovori #4 : 11 Ožujak, 2023, 21:32:37 »
Pa motor sam po sebi treba imati otkljucanu struju znaci CDI mora biti bez limitera, a dok ide kit cesto je potrebno staviti i kompletno drugo paljenje koje prati portmapu samog tuning cilindra.

Sam motor na brzine se ne testira na valjcima, ali i to cesto znaju kontrolirati jer iako je na brzine nesmije preko 45kmh s tolerancijom na 49.
Znaci i dok stavis kit i sve nesmije biti motor glasniji nego sto je bio i nesmije ici brze od 49, da bi bio legalno na cesti.

Po mom iskustvu se am6 jako lijepo da ustelat bez kita i da samo sa fergazerom, otkljucanim cdijem i rezonantnim auspuhom postignes jako puno, a za ostalo polozi za veci motor pa vozi veci motor i usparaj si glavobolje i novce.

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 730
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #5 : 11 Ožujak, 2023, 23:58:53 »
Zadnjih par godina mog Derbia (6 brzina 50cc) nisu stavljali na valjke niti su gledali išta vezano za brzinu.
Bitno je samo da je auspuh poput originala ili original i to je to.

Offline TopPerfomance4

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1063
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Piaggio Nrg
  • MojSetup: Tp black trophy,malossi multivar2k,Ditech linearna polutka
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #6 : 12 Ožujak, 2023, 17:46:34 »
Zavisi od tebi što želiš koji je tvoj cilj međutim u oba slučaja potreban je auspuh koji je uravnotežen sa snagom i duljinom te snage termogrupe i definitivno karburator kao što sam pročitao preporučuju karburator od 26mm naravno termogrupe su od giza malo se teže hlade za razliku od termogrupa od aluminiuma ali zato kad giz doživi blokiranje ,ljepljenje zavisi od štete pobrusi se na 1 specijalu ili čak samo izhonuje cilindar očistit stavi novi klip ustanovi se razlog toga i vozi dalje dok alu grupa cvikne nema mogučnosti popravka,dvotaktni motor se hladi pomoću smjese ulja i benzina zato mu puno znači,što se tiće išao bih na neki flatslide karburator neka je to uravnoteženo,ponavljam sve je na tebi jer opcija 2 već traži malo više znanja i redovitih pregleda pošto piše da je "high end" naravno trebao bi tokarski stroj ili cnc stroj da obradi kučište obavezno donjeti radilicu sa kučištem da majstor izmjeri koliko treba obradit da pogodi zračnost materijala pošto se materijal kad se ugrije širi,staviti nove ležajeve u blokove očisititi, podmazat

Offline Luka2807

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Years
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #7 : 06 Travanj, 2023, 19:58:34 »
Mali update i vapaj za pomoć  :notworthy:

Radilica je stigla, istih je dimenzija kao original samo je reinforced. Ona gore sa linka.
Trenutno čekam onaj kit od 77cc Stage6 ali već mjesec i pol dana mi prodavač govori kako je naručeno i da čekaju robu. Dajte mi preporuku za neki kit od cca 70-80 kubika. Ako ovo ne dođe na stanje kroz tjedan ili dva bit ću primoran uzeti nešto drugo. Bitno mi je samo da odgovara za radilice standardnih dimenzija za AM6 i da je od čelika. Koje marke su se pokazale dobro ?

Nadalje naišao sam na drugi problem. Naručio sam radapciger za skidanje magneta od paljenja. Pri prvom pokušaju skidanja sjebao se navoj na radapcigeru (loš materijal izgleda). Išao sam kod tokara da mi napravi isti radapciger od "kvalitetnijeg" materijala, napravio ga je i desilo se isto. Kasnije je napravio još jedan koji smo zakalili, taj je pukao i cijeli navoj je ostao u magnetu. Nisam imao drugu opciju nego s brusilicom izrezati cijelo paljenje i dio radilice (nje svakako nije bilo šteta  ;D)

Long story short, jel da uzmem isto paljenje koje je bilo na mašini ili mi treba jače ? Staro je bilo predviđeno za 50cc ako budem išao na 70-80 hoće li takvo isto biti dovoljno ?
Jedan frend je rekao da moram obavezno uzeti jače, drugi kaže da ako neću stavljati dodatne potrošače na motor nemam potrebe za jačim. Kome vjerovati ?

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 730
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #8 : 07 Travanj, 2023, 23:16:07 »
Paljenje ti ostaje isto svakako, original radi sasvim dobro. Probaj pa ćeš vidjeti da sa strujom nećeš imati problema.

Offline Luka2807

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Years
Odg: Tuniranje AM6 mašine
« Odgovori #9 : 13 Travanj, 2023, 02:26:31 »
Onda ću naručiti isto koje je bilo gore. Šta da radim po pitanju kita ? Ako se onaj navedeni ne pojavi na stanju kroz tjedan dva ? Koji da uzmem ? Šta se pokazalo dobro ?