Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50  (Posjeta: 5297 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #20 : 19 Siječanj, 2024, 13:25:42 »
Tillotson vozi. Karb radi dobro al nije bilo nekog osjetnog povećanja snage kako sam očekivao.
Vratit ću se na to kasnije, sad nastavljam kronološki od ljetos.

Nekad u sedmom mjesecu sam naručio nešto djelova sa MS Trgovine. Skuter je radio odlično, al sam se svejedno odlučio počastit linearnom polutkom, mada realno nije bilo potrebe. Kasnije sam ugradio i Airsal cilindar, kad je zbilja počelo bit potrebe, al o tom kasnije.

MS Trgovina mi je nekad bila najdraža trgovina za skuter djelove, al zadnjih par godina im je kvaliteta usluge dosta opala. Desi se da zabucaju paket, krivi djelovi, čekam da paket i po 7 do 10 dana, a prije su uvijek shippali u roku dan dva. Pretpostavljam da su jako smanjili skladište u Hrvatskoj, nego po narudžbi naručuju izvanka.
Polutka koju sam naručio je Naraku, sa dva seta linearnih utora, pod različitim kutevima, tako je bilo na slici i u opisu artikla, al mi je stigla polutka sa samo jednim linearnim utorima, i jednim nelinearnim. Na kutiji artikla zbilja piše šifra proizvoda sa dva linearna seta, i ista šifra je u opisu artikla, tako da ovdje ne krivim direktno MS već Naraku. Ono što krivim MS, je da su mi u istom paketu od svega 4-5 artikala zaboravili spakirat bocu dvotaktola, a paket sam čekao 10ak dana. Dok su slali u kratkom roku, visocije cijene koje drze su jos i bile opravdane, al ne vjerujem da cu vise narucivat od njih jer ovo se desilo dosad vise puta.
Polutku sam im vratio nazad i zatrazio povrat novca za polutku i ulje, sto su i ispostovali u roku dan dva.
Ova polutka BI radila, al ju ne zelim po cijeni koliko kosta.




Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #21 : 19 Siječanj, 2024, 13:51:43 »
Negdje sredinom sedmog mjeseca sam se zaželio tripovanja i razgledao po Google Mapsu gdje sam naletio na jedan interesantan kip u mjestu Vid kod Metkovića, pa sam ga odlučio posjetit. Trip je od nekih 170 km u jednom smjeru, tako da odradio sam oko 340km taj dan, ubio sam se ko magare, bas mi je prisjelo.

Interesantan dogadaj koji mi se tu desio je taj da mi je KLIP ZACVIKAO. I to sam gluuuupan isao brzom cestom po Pelješcu, i vozio sam u overrevu. Variomat dode do maksimuma na negdje oko 90-92, i pri brzini oko 95 kmh mi je klip zacvikao u voznji. Sramota me i stid bilo, zbilja jest. Smjesa je bila dobra, al giz kit sa klipom ne bas velike kvalitete, sa dvije karike, bas i ne trpi dugo vremena biti na preko 10k rpma, tako da smatram se krivim za ovo. Limit testing za mene nije nista strano, i svjestan sam riskiranja unistavanja masine, al jos to radit na BRZOJ cesti, gdje je pokraj ceste cijelim putem ograda i nemam se gdje skloniti kad se ovo desi, e to je prilicno glupo od mene.
No sto je tu je.
Masina je automatik, tako da ne mogu stisnut kvacilo. Zaustavim se sa strane slusajuci onaj SSSSSKKKKK zvuk klipa od cilindar, stisnem se uz ogradu i dignem motor na ono malo "trotoara", sacekam mozda pola minute, kresnem kurblu nekolko puta, i motor UREDNO UPALI i radi. Ok, bogovi su mi oprostili ovaj put. Ovo je bilo na otprilike 40ak km nakon starta, mozda 50. Znaci, nakon toga sam nastavio prema planu, al malo štedljivije prema stroju, stigao gdje sam odredio, i vratio se nazad. Nisam primjetio nikakav gubitak performansi nakon ovoga taj dan.
Tocio sam na benzinskima sigurno 3 put, malen tank, samo 5L.

Evo par slika sa odredista. Umjetnina je zbilja impozantna, izvrtio sam se pola sata oko nje, bas velicanstven rad.






I evo par krasnih pejzaza sa Peljesca po povratku. Ovaj put sam malo bolje proucio kartu, i vracao se starom cestom. Uzivao sam kao malo prase, predivan je kraj, prometa skoro pa i nema, jedino je asfalt dosta los i grbav, al meni to bas previse i ne smeta.



Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #22 : 19 Siječanj, 2024, 13:52:21 »
Nekad u to vrijeme sam odradio i trip do Korčule, po slikama izgleda da je to bilo prije tripa do Vida, jer jos uvijek imam produzene retrovizore. No dobro, manje bitno. Oko 160km u jednom smjeru, 320 total taj dan.






Znam da ovo nije bas mjesto za putopise, al meni motor, mehanika i tripovanje nisu odvojene stvari vec vise djelova jedne cjeline. Po putu analiziram kako se masina ponasa i sto treba raditi. Mijenjanje rolica putem je meni normalna stvar, vezanje prigusivaca auspuha zicom, sto sam i radio u hladovini ove ogromne smokve, trazenje odgovarajuce svjecice, mijenjanje zarulja i tako.

« Zadnja izmjena: 19 Siječanj, 2024, 14:09:36 Dee »

Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #23 : 19 Siječanj, 2024, 14:03:12 »
Evo jos malo tripova po Konavlima u krajnjem jugu Hrvatske.
Kymco i nije bas najfotogenicniji, sa Tomosom imam puno vise dobrih i cool slika, al eto, ispadne i on ok koji put.




« Zadnja izmjena: 19 Siječanj, 2024, 14:09:10 Dee »

Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #24 : 19 Siječanj, 2024, 14:27:11 »
Nekad u osmom mjesecu sam se počastio i aluminskim Airsalom, jer eto bas sam htio NIKASIL imat na motoru, zasluzio je.



Evo i video

https://youtu.be/gDiQj_poKZM?si=gX-QOONFb2B8noZd

Lijep komad mehanike.

U opisima ovog cilindra po internetu pise da je ovo torque cilindar a ne trkaci, s cime se uopce ne slazem. Cilindar zahtjeva da se vrti jako visoko i ima dosta uzak powerband, ne trpi preteske rolice, dok je giz koji je bio na motoru bilo puno lakse ustelat i radio je super na nizim okretajima.
Airsal nije da nema torqa, al ne bih ga nazvao all around daily driving torque kitom. Izracunao sam da ima trajanje ispuha preko 180 stupnjeva. Ni njemu klip ne dolazi do ruba cilindra, al nisam mjerio tocno u desetinku tako da nisam posve precizno izracunao kuteve. Svakako, ispuh je dosta visociji nego na gizu, a jesu i preljevi, koji su usto i dosta siri, pogotovo prednji.

Tu na videu je kakav je dosao iz tvornice, kasnije sam obradio ispuh, tako da sam ga prosirio, al ne zato sto sam htio da bude siri, nego zato da zaoblim kut kanala, jer mi se ranije na drugim cilindrima pokazalo da kanal mora biti uklopljen sa kosuljicom i imat fin prijelaz, inace se na rubu kanala nakuplja čađa, sto je znak da je to podrucje niskog tlaka i stvaranja turbulencija, sto nikako nije dobro.
Posto je ispuh vec stock dosta sirok i jako blizu max preporucene sirine ispuha sa ovakav tip portmape, nisam ni mogao puno sirit, vec samo zaoblio nekoliko milimetara sa svake strane.
Kit mi nije bilo hitno stavit vec sam ga vise nabavio da bude spreman pri ruci, u slucaju da giz zakaze.
Ispusni kanal sam ispolirao i uradio mrvicu chamfera na rubovima svih kanala gdje je bilo potrebno, mada je tvornicka obrada vec jako dobra i mogao sam i ne.


Zanimljiva stvar je da je klip na čelu ni manje ni više nego tri DESETINKE manjeg promjera nego na perima.
« Zadnja izmjena: 19 Siječanj, 2024, 14:32:09 Dee »

Offline Dee

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 139
  • Spol: Muški
  • Osoba od mnogo interesa
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Drniš
  • Moj Skuter: KymcoYup Runner APN6
  • Moja Kaciga: Jeftina
  • MojSetup: Jako promjenjiv
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50
« Odgovori #25 : 08 Veljača, 2024, 10:54:38 »
Ajmo dalje.

Znaci prije nego sam stavio Airsal je bilo jos nekoliko dogodovština sa giz kitom. Nekad tokom ljeta sam nabavio rezervnih karika. Klip rezerve nisam nabavio jer od Power Force marke nije bilo na stanju kad sam nabavljao, a markirani klipovi su jako skupi, tipa Meteor i Malossi, a usto i klip iz kita ne prati dimenzije Kymco klipa koje bi trebale bit, prvenstveno razmak od centra bolcena do čela klipa nije 28 nego 27, tako da je cak pitanje bi li mi pravi klip dobro radio u ovom cilindru. Mogao bih ga podignut 1mm, al nije mi se davalo 45e za klip.
Pošto je klip doživio par zaribavanja, a i skuter je izgubio nešto performansi, odlučio sam otvorit mašinu da vidim stanje. Skuter je sad išao nešto preko 80 umjesto nešto preko 90, a na ubrzanjima sam izgubio otprlike 15ak % snage. Još uvijek je to bilo vrlo vozljivo i moga sam i ostavit tako, al ne trpim da mi stroj ne radi optimalno.
Uglavnom,
štete jest bilo al ne ono sto sam ocekivao. Klip je zapravo bio u iznenađujuće dobrom stanju s obzirom što je sve preživio. Cilindar je bio solidno izgreban po cijeloj košuljici. ALI, glavni krivac za gubitak snage se ispostavilo da je bila nakupina ČAĐE. Taj dan sam to radio preko smjene na parkingu iza radione, i htio sam to obaviti u što manje vremena tako da nisam skoro ništa poslikavao. Na ispušnom kanalu je bila poprilična naslaga jaaako tvrde čađe koja mi je smanjila blowdown površinu za berem 30%.
evo slika kako to izgleda na glavi



Mislim da je i ova slika zapravo od kasnije, taj dan je bilo čađe još više.
Čađa je u principu rezultat vrlo visoke temperature i neadekvatnog ulja. O pregrijavanju sam pisao već ranije. Pregrijavanje sam već ranije smanjio do mjere da više ne uzrokuje direktne očite probleme, al još uvijek je bilo prisutno. Tu sam koristio polusintetičko ulje pa sam kasnije prešao i na full sintetiku. Ovaj problem bi se vjerojatno rješio sa nešto većim karbom, al mi je to tada bilo previše posla za upasivat, jer sam ograničen unutarnjim promjerom Kymco usisne grane. Također, rebra Kymco cilindra su prilično skromna, što sigurno ne pomaže.

Cilindar sam honerom ishonovao, nakon obrade dosta crtica po cilindru je nestalo a preostale su bile manje izražene.

Imam slike cilindra od kasnije koje sam slikao sad nedavno. Oštećenje na ispuhu je nastalo nek kasnije, o tom ću kasnije pisat.

Evo tu se vidi ostatak ogrebotina nakon honovanja, stanje zapravo i nije pre loše







I evo jos par slika sa ostalim crtama koje nisu brazde





Znači, stavio sam nove karike, ishonovao cilindar, sastavio sve, i motor je zbilja opet vozio tooop, kao prvog dana. 90+kmh, ubrzanje ludilo, vladanje uzbrdicama, ja sam bio odusevljen.

ALI
te nove karike su se ispostavile problem, Jerbo, karike nisu bile istog tipa kao originalne. Originalne sam zapravo mogao vratit nazad, al eto, ajmo stavit nove.
Originalne su tip karike koji se spaja cijelom svojom debljinom sa donje strane štiftića, a nove koje sam stavio se spajaj PREKO štiftića i dodiruju im se krajevi cijelom svojom visinom, po košuljici cilindra. Šta zapravo i općenito smatram da je ta opcija puno lošija jer su veće šanse za propuhivanje, al vidim da i neke skuplje marke rade takve izvedbe, pa ajd, možda i ima neke prednosti.

Eee
nekad kasnije mi je mašina opet izgubila otprilike jednako snage kao ranije, pa sam otvorio da inspectam jel se opet začepio ispušni kanal. Ispostavilo se da nije, al je ovaj put bilo ozbiljnije štete. A to je ovo






Eto, karika je preskočila preko štiftića i zapela u ispuh. Dio karike i klipa su izletili kroz auspuh, a drugi kraj karike je ostao neoštećen, ali zaglavljen u klipu fiksno. Dok sam montirao karike na klip, testirao sam rukama da li može to toga doć i činilo mi se da ne može, tako da je moguće da je karika prvo pukla pa se poslije okrenula, teško je znat. U ovoj fazi nije bilo nikakvog cvikanja niti većeg pregrijavanja. Slika glave sa početka posta je sa ovog rastavljanja mislim.
Zanimljivo je da je sa ovakvim klipom motor još uvijek išao prilično dobro, otprilike jednako kao kad je imao zaštopan ispušni. 80 i nešto kmh.

Nakon ovoga sam montirao Airsal, koji je dosta mušičav cilindar i ne preporučujem ga manje iskusnim slagačima.

Da se razumijemo, većinu ovih problema sam mogao spriječiti vaćim karburatorom, a usto bih i dobio jos nešto snage, jer već i na ovom giz kitu bi veći karb imao smisla. Ali plug and play opcije za takvo nešto za ovu mašinu baš i ne postoje ili su teško dobavljive i prilično skupe. Usisnu granu jesam mogao napravit sam, al sam htio zadržati spajanje na tvornički airbox, jer mi je buka otvorenog filtera dok živim u sred turističkog naselja popriličan problem, a za takvo nešto izvest moram imat kompletan skuter na stolu u radioni, a taj luksuz tada nisam imao. A i nije mi se baš dalo u sred ljeta trošit vrijeme na šarafanje nego sam radije bio u skitnji. Mogao sam stavit neki univerzalni airbox, al iz nekog razloga su te stvari retardirano skupe.

U sljedećem postu o Airsalu i uštelavanju, a imao sam i jedno nasukavanje.