Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Luna SpeedJet EVO  (Posjeta: 2513 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Luna SpeedJet EVO
« : 05 Travanj, 2021, 20:03:58 »
pozdrav,

Napisat ću malo više teksta, pitanja popraćena slikama pa bih molio ako tko ima malo vremena dati par savjeta.
Ja ću biti ruke, vi budite mozak :-)

HISTORY:
model: LUNA SpeedJet EVO 50 2t
kupljen nov, godine 2010
kilometraža 2152km (dvije tisuće pedeset dva)
namjena: vožnja na posao i trgovinu - par km dnevno
RADOVI:
   - nakon 300 km u ovlaštenom servisu skinuta blokada ( ne znam točno što je napravljeno ali čini se samo da je skinut prsten sa varijatora)
   - na idućem tehničkom nije prošao zbog prekoračenja brzine pa je isto u ovlaštenom servisu vraćena prije skinuta blokada
   - sa jedno 1000 km, a nakon 2 godine počeo je jako dimiti pa sam prerezao cijev od ulja koja vodi u mješalicu, začepio istu i dalje radim mješavinu cca 2% ručno

Negdje 2014 godine skutač je parkiran na otvorenoj terasi i odjavljen, nikakva konzervacija nije rađena.

Nakon 7 godina (ovih dana) stavio sam novi akumulator i za čudo nakon 3-4 min ''verglanja'' upalio. Primjetio sam da nema ispuha na kraju prigušivača nego da piri na sve strane i da mašina ne radi '' živahno''. Skinuo sam prigušivač - cijev kroz sredinu u potpunosti zaštopana vunom. Maknuo sam vunu i sve to vratio nazad. Motor je postao ''živahniji''
Otišao i prošao tehnički - izmjerena brzina na valjcima 48km :-)

I sada slijedi reparacija ( čitaj SEX ) jer fakat ne znam previše od mehanike skutera ( zadnje što sam rastavljao je MZ-250 tamo davne '88 )

CILJ:
Srediti skuter da ne prelazi dozvoljenu brzinu od 45kmh+tolerancija, ali da bude startan i da se ne guši ubrdo.
 (sanacija hrđe nije problem)

Skuter je na stolu, alat je spreman i dalje je na vama:


ZAPAŽANJA:
  - kada je na nogarima i opičim gas do daske, skuter počinje skakati i kada sjedim na njemu (čitaj 130kg opterečenja)
      - treba nove gume + balansiranje
  - vidio sam na variomatu da je pukao jedan šaraf:
 
(to je jedino moglo nastati u ovlaštenom servisu jer nitko drugi nije ništa radio oko toga, koliko znam)
 
PLAN:
 - skinuti sva tvornička prigušenja koja su nastala da bi se zadovoljile EURO norme
 - koristiti postojeće dijelove - ne kupovati sportske auspuhe i prenose itd - samo optimizirati postojeće stanje

PITANJA:
 - ima li ovaj rezonantni dio ispuha katalizator
 - što je ovaj dodatak na ispušnoj grani - spojen je na usisni filtar - treba li to ?
 



Rolice nisam još skinuo i ne znam koje su jer trenutno nemam udarni odvijač.

čim skinem javim, treba li još što napraviti / pogledati / poslikati ?

 
 



 




   -


 

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1997
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #1 : 05 Travanj, 2021, 20:42:07 »
Balansiranje ne trebas...

Skakuce na nogarama ali u voznji neces to osjetiti, presporo je to

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #2 : 05 Travanj, 2021, 20:52:15 »
Balansiranje ne trebas...

Skakuce na nogarama ali u voznji neces to osjetiti, presporo je to

super, thx

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #3 : 05 Travanj, 2021, 21:00:19 »
Pozdrav :hello:

Auspuh taj i nije neka sreća, moja topla preporuka je neki polovni od Yamaha/malagutti skutera s Minarelli horizontalnom mašinom, al da je star auspuh 15 ili više godina. Taj auspuh nije rezonantni samo izgleda tako, unutra su pregrade i katalizator, ali geometrijski je jednostavno loš za 2t mašine i nikada skuter sa njim ne vuče kako treba, a troši više. Taj povrat u airbox moš odpiliti i začepiti na obe strane ali nećeš napraviti ništa ni loše ni dobro s tim.

Vijak koji ti nedostaje je s bendixa odnosno kvačila anlassera, nitko to u servisu nije dirao nego je jednostavno normalno u chinarelli mašina da se to samo od sebe odvije i napravi havariju.

Ako si zadovoljan krajnom brzinom stavio bih 4.4-4.8 grama rolice (15x12 je dimenzija), te bi podloškom produžio bolcen variomata da skuter bolje kreće u brijegu. Blokada na 45 bi bila definitivno kombinacija električne blokade i prstena na variomatu, da skuter ne prevrtava kada voziš 45kmh, dosta će više trajati.

Ako si isključio uljnu, izbaci je vani. Skineš plastiku hlađenja preko ventilatora šta ide i odvidaš dva mala imbus vijka što je drže. Na nekim lunama je imbus na nekima križna kacavida ali da se odaviti bez frke.

Ako se ne želiš zezati sa zakonom razumjem, ne znam ni kuda voziš skuter ali mnogo si sigurniji kada nema blokade, na nekim cestama pogotovo. Mene je baš na luni na smrt prestrašilo kada me prestigao šleper s prikolicom, kotač prikolice veličine mog skutera metar od mene, nije me do kraja ni prešao vratio se u traku, za malo sam poginuo. Znaj da se na luni blokada na prekidač rješi s par komponenata i malo žice, pališ je po potrebi kad želiš...

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1997
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #4 : 05 Travanj, 2021, 21:05:28 »
Slazem se sa njim, radije ga napravi da ide koliko moze, a staviti el. blokadu pa je paliti po potrebi...

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #5 : 05 Travanj, 2021, 21:57:38 »
@ stipe & luna500rr

ako bi se odlučio za opciju full otimizacije, bez promjene zapremine i postojećih dijelova transmisije - znači samo ispušni sistem + rolice + pripadajući CDI + eventualno karburator...
koliko bi to koštalo nofčića i kakva su iskustva sa varijabilnim el. blokadama na sve strožijim tehničkim pregledima ?

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #6 : 06 Travanj, 2021, 07:44:51 »
@ stipe & luna500rr

ako bi se odlučio za opciju full otimizacije, bez promjene zapremine i postojećih dijelova transmisije - znači samo ispušni sistem + rolice + pripadajući CDI + eventualno karburator...
koliko bi to koštalo nofčića i kakva su iskustva sa varijabilnim el. blokadama na sve strožijim tehničkim pregledima ?

CDI ne trebaš mjenjati vjerojatno, ljudi na servisu nemaju pojma o ničemu pa su znali prosipati priče o sportskom i ovakvom ili onakvom cdi-u. Postoji samo CDI s blokadom i bez blokade. Razliku vidiš na nogarama, ide li skuter u okretaje ili zapne na jednim okretajima. Nov CDI bez blokade je 150-200kn u servisu, a ako ga sam naručiš iz kine do 100kn s poštarinom, možda iskopaš i dva za tu lovu. Pitanje je samo kakav jack imas:

https://www.ebay.com/itm/Unrestricted-Ignition-DC-CDI-For-2-Stroke-JOG-50cc-Chinese-Scooter-Moped-Bike/192706745267?hash=item2cde3793b3:g:h9gAAOSwteFb2E-5

https://www.ebay.com/itm/Moped-Scooter-Ignition-AC-CDI-For-50cc-JOG-ZUMA-VINO-2-Stroke-MINARELLI-1E40QMB/111969881238?hash=item1a11eccc96:g:-4gAAOSw1DtXDe2O

Što se auspuha tiče, stvar je sreće. Nikidan sam vidio fin stage 2 auspuh od yamahe aerox iz 98 za 100kn na marketu na fejsu. Nekome je to stari komad željeza a zapravo je vrhunski auspuh bez katalizatora, s njim luna baš prodiše. Auspuh kao što tebi treba teško da će biti preko 200kn, jer ne bi trebao vrjediti više nikako, mada ekipa uredno kači cjene 500kn kao da je od zlata. Ako želiš nov, gianelli GO za yamahu neos je valjda 600-700kn, ima nekih drugih novih po 350kn ali ne znam kakvi su.

Karburator nemoj dirati, ne trebaš ništa po njemu dirati osim možda očistiti ga ako treba. Ja sam na tom karburatoru lunu vozio 100km/h, ikakav drugi će ti samo dignuti potrošnju ili više grijati mašinu. Taj TeiKei je baš pogođen za zračno hlađenu mašinu.

El blokada je bolja od mehaničke. Mehanička je kao da auto ne šaltaš u veću brzinu, nego si doslovno ograničen maksimalnim okretajima motora. Električna doslovno prekida iskru iznad nekih okretaja. S potenciometrom ugodiš okretaje koji ti odgovaraju i to je to. Skuter vozi normalno do tih okretaja a na tim okretajima krene trokirati. Nitko te nema šta zezati pogotovo na luni koja ima kratak prijenos pa na njoj električna blokada radi odlično, te s obzirom na to da je većina luna imala uglavnom samo električnu blokadu, tvorinički ugrađenu u CDI.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #7 : 06 Travanj, 2021, 09:09:22 »
aha, e sada već pomalo sjeda slika optimizacije. :-)
Čudio sam se kakva to mora biti filozofija za tuning skutera, a sada vidim da je to podosta veća prtljarija nego sa starim tipovima 2T mašina ( tomos )

Ispada da je lakše nabrijati na veću brzinu/snagu nego dobiti ono što ja želim - optimalno do 45 km/h :-)
 
pitanje u vezi karburatora..
 - ono na vrhu mu je pumpa za gorivo ili od mješalice ulja ili sve u jednom ?  Ne sjećam se što sam radio kada sam deinstalirao mješalicu...

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1997
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #8 : 06 Travanj, 2021, 09:56:50 »
Ispada da je lakše nabrijati na veću brzinu/snagu nego dobiti ono što ja želim - optimalno do 45 km/h :-)

nije lakse, ali je isto lipse kad motoric prodishe, potegne kad triba, kad se vozi uredno i, relativno, pratis proment, a po potrebi upalis blokadu na 45 i miran si...

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #9 : 06 Travanj, 2021, 11:01:22 »
di stoji CDI na luni da vidim koji mi model treba i na onim linkovima ne vidim potenciometar za podešavanje.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #10 : 06 Travanj, 2021, 11:57:32 »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #11 : 06 Travanj, 2021, 18:59:42 »
Obicno na kinezima cdi stoji pored sica, tu negdje u boku ili sl.

Uljna pumpa stoji iza namotaja u donjem dijelu bloka a izvadis je tako sto skines plastike.hladenja cilindra i vidis dole pumpu koju drze dva sarafa.
Sto se tice karburatora, kako mislis ono na vrhu? Na vrhu bude sajla gasa a pored nje chok, nema tu nikakve pumpe goriva. Imas vakuum ventil na rezervoaru i to je to.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #12 : 06 Travanj, 2021, 22:58:47 »
mislio sam na ovaj ... selenoid ili što je to već..



Da bi ovo sanirao trebam li skinuti radilicu ?


CDI..


rolice:







(Powered by frubar.net)





Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 730
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #13 : 06 Travanj, 2021, 23:05:29 »
To na karbu ti je el. čok.
Taj "zupcanik" od startera na kojem fali vida se samo povuče. Ne treba skidati radilicu.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #14 : 06 Travanj, 2021, 23:09:14 »
thx, skužio sam, bio je zacvikan jer je šaraf sa druge strane malo zakosio ''kuplung''
Vidi se kako je žuljao iza.





(Powered by frubar.net)

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #15 : 07 Travanj, 2021, 12:53:00 »
Kaj se te lune tice mogu ti samo prenjeti svoja iskustva iz 3 i pol godine pakla koja sam imao sa njom.

Motor sam po sebi je jako dobra, cilindar ima dobru portmapu, radilica je robustna i nema generalno nikakvih problema s njima.
Problemi nastaju pri prijenosu i auspuhu koji je  napravljen da blokira motor.
Blokade na motoru su:
- CDI koji se zamjeni otvorenim
- Auspuh - ako imas tuljac auspuh cijev zarnica od cilindra do auspuha ima u sredini suzenje - cijev se naruci koja je nema restrikciju
- na novijim modelina je bobina znala imati kondenzator koji je sluzio isto za limit okretaja masine pa je trebalo staviti bobinu od baotijana

Sto se tice problematike:
1) Auspuh, auspuh je najveci problem na tom motoru jer nije rezonantan a i sam po sebi je jako lose odraden i motor nejde nikako, najbolje se meni pokazao auspuh od yamahe aerox ili jos bolje od malagutija f12 koji pasu vise manje na sraf nisu glasni i motor odjednom ide jako dobro. Cak sam jednom prevario serijski auspuh od ranera na lunu i radio je odlicno.
2) Prenos - doslovno prenos nevalja nista, ali apsolutno nista. Variomat treba mjenjati za bilokoji tuning variomat da bi se konacno dobilo da sam motor linearno ubrzava i da moze normalno krenuti. Serijski remen je Bando 788x17x28 moja preporuka je koristiti stari piaggio remen ili kupiti mitsuboshi remen koji ne trpi toliko na temperaturi. Kaj se tice zadnje polutke moras znati da je sve ok samo federi nevaljaju od dana kad je motor sastavljan, naime centrala je smjeh i treba ju mjenjati sa zutom za minarelli koja na visokim temperaturama prenosa omeksa tocno tolko kolko treba, moze se staviti i serijska centrala za minarelli 50, suste su isto mrtve i treba nabaviti suste za neos 100cc koji ima 112 kuplung i te vece federe.
Dok sve to rjesis onda se mozes donekle voziti.
3) Kocnice - problem kocnica je i naprijed i otraga, prednje cvile i ne koce dok ih ne drobis i one odjednom grizu a zadnje pakne pa uopce ne koce. Problem na prednjem kotacu se rjesava zamjenom plocica koje su cca 60kn za set kvalitetnih, a zadnje pakne ti pasu ako se dobro sjecam od aprilie sonic 110mm. Uglavnom kada se to odradi se prednja kocnica da dozirati a zadnji kotac se moze u voznji i zablokirati dok je to potrebno
4) Problematika sajle gasa, sve to fino radi samo je sajla gasa od metala, odnosno sama sajla hrda. Nacin na koji ce se to manifestirati je da ce prvo prohrdati mala sajla koja upravlja uljnom pumpom i masina ce pri pucanju sajle cvikati. Znaci kupujemo aluminijsku sajlu i mjenjamo malu sajlu.
5) Elektronika, rani modeli lune znaci jedinica i neke godine lune 2 su imale dosta problema sa hrdanjem gumba za trubu, paljenje  i bavezno je mikrosalter kocnice morao zacvikati pa bi im se stop svjetla otapljala jer bi cijelo vrijeme radila. Nacin rjesavanja problema je da se ugrade salteri od Baotijana kojiiz nekog razloga su 10x kvalitetniji i traju i traju.

U kratko to bi bilo to o Lunasakiju.

Obavezna napomena, kupi nove mekane gume da se ne ubijes, zamjeni kocnice  da budes siguran i shvati ju na nacin na koji je ona dizajnirana kao poluproizvod na kojem se covjek nauci srafiti skutere ili mrziti motore.

Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #16 : 07 Travanj, 2021, 16:54:08 »
uf uf :-)  hvala Yog F.Y.

Obratit ću pažnju na tvoje primjedbe, nešto sam već izbjegao.

Bobina - nisam uočio kondenzator uz bobinu ( osim ako nije 2 u 1 )
Auspuh - budem malo pratio ako se što pokaže od preporučenih, nabaviti ću endoskopsku kameru pa budem unutra ''bacio oko'' ima li pregrada i gdje..
Variomat - još nisam došao do uočavanja linearnog/nelinearnog ubrzavanja, ali barem ima remen mitsuboshi :-)
Kočnice - da, zadnja lovi, ali prednja malo slabije - vidim problem i u crijevu koje nije armirano nego onako gumoliko, to može utjecati na amortizaciju doziranja.
Prekidaći i tipkala - za sada nema problema i nakon toliko duuugo stajanja
Sajla gasa - isto za sada fino radi, nisam uočio veliku / malu sajlu, samo jedna sajla ide sa gasa na klip karburatora i čini se ok, a za ovu ''malu'' sajlu stvarno ne vidim di bi bila

Gume svakako mijenjam, ove su prešle 2000 km ali imaju 11+ godina..



Offline koshchall

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Luna SpeedJet EVO
Odg: Luna SpeedJet EVO
« Odgovori #17 : 07 Travanj, 2021, 22:03:32 »
nije niti čudo da šarafi pucaju, uglavnom ubacio normalan šaraf, malo locklite-a i provukao na tokarski da ne strši. Ako ovo otpadne onda ću zavarit :-)








(Powered by frubar.net)