Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: ST 200 problem sa paljenjem  (Posjeta: 7453 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #20 : 01 Rujan, 2020, 20:04:52 »
Hehehe jesam ti reko, nema tu puno mudrolije.
Karb je u 80% slucajeva kriv za problem.

Offline Runner2002

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 140
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: St200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #21 : 02 Rujan, 2020, 18:58:13 »
Za pocetak provjeri ima li iskre. Ako nema mozes do sutra pokusavat sa svime.
Ako ima iskre onda skini karburator i detaljno ga ocisti.

I posipam se pepelom.
Kako sam i napisao, nisam htio sam rastavljati cijeli skuter, a nemam ni mjesta doma.
U servisima je valjda nenormalna gužva, tako da sam napokon skuter odnio u petak na popravak....i bio je zaštopan karburator.
Mehaničar mi je rekao da se sve zaljepilo i zablokiralo unutra, nije mi samo jasno kako se to prije nije kužilo baš po ničemu, npr da više troši, slabije vuče, trokira...niš, skuter je išao najnormalnije. Danas sam ga uzeo, javim ako bude još kojih problema, ali nadam se da je to to.  :icon_biggrin:
tako je i moj mehanicar rekao da je do karba.Pa nakon par dana opet isti k....sve dok nismo ustanovili da je do pumpe.Netreba znacit mozda je tebi stvarno do karba a to ces najbolje sam vidjet kroz par dana

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #22 : 03 Rujan, 2020, 12:50:01 »
Za pocetak provjeri ima li iskre. Ako nema mozes do sutra pokusavat sa svime.
Ako ima iskre onda skini karburator i detaljno ga ocisti.

I posipam se pepelom.
Kako sam i napisao, nisam htio sam rastavljati cijeli skuter, a nemam ni mjesta doma.
U servisima je valjda nenormalna gužva, tako da sam napokon skuter odnio u petak na popravak....i bio je zaštopan karburator.
Mehaničar mi je rekao da se sve zaljepilo i zablokiralo unutra, nije mi samo jasno kako se to prije nije kužilo baš po ničemu, npr da više troši, slabije vuče, trokira...niš, skuter je išao najnormalnije. Danas sam ga uzeo, javim ako bude još kojih problema, ali nadam se da je to to.  :icon_biggrin:
tako je i moj mehanicar rekao da je do karba.Pa nakon par dana opet isti k....sve dok nismo ustanovili da je do pumpe.Netreba znacit mozda je tebi stvarno do karba a to ces najbolje sam vidjet kroz par dana

Je je, spreman sam na to. Vozim se i pratim, zasada još radi.  :icon_biggrin:

EDIT: Probat ću popodne odspojit, pa ponovno spojit aku jer je tad zadnji put prestao paliti, bolje da mi krepa doma nego negdje na putu.

EDIT2: Odspojio, pustio pol ure, spojio nazad, pali i radi ko urica. :)

EDIT3: I to je to, niti 100km sveukupno, sinoć opet isto.  :'( Bit će da je stvarno do releja. Skužio sam da se ne čuje onaj zvuk (nekakvo klikanje ili tako nešto) kad okrenem ključ, pa pretpostavljam da je to taj relej i pumpa. Kad je sve OK, skuter kod davanja kontakta pušta te zvukove dobrih 10-15 sekundi jer to valjda pumpa druka.
Javi se opet sa rezultatima. :drunken_smilie:
« Zadnja izmjena: 07 Rujan, 2020, 06:00:27 Disco »

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #23 : 22 Rujan, 2020, 13:09:59 »
I evo mene opet sa popravljenim runnerom. Kaže mehaničar da je opet iglica bila zaglavljena i da mu nije jasno kako (meni još manje, ko da vozim na med a ne na čistu benzu).
Očito će biti treća sreća. Sad je počela kiša pa neću moć tako brzo saznati dal je to to. Ali naravno javim ovdje ako bude još problema.
U međuvremenu, taj relej od pumpe benzina, može li mi netko od vas ko ga je već skidao ili vidio, napisati točan model i moožda slika tog čuda?
Razmišljam da ako opet skut stane, da odma ja kupim to g#vn% i odnesem mehaničaru nek mjenja pa APP.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #24 : 20 Svibanj, 2022, 21:08:03 »
Nego da dignem ja malo ovu temu. Moj Runner je danas po 5-i puta stao od pojave ovog problema.
Svaki put uspijem napraviti 100-300km, onda mehaničari nemaju vremena da ga uzmu na popravak, pa prođe lijeto, pa mi ga ''poprave'' u 10om - 11om mjesecu.
Onda se ja zimi naravno ne vozim, i evo čim zatopli krenem i motor stane sa istim simptomima.
U međuvremenu sam 2 puta nosio Robiju (Braščine) na popravak po preporuci tu sa foruma, ali se dečko izderavao na mene na telefon i govori mi da šta ja hoću da mi usred ljeta popravlja motor, da se to radi po zimi jer sada nema vremena. Isto tako na moj spomen elektronske pumpe benzina i njenog releja se smije i uvjerava me da ta mašina imam vakumsku pumu. Rekao je da je iglica u karboratoru za zamjenu, ali da nije mijenjao...?!

OK, kolega sa posla mi je preporučio Master Moto Nautika ekipu sa Školjića. Bio sam, jako pristojni i uslužni za razliku od Robija, ni oni baš nemaju vremena ali me i ne otkantaju na 3 mjeseca.
Oni su još jednom počistili karburator i rekli su da su zamijenili iglicu. 100injak km i skuter više ne vozi. Nakon toga su mi rekli kako mi skuter ima električnu pumpu i kako su je zamjenili; 1180 kuna sam to platio. I evo skuter opet stao, sve isto. Spomenuo sam obojici mehaničara baš svaki put kako sam tu na forumu dobio hint da je vj relej pumpe, ali bi me oni samo čudno pogledali i rekli OK. Da li ste zamjenili? Nismo, nije bilo do toga. Nazvao sam ih odmah danas i rekao da ovo više uopće nije u redu, masno sam platio sve popravke, a skuter u nijednom slučaju nije izdržao više od 100-300km. Ajde rekli su da ga dovedem pa da će popravit ovaj put besplatno. Malo mi je muka jer se svaki put spuštam do grada sa njime, tj dosta ga i guram (treba mi cca 1h)...i onda obično ostanem bez skutera cijelo ljeto kad opet crkne.
Nadam se da će sada promjeniti taj relej i da će to biti to. BTW, ovo je 3-a godina da traje taj problem i da se ja vozim samo 1-2 tjedna po ljeti. :sad1:

Eto da se malo požalim i đabe savjeti i upute, ako te majstori ne doživljavaju ako im kažeš potencijalno riješenje (prešao sam već spomenutih 2000kn). :dontknow:

Javim ako uspijem napraviti 1000+km nakon popravka.  :toothy11:

« Zadnja izmjena: 20 Svibanj, 2022, 21:17:47 Disco »

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6999
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #25 : 20 Svibanj, 2022, 21:40:25 »
Odpoji na karburatoru crijevo goriva i vidi jel na kontakt baca gorivo,provjera je vrlo jednostavna...A moralo bi se i cut kad pumpa odradi na kontakt
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #26 : 21 Svibanj, 2022, 07:48:04 »
Odpoji na karburatoru crijevo goriva i vidi jel na kontakt baca gorivo,provjera je vrlo jednostavna...A moralo bi se i cut kad pumpa odradi na kontakt

Pumpa (barem mislim da je ona) se inače čuje kako radi kada se da kontakt (nekih 10ak sekundi se čuje nešto), ali mislim da ne svaki put (teško mi se sjetit kada skuter u posljednje 3 godine ima odvoženih cca 500km i to svakih par mj).
Budem bacio oko, samo mi je skuter ostao na poslu sada...još 5km dalje od mehaničara. :(
Mogu probat kontakt, ali ako me sjećanje služi, ne čuje se kada se ovo desi, a opet neka se meho sa time gomba, platio sam masno popravke.
Ako je relej, ispast će da pumpa ne radi, da bi se ona probala, treba ju spojiti direkt na akumulator, ali nema šanse da su 2 pumpe umrle tako brzo (zapravo sam sada sigurna da ni prva nije umrla), sve izglednije je da je kolega koji je spomenuo relej bio u pravu, samo mene mehaničari blijedo gledaju kad im to kažem i ne fermaju me 5%, a napomenuo sam odmah kada sam prvi put nosio skuter na popravak....i naravno svaki naknadni put, pa i sada opet kada sam ih zvao.
« Zadnja izmjena: 21 Svibanj, 2022, 07:51:54 Disco »

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #27 : 22 Svibanj, 2022, 07:49:00 »
A nisu ti to baš onda mehaničari ako ti ga do sad nisu popravili...  :nono:
Prije bi to nazvao fušerajskom radnjom
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline Fuzzwan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYears
  • Mjesto: Vodice
  • Moj Skuter: VX125/180
  • Moja Kaciga: Nolan N60
  • MojSetup: serijala
  • MojSpuh: kucelj hex
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #28 : 24 Svibanj, 2022, 20:46:27 »
mozda je najjednostavniji problem kao kod mene sta je bilo da probija struja na bobini
skini desnu plastiku ka da ides skidat svicicu,skini bobinu i odvidaj onu glavu sa kabela i onda skalperom otkini do novog kabela cca 2cm i navidaj nazad i toe to

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #29 : 09 Lipanj, 2022, 16:49:14 »
Čekao se relej pumpe goriva skoro 3 tjedna i kaže meho kada su zamijenili da ne pali i dalje.
I kaže nekalva želatinasta smjesa u karbu i zaglavljena iglica(kaže da nema čađi ili čega već, da je ovo neka čudna prljavština). Nije mi jasno kako se nakon samo 1-3 dana ne voženja može stvoriti ta želatina i to na 4t mašini.
Pa imao sam 2t skuter nekih 12ak godina i NIKAD mi se nije začepio karb, em ima manje dizne, em ima i ulje koje se može fino zalijepiti kada ispari benza.
Ispada da su mi već 5 puta čistili karburator i da uspijem proći samo tih 100-300km prije ponovnog začepljenja, osim što mi je prošli put rekao da je do pumpe goriva pa mi je nju zamjenio (sama pumpa 900+kn).
Benzin tankam uvijek na INI, cijevi dovoda i filter goriva su kao novi tj filter i je mijenjan pred neko vrijeme, kaže meho da izlazi čista benza da je provjeravao, rekao je i pred mislim 2 godine da mi je zamijenio iglicu. Na zimu ga upalim tu i tamo, u prosjeku 1 mjesečno i pustim da radi 2-5min na minimumu. Ovo kada neće da upali više se obično desi ako stoji 1-3 dana nakon vožnje.
Isto sam mu napomenu da mi se često desi, da ako dam pun gas npr kod kretanja na semaforu, skut prvo krene pa onda kao da ostane bez benze i tek onda otvori pun gas, kaže on da to nije normalno. I kako se ovo ranije nije dešavalo, pa trebao se onda zaglavit karb svaku zimu.
Ima li netko ideju što se tu dešava? Imaju li veze kraće relacije (kuća-posao mi je 3,5km)?
Ima li ikakvih sredstava tipa TEC2000 koje mogu sipat u rezervar pa da se očisti cijeli sustav napajanja gorivom (iako sam već napomenuo da je benza tj cijevi i filter super čisti) i ima li to smisla?
Vidim da postoje nekakvi sprejevi koji se špricaju kroz otvor za filter zraka, valja li to?

@Fuzzwan: iskre ima, svjećica je normalne boje i skuter upali na par sekundi iz prve nakon što ga se pusti npr 20min, ali čim potroši benzu iz čašice, gasi se, rekao bi da nije do paljenja.
« Zadnja izmjena: 09 Lipanj, 2022, 16:53:35 Disco »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #30 : 09 Lipanj, 2022, 18:03:30 »
Imas problem sa zastopanom lerlauf diznom koja je bolest svih CVK fergazera.
Sta se tice zelatine ona ti se radi dok se voda nade u tanku i aditivi iz benzina se nakon duljeg stajanja pretvore ko u zele gumene bombone.
Najcesce ti vlaga ude ili od duljeg stajanja ili kod voznji po kisi i vlagi se para zna uvuci na odzracnu cijev na tanku.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #31 : 09 Lipanj, 2022, 18:33:56 »
Imas problem sa zastopanom lerlauf diznom koja je bolest svih CVK fergazera.
Sta se tice zelatine ona ti se radi dok se voda nade u tanku i aditivi iz benzina se nakon duljeg stajanja pretvore ko u zele gumene bombone.
Najcesce ti vlaga ude ili od duljeg stajanja ili kod voznji po kisi i vlagi se para zna uvuci na odzracnu cijev na tanku.

Lerlauf=minimum?
Da ju mijenjam, da savjetujem čišćenje iste (tu diznu)?

A tu želatinu ne mogu izbjeći?
Mogu li ispraznit rezrvar nekako jer mi se čini da ima onu zaštitu da ne možeš izvući gumenu cijev ako ju gurneš kroz otvor za punjenje?
Čudi me da se sve zezne u tako jako kratkom roku.
« Zadnja izmjena: 09 Lipanj, 2022, 18:36:53 Disco »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #32 : 09 Lipanj, 2022, 18:36:54 »
Da imas diznu minimuma, koja se voli zastopati je je jako jako mala, nju samo propuses i operes i motor ce fino raditi.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #33 : 09 Lipanj, 2022, 18:39:16 »
Meni nikako ne ide u glavu kako se ovo prvih 9 godina nije dešavalo, i sada zadnje 3 stalno. :dontknow:
Prvi sam vlasnik i skut je 2010 god.

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4105
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #34 : 09 Lipanj, 2022, 18:46:49 »
jel se to pocelo desavati uvodjenjem ethanola u mjesavinu benzinia?

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #35 : 09 Lipanj, 2022, 19:08:49 »
jel se to pocelo desavati uvodjenjem ethanola u mjesavinu benzinia?

Baš guglam, i svi spominju da se etanol pretvara u želatinu vrlo brzo nakon stajanja. Pogotovo u karbu iz nekog razloga (valjda zbog zraka).
Dešava se najčešće kod motora, vanbrodskih motora i ostalih čudesa koja se ne koriste tokom cijele godine.
Ne znam kada se etanol počeo uvodit kod nas, mene je skuter počeo zezati 2020-e.
Ameri izgleda imaju za birati skuplju benzu bez etanola, a mi sve mi se čini nemamo.
Ima li kakav aditiv i/ili način da npr potrošim svu benzu u karbu prije malu dužeg stajanja skutera?
Mogu li npr prstom stisnut cijev dovoda goriva pa da tako prekinem dovod, ili će čim ju pustim, pumpa nadrukat to nazad?
I trebam li zbog ovoga čistiti i rezervar (onaj mali prozirni filter za gorivo je skorz čist i benza je tekuća u njemu)?
« Zadnja izmjena: 09 Lipanj, 2022, 19:15:58 Disco »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #36 : 09 Lipanj, 2022, 19:35:10 »
Imas razlicitih stabilizatora za kupiti (ima kod tokica i kod servisa za kosilice)
Uglavnom: stabilizirano gorivo se ne ljepi u zelatinu i ne stopa fergazere pa bi prije stajanja trebalo mu nalijati i provozat ga da se izmjesa i prode sustav.

A evo imas kod nas E5 i E10 gorivo to ti je 5-10% etanola i to ti radi probleme pri stajanju.
Ima ga vec duze samo sto zimsko gorivo ima veci postotak etanola nego cistog benzina.

Po meni sve sto se vozi redovito i voziti a sve sto stoji preko mjesec dana stabilizator unutra i miran si.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #37 : 13 Lipanj, 2022, 08:03:45 »
Ovo je prešlo sve granice zdravog ukusa. :angry7: :angry7:
Dakle, rekli su mi da nije do releja pumpe nego do te nekakve želatine u karbu.
BTW benza je sipana pred tih cca 3 tjedna malo prije nego je crknuo, bio je na rezervi.
U petak su mi ga dali sa, nije do releja i sretno, evo jučer sam u komadu odvozio 100km i jutros cijevi suhe ko barut i pumpa ne druka, vozim im ga opet, po 6-i (slovima ŠESTI put tj kod ovog majstora 4-i put).
Zovem ih kasnije u radno vrijeme, baš me zanima što će mi reći, BTW skužio sam da mi ni plovak više ne pokazuje razinu benze kako treba.
I čisto da ponovim, idem kod istog majstora jer ne želim više plaćati, debelo sam preplatio i novčano i živcima ovaj problem.
Najgore je što svaki puta moram odgurat skuter do grada. :angry7:
« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2022, 08:27:38 Disco »

Offline Vragolasti Denis

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 160
  • YearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Jet force
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #38 : 13 Lipanj, 2022, 09:04:46 »
Javi kakva je situacija

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #39 : 13 Lipanj, 2022, 09:36:22 »
Javi kakva je situacija

Javim svakako, ali znam ja u čemu je problem. U tome, da sam svih 5 prethodnih puta majstorima napomenuo da promijene relej jer da mi je to napomenuto na forumu za identičan problem i da oni to nisu htjeli iz nekog razloga napraviti.
OK, kužim ja i dio gdje nešto, a pogotovo elektronički uređaj, može malo raditi a malo ne, ali da mi ga već 5 puta nisu htjeli zamijeniti, a promijenili su mi pumpu benzina...mah.
Danas me ovo baš izbacilo iz takta. Sada ćemo vidjet opet, da li će ga htjet promijeniti ili ne.
BTW pumpa me izašla sa rukama tih 1180kn, a ovo koliko može koštat? Sjećam se da sam za auto Boschov relej platio 65kn....štednja na najjeftinijem dijelu, najbolje je prvo naplatiti najskuplje dijelove.