Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: ST 200 problem sa paljenjem  (Posjeta: 7576 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
ST 200 problem sa paljenjem
« : 23 Lipanj, 2020, 21:02:24 »
Pozdrav,

Isto pitanje sam postavio i na motori.hr, ali tamo se jako slabo piše u dijelu sa skuterima, pa reko da se registriram i probam sreću ovdje.

Dakle, ove godine sam već imao neke probleme sa skuterom, prvo mi je neš puklo (eksplodiralo) jedan dan kad sam ga palio, pa sam mi bacilo ulje kroz filter zraka.
Otvorio i skužio da je spužvica spaljena od detonacije i da je ulje baš iz nje, zamjenio taj filter (zraka), filter ulja i ulje.
E onda nije punio aku, ali trajao je par dana tj tjedan-dva i onda bi se ispraznio. Našao ovdje savjete kako ispitiati to multimetrom.
Regler prdnuo, kupio neki zamjenski za 200kn za mislim Majesty 150kn jer paše.

I kako je bila kiša, nisam se vozio 10-ak dana, sinoć za svaki slučaj skinuo aku i napunio, jutros spojio i zaverglam, skuter wse upali na 1-3 sekunde i ugasi.
Verglam, neće da pali, uredno vrti. Probam nakon 5-10min, upali i opet se odmah ugasi. Kupio novu svjećicu i zamjenio premda kada sam skinuo staru, ona je bila odlična, bez gareži, smeđkasta ali suha, baca iskru. E sada, ja bi po svemu zaključio da je nešto sa benzom, tj da ne dolazi do cilindra. Kako su cijevi prozirne, a i vidi se filter benzina, vidim da su pune.
Što bi to moglo biti, i kako da ispitam? Karburator je Keihin CVK 30 i jedna mala gumica na njemu se sva raspala (stavljam sliku ispod), je li možda do toga, ima li toga uopće za kupiti i gdje?
Kontaktirao sam servisera, ali on mi je rekao da ga može uzet tek za 10-15 dana, a to mi je puno. Ne znam ni kako da odvezem skuter do nekoga, ako ne uspijem ovo sam riješit... :dontknow:

Nisam baš na ti sa 4t (Minarelli 2t sam znao napamet...ali davno je to bilo  :-[), ali ovako neke jednostavne stvari, gdje treba možda samo nešto zamjeniti....zašto ne?
Pomagajte.

« Zadnja izmjena: 23 Lipanj, 2020, 21:04:18 Disco »

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #1 : 24 Lipanj, 2020, 10:47:17 »
Za pocetak provjeri ima li iskre. Ako nema mozes do sutra pokusavat sa svime.
Ako ima iskre onda skini karburator i detaljno ga ocisti.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #2 : 24 Lipanj, 2020, 11:40:44 »
Za pocetak provjeri ima li iskre. Ako nema mozes do sutra pokusavat sa svime.
Ako ima iskre onda skini karburator i detaljno ga ocisti.

Ima iskre, i svjećica je smeđkasta. Svejedno stavio novu i probao.
Znači kupusuanje karburatora me slijedi...
A ovo što sam slikao, ova gumica (kao harmonika) što je popucala, jeli ona bitna ili nije?

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #3 : 24 Lipanj, 2020, 13:44:31 »
Ta harmonika nije toliko bitna, tu moze jedino malo slinit gorivo al totalno nebitno.
To je powerjet dizna, kad okrenes pun gas onda strcne dodatnog goriva.

Rastavi karb komplet, lagano da nesto ne izgubis i prati di je i sta bilo.
Pazi na feder ispod membrane, sve komplet rastavi i natopi ga u nitro razrjedivac ili carbcleanerom/brakecleanerom.
Membranu dobro pregledaj, dobro propusi sve kanale, nemoj to radit minutu dvije nego barem 10min propuhuj sve dobro i trebali bi bit dobro.
Isti problem sam imao na X8 prije 2god i karb je proradio nakon 2 detaljna ciscenja.


Jesi 100% siguran da gorivo dobro dolazi do karba??
Jel svjecica suha nakon verglanja?
Provjeri pumpu goriva jel dobro radi, ako se nalazi kao na starom VXRu onda bi trebala bit ispod lijeve podnice.
« Zadnja izmjena: 24 Lipanj, 2020, 13:48:54 dacerovs »

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #4 : 24 Lipanj, 2020, 14:25:19 »
Ta harmonika nije toliko bitna, tu moze jedino malo slinit gorivo al totalno nebitno.
To je powerjet dizna, kad okrenes pun gas onda strcne dodatnog goriva.

Rastavi karb komplet, lagano da nesto ne izgubis i prati di je i sta bilo.
Pazi na feder ispod membrane, sve komplet rastavi i natopi ga u nitro razrjedivac ili carbcleanerom/brakecleanerom.
Membranu dobro pregledaj, dobro propusi sve kanale, nemoj to radit minutu dvije nego barem 10min propuhuj sve dobro i trebali bi bit dobro.
Isti problem sam imao na X8 prije 2god i karb je proradio nakon 2 detaljna ciscenja.


Jesi 100% siguran da gorivo dobro dolazi do karba??
Jel svjecica suha nakon verglanja?
Provjeri pumpu goriva jel dobro radi, ako se nalazi kao na starom VXRu onda bi trebala bit ispod lijeve podnice.

Nisam siguran da pumpa radi.
Zato sam i pitao koji su koraci plus gdje se što nalazi.
Cijevčice su pune benzina (doduše ima mjehura tj rupa unutra), ali  ne znam da li pumpa radi, kako da to provjerim?
Po svemu kako se dogodilo, logika mi kaže da je skurilo pumpu vj kada sam ponovno spojio friško napunjen aku.
Jer je skuter vozio najnormalnije dok nisam skinuo aku. Nikakvo trokiranje, normalna krajnja, normalno ubrzanje, potrošnja, sve.
Da je do karburatora, rekao bi da bi skužio da se počeo čepit. Nego, kako mogu testirati pumpu benzina?
« Zadnja izmjena: 24 Lipanj, 2020, 14:29:26 Disco »

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #5 : 24 Lipanj, 2020, 19:28:42 »
Ma nije to i.e masina prijatelju, nemas ti el.pumpu goriva, tvoja je vakumska.
Kada na jedno crijevo povuces zrak, na drugo ce krenut gorivo van.
Tako i isprobaj, na crijevo koje se spaja na prirubnicu karburatora povuci zrak, ako na crijevo dovoda goriva u karb krene gorivo, onda pumpa radi.
Ma sve moze jebat u mozak, kreni od pumpe za pocetak da to eliminiras.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #6 : 25 Lipanj, 2020, 06:05:25 »
ST200 ima električnu pumpu, i ja sam se začudio

https://www.motorcyclespareparts.eu/en/piaggio-parts/639861

Treba probat spojit pumpu na džeku direktno na akumulator pa vidjet jel radi

To je valjda po godištu, ne kužim ni ja, jer kada sam guglao sam našao i puž i el. pumpu.
Ali po simptomima bi rekao da je el.
BTW ovo je slika iz servisnog manuala koji sam našao i tu je puž (pretpostavljam vakuum):


A ovo pokazuje kad guglaš pumpu:



Danas poslje posla ću onda rastavit lijevu podnicu da vidim, pa javim rezultate.

Puno hvala na savjetima.

EDIT: Krenuo danas raskopavat i na pol puta jednostavno dobio slom živaca.
Pumpa je ova električna, nije na lijevoj strani nego po sredini na prednjem kraju ispod rezervara.
Da bi došao do nje, moram izgleda rastavit cijeli prednji kraj, a za to stvarno nemam živaca, imam filing da ću pola toga zaboravit gdje ide.
Tražio sam neki tutorial ili nešto slično za rastavljanje ali nigdje niš, ali čini mi se da moram razmontirat cijeli prednji kraj da bi skinuo onu najdonju plastiku ispod koje je pumpa.
Vratio sve nazad, zvao 3 mehaničara, niko ne može prije 15 dana. :(
Ugl javim kako je prošlo ako se ipak odlučim to odradit sam i/ili to odradi neko drugi.
« Zadnja izmjena: 25 Lipanj, 2020, 18:43:52 Disco »

Offline Duje022

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #7 : 25 Lipanj, 2020, 23:36:19 »
Sto nije jednostavnije skinit crijevo od goriva sa karburatora i dat kontakt na motoru i vidit jel curi gorivo mozda grijesim al cini mi se puno jednostavnije 🤷‍♂️

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #8 : 26 Lipanj, 2020, 08:06:01 »
Sto nije jednostavnije skinit crijevo od goriva sa karburatora i dat kontakt na motoru i vidit jel curi gorivo mozda grijesim al cini mi se puno jednostavnije 🤷‍♂️

A trebalo bi curit šta ne? Tj barem kod pokušaja paljenja.
Cijevi jesu pune, čak i onaj mali filter benze je pun do pola, ali iskreno nisam primjetio da se u njemu išta miče.
Ma gledam kome da to odnesem jer stvarno nemam živaca rastavljat skoro cijeli skuter, em imam mikro garažu (više kao drvarnica), em mi ga je puna pipa, rekao sam već da sam izmjenjao par tih stinica pred 2-3 mj. Kad sam bio mulac i vozio SR 50 sam imao živaca, volje i veću garažu, sve sam sam radio (svakih 2-3tkm sam morao mjenjat ležaje radilice), čak i kad sam se dobro spucao, sam sve prebacio na novu ramu (sjećam se da je najveći problem bio prebacit nosače mašine jer je trebalo junački lupat :D )...ali sada nemam više ni vremena ni živaca (a kako sam na Apriliji imao kit, varijator, veći karb, auspuh...i stalno se kvarila, sam odlučio da ću runnera pustit komplet serijskog). A mehaničari svi zauzeti, Matušića nisam htio zvat jer imam loša iskustva sa njima, skupi a fušare, pa sam jednom 3 ili 4 puta morao vozit skuter da ponovno srede kvar (curila ej benza iz karburatora negdje i nisu to bili u stanju sredit).

Offline Duje022

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #9 : 27 Lipanj, 2020, 01:29:40 »
Pa trebalo bi curit da skines crijevo od goriva sa karb i das kontakt ako tie električna pumpa i trebalo bi krenut gorivo to tie po meni najednostavnije

Offline Runner2002

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 140
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: St200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #10 : 27 Lipanj, 2020, 12:37:23 »
Isti problem sam imao na svom st125...takoder pri stavljanju akumulatora sprzilo se nesto a to je bio nekakav relej pumpe goriva.Odnio sam ga kod majstora koji je sve ispitao i pumpa je bila ispravna ali taj nekakav relejic od pumpe je bio sprzen.Masno sam platio majstora al evo sto se toga tice sve radi 2 god nakon.Iako sam nakon toga imao jos tisucu problema s masinom,mogu reci da je gilera smece od skutera opcenito.

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #11 : 27 Lipanj, 2020, 17:46:51 »
Isti problem sam imao na svom st125...takoder pri stavljanju akumulatora sprzilo se nesto a to je bio nekakav relej pumpe goriva.Odnio sam ga kod majstora koji je sve ispitao i pumpa je bila ispravna ali taj nekakav relejic od pumpe je bio sprzen.Masno sam platio majstora al evo sto se toga tice sve radi 2 god nakon.Iako sam nakon toga imao jos tisucu problema s masinom,mogu reci da je gilera smece od skutera opcenito.

I ovo je dobra informacija, da li netko zna gdje se nalazi taj relej?

Na slici je to ovo pod brojem 11, ali nema oznaku gdje se nalazi:


Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #12 : 28 Lipanj, 2020, 00:36:37 »
A jesu zakomplicirali tog STa j****ti, znaci nije ko VXR.
Koji bog ce mu el.pumpa goriva nemos vjerovat al dobro, zna valjda Talijan zasto ju je stavio.
Al ajd, bar si nasao problem i to eto putem eliminacije.
A relej ti se nalazi vjerojatno ispod prednje maske.
« Zadnja izmjena: 28 Lipanj, 2020, 00:38:34 dacerovs »

Offline Runner2002

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 140
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: St200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #13 : 28 Lipanj, 2020, 09:50:31 »
Isti problem sam imao na svom st125...takoder pri stavljanju akumulatora sprzilo se nesto a to je bio nekakav relej pumpe goriva.Odnio sam ga kod majstora koji je sve ispitao i pumpa je bila ispravna ali taj nekakav relejic od pumpe je bio sprzen.Masno sam platio majstora al evo sto se toga tice sve radi 2 god nakon.Iako sam nakon toga imao jos tisucu problema s masinom,mogu reci da je gilera smece od skutera opcenito.

I ovo je dobra informacija, da li netko zna gdje se nalazi taj relej?

Na slici je to ovo pod brojem 11, ali nema oznaku gdje se nalazi:


informacija vrijedna 2 tisuce kuna prijatelju...toliko me izaslo dok je majstor nasao problem i ispitao sve zivo na motoru tako da sacuvao sam covjeku dzep

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #14 : 28 Lipanj, 2020, 09:57:00 »
Da da, elektricnu pumpu goriva ima, davno sam slucajno na to naletio i ceskao se. Ali radi se o obicnoj niskotlacnoj, eksternoj pumpi koja pase sa mase drugih vozila. Tocno znam gdje su je smjestili dole kod prednjeg kotaca u spic ralice jer je tu taman rezervar malo iznad pumpe, a i tu sam je stavio i na takvog Runnera s PureJet masinom i eleiminirao sam vakum pumpu, jer imati 2 pumpe je malo glupo, a posto je to novi Runner, i treba skidati ralicu, tu treba zivaca prije svega... Moze se i ugraditi vakumska naknadno...

Relej bi se trebao nalaziti ispred prednje maske, obicno tu trpaju, treba se cuti "KLIK" kad das kontakt.. .
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline fran_hr

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zaprešić
  • Moj Skuter: Aprilia sr50r 2018
  • Moja Kaciga: SHIRO
  • MojSetup: Multivar, ljubicasti centralni, plavi lv fedrici
  • MojSpuh: tt
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #15 : 28 Lipanj, 2020, 10:13:11 »
Ali radi se o obicnoj niskotlacnoj, eksternoj pumpi koja pase sa mase drugih vozila.
Bas sam jucer pricao s frendom i reko je da je cuo da pase od fiat punta na seraf pumpa i da je dosta jeftinija od  gilerine.

Offline Runner2002

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 140
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: St200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #16 : 28 Lipanj, 2020, 20:14:51 »
Ali radi se o obicnoj niskotlacnoj, eksternoj pumpi koja pase sa mase drugih vozila.
Bas sam jucer pricao s frendom i reko je da je cuo da pase od fiat punta na seraf pumpa i da je dosta jeftinija od  gilerine.
ne treba znacit da je do pumpe.vjerujem da mu je ista stvar s relejom kao i meni ali prvo neka ispita pumpu za svaki slucaj.

Offline Migas

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: orion craus
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #17 : 25 Srpanj, 2020, 17:57:26 »
Upravo sam se registrovao ovde pa da pitam sta se desava sa mojim skuterom.Naime skuter upali normalno,normalno radi,super vuce i sve je ok samo kad ga ugasim nece uvek da upali na kljuc dok na kurblu pali normalno.To nije uvek,nekad upali na pola kljuca ali kad mu dodje nece pa nece.Desi se ponekad i na kurblu da moram 5-6 puta verglati da bi upalio ali redje,na kurblu upali posle 2-3 verglanja.Ali to sve kad je vruc dok kad je hladan pali lepo.Zna li neko sta to moze biti?

Offline Disco

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Runner ST 200
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #18 : 01 Rujan, 2020, 15:57:26 »
Za pocetak provjeri ima li iskre. Ako nema mozes do sutra pokusavat sa svime.
Ako ima iskre onda skini karburator i detaljno ga ocisti.

I posipam se pepelom.
Kako sam i napisao, nisam htio sam rastavljati cijeli skuter, a nemam ni mjesta doma.
U servisima je valjda nenormalna gužva, tako da sam napokon skuter odnio u petak na popravak....i bio je zaštopan karburator.
Mehaničar mi je rekao da se sve zaljepilo i zablokiralo unutra, nije mi samo jasno kako se to prije nije kužilo baš po ničemu, npr da više troši, slabije vuče, trokira...niš, skuter je išao najnormalnije. Danas sam ga uzeo, javim ako bude još kojih problema, ali nadam se da je to to.  :icon_biggrin:

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: ST 200 problem sa paljenjem
« Odgovori #19 : 01 Rujan, 2020, 16:48:43 »
A moze rec kaj oce.
Ispuhal je cjeli karb da je sve cisto i protocno i sad radi. Nemas se kaj zamarat, bitno da napravio :icon_thumright:
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.