Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: SYM Red Devil namontiran Naraku 60cc kit..nedostatci?  (Posjeta: 1173 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nele93

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Modriča
  • Moj Skuter: SYM Red Devil 50
SYM Red Devil namontiran Naraku 60cc kit..nedostatci?
« : 06 Lipanj, 2020, 00:45:47 »
Zbog situacije sa korona virusom i pauziranja sa poslom citav mjesec dana iz dosade sam uzeo Sym Red Devil 50cc 97 god 2t mašina, izvedba Michael Schumacher-a. Zadnji put kad sam se zaje*avao i frizirao dvotočkaše bilo je prije cca 13 godina..a baza je bila Tomos atx,ctx...ništa me nije vezalo za skutere hahaha. E sad...
Pošto je skuter na izgled bio za smeća i jako loše stanje, 4 godine nije nikako verglan, nisam ga ni pokušavao paliti nego sam direkt krenuo sa rastavljanjem. Prvo što je bilo a to je klip i cilindar, a onda vidim da je pukao klip u donjem dijelu, ostatke nisam nigdje našao u mašini a cilindar je bio bez oštećenja. tako da sam to sve izvadio i bacio.
Naručim malo za promjenu Naraku kit od 60cc, mašinu skinem i detaljno operem, namontiram sve i upali nakon 2 kurblanja.
Sve je serijski na skuteru sem tog Naraku kita. Sledeće što sam uzeo je Stage 6 rezonantni auspuh. Narucim 4g rolnice postavim ali do 30km/h i nekako preko 30km/h se sav trese i vibrira, skinem te i vratim fabričke koje su osjetljivo teže (ne znam gramažu)....preporodio se, ima dobro ubrzavanje do 55km/h, znači sa 10% gasa ga moram održavati na 50km/h, mislim da na nekih 3000 okretaja drzim 50 na sat...ostalih 90% gasa kad dodam nabije jedva do 62na sat i dobije dubok zvuk vOOOOUUUUU ali nema ubrzanja. Mene zanima čemu toliki obrtaji i taj dubo zvuk u tih 90% gasa a nema ubrzanja.
Što se tiče prenosa sve je fabrički, kad sam skidao zvono na lameli primjetio sam Zelenu veliku oprugu unutra, opruge na lameli ne znam kakve su boje, lamela je sva ispucala i jako loša (znam, moram nabaviti novu), remen je na oko onako solidan, na njemu još piše SYM, predpostavljam da je star koliko i skuter  :toothy12: , rolnice kao što sam rekao ne znam koje su gramaže, karburator je 17mm KEIHIN, dizna je u njemu 84, iglu nisam mogao izvaditi iz onog zasuna a predpostavljam da nema zareze za štelovanje, lamelice na usisu su ravne, mada sam primjetio da je jedna bila malo savijena pa sam to ispravio i dihtuju dobro, svjecica je nova NGK BR8HSA. CDI je mislim original, ne znam da li je otvoreni ili sa blokadom.
Zanima me vaše mišljenje za tih neiskoristivih 90 % gasa? da li je dizna 84 mala za 60cc? da li svjećica odgovara? da li moram staviti teže rolnice? šta raditi na kvačilu?
Volio bih da uštimam dobar start (što se kaže da čupa), da mi na slabijem gasu odma kreće i navlači do 50 dobro, preko 50 mi nije bitno toliko navlačenje...inače nisam laik oko motora znam dosta toga, ali nisam vješt oko tih varijatora,prenosa,opruga,rolnica itd... sve što vam nije jasno pitajte...vjerujem da vas je malo sa iskustvom oko SYMa ali opet mislim da je svaka baza na motoru ista... Dobro došli savjeti :)

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: SYM Red Devil namontiran Naraku 60cc kit..nedostatci?
« Odgovori #1 : 07 Lipanj, 2020, 22:25:04 »
Jak start sa niskim obrtajima se ne moze dobiti. Ako hoces da cupa onda ga moras podesiti da starta sa vecih obrtaja, samim tim ce biti i dernjave. To se postize stavljanjem  tvrđih oprugica na kvacilo.
Skuteri su takvi, mozes odrzavati putnu brzinu sa malo gasa i to nije nista cudno. Ne znam ni koja je masina na ton skuteru ali jako jako malo je 62kmh max brzine pogotovo sa kitom i auspuhom rezonantnim.

Moras utvrditi tezinu tih rolica koje su bile unutra pa se mozes orijentirati po tome koju gramazu trebas nabaviti. Na 3000 bi trebao startati, ne mozes na toliko imati 50kmh al nebitno. Kada se tako vozis sa mrvicom gasa tada je tih jer ti vjetar puše a zvuk odlazi iza tebe tako da ti se cini kao da je skoro na leru.

I moras imati sluha za to, stela karba i prenosa je vjestina koja se uci vremenom provedenim u testiranju i greskama  ;D

Offline nele93

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Modriča
  • Moj Skuter: SYM Red Devil 50
Odg: SYM Red Devil namontiran Naraku 60cc kit..nedostatci?
« Odgovori #2 : 08 Lipanj, 2020, 15:55:36 »
Razumijem, četvrtina gasa mi je dovoljna da dobro starta i da nabije do 50...sve preko toga imam visoke obrtaje koji nemam koristi od njih samo dubok zvuk (kao da je neki nabrijan cross sa 125ccm) a ništa ne ide..kao da recimo lamela proklizuje takav osjećaj imam. A tih 62km/h misim da je razlog fabrički CDI vjerovatno da ima blokadu. Air box mi je fabrički, potrosnja oko 5,5l,svjećica braon/hrđave boje,benzin super 100, 2% ulja miješam (izbacio posudu i isključio pumpu),...ali za to odrzavanje na 50km/h sto držim malo gasa sam 100% siguran da je na niskim obrtajima i mašina uopste ne reži, kad dam ful gas onda dobije dubok zvuk i skoče obrtaji ali tad nabije jedva do 62, da li držao pola gasa ili pun gas 62 je max.( samo je razlika u zvuku na pola i na punom gasu) kotam sve da je do CDI..

Offline nele93

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Modriča
  • Moj Skuter: SYM Red Devil 50
Odg: SYM Red Devil namontiran Naraku 60cc kit..nedostatci?
« Odgovori #3 : 08 Lipanj, 2020, 16:10:43 »
Mašina kao mašina na ovom mom skuteru je pravljena u saradnji i nosi kymco-ve mašine, bar tako wikipedia kaže. A prirubnica od karburatora se kači na cilindar a ne na blok motora kao kod nekih,cilindar nije ni u ravnom ni pod 90 stepeni, položaj cilindra je više kao kod Tomosa. Nisam vješt sa skuterima pa tako da ne znam kako se zovu te vrste mašina i dali uopšte imaju svoj naziv...