Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja  (Posjeta: 1817 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« : 16 Travanj, 2020, 12:53:01 »
Provjeravajte i cistite filter zraka svake 3000km nakon voznje po cistom terenu, a puno ouno ranije ako je makadam u pitanju! Filter zraka je pozeljno nauljiti, operete u 1% mjesavini, ako je previse uljav onda ce skuter trokirati jer nece imati zraka.


Prije 2 god. skuter je bio nov, postigao sam 85 ili 86gpsa na mrtvoj serijali.

Sada je izdusotina, na granicnoj kompresiji s kojom skuter tesko pali, i unistava svijecice, trokira.

Stavljen je rijedji filter zraka, suh ko barut i masina je vrhunski fino ispjeskarena!!!! Ako se vec vozi po makadamu, onda se treba svako malo, npr. SVAKIH 500km oprati spuzvu i kuciste filtera zraka, spuzva se opere u mjesavini benzina takp da ulje sprijeci prodor cestica u masinu, pozeljno je i nasprocati kuciste filtera zraka iznutra da se masnoca lijepi.
I naravno, treba uzeti guscu spuzvu filtera zraka., kao sto je originalna.

Evo, zbog nepaznje, sjeban purejet!










Skidao sam i usis, i samo sam zaklopio nazad...
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline danijelP7b

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio NRG mc3 PJ
  • MojSetup: STD
  • MojSpuh: Giannelli Extra V2
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #1 : 16 Travanj, 2020, 13:05:17 »
Da to je dobar savijet za sve skutere ja na svojem redovito čistim i nakon toga nauljim sa 2T uljem da fino kupi prašinu.😊

Offline Zigas

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trbovlje/SLO
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70 R
  • Moja Kaciga: GIVI
  • MojSetup: Malossi MHR Replica/Purejet
  • MojSpuh: Leo ZX
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #2 : 16 Travanj, 2020, 15:20:52 »
Ja imam izpred garaže do ceste 50 m makadama. I prije sam koristijo mali piaggio airbox sa malossi red sponge filterom i 25mm lulicom. Taj fiter ne pravi nikakav posao osim, da ima skoro iste performanse ko gljiva. U airboxu je bila prašina jednaka izpred i iza filtera i isto se ta prašina nabirala na lamelicama na unutranjoj stani bloka, kde je ulje na purejetu. (primjetijo kad sam razkopao stari blok). Ako sam na malom airboxu koristijo double layer to se jako osjetilo na performansama. Sada na trokutnom koristim Malossi Double Layer i je puno bolji, jer trokutni ima veču površinu i 2 puta predje zrak preko filtera. I na trokutnom koristim 25mm lulicu i ima iste performace a iza filtera je sve sterilno i nema prašine.

Tako da za vječnost agregata je serijski ili neki double layer uz redovito čiščenje jedio pravilo.
« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2020, 13:26:59 Zigas »
Purejet racing :aprilia:

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #3 : 16 Travanj, 2020, 17:21:57 »
Da, redovito odrzavanje je kljuc dugovjecnosti i pouzdanosti.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #4 : 15 Svibanj, 2020, 21:13:54 »
Evo jos jednog, ovaj nije puno vozen po makadamu, 3 tjedna ranije je bio uredan jer je ugradjena nova spuzva filtera zraka, a sada umalo da je izbjegao havariju. Novi filter zraka je skoro zapunjen pijeskom, naravno suh, pijesak je prosao u masinu, cistio sam usisne lamelice i piramidu od pijeska...

Gledaj ovo, reko sam vise se ne zajebavam.

Kad ispadne ovaj cepic s poklopca magneta, znaj da je se taj drndao na najjace.


Prebogata smjesa priie i normalna sada.





Glavni problem je bio taj sto se svijecica zacadi svakih 15ak km i sve cesce i cesce. Prebogata smjesa. Ispitivanjem injektora, skuzio sam da lagano pisa benzin mimo dizne, i netko je drkao po injektorima i sjebao O ring pod visokim pritiskom. To je bilo ocigledno jer je drugi O ring bio neki zamjenski crne boje...

Ova gumica se nikad ne bi sjebala da je netko nije dirao, vjerojatno je cupao van iz dosjeda s necim lstrim, jer bas tu treba uprijeti da bi se potisnula van.


Evo malo nesvakidasnjeg pogleda u rad ispravnih usisnih lamelica:




Za ove extremne uvjete koristenja, mislim da bi trebalo nabaviti filter zraka koji sigurno brtvi po rubovima, kao onaj u kosilice. Ovdje pijesak krene prolaziti...




« Zadnja izmjena: 15 Svibanj, 2020, 21:25:20 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #5 : 15 Svibanj, 2020, 21:55:41 »
Jel moze purejet voziti tako bez tpsa? Bilo bi zanimljivo cuti zvuk hahaha na leru rezi opasno  ;D

Offline gavranpero

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1113
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Aprilia SR50 Morini
  • Moja Kaciga: Jiekai
  • MojSetup: Malossi multivar
  • MojSpuh: Leo Vince ZX Piaggio ZIP
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #6 : 15 Svibanj, 2020, 22:06:56 »
Diteh koliko znam ima ono crevce sa airboxa što se pruža ispod plastika. Možda ne bi bilo loše rešenje staviti nešto slično, gurnuti ispod plastika, pa da što manje usisava prašinu. Btw, ja nakačim drugo crijevo na deklo, da mi ne usisava variomat prašinu.  :toothy9:

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #7 : 15 Svibanj, 2020, 22:18:19 »
Buka je veoma zaglusujuca i ne cujes auspuh jer je usis glasniji. Kad stavis ZX i recimo otvoris airbox, buka je manja nego kad je samo jedno od toga aktivno :D

Dobro si me podsjetio, Ditech ima ono dugacko crijevo kao od usisavaca, samo manji fi, skroz dole lijevo u podnicu ide. Bas bi to mogao sebi sloziti, ali malo napredniju verziju, da dovucem negdje iznad fara, blize volanu ha ha
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #8 : 16 Svibanj, 2020, 10:12:11 »
Ovo je postupak rada kod ovakvih sj#botina, i onda ti se sav trud restarta ponovnim voznjama po extremnoj prasini.

Citat:
Ciscenje sluzve filtera zraka
Ciscenje kucista filtera zraka
Provjera kompresije
Ciscenje usisa, kompletno rastavljanje i ciscenje
Novo crijevo od kompresora zraka jer je gore prvo iz 2003. Odsjeces 26cm, razvalis stare selne, malo se izjebes dok iscupas stara crijeva jer su plasticno deformirana. Pocistis 2 mesingana fittinga, nauljis, uapresas novo crijevo na 2 kraja, stisnes s onim selnama iz autoindustriie, tj. onim kakva su OEM.
Ispitivanje plave dizne
Obrada kucista plave dizne jer je utisnuto od prijesnjeg vadjenja sa JCB kombinirkom.
Ciscenje plave dizne
Montiranje novog teflonskog o ringa na plavoj dizni
Ispitivanje zelenog injektora i kucista u vise navrata, dio po dio se pazljivo gleda i trazi se zamka
Izmjena napuknute gumice i zelene dizne
2 svijecice, jedna mi je mehanicki provrtila keramika u metalnom dijelu jer sam provjeravao smjesu vise puta
Novi filter benzina
Provjera dotoka benzina iz rezervara
Izmjena i preslagivanje crijeva benzina na vrhu rezervara

Barem desetak krugova testiranja, naravno, s neregistriranim skuterom. A dosta me jako pere iskustvo gdje su me kobre zapisali s takvih skuterom = 7300kn, i prosle godine me drot na motoru halto ispred kuce za kacigu, naravno napisao. A sad sam fakat ogranicen na 5m ravnice, ili da idem po polju ha ha

- Imas taj faktor gdje ne zelim uopce imati posla s neregistriranim. Onak iskipa ti ga i sad ti to provozaj  ha ha.

- Imas taj faktor gdje se sve zivo unistava voznjom u zajebanim uvjetima i to bez odrzavanja.

- Imas taj faktor da sam skuter iz 2003. prije 7 godina u ducan stanju platio 2300kn.



500kn ako dobijes, suti, i dobro je, da s jebenim materijalom, sa svim materijalom, i diznom.. Utuces 2 dana, efektivno 1 cijeli, pun k cucnjeva se odradi, i spalis 3500kcal s lakocom.
E da, i izdrkaju te s barem 10 poziva jel gotovo jel gotovo, to se razori, to objasnjavanje te razori, jednkstavno, izbije i energiju, izbaci te iz takta i koncetracije nema.

Doslo mi je iz guzice u glavu, gust se pretvorio u visi nivo, od najviseg najvisljeg nivoa viskogo viseg od viseg ali najviseg oblika pakla, muke, i opet se javlja problematika gdje se sve unisti pomocu pijeska. Skuter je prije koji mjesec imao kompresiju od 6 bara. Evo kako rad termo grupe s pijeskom extremno ubije karike:



Nikad necu shvatiti one sto ubacuju lopatom pijesak u usis i voze 2 mikijuna kikimetara, znam da ima takvih i ljubomoran sam moram priznati. Znam da ima ljudi koji se voze bez iglicastilog lezaja i prvi sam u redu kada se bude otvarala ta masina.

Umjesto da lijepo maznes 5 bulji drkajuci k kao jedan tip. Gdje mu dovezes, da odstoji, maznes dobre dijelove, ugradis najveci srot ikada ili ih iskasapis onako veselo kao malo dijete kad rastavlja igracku, nepovratno, malo se zabavis i za to sranje opusteno se naplatis. Naravno, skuter je u jos gorem stanju nego sto je bio.

Ili pak, da si elegantni trgovac, dakle samo preporucujes ono s najvecom marzom, svjesno znajuci da to sigurno nece biti dobro jer je namjereno napravljeno 10 klasa ispod da u konacnici vec nakon jedne prodaje bude skuplje od originala i u konacnici se tkodjer ide u jos goru situaciju nego sto je bilo.

Sve su to teski drkaci kurca i klosari, bili eleganatni ili ne.


Rezime, dosla je ona faza, poslijednja faza kada je cijena jako niska, a takvi imaju obicaj nabijati najvece troskove, i to vodi u pizdu materinu. Perac skutera je vrh naspram ovog.
Znas ono kad imas neki jeftini najam, pa ti dodju oni koji ne plate i sve uniste...



E da, i onda mi dodje kraljevski random SMRALE i zakaci se na telefon, mail ili sto vec, i on bi da se ovo odradi telefonski, a ne zna definirati jel svijecica ispravna (njemu je ispravna svaka koja baca iskru, nebitno KAKO i GDJE TOCNO, a visi nivo smraleta od ovog je onaj koji kaze STAVIO SAM NOVU SVIJECICU nakon par dana zaljevanja i neuspjesnog pokusaja paljenja hahahahahah i takav tti se jos po prirodi postavlja kao autoritet ako jest, u stilu sta me jebes pa novu sam svijecku staviiio, ne zelim da pricamo o tome, sta bi dalje moglo biti) :D
Dakle 1 sat predavanja je - kako prepoznati ispravnu svijecicu (dakle mora bacati iskru s centralne elektrode na minus, i ne smije ni slucajno iskra frknuti sa strane, recimo uz keramiku izleti i preskoci gdje je navoj), inace zaboravi da ce voziti i paliti ista s tim.
Nakon sto smo to savladali, idemo dalje na stotine takvih detalja gdje objasnjavano kako i sto mora raditi u odredjenim uvjetima, i opet postoji mogucnost ljudske pogreske na daljinu. Zamisli onak, SMRALE te izjebe jedno 10-ak dana, i shvatis da je čovo zamjenio dzek od temperaturnog senzora na glavi, i zelenog injektora (oba su crna i mogu se medjusobno ukrstiti jer su na gotovo istoj poziciji).
Sve samo zato, sto nitko ne cijeni pravu dijagnostiku, koja na zalost ne podrazumijeva moj dolazak i odvoZAK tog istog skutera kako vecina pita, jer je to cisti minus. Svi misle, ako je skuter, da sav taj trud je 200000x manje vrijedan, poso je poso.
PS nikad nemoj biti SMRALE, nikad!

PS2 i saznao sam pomocu spijuna sto se desilo s ovim makadamskim ispjeskarenim skuterima. Naime, posto purejet ima vise momenta od karbosa, ljudi su shvatili da mogu bez problema izorati svoju i susjedovu njivu s purejetom, uz to, zadrzavaju extremno nisku potrosnju goriva.



« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2020, 11:23:57 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #9 : 16 Svibanj, 2020, 12:24:12 »
Prije 200km, da dvjesto, skuter je imao odlicnu kompresiju 6.2bar.

Evo sada s pijeskom.

















Vozite li VI na pijesak i kakva su vasa iskustva s pjeskarenjem masine IZNUTRA???
« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2020, 12:46:58 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Voznja skuterom po makadamu - bez odrzavanja
« Odgovori #10 : 16 Svibanj, 2020, 13:09:22 »
Samo redsponge :icon_thumright:
Jbg skuter bolje ide nemas kaj :laughing7:
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.