Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Gilera Runner Purejet - Ne pali  (Posjeta: 6317 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Gilera Runner Purejet - Ne pali
« : 23 Prosinac, 2019, 23:33:30 »
Pa Corector tako pohvalno priča o Porejetu,da kad se ukazala  prilika nisam odoleo odmah uzeo.Tako ,da sad imam u garaži Gileru runner Purejet.Skuter je dugo vremene stajao i nije bio vozan .Pa prvo sam našao  puknuto crjevo onda sipao benzin i sa  mukom upalio.Kad sam skužio da za paljenje treba puno gas,i onda svaki put palio ali težko.A kad palio onda je normalno radio .Pa činilo mi se ,da je previše benzina i sam išao skidati regulator tlaka,odmah primjetio benzin u čašici.Kad imam Diteha ,uzeo od njega regulator i stavio u Purejeta.Skuter pali bez gasa i radi .Ostavio sam ga neko vreme da radi i tek onda se provozao par 100 metara ,radi ko puška.Vretim se u garaču i počeo sa čiščenjem Kad završim  upalim i ostavim ,da radi.Nakon cca10 minuta  se ugasi i odmah upalim za par sekundi opet gasi i ne pali više?Skino sam svečicu i baca varnicu,skinem crjevo da vidim ide ili benzin i OK.Stavim novi benzinski filtar.Onda opet palim i radi  par minuta  opet gasi i ne pali vadim svečicu ima varnicu , ali  stavim drugu  odmah pali ali ne radi dugo.Purejet je 2007 godište i neznam kako da proverim greške?Jeli je to moguče bez testera?Skidao sam prljavštinu sa vapom pa ,da mu voda smeta nebih ni palio?Pa sutra ču još jedno proverit regulator pritisaka jer je to jedino što sam  dirao ,prije je radio samo težko je palio?Pa  zamolio bi sa  savjet gde tražit,šta bih moglo bit?Pa u jutro  idem prvo nabavit alat,da proverim kompresiju ,sumnjam ,da je to problem ali jednom ga moram nabaviti.Pa trebao bih proverit i benzinsku pumpu i kompresor.Za kompresor imam sat za pumpanje guma a čime vi poverite benzinsku pumpu?
« Zadnja izmjena: 21 Siječanj, 2020, 12:51:36 dacerovs »

Offline Daniel jet

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 129
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: jet force tsdi
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #1 : 24 Prosinac, 2019, 05:44:39 »
Poslje pumpe goriva stavis t komad i na njega spojiš manometar (sat za pumpanje guma) pa ces viditi kako radi pumpa. Stavi novu svjecicu ali novu.. ja sam skurio 5 svjecica u garazi nisam ni vozio motor, cim je zalije benzin zbog neispravnog regulatora ona je mrtva, iskru ima da ali neradi motor na nju. Samo nova svjećka i to kakva već treba da ide za purjeta..

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #2 : 24 Prosinac, 2019, 10:39:58 »
Kod novog modela runnera, lako se eliminira vakumska pumpa goriva, i glavna elektricna pumpa se spaja direkt na rezervar, s tim da se mora voditi racuna da je pumpa ispod dna od rezervara, makar moze biti i malo visa jer se nista ne mora osim jedne stvari, ali ovo prvo je po PSu.
Dakle vakumska ti je visak, i moze predstavljati potencijalni problem. Cemu sluze 3 crijeva na njoj, kako je provjeriti je li ispravna, ne bih sad duljio o tome. Mozes je ostaviti, ali ja ne bih.

Najgore je kad skuter dugo stoji, benzin se pokvari i postane kao razrjedjivac po mirisu, boja je jako zuta kao pisalina, izgubi oktansku vrijednost i njegova zapaljivost je puno teza ili nikakva. Ako je masina u dobrom stanju, lakse ce se nositi s smecem od benzina...Takav benzin zacepljuje karburatore, dizne, i sve u cemu se nalazi, pogotovo ako je pomjesan s uljem...

Puknuto crijevo kazes. Na tim novim gilerama i nrgima, crijeva su prava kineska, i nakon 5 godina su vec za zamjenu. Na starijim generacijama su mogla izdrzati barem 10 godina.
Da bi napravio normalnu stvar, moras naci kvalitetna crijeva, jer ova od danas do sutra kineska su toliko losa da je zaista jako jako tesko naci kvalitetno crijevo, i oko toga se treba stvarno namuciti. Posto sam prosao sve i svasta, odmah cu ti reci da neces naci kvalitetno crijevo u trgovini za zamjenskim dijelovima, a bogami niti u moto shopu, jer tebi ne treba dealer kineske robe, tebi treba brend koji je profesionalan, primjerice Hansaflex.

Injection skuter, ispravan, nikad ne smije paliti s gasom, iako moze, jer dodavanje gasa ukazuje na problem koji je primarno vezan za prebogatu smjesu, ili granicnu kompresiju..

Dobro si primjetio problem s regulatorom, dugotrajno stajanje mu skracuje vijek, a i godine, medjutim kad se redovito vozi onda nemas brige, makar su postojale prve serije koje su bile problematicne i propustale su benzin lagano, pa je ekipa stalno mijenjala svijecice i od tuda je nastalo sranje sa svijecicama.

Kad smo vec kod svijecica, injection mora raditi s bilo kakvom svijecicom M10 dugi navoj, dakle ne postoji nikakva specijalna striktno predvidjena svijecica koja ti garantira rad masine, a da sa drugom masina nece raditi.
Za svijecicu je jako bitno da nije probila iskru. Dakle iskra mora svaki put, samo i samo premostiti centralnu elektrodu i minus elektrodu, nek jednom baci sa strane ili pored izolatora, svijecica nije dobra.
Svijecicu unistava prebogata smjesa, odnosno izljev benzina mimo dizne, kao sto je slucaj kad nadjes benzin u casici, obicno bude na pola puna casica sto je maksimum. Inace smije biti voda i ulje unutra, jer se prilikom naglog sabijanja zraka u kompresoru, dok je kuciste zahladjeno, a zrak se nagko zagrijava, javlja kondezacija i u prvim minutama rada, uz zrak dokaze i kapljice vode u casicu, ali to nije nikakav problem, niti bi osjetio neke benefite da ti separiras.

Kad si skidao filter goriva, moguce je da imas zraka u sistemu, dok da vakumska pumpa navuce.
Glavna pumpa mora raditi cijelo vrijeme isto, zvuk ne smije varirati, to ti je znak da je ok.

Ne treba nikakav tester.

Ako ne znas kako provjeriti greske, onda ti mogu cijeli dan pisati, a tebi ce recimo biti zamjenjeno ulazno i izlazno crijevo goriva, jer purejet se ne skarabudzuje, nego se sve lijepo poslozi i onda nema nikakvih problema.

Sto se tice kompresije masine, to nije lose danas provjeriti, pritisak u cilindru mora biti iznad 5.5bara, jer danas ces naci svasta i nikome ne smijes vjerovati osim samom sebi.


Prije ovog si imao Apriliu Ditech, a sada Runnericu rijesavas. Najbolje bi bilo da elaboriram kompletan service manual, step by step, i to potkrijepim jos video snimkama :D
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #3 : 24 Prosinac, 2019, 17:25:49 »
Hvala na pomoči i što si se brzo odzvao.Sada sišao  u garažu ,da vidim tačno kde je pumpa goriva i skuter pali normalno bez gasa u par okretaja.Ali  od početka malo kašlje zaleče ,možda što kažeš vazdug u gorivu.Kako se to odvazduši?Pa on radi neko vrjeme a onda gasi ,kao da bi se zagrijao ili neznam što bi lako bio razlog gašenja?Pa primečujem,da se kazaljka za temperaturu vrlo kasno  počne dizat i kad se malo podigne ugasi motor.Neznam dali ima to neke veza ali što kažem gledam kazaljku i dok se ne pomeri radi a onda kazaljka diže i gasi motor uvje kazaljka tu nekde na istoj visini?I što duže stoji možda se više oladi duže radi pre gašenja?Pre što sam zamenio regulator tlaka skuter se sagrijao na polovinu i radio ,sad jendva da se diže za koji mm i gasi .Pumpa goriva je več spuštena dole i niže od rezeruara a vakum pumpe ne primečujem nikde.Iz rezeruara razdvoji se crevo prema pumpi  i gore nekde prema čepu poklopcu rezeruara.Što ova crevo prema čepu višak je i uklonim? Pa crjevo bilo toliko puknuto odmah van rezeruvara ,da bio rezeruvar skroz prazan,tako ,da nije bilo starog benzina a možda novi benzin otopio neko staro go.no.Pa za početak ,želja je da prvo skuter normalno proradi onda je plan promjeniti vsa crjeva i onda srediti sve ostalo a posle pronači nešto bolje crevo .Pa svečica mislim ,da ima pravu normalnu iskru i baca samo  gde treba.Pa pročitao sam več nešto tema o purejet in ditech pa još ču koju i ogledao još  koji video.Pa tako, da sam skužio ,da treba ič sve polako redoma proveravat i odklanjat greške.Pa ako mi stane pa ču poručat i malo upitat.Novi alat za test kompresije doma tako da posle praznika akcija.Sad žena kaže ,možeš u garažu,ako smeš he he.Da imam i Aprilio Ditech v kvaru pa smo pre neko vrjeme sa tvoju pomoč pokušali izpravit pa sam odustao ,da smirim živce i to je od tad več pola godine i više.Pa da nije preskupo bih nabavio GameBoy ima, ko informaciu gde bi se to nabavil pa može i sa druge ruke?


Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #4 : 24 Prosinac, 2019, 17:48:27 »
Poslje pumpe goriva stavis t komad i na njega spojiš manometar (sat za pumpanje guma) pa ces viditi kako radi pumpa. Stavi novu svjecicu ali novu.. ja sam skurio 5 svjecica u garazi nisam ni vozio motor, cim je zalije benzin zbog neispravnog regulatora ona je mrtva, iskru ima da ali neradi motor na nju. Samo nova svjećka i to kakva već treba da ide za purjeta..


Pa ti imam več nešto pripremljeno za test tlaka kad sam proveravao pritisak na kolima koja su mi vadila živce.Pa kad mu nije došao života dizalj valda neče i benzin a za vazduh je i onako napravljeno.Pa skuter ne radi baš tako kad nevalja  svečica.Više se ponaša kao da je nešto oko  benzina,vazduha? Od kojeg Peugeota je onaj brojaš brzinomjer na slici?

Offline Zigas

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trbovlje/SLO
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70 R
  • Moja Kaciga: GIVI
  • MojSetup: Malossi MHR Replica/Purejet
  • MojSpuh: Leo ZX
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #5 : 24 Prosinac, 2019, 17:51:17 »
Možda nije svječica, ali ja sam nekad imao iste simptome zbog svječice. Isto se gasijo u leru kad se sagrijo i kad sam išao na vožnju nije išao u okretaje. Iste simptome sam imao sa 2je u redu i to jednom na novom NGK poslje 50 km po promjeni. 3ča polovna iz šteka rješila problem. Sada tražim drugu marku od NGK. Tržim Denso ali je je težko pronač.

U budučnosti ču izbjegavat NGK marku, jer nije prvi primer loše robe. Na Hondi VF 750 sam dobijo 3 od 4 koje nisu radile. Štelao ventile, karburatore... i nikad nije radila u leru gladko. 3 svječice su bile potpuno bele. Promjenio natrag za stare i motor proradijo savršeno i boja se svječicam vratila.

U Opel Merivi 1,4 turbo, sam isto imao NGK iridium original, koje se po manualu mjenjajo na 60000 km, jedna otišla več na 48000, jer je potpuno pojelo elektodu. Žena mi se žalila, da joj auto trese u leru i cuka u vožnji.

Kako kažem, možda nije svječica ali da si 100% siguran pokušaj sa drugom. Meni je sa defektnom radijo super u leru samo se gasijo. Koju koristiš?
« Zadnja izmjena: 24 Prosinac, 2019, 23:34:17 Zigas »
Purejet racing :aprilia:

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #6 : 24 Prosinac, 2019, 22:50:22 »
Pa to mi je poznato imao sam slično iskustvo.Ali sumnjam ,da bi se dve različite svečice baš isto ponašale?Pa tu se i ne sagrije kazaljka toliko ,da se podigne 2 /3 mm.Pa i to sto kažeš što ,da ne stavim novu pa da vidim?Da upali naj jeftinije rešenje.Hvala ti,kad počnu radni dani odmah u nabavku.

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #7 : 30 Prosinac, 2019, 10:50:23 »
He he da nastavim,uspeo sam  nabavit pivo i  klopu i spremno čekam kraj  godine.A skuter ništa novo,nikako ,da ga opet malo uzmem u ruke .

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #8 : 11 Siječanj, 2020, 13:17:41 »
Tako da nastavim, juče sam našao malo vremena i provjerio kompresiju na hladnom motoru bez dodavanja gasa i iznosi  5.8 bara.Onda mi stalo kod benzinske pumpe?Kako da provjerim pritisak pumpe da ne napravim štetu? Purejet ima ono kako kaže Corector večito crjevo i priklunice?Jeli bi bilo dovoljno za proveru pumpe ,da skinem sa pumpe crjeco,stavim na pumpu obično crjevo i pokušam je učvrstit  sponom i sa druge strane crjeva sat za proveru pritiska i dodavanjem kontakta dobijem pritisak ili baš mora biti sat za proveru ugradžen sa T djelom na crjevo i motor mora radit?Pa za proveru kompresora je nadam se dovoljno samo staviti sat na kompresor i alansovanjem dobiti pritisak?

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #9 : 11 Siječanj, 2020, 13:50:30 »
Snimi zvuk pumpe pa ti kazem 100%.
Ako ti je zvuk pumpe ovakav, onda je dobra.

« Zadnja izmjena: 11 Siječanj, 2020, 14:02:57 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #10 : 14 Siječanj, 2020, 13:26:34 »
Danas opet malo čakao po skuteru .Kad sam proveravao kompresiju prošli put več sam skinuo crjevo i sa kompresora i zato sam provjerio prvo sa satom za kompresiju kolio bara naduva samo alansovanjem bez gasa ,svega  2.8 bara .Alansovao sam toliko vremena, da se kazaljka prestala dizati,kad sam stao sa alansovanjem pritisak nije pao..Sad bi se prvo morao pozabavit sa kompresorom jer sam našao neku temu ,da bi pritisak nebi smeo biti tako nizak i izpod 5.5 bara?Zašto kompresor loše radi?Pa zbog olja mešovine  nebih smio jer sam za početak napravio mešavinu i sipao u tank.Pa prvo  ču  skunut kompresor i očistit i možda vidim šta mu fali.Imam od Ditech ali šteta koliko sam shvatio ,da od Ditecha ne klapa. Corector pa kad  sredim kompresor da mogu upalit pa u onda snimit benzinskun  pumpi.

Offline Daniel jet

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 129
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: jet force tsdi
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #11 : 14 Siječanj, 2020, 19:17:51 »
Vadi mješavinu iz tanka..

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #12 : 15 Siječanj, 2020, 06:24:50 »
Vadi mješavinu iz tanka..

Zašto  da to napravim?
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2020, 07:24:54 delorto »

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #13 : 15 Siječanj, 2020, 06:56:45 »
Pa juče sam sknuo kompresor i na brzinu ništa mu ne fali,kad dobro očistim ima puno sitnih oštečenja.Pa sam pokušao malo sa glancanjem(ispoliranjem) pa je malo bolje 3,2 bara.Pa do 5,5 bara još puno fali?Malo sam zbunjen ako se dobro sečam od Corectora temu da Kompresor od Ditecha ne valja na Purejet?Ja očito treban drugi kompresor  i puno njih koji prodaju polovno pišu ,da ide na Ditech ,Purejet  i neki Peugeot?Šta sad da tražim?Ima možda  kompresor za Purejet na prodaju?
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2020, 07:26:54 delorto »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #14 : 15 Siječanj, 2020, 12:27:08 »
Premalo ti druka kompresor. Njega mozes eliminirati da dovedes 5.5-6bar iz kucnog kompresora direktno preko crijeva na injektor. Simukiras ispravan kompresor.

Mjesavina ti ne igra nikakvu ulogu na purejetu, jer ti benzin dolazi samo na celo klipa, ispod karika ga name, dakle nema ga na cilindru, u bloku i lezajima radilice.

Nikad mi nisu bili jasni ti risevi na purejetu, jedini razlog koji mi pada na pamet, izuzev da dodje do zacepljenja dovoda ulja, ili curenja sa strane, je taj sto takvi skuteri obicno dugo stoje, i ulje se ocijedi na dno kartera, i prilikom prvog paljenja, ekipa odmah napuca gas u turazu, a mehanika se ne stigne podmazati. Malo rada u leru zaista moze napraviti razliku izmedju super ocuvanog i ostecenog dijela.
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2020, 12:35:49 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #15 : 15 Siječanj, 2020, 16:16:45 »
Premalo ti druka kompresor. Njega mozes eliminirati da dovedes 5.5-6bar iz kucnog kompresora direktno preko crijeva na injektor. Simukiras ispravan kompresor.

Mjesavina ti ne igra nikakvu ulogu na purejetu, jer ti benzin dolazi samo na celo klipa, ispod karika ga name, dakle nema ga na cilindru, u bloku i lezajima radilice.

Nikad mi nisu bili jasni ti risevi na purejetu, jedini razlog koji mi pada na pamet, izuzev da dodje do zacepljenja dovoda ulja, ili curenja sa strane, je taj sto takvi skuteri obicno dugo stoje, i ulje se ocijedi na dno kartera, i prilikom prvog paljenja, ekipa odmah napuca gas u turazu, a mehanika se ne stigne podmazati. Malo rada u leru zaista moze napraviti razliku izmedju super ocuvanog i ostecenog dijela.


Super hvala onda prvo ču  pomoču kučnog kompresora napravit 6 bara pa da vidim kako če ispast.Corector pa trebam novi kompresor?Mogi tražit i od Ditecha?

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #16 : 15 Siječanj, 2020, 17:21:34 »
Ne pase od ditecha, na piaggiovom imas piaggio logo.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #17 : 15 Siječanj, 2020, 23:34:30 »
Pa napravio sam kako mi je  Corector  savetovao.Spoio sam sa kučnim kompresorom na crevo sam stavio sat kojeg se može podešavati jakost.Podesio sam na 5 bara i skuter radio i temperatura se normalno podigla.Kad je neko vrjeme radio skuter se gasio.Odmah je palio i onda sam podigao na 6 bara i dalje radio bez problema.Kasnije  sam se igrao i polako puštao pritisak  i skuter je radio do 2 bara i manje ali nije baš najbolje radio.Tako da sve kaže da je greška u kompresoru momci ima ili kompresor za Purejet za prodaju?Corector ima možda koji polovni na lageru?
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2020, 23:37:56 delorto »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #18 : 16 Siječanj, 2020, 00:06:22 »
Imam ti dobar i ispitan kompresor.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline delorto

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 44
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr
Odg: Perejet Ne pali
« Odgovori #19 : 16 Siječanj, 2020, 12:07:18 »
Imam ti dobar i ispitan kompresor.

Super ču na privat poruku  .Sad sam malo mozgao?Prije sam napisao ,da radi skuter i na dva bara i manje?To najverovatnije nije tačno,ja sam imao samo regulaciju koliko bara puštam u sistem i sa time ne mogu očitat koji je pritisak u sistemu jer je sat pre regulatora .U glavnom kad smanjim pritisak na nulu skuter ugasi,tako, da kompresor ne daje dovoljni pritisak za rad motora.