Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Desulfatizacija akumulatora  (Posjeta: 7466 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #20 : 18 Listopad, 2019, 10:04:15 »
triba onaj SOS jumper imati ili barem kablove nekakve...materi je tako otišao na peugeotu akumulator, ujutro malo teže zaverglao al upalio najurednije, popodne nije niti relej alansera kliknuo, samo se ugase lampice na tabli kada bi se probalo zaverglat...na fiatu mi je obratno, akumulator je bio za mjenjanje mjesecima, ima sam jednu lipo bateriju na 14-15V napunjenu i ako mi ne bi upalio spoijo bi lipo bateriju par sekundi i upalio bi ko mina :drunken_smilie:

Offline zemo323

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Pežov
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #21 : 18 Listopad, 2019, 10:13:35 »
Sličan slučaj kao alfa sam imao s akumulatorom. Znači u autu imam 100ah akumulator, sve normalno funkcioniralo. Jedan dan sam vozio i imao sam dosta kratkih vožnji pali gasi i na jednom paljenju sam skužio kao da je na trenutak teže zaverglao ali je upalio.

Razmišljam pa nikakvo čudo od ovih kratkih paljenja da je malo oslabio akumulator.
Onda sam napravio nekih 30-40km, dođem kući i parkiram auto, pokušam par sati kasnije upaliti auto i upali sasvim normalno.
Iduće jutro idem upaliti auto i jedva se upalila instrument tabla.
Punio akumulator na ispravljač i jedva upalio uz pomoć boostera. Odvezem se do trgovine da kupim novi akumulator, lik mi onako usput ispita stari i kaže da je na starom ostalo 15% kapaciteta i da se čudi kako sam uopće vozio do sada sa tako lošim akumulatorom.
Jedini simptom lošeg akumulatora je bio taj da je na jednom paljenju slabije zaverglao, ništa više.
Od tada u gepeku držim i kablove za paljenje, nek se nađe za svaki slučaj zlu ne trebalo.
« Zadnja izmjena: 18 Listopad, 2019, 10:20:48 zemo323 »
Weddings are basically funerals with cake.

Offline dino73n

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški
  • Nije bed pasti,bed je ne ustati....
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Beverly 300HPE Sr50R
  • Moja Kaciga: LS2 Twister
  • MojSetup: FullSerijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #22 : 18 Listopad, 2019, 10:20:02 »
Imao jucer zanimljiv slucaj, nikad u zivotu takvi simptomi neispravnog akumulatora nakon sto je sve bilo ok par sati prije, obicno bi skuzio kad slabi pa bi zamijenio ako bi bio star, i ne, nisam zaboravio ugasit svjetla ili neki drugi potrosac nakon zadnje voznje koja je bila par sati ranije. I prvi put u zivotu da ne mogu zbog akua upalit auto, a vozim od 1991.


Ujutro auto upalio ko mina, vratio se kuci normalno. Par sati kasnije ko da mi je neko ukrao anlaser  ;D , ni da skljocne, kamoli zavrti motor, a voltaza 12,7V. Dam kontakt ili upalim svjetla (koja ne svijetle), 0-1V mjerim.  Cim ugasim potrosace, nazad 12,7V. Posudim struju sa vanjskog akua, auto upali normalno.

Danas stavio novi aku (Yuasa), a ovaj izvadjeni, exide premium koji je 5 godina izdrzao i do jucer radio savrseno probao debelim kablom slusirat da vidim jel bu uopce zaiskrio: nije, nis, MRTAV.
Vidjao vise puta ovakav slucaj. To je mehanicki kvar unutar akumulatora. Pregorio spoj izmedju dvije ćelije.

Sent from my Mate10pro using TapatalkPro

SCOOT NUMERO "2"
SF2 Yasuni R<>Stage6 HPC<>MHR replica LC<>Stage6 BigValve<>Dellorto 19 phbg from MHR pack<>red sponge<>Polini speedcontrol<>G2 EVO clutch<>Stage6/RT CNC bell<>extend gear<>2xME 7 Teen<>Xenon light<>KosoGpStyle

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #23 : 18 Listopad, 2019, 11:18:11 »
Kome treba pouzdan akumulator koji traje 8-10 godina preporučujem Optima RedTop aku sa spiralnim čelijama...
Koristio ih kad sam se bavio terencima i off roadom gdje vitlo na max opterečenju povuče i do 400 A struje.
Iz prve ruke znam da u normalnoj upotrebi kad se koriste samo za startanje traju i više od 10g.
Cijena mu je trenutno oko 650-700kn
Prodaje ih firma Beren iz Zg-a
« Zadnja izmjena: 18 Listopad, 2019, 11:23:22 Oliverxxx »

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #24 : 18 Listopad, 2019, 12:02:15 »
Ovo zvuci zanimljivo.
Jel ima za skuter :toothy10:
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #25 : 18 Listopad, 2019, 12:36:30 »
Neki dan čuo da na novijim autima treba odjavit stari acu i prijavit novi. Navodno BMW od 2007 naviše obavezno, jer drugačije puni novi i stari acu. Navodno polude lampice na tabli i masa pi*darija.
Kažem da sam samo čuo za to. Dali ima smisla ili ne?

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #26 : 18 Listopad, 2019, 13:32:32 »
Kome treba pouzdan akumulator koji traje 8-10 godina preporučujem Optima RedTop aku sa spiralnim čelijama...

Optima je jako dobar proizvođač baterija, spiralne ćelije su među prvima od AGM vrste, dakle suhi članci, ne treba nadoljevati tekućinu...
Ako auto nema start stop, uzme se RED TOP baterija, a ako ima start/stop uzme se YELLOW TOP baterija.



Mana spiralnih ćelija su šupljine, svaka baterija ima svoj footprint odnosno volumen, sa cilindričim ćelijama ima dosta neiskorištenog prostora pa tako jedna spiralna 55AH uzima prostora ko jedna cca 65Ah flat cell ćelija. U svakom slučaju cilindrična ćelija iste fizičke veličine će biti uvijek bolja od istog običnog akumulatora s standardnim tekućim elektrolitom, ali neće biti bolja od AGM baterije s ravnim ćelijama iste veličine. Te ako uzimate spiralnu ćeliju gledajte samo vanjske dimenzije, a ne kapacitet. Baterija od 50Ah spiralna je bolja od 60Ah obične i to masu...

Od baterija s tekućim elektrolitom skidam kapu energizer baterijama, bivši kolega s posla imao je fiata cinquecenta sporting i sjetio bi ga se svako par mjeseci upaliti. Autoradio bi mu u međuvremenu spustio bateriju na 3-4V ili 0V ili 7V...jednu te istu bateriju sam mu par puta spajao na pametni punjač i svaki put bi oživila i radila dobro...to je jedna jedina baterija na kojoj sam to vidio, obično bez obzira bila tekuća ili agm baterija, ako je koji tjedan ispod 10V, unutra ćelije oksidiraju i može na odpad...

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #27 : 18 Listopad, 2019, 13:39:11 »
Nadalje, kod Optime nema gubitka kapaciteta ako se nekim slučajem isprazni do kraja...napuni se ponovo i to je to...i tako nebrojeno puta

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #28 : 18 Listopad, 2019, 18:26:37 »
Nemoj zezat, di to ima za kupit sutra odma idem po novi aku za skuter
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #29 : 18 Listopad, 2019, 18:36:58 »
Nema za skuter...govorim o auto-akumulatorima.

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #30 : 18 Listopad, 2019, 19:33:34 »
Ameri hve LiPo za motore, skutere, motorne sanjke i sl.
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #31 : 18 Listopad, 2019, 19:54:18 »
Ameri hve LiPo za motore, skutere, motorne sanjke i sl.

Prednost sto su jako lagani, u idealnim uvjetima daju nesto vise ampera i samopraznjenje je skoro nepostojece. Mana im je kad je vani jako hladno, jako gube na snazi i nekad je potrebno opteretit ih svjetlima na pola minute da se pobudi kemijska reakcija u njima kako bi povratili snagu dovoljnu za paljenje motora.
Ne smiju biti ispraznjeni do kraja jer su onda za smece. Skupi su u odnosu na olovne.


Dusu dali za trkace motore zbog ustede na tezini, za sve ostalo, klasicni olovni (maintenance free po mogucnosti)

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Desulfatizacija akumulatora
« Odgovori #32 : 01 Studeni, 2019, 10:04:40 »
Desulfatizacija na starim akumulatorima NE FUNKCIONIRA nikad nije niti ikad bude, to je sve sto moras znati.

Znaci u detaljno, dok se prani akumulator ili stoji dugo pa se postepeno prazni, oksidni sloj se formira na plocama (isto ko hrda kod zeljeza) i sad ako je to kratkorocno ispraznjen akumulator i odma ga punis nije problem stete nema jer se oksidacijski sloj elektrolizom odbaci s ploce i dode do cistog zdravog materijala 8ako ne vjerujes gledaj s endoskopom prije i poslije ploce u akumulatoru. Ali dok on stoji cijela ploca sulfatizira i materijala vise nema jer doslovno sulfat pojede plocu ko i hrda koja pojede zeljezo. Materijala vise nema. Ako materijala nema nema ni kapaciteta za spremanje elektricne energije u kemijskom obliku. Znaci to su akumulatori koji imaju voltazu ali stavis opterecenje tipa anlaser oni nemogu zavrtiti ili pak vrte slabo ili zavrte dva puta pa gotovo.
Olovna baterija je kemijska znaci materijal se trosi u njoj i ona ima svoj datum i trajnost, to je sve sto moras znati. Dobra baterija ko excide, fiam, landport, yuasa ima debele ploce (moze se vidjeti po kilazi akumulatora dok ga se vaze) i ima antioksidacijske inhibitore dok sav jeftinol tipa ciak, tokic i sl. su radeni da duraju jednu sezonu i kanta.