Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Yamaha Zuma  (Posjeta: 62142 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6052
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: IXS
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #300 : 14 Veljača, 2021, 14:18:21 »
Evo ti mpg roxa nekad davno s dr evo 70cc i mojih tada cca 120kg takp da i to uzmete u obzir. Ali slusaj i gledaj orbtaljku i okretaje..to moras znat tako slozit :icon_thumright:



Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #301 : 14 Veljača, 2021, 14:50:33 »
Na 30 minuta je bilo 92gpsa, a na broju 1 100gpsa. :D

Evo Mic nasao sam slike od Polinija, jel ovakav i tvoj?


































« Zadnja izmjena: 14 Veljača, 2021, 17:50:53 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #302 : 15 Veljača, 2021, 01:24:21 »
Ljubo taj tvoj aerox baš fino puni s obzirom da je base kit i da nije lagan vozač :icon_thumright: Čuje se da fino prima gas i da je oštar na gas. Kako je prijenos bio složen na tom aeroxu? Koji dijelovi?

Hvala Correctore na slikama :icon_thumright:
Ovo izgleda kao bolja verzija od onoga što ja imam. Poslikati ću detaljno svoj Polini pa da vidiš za usporedbu. Je li ovo tvoj variomat ima semering naprijed?
Nekako mi cjelokupna obrada ovog tvog variomata izgleda puno bolje od onoga što ja imam. Koliko su stare slike?

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #303 : 15 Veljača, 2021, 09:35:29 »
Vidi starog speed controla sunce ti jbm
:yamaha:

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #304 : 19 Veljača, 2021, 23:12:17 »
Evo slike mog Polinia - znači običan hi speed variomat, najjeftiniji što ima od Polinia.






Isprobao sam Polini variomat i nisam primjetio razlike u usporedbi sa tpr-om. Nakon nekih 50km punog gasa i ganjanja vidio sam da je bolcna od Polinia sva ljepljiva i masna kao da je iz piksne izašla neka mast i tada se drugačije ponašao. Obrisao sam i odmastio bolcnu i piksnu ali nakon nekoliko km ganjanja dogodila se ista stvar - bolcna sva ljepljiva  :angry7:

Evo i slike u kojoj se može vidjeti razlika u debljini i dužini bolcni tpr-a i polinia i također se može vidjeti koja bi bila izlaznost remena kada su spojeni variomat i ventilvar.
Možda nekom posluže ove slike ako se razmišlja o kupovini spomenutih variomata :)






Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #305 : 19 Veljača, 2021, 23:18:01 »
Ja mislim da ti je najpametnije pokušat približno kopirat Zvonkecov prijenos

Taj mina prijenos je pomalo blesav,imao sam ga pa znam,danas valja,sutra ne valja

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #306 : 20 Veljača, 2021, 00:43:07 »
Istina, prevrtljiv je mina prijenos i to sam baš više puta pomislio i sam. Jedan dan sve super, drugi dan malo sporije radi pa onda za par dana opet sve super :dontknow: Vidio sam da je Zvonkec puno radio na prijenosu, više puta sam čitao njegovu temu i uvijek se zadivim kad vidim koju je izlaznost remena postigao. Ima tu puno isprobavanja i štelanja valjda, ima i u tome gušt. Pomalo i nadam se da ću i ja kad tad usavršiti ovaj mina prijenos. Ako ne uspijem uvijek ima opcija prelaska na pia grupaciju  :toothy9:.



Evo jedan video u kojima se vidi par različitih setupa prijenosa sa Tpr i Polini variomatom.
Iz videa se može vidjeti da velike razlike između ubrzanja sa različitim variomatima stvarno nema. Sve se vrti oko brojke od 19s 0-80km/h.
Sa Polinijem mi je start trom zbog toga što remen nikada ne sjedne skroz do bolcne iako ima 1,8mm šajbi dodano. Dodavanjem polini 22kg opruge start postaje malo bolji i malo je življi na gasu ali opet nije to to.
Vratio sam nazad tpr variomat sa bijelom malossi centralnom te se odmah osjeti kako je živahniji na gasu i bolje starta.
Sada bi se trebalo malo poigrati sa dužim / širim remenima i možda malo i zavrtiti variomat u tokarski  :laughing7:




Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #307 : 20 Veljača, 2021, 00:49:22 »
Slike su ti stare skoro 10 godina. Tad je tek izasao taj model s brisacem. Velis dobra obrada, ja sam bio sokiran tada kako je grub, jer su prije bili kao kromirani glatki fino.
Ove tvoje izlaznosti remena s Polinijem su bolje kao sto vidis, taj je vjerojatno i Danijel vozio cim je Luna imala dobar top speed. Kasnije sam i ja imao TOPa i ostvarivao toliku izlaznost.
A gle startni polozaj remena, znaci polini krece iz dduge brzine. Kako ti se to manifestira?


Edit: sad sam vidio zadnji post, sve je jasno u skladu a ocekivanjima.
Borio sam se i sa onim Polini od 9 rolica i takkdjer krece iz druge brzine.

Slucajno ako imas.priliku probat,Hebo Next ge eration vario daje jebacki start i izlaznost, mislim da je najbliza konkurencija Doppleru, oni odskacu.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #308 : 20 Veljača, 2021, 09:58:21 »
Znaci i polini je poceo fusat sa piksama. Meni je malosi mhr tako pustao neko ulje po bolcni i nije to dobro. Takva piksa ce brzo dobit zracnost i krecu problemi. Zapravo se sve svodi na to da su novi djelovi na jednom jadnom nivou. Napravljeni za sezonu i gotovo. Tko se manje vozi mozda dvije.

Sa malossi mhr sam napravil jedva 10 tkm. A znamo da stari variomati uredno voze po 40tkm.
Serijski pia variomat iz 2000 g ima masu kilometara odvozenih i nema lufta. I ne zamaze bolcnu. Znaci materijali su smece.

Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #309 : 20 Veljača, 2021, 10:54:14 »
Da, ja nisam kupio novi variomat ne sjecam se od kada, osim onog Mhra od Daxa. Variomati imaju na desetke tisuca kilometara i 2 sam stavio sa strane s namjerom da izmjenim broncu.

Zbog takvih scenarija, htio sam kupiti 2 brisaca u Lagercommerceu, i ubaciti masti u medjuprostor 2 bronce pa experimentirati, ali evo nije me bas toliko nasekiralo i gura se nekako.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #310 : 20 Veljača, 2021, 10:59:16 »
Jel to nije piksa sa samopodmazivanjem?
:yamaha:

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #311 : 20 Veljača, 2021, 19:02:45 »
Šteta što sada variomati nisu odrađeni tako fino kao i prije kako je Corrector spomenuo. Ja nemam toliko godina iskustva tako da ne znam kakva je završna obrada prije bila ali mogu reći samo da ovo sada i nije neka sreća :angry7:
To što Polini kreće iz "druge" me malo nervira i nekako oduzima onoj početnoj  živahnosti mine. Ako budem ikada imao nešto viška para baciti ću oko na spomenutog Heboa ili Dopplera ali za sada ostaje Tpr. 
Tpr i original variomat nikada nisu puštali tu ljepljivost po bolcni. To sam primjetio za sada samo na  ovom Poliniu i na jednom chinarelliu od frenda na original variomatu.

Jel to nije piksa sa samopodmazivanjem?

Misliš li na ovu piksnu u hispeed variomatu?


E i da, koja su vaša mišljenja u vezi ovog na slici dolje, zašto se to dogodilo u tako malo vremena? Mislim na ovo što se pojela cementacija.
Bolcna ima max. 1500km, igličasti novi stavljen Polinijev također i smjesa je uvijek bila dobra bez pregrijavanja ili slično. Ulja je uvijek bilo u mješalici + uvijek dodam oko 50ml u rezervar.


Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #312 : 20 Veljača, 2021, 19:23:17 »
Drzi se ti tog variomata koji je dobar.
Zapravo i polini je ok kad se podsajba. To ce ti iskusniji znat rec iz svog iskustva.

A bolcna jbg. Kvaliteta.
Neznam o kojoj je rijec ali tako se meni pojela jako brzo na drevu sa asowerke klipom. Jos ova tvoja bolcna izgleda da je puno vozila. Moja je kao nova a cementacija odpala.
Budem ju poslikal ako ju nadem negde doma.
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #313 : 20 Veljača, 2021, 22:24:40 »
Evo naso sam. Izgleda grozno kao da ju neka kiselina pojela.




Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #314 : 20 Veljača, 2021, 22:40:13 »
E tako bi vjerojatno i moja izgledala da ju nisam uhvatio ne vrijeme. Ali ova bolcna nema ni 1500km i to na Zumi vozena znaci nikada nije preko 9000rpma vrtila. Nije mi jasno nikako i to sam taman klip novi nedavno uzeo :(
Pomalo se pitam da nije problem u klipnjaci jer je ovo vec druga bolcna koju je Zuma pojela :dontknow:

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #315 : 20 Veljača, 2021, 23:24:46 »
Neznam kaj mislit osim da je bolcna losa.
Probaj jos slozit neku drugu od drugog proizvodaca. Jer to se nebi trebalo bas dogadat.
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6726
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #316 : 20 Veljača, 2021, 23:53:06 »
Cija je ta bolcna kaj se pojela? Bit ce da je jednostavno losije kvalitete... Ova izlaznost remena na variomatima gore sa slike je odlicna al ako je to izlaznost u slucaju da je ventilvar vec naslonjen na variomat, kad se remen podere za vise od pola mm ode i krajnja dole. Treba jos provjeriti sa rolicom u variomatu kad dode do kraja kanala u kojem polozaju je bolcna, dal viri iz variomata ili je ravna sa variomatom ili je unutar variomata pa prema tome odredis jel treba podsajbat ili skratit bolcnu i tako znas dal vario opce ima potencijala za podsajbat ga da ne izgubis krajnju a da ti ne krece iz "druge"

Ovako nekako od prilike kako sam ja kemijao sa jednim starim nevaljanim variomatom. ( muzika nije moja majkemi, susjed slusao a ja otvorio prozor da uđe svež vazduh )  Kada bi rolica dosla do kraja staze bolcna bi virila izvan za 2mm, na videu je skracena bolcna i u tom slucaju se ventilvar priljubi skroz na vario i izlaznost remena je odlicna.



Kod dopplera je fenomen da on i poderani remen za 1.5mm gura na vrh ili preko a to je rezultat dugackih kanala i malog kuta ove strane di je remen, cini mi se da sam negdje naso podatak da je nekih 12.5 ili 13' doppler, budem bas sutra premjerio ako ulovim vremena pa javim rezultate
« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2021, 00:00:05 zvonkec92 »
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #317 : 21 Veljača, 2021, 07:29:35 »
Sto se tice bolcne klipa. I mene je posrala takva sreca 2x na Polini Sportu. 6000km ko' programirano! Koristio sam Polini 15mm sirok iglicasti lezaj. Kad se podere, to se desi na jednoj strani.

Sta ti je ciniti u tom slucaju? Definitivno nesto treba mijenjati, da ne idem od elementarnih stvari glede samog podmazivanja, moj slucaj je pokazao kako je krivac iskljucivo bolcna! Ova Polinijeva je bila boje bakra iznutra, dok od DReva nije. Jednostavno ke valjda tanji povrsinski tvrdi sloj.

Sto sam ucinio?
Stavio sam DReva i samo gas s istim postavkama podmazivanja.
Ucinio to i na drugom DRevu koji je bio jos jaci, i izgurao je 10tkm bez ostecenja bolcne!

Slijedece sto mozes napraviti je to da promjenis proizvodjaca iglicastog lezaja, npr. na Piaggio OEM iglicasti (nemojte biti tupavi pa misliti da je oem kineski proizvodjac koji zloupotrebljava naziv), taj iglicasti i Polinijev slove kao veoma tvrdi, cisto nek se zna. ALI Piaggio u originalu nudi cak 3 razlicite boje iglicastih lezaja (sivi, broncani, pozlaceni). Sad sta im to znaci nisam dokucio, ali nesto sigurno glede tvrdoce ili tolerancije.

Nadalje, mozda je i jedno od rijesenja uzet uzi iglicasti lezaj ako je vec moguce, recimo ako je serijski 13mm, nemoj ici na 15 ili 16mm. Manja je dodirna povrsina, sta ja znam, treba vremena da se pokaze sta je bolje, al nezgodno je to ulovit da se vozi u slicnim okolnlstima.

Bolcna se moze pripasati i od drugih proizvodjaca, ali treba paziti na njenu duljinu, odnosno neke bi trebalo skratiti ako se to moze bez pucanja povrsine.

Kod minarellija sam uvijek kupovao i koristio Malossi lezaj i nikad problema.


Evo zvuk pojedene bolcne klipa, tvrdo zveckanje koje se najvise cuje u trenutku rasterecenja masine:


« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2021, 07:38:19 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6052
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: IXS
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #318 : 21 Veljača, 2021, 09:33:46 »
Ljubo taj tvoj aerox baš fino puni s obzirom da je base kit i da nije lagan vozač :icon_thumright: Čuje se da fino prima gas i da je oštar na gas. Kako je prijenos bio složen na tom roxu? Koji dijelovi?
Pazi sad nisam se vozio kako treba dok nisam stavio gore: Mf linerana polutka
Mf kevlar remen
Stage 6 variomat 5.5gr rolice
Svi dijelovi novi kupljeni
Zuti malossi federi kvacila delta gore
I nankraju je bila malossi replica 70cc i dell 19
Skuter iso ko kuga i dizo na gas na zadnji.

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Yamaha Zuma
« Odgovori #319 : 21 Veljača, 2021, 23:36:20 »
Bolcna na slici gore koja mi se pojela je sa novog original Athena klipa kojeg sam kupio nedavno. Čudno mi je da se baš tako brzo pojela jer je prijašnja bolcna odvozila oko 8000km i nije se ovako potrošila, ali osjetio se zubić mali. Cijeli setup je uvijek isti, znači ni jedna komponenta što se tiče agregata nije promjenjena u međuvremenu osim što sam počeo koristiti drugo ulje tj. Motul polusintetiku ali mislim da to ne bi trebalo imati veze sa ovim što se desilo bolcni. Po ovome ispada da je kvaliteta Athene drastično pala ili je nešto drugo problem  :dontknow: Gledao sam klipnjaču i ona nema oštećenja nikakvih, znači sasvim uredno izgleda. Pregledao sam detaljno ovaj Polini igličasti i također nema nikakvih čudnih pojava. Samo se bolcna oštetila.
Imam bolcnu od Dreva koja odgovara ovoj pojedenoj bolcni tako da dajem još jednu šansu ovom setupu u nadi da se bolcna neće istrošiti opet. Uzet ću novi igličasti jer ne želim riskirati sa ovim u slučaju da nešto ipak ne valja s njim. Probat ću neku drugu marku igličastog ovaj put npr. Malossi kao što je Corrector spomenuo. Razmišljao sam nešto o ovom vezano za širinu igličastog i po nekoj logici bi bilo bolje staviti širi ležaj da bude veća dodirna površina tako da se rasporedi naprezanje  :icon_scratch: Možda griješim, to je samo neko ovako brzinsko razmišljanje.
Ako opet pojede bolcnu onda ide sve dolje, blokovi po pola i unutra ide neka rejsing radilica tako da mogu bezbrižno montirati neku rezonku kad bude vrijeme hehe  ;D

Stavio sam Polinijev variomat u škrip isto ovako kako je prikazano kod Zvonkeca u videu i zapažanje je sljedeće. Htio sam snimiti kako izgleda ali i kod mene susjed došao i isto tako pustio neku čudnu muziku na mom radiju pa me bilo sram  :laughing9:.  Rolica dođe do kraja kanala kada su bolcna i lice variomata u ravnini što znači da dodavanjem bilo kakve šajbe opada krajnja. Nisam gledao kakvo je stanje kod tpra jer sam taman neki dan skompletirao i sastavio sav prijenos.
Zvonkec - to što kažeš za  izlaznost kod Dopplera je stvarno super, volio bi i ja postići nešto barem blizu toga ako je ikako moguće. Ja mislim da bi mene par mm duži remen spasio.  Ne znam sjećam li se dobro ali zar nije i taj Doppler tebe zezao isto zbog toga što bi piksna pustila onu neku mast iz sebe? Ako je kut na Doppleru 12-13, koliki je onda npr. kod Tpr- ili Polinia? 18?

Ljubo hvala na odgovoru  :icon_thumright: Tu mf linearnu gledam već dugo i taman vidim da je imaju opet na stanju na Scooterattacku tako da ću ju uzeti vjerojatno kad budu financije dopustile.