Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina  (Posjeta: 2598 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« : 02 Srpanj, 2019, 07:37:11 »
A trebalo je doraditi samo pumpu goriva. Ovo je nerijetka situacija s purejetima, gdje ne prolazi da se pravis mutav i samo ciljano odrijesis grijeha jednu stvar jer te ceka lancana reakcija.

Na skuteru je promjenjen poneki akumlator, i svijecica te 1 filter goriva, u 12tkm ni blokade nisu skidane, vozen je dok totalno nije stao, a sklaisten je u losim uvjetima jer su i gume puno vise ispucale. Uglavnom, zadnja polovica skutera je totalno neodrzavana.

Prvo bi trebalo jedno dobro pranje, zatim kompletna inspekcija i uvidjaj u stanje.









Iznenadjenje iz ranih dana dok je popravak jps bio opcija





« Zadnja izmjena: 02 Srpanj, 2019, 08:02:15 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan od 2003 do danas
« Odgovori #1 : 02 Srpanj, 2019, 07:59:29 »
Crijeva goriva su trebala popucati jos prije barem 3 godine. I cim ih pipnes ona se totalno raspadnu. Skratis ih do "zdravoga", momentalno dobiju pukotine. I tako su mi pukla u barem 5 navrata kroz 10min dok sam pripremao nova crijeva, znaci ne mozes ih vise iskoristiti niti za privremenu funkciji samo da ne iscuri gorivo.


Nataknes novoskracena crijeva i ona se sama razvale za pola minute


Filter zraka. Klasika kod purejeta, nitko ga nikad ne mijenja dok ne strune i ne oukne, a ovaj je cisti primjer da se to neki dan desilo. Jer spuzvu filtera zraka ipakbi trebalo promjeniti nakon 16 godija, posto ta prasina ostecuje i pjeskari motor iznutra i vodi ka njegovom ubrzanom unkstenju.


U ovom prostoru kucista filtera gdje je isfiltriran hrak,ne smije biti tragova prasine i smeca. To je znak da je filter bio probusen nekp vrijeme, sto se redovito desi od zuba vremena.





Prirubnica i usis iznutra govori o tome takodjer










Na prvu je bila samo pumpa, ali ovdje samo ono osnovno elementarno odrzavanje nakon 16 god. predstavlja dosta vise toga za izmjeniti.
Nisam slikao crijevo od kompresora, cim ga pipnes prstom, odmah sisti, originalno prvo naravno.

A situacija u prijenosu skutera, prsten na variomatu i variomat koji nikada nije vidio gornju polovicu na remenu, a remen onaj prvi originalni iz 2003 s bijelim slovima Piaggio, bez konca na rubu i truljav je sav neki.


Evo jedan test koliko ide takav les kad su samo skinute blokade, SA neodblokiranom mapom pri 10000 okretaja zalegnut na ravnom, remen 17.3mm.


Posto je pumpa goriva sredjena i sva crijeva od goriva + kompresorsko (treba zamjneniti i gumice na izlaznim prikljucicma za crijevo benzina i ulja iz rezervara jer su kamene) spuzva filtera zraka je nova pa ne treba preostaje jos prijenos u kojem bi trebalo sanirati remen, mikroremen, centralni feder, klizace variomata i prijenos ce biti kao novi. Po potrebi se mogu zamjneiti zupcanici uljne pumpe.
Ulje u getribi.
Tekucine u kocionom sistemu koje su vec pune vode i sistem je hrdjav.
Rashladna tekucina.
Trebaju obavezno nove gume.
Kocione plocice se blize rezervi.

Svi misle da je to sve 100kn nakon 16 godina, ali po tome ispada godisnje odrzavanje ovog skutera 6 kuna i 25 lipa.
Prijasnji vlasnici su se vozili bez odrzavanja, ali godine cine svoje za potrosni materijal zbog kojeg je ovaj vjecni stroj nepouzdan.

S obzirom da je skuter bio u vlaznim uvjetima, sve je to vise propalo nego neki garaziran skuter u dobro ventiliranom i cistom tamnom prostoru.



Zamjenski dijelovi su strogo zabranjeni, jer je to teski idiotizam i debilizam s garantiranim bumerang efektom, a ne stedis nista jer te ipak ispadne extremno najskuplje u konacnici.
Uvijek postoje iznimke, tako da pod jeftinu alternativu moze proci neka periferna stvar tipa retrovizor ili izuzetno rijetko, neki dio koji prolazi, ali o tome nije vrjedno niti pricati.
Sto se tice agregata i pouzdanosti skutera na 50ccm varijanti, tu idu samo originalni ili kvalitetni provjereni dijelovi koji su testirani godinama.







« Zadnja izmjena: 02 Srpanj, 2019, 08:19:25 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline The Nightrider

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Sisak
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Nolan N63
  • MojSetup: Dr. Evo & Dell 19
  • MojSpuh: Giannelli Reverse
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #2 : 02 Srpanj, 2019, 08:41:19 »
Kad vidim takve stvari pomislim da bi se neki ljudi jednostavno trebali držati bicikla..
"I am the Nightrider! I'm a fuel-injected suicide machine!"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #3 : 02 Srpanj, 2019, 08:58:05 »
Zalosno kako se ekipa odnosi prema vozilima,ali vecina je takva.
Ako nisi u stanju osnovni servis napravit onda nezz sta bi rekao i sad bude se plakao pa kako je to tako skupo...
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline zemo323

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Pežov
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #4 : 02 Srpanj, 2019, 10:27:36 »
U takvom sličnom stanju je mene dočekao moj prvi skuter. Kupljen u dobrom stanju i bio "u skladištu" kod poznanika neko vrijeme. Naivno pomisliš da je na suhom, međutim lik ga stavio iza garaže pod neku nadstrešnicu i preko zime se tu fino napakovale sve moguće životnje (+ snijeg, led, kiša i ostale blagodati sjevernog dijela lijepe naše), plastike izblijedile od sunca, sic ispucao raspada se. Praktički ga uništio samo jer ga je pričuvao "u skladištu"
Weddings are basically funerals with cake.

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #5 : 02 Srpanj, 2019, 11:27:52 »
Frend mi se hvali da je Luna predobar skuter...več 6 godina samo toči i vozi...velim mu ja da mu nešto zvoni ispod dekla i odgovara da je to normalno i da se već jedno vrijeme vozi...
Nedavno me zove da ima problem, nešto strašno lupa...ventilvaru se poglodali zubi, na onoj zvjezdastoj pločici također, sve skupa to klataralo i pojelo zube radilice...

https://ibb.co/BykrFZD

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #6 : 02 Srpanj, 2019, 12:43:35 »
Frend mi se hvali da je Luna predobar skuter...več 6 godina samo toči i vozi...velim mu ja da mu nešto zvoni ispod dekla i odgovara da je to normalno i da se već jedno vrijeme vozi...
Nedavno me zove da ima problem, nešto strašno lupa...ventilvaru se poglodali zubi, na onoj zvjezdastoj pločici također, sve skupa to klataralo i pojelo zube radilice...

https://ibb.co/BykrFZD
Pa, obzirom na cijenu skutera, u 6 godina se on davno isplatio. Hitit ga u smece za nekog ko ne zna kaj je serafciger je ok, kupit isti takav novi ak postoji i ak zadovoljava potrebe.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #7 : 02 Srpanj, 2019, 13:05:47 »
Za smeće je definitivno...i vizualno i mehanički, osim s.ebane radilice od obloga na kvačilu ostalo malo više od milimetra...proklizuje opako.

https://ibb.co/JmBw05q

Zanimljivo je da je Luna u svojih 10 godina vijeka i više od pola toga bez održavanja natukla čak 21600km po satu.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #8 : 02 Srpanj, 2019, 13:32:52 »
Lunu mozes bacit, a Nrg moze odvozit jos barem 3x toliko samo s potrosnim materijalom.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline ZAJGAR

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 43
  • Spol: Muški
  • Kupio prvi skuter u životu...i odmah Pure Jet :D
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Freiburg/VT
  • Moj Skuter: Gilera Runner C46
  • Moja Kaciga: Crna kao Betmen
  • MojSetup: serijala koliko znam
  • MojSpuh: serijala sa Akrap naljom
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #9 : 02 Srpanj, 2019, 20:02:47 »
Znači stigao je do tebe, ako je to onaj koji mislim da je 😁

Rekao sam mu ja da si ti jedini koji tu može nešto napraviti, nisam skuter vidio u živo al na slikama je sasvim ok izgledao

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Piaggio Nrg purejet - nikad odrzavan 16 godina
« Odgovori #10 : 02 Srpanj, 2019, 22:22:50 »
Ma skuter je izvrstan, znaci sam agregat kako pali, radi i vuce, ocjena 10/10, samo nikad nitko nije lipe ulozio u njega. Plastike su isto na mjestu s nesto ogrebotina, i to sto je varena rama jbg, ali ne osjeti se niti su zazori vidljivi.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<