Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Reparacija vodene Speedfight vertical  (Posjeta: 5854 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Reparacija vodene Speedfight vertical
« : 01 Ožujak, 2019, 00:05:10 »
Evo ovako, posto su teme o ovome vrlo stare i ono malo slika sto su ljudi postavljali je obrisano odlucio sam da napisem temu sa objasnjenjem i sa dosta slika. Slobodno se pridruzite ako imate svoja iskustva sa reparacijom, a i pomozite jer jos nisam zavrsio sa reparacijom. Ako ne uspijem bar ce ostati koraci za druge koji budu htjeli da rade da znaju gdje da pripaze.
Pa da pocnemo. Nakon sto sam skinuo pumpu sa skutera prvo sto sam poceo da radim svake veceri je da prskam wd40 u lezaje. To treba raditi da bi lezaji otpustili da bi kasnije lakse bilo kad se budu izbijali da ne bi plastika trpila udarce. Takodje nalijem malo i ulja pored wd-a.

Prije nego sto se pumpa spolja rasijece treba obezbediti nacin da se crna plastika koja pokrece osovinu preko magneta skine. Znaci prvo treba razvrtiti plastiku u centru gdje je osovina, moze i burgijom, ne znam tacno koji je precnik osovine, pogledacu pa cu dopisati. Ja nisam radio sa burgijom nego sa srafcigerima, pocevsi od manjeg ka vecem i vrlo brzo se razbusi. Dakle, ova crna plastika nema nikakav osigurac koji je drzi za osovinu, nego je zalijepljena za nju. Prilikom razbusivanja kad se dodje do osovine vidi se lijepak. Medjutim, problem je sto lijepak nije samo odozgo, nego i po boku osovine, sto mnogo otezava skidanje ove plastike.          Evo kako to izgleda na pocetku a kako kad se razbusi.


Sledeci korak koji sam uradio je sijecenje spolja. Dakle, poklopac se ne odvaljuje sa pumpe jer je lijepljen izuzetno jakim lijepkom i pri tome bi se cijelo kuciste unistilo. Znaci mora da se sijece. To sam uradio sa lucnom pilom za sperplocu i preporucujem svima da nju za ovo koriste jer ne ostavlja nikakva ostecenja a odlicno prolazi kroz plastiku. Treba samo gledati da se izvuce sto praviji rez jer obline pumpe hoce da vuku rez u stranu.
 


Sad sam stigao do koraka da izbijem osovinu. Medjutim, tu imam problem jer ne mogu da skinem crnu plastiku. Radapciger koji bi mogao da je uhvati nemam pa sam razmisljao o dvije opcije. Ili da iskucam osovinu napolje udarcima pa ce se samim tim ova plastika odvojiti, ili da odnesem prijatelju na hidraulicnu presu i da njome izgura osovinu napolje cime ce se opet plastika odvojiti. Ideja sa presom mi izgleda bolja jer sam vec malo probao sa udarcima da je iskucam i bas nece da makne.

Ako sve bude kako treba, spolja planiram zalijepiti epoxy lijepkom. Dobra stvar je sto spoljni poklopac ima zareze u pumpi na koje nalijeze tako da kad se vrati ne mice se nego tacno legne kako treba. Odmah da upozorim da treba paziti na epoxy lijepak koji se kupuje. Na nekima je navedeno da ne lijepe odredjene vrste plastike. Ova plastika je PP (polipropilen) i ima 30% staklenih vlakana pa je zbog toga izuzetno cvrsta.
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2019, 00:26:30 Mlos55 »

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #1 : 01 Ožujak, 2019, 00:26:40 »

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #2 : 09 Ožujak, 2019, 01:02:19 »
Da nastavim sa pisanjem teme. Pumpa je trenutno rastavljena, desili su se odredjeni problemi pa sad zelim da ih naglasim za nekoga ko bude radio jer tvrdim da se reparacija moze izvesti bez ijednog problema ako se prati ovo sto cu sada napisati.
Dakle, izbijanje pumpe preporucujem obavezno na presi da se radi, udaranjem ne vrijedi, jer je i sa presom tesko, ali moguce. Prvo dakle sto treba uraditi je presom vrlo malo pogurati osovinu ka dole, da bi urezi na crnoj plastici popustili, a zatim radapcigerom izdignuti crnu plastiku. Posle toga ide dalje izguravanje osovine presom. Medjutim, tu smo napravili gresku, zbog koje se i osteti kuciste pumpe. Pumpa je bila oslonjena na biksnu spoljnom ivicom i kuciste pumpe se isteglo jer je osovina zapekla. Onda smo ubacili biksnu unutra koje je drzalo kuciste i osovina je izasla bez problema. Postavicu video na kom je vizuelno objasnjeno gdje je greska i kako treba staviti biksnu da se osovina izvuce bez ikakvih ostecenja. U mom slucaju je osovina izasla sa sve semeringom, malim lezajem i distant prstenom na njoj. Veliki lezaj se izbija suprotno od spolja ka unutra.

Evo i dimenzije svega
Veliki lezaj 608-2rs 8x22x7, nalazi se i kod aeroxa i kod piaggia
Mali lezaj 628/8-2rs 8x16x5
Semering 8x16x10, kao na piaggiu
Distant prsten nije kao na aerox koji nalijeze na spoljni prsten lezaja nego je ovaj mali na slikama koji nalijeze na unutrasnji prsten lezaja. Lezajevi su SKF proizvedeni u Italiji, semering ROLF, meni nepoznat, ali nasao sam na netu da je takodje Italijanski.

Evo malo slika da se vidi kako sve izgleda. Inace, u metalnom kucistu ima zarez u kom je bio lijepak, znaci oba lezaja su zalijepljena u kuciste. Sliku manjeg lezaja nemam, samo unutrasnji prsten, jer se prilikom skidanja sa osovine raspao u djelice. Crna linija na lezaju je mjesto gdje je bio lijepak, kao i ovo crno na papiru.


Moram da razmislim da li da nastavim reparaciju. Znaci ostaje kupovina novih dijelova i posle lijepljenje epoxy lijepkom ili varenje. Medjutim problem mi je sto, kada se kuciste isteglo, dio je ostao trajno istegnut i sada mi poklopac ne nalijeze perfektno kao na proslim slikama, nego jedna polovina lijeze dok druga je malo izdignuta i mislim da ce to praviti problem pri lijepljenju/varenju.


Evo i video gdje sam objasnio kako osloniti pumpu na biksnu kako se kuciste ne bi isteglo.



Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #3 : 09 Ožujak, 2019, 01:40:18 »
Mislim da tu nije problem za varenje/lijepljenje poklopca nego to sto ste deformisali kuciste vodene.. sad je ocito da ce ta plastika preko koje magnet vrti pumpu biti ukrivo. Da li je taj sklop predviđen za toleranciju lufta između magneta i te plastike ili trazi da sve stoji bas bas paralelno.. i da sklopis tako, da li ce se mozda pojaviti kakve cudne vibracije i ako ih bude bilo, koliko je to zdravo za nove lezajeve..

Svaka cast za poduhvat, podrzavam u svakom slucaju ali to sto ste isli presom protiv plastike umjesto da vam oslonac bude dosjed lezaja odnosno ta piksa u koju se ugrađujju tu ste se malo preletili, niste na vrijeme ukljucili kliker sto bi se reklo  :)

Offline Lezz22

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 269
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Speedfight 2
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #4 : 09 Ožujak, 2019, 10:15:29 »
ja kad sam ljepio to nazad sam bio koristio tekuci metal i super je drzalo samo sto nebude bas lijepo al se da pofarbat

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #5 : 09 Ožujak, 2019, 11:41:06 »
Mislim da tu nije problem za varenje/lijepljenje poklopca nego to sto ste deformisali kuciste vodene.. sad je ocito da ce ta plastika preko koje magnet vrti pumpu biti ukrivo. Da li je taj sklop predviđen za toleranciju lufta između magneta i te plastike ili trazi da sve stoji bas bas paralelno.. i da sklopis tako, da li ce se mozda pojaviti kakve cudne vibracije i ako ih bude bilo, koliko je to zdravo za nove lezajeve..

Svaka cast za poduhvat, podrzavam u svakom slucaju ali to sto ste isli presom protiv plastike umjesto da vam oslonac bude dosjed lezaja odnosno ta piksa u koju se ugrađujju tu ste se malo preletili, niste na vrijeme ukljucili kliker sto bi se reklo  :)
Slazem se u potpunosti sa tobom, ali eto kad sam zamorce u ovom poduhvatu :icon_biggrin: Cim smo vidjeli da je plastika krenula da se savija znali smo sta,gdje i kako, ali sta da se radi. Bar sad znam svaki detalj ako ikad budem radio drugu, a i bilo ko, ko bude radio sada ce bar znati sve slabe tacke.

Moram da kazem po meni najgluplju tacku na pumpi, a to je mali lezaj. 608-ca bar i izgleda kao neki lezaj, ovaj mali 628/8 je vise igracka nego lezaj.

Offline SF2 Freak

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Banned!
  • Postova: 3966
  • Spol: Muški
  • Dr. Peugeot triper^2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity 50
  • Moja Kaciga: Xlite , Shark
  • MojSetup: Serijala komplet
  • MojSpuh: Serijski
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #6 : 09 Ožujak, 2019, 12:20:27 »
Svatko tko se oce voziti bezbrizno sljedecih 10-15g kupi orididi novu. Ove reparacije su samo usputno rjesenje.
Nit traje digu , nit izgleda dobro. Izgledao kao Frankestain.
Peza kao zgewindani Lamborgini
Peugeot Scooters 092-306-3817
Samo Francuz :rock_:

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #7 : 09 Ožujak, 2019, 15:07:48 »
Suhi edukuj nas, zasto ne bi trajalo dugo ako se uradi propisno, stave kvalitetni lezajevi i semering?
Jedino sto je meni tu malo upitno jest cime zalijepiti ovu plastiku za osovinu a da se ne odlijepi. I kako sacuvati propeler pri vađenju? Ili ima drugi za kupiti?

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #8 : 09 Ožujak, 2019, 15:36:25 »
Suhi edukuj nas, zasto ne bi trajalo dugo ako se uradi propisno, stave kvalitetni lezajevi i semering?
Jedino sto je meni tu malo upitno jest cime zalijepiti ovu plastiku za osovinu a da se ne odlijepi. I kako sacuvati propeler pri vađenju? Ili ima drugi za kupiti?
Sto ti je to upitno? U plastiku su urezani kanalici sa osovine, tako da je mozes opet navuci na osovinu i vjerujem da serijala nema sanse da provrti plastiku na osovinu jer bas tijesno nalijeze. A i ko da je problem stavis dvije kapi epoksija na osovinu, navuces plastiku i nema da mrda nigdje.
Sto se tice propelera on je koliko vidim istom metodom stavljen na osovinu kao i plastika, znaci tijesno urezano,tj navuceno i za njega ne bih bas rekao da ima promjene ???

Offline SF2 Freak

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Banned!
  • Postova: 3966
  • Spol: Muški
  • Dr. Peugeot triper^2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity 50
  • Moja Kaciga: Xlite , Shark
  • MojSetup: Serijala komplet
  • MojSpuh: Serijski
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #9 : 09 Ožujak, 2019, 22:18:34 »
Suhi edukuj nas, zasto ne bi trajalo dugo ako se uradi propisno, stave kvalitetni lezajevi i semering?
Jedino sto je meni tu malo upitno jest cime zalijepiti ovu plastiku za osovinu a da se ne odlijepi. I kako sacuvati propeler pri vađenju? Ili ima drugi za kupiti?
Zato jer tvornicko je tvornicko. I traje jako dugo , u mojem slucaju vodena iz 97.g. vrtila sve do prosle godine kada nije krepala zato kaj je propisal. Nego sam na one gumice stavio jedan talijanski seraf sa piaggo grupacije i zabrij. Puknul je u voznji i razj#bo cjelu vodenu koja bi dan danas vrtila.
Pljunes soma kuna i vozis se 15.g.-20.g. ,a ovak je uvijek gremlin u vodenoj i cekas da izleti napolje.
Peza kao zgewindani Lamborgini
Peugeot Scooters 092-306-3817
Samo Francuz :rock_:

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #10 : 09 Ožujak, 2019, 22:23:14 »
Nisam shvatio odakle je osovina. Mislim da se moze zavariti s plasticni elektrodama, cini mi se da ima i za PP lastiku
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline shogun

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 585
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zg
  • Moj Skuter: runner 50 sp
  • Moja Kaciga: Shark Sqwal
  • MojSetup: 70cc jeftini
  • MojSpuh: stage 6 pro replica
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #11 : 09 Ožujak, 2019, 22:43:27 »
Smart branik je pp tako da ce vam horvat iz cucerja prodat elektrodu :)

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #12 : 10 Ožujak, 2019, 00:04:25 »
ili odeš na otpad i izrežeš komad smartovog branika i eto ti plastike za topit
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline dino73n

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški
  • Nije bed pasti,bed je ne ustati....
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Beverly 300HPE Sr50R
  • Moja Kaciga: LS2 Twister
  • MojSetup: FullSerijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #13 : 10 Ožujak, 2019, 06:53:07 »
Ja sam vise puta reparirao na svom SF1 prije nekih 15ak godina.

Uopste nije trebalo na silu izbijati pogonski kotac sa osovine nego odvrnuti impeler i izvuci osovinu zajedno sa pogonskim kotacem.

Osovinicu kvalitetno ispolirati staviti lezajeve i nov semering i to je to. Meni je najveci problem bio ponovo zalijepiti kuciciste da ne curi.

Sent from my Mate10pro using TapatalkPro

SCOOT NUMERO "2"
SF2 Yasuni R<>Stage6 HPC<>MHR replica LC<>Stage6 BigValve<>Dellorto 19 phbg from MHR pack<>red sponge<>Polini speedcontrol<>G2 EVO clutch<>Stage6/RT CNC bell<>extend gear<>2xME 7 Teen<>Xenon light<>KosoGpStyle

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #14 : 10 Ožujak, 2019, 12:22:34 »
Ja sam vise puta reparirao na svom SF1 prije nekih 15ak godina.

Uopste nije trebalo na silu izbijati pogonski kotac sa osovine nego odvrnuti impeler i izvuci osovinu zajedno sa pogonskim kotacem.

Osovinicu kvalitetno ispolirati staviti lezajeve i nov semering i to je to. Meni je najveci problem bio ponovo zalijepiti kuciciste da ne curi.

Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
Jesi siguran da ti je osovina sa impelerom bas ovako izgledala kao na mojim slikama? Da nije na kecu bilo nesto drugacije radjeno,iako vizuelno su im pumpe iste ali mozda iznutra nacin sastavljanja. To jeste mnogo laksi nacin od ovog na koji sam ja radio, ali kod mene impeler izgleda kao da je navucen na osovinu isto kao i pogonska plastika. Koja se strana odvrtanja, lijevo ili desno? Da probam moze li kod mene

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #15 : 10 Ožujak, 2019, 12:24:13 »
To bas i ja htio pitat jesi siguran da je impeler na navoj ili je napresan identicno kao i kotac do magneta
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #16 : 10 Ožujak, 2019, 12:27:01 »
Trebalo bi da je kontra navoj. Probaj, nemas sta izgubiti sad  ;D

Offline Mlos55

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 120
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Speedfight 2
  • Moja Kaciga: BOX(HJC) BX-1
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #17 : 10 Ožujak, 2019, 12:45:24 »
Covjek se uci dok je ziv i dok dino ne napise komentar  :cigle:

Sad cu stvarno morati nac jos pumpi na otpadu da ih radim  :laughing11: Ajd, bar smo saznali nesto novo

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #18 : 10 Ožujak, 2019, 13:15:12 »
Hahahhahaha koji fail  ;D ajd dobro je sad smo nešto naučili. Tako ti je kad svi šute ko zaliveni, tumaraš po mraku dok ne potrefiš  ;D

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Reparacija vodene Speedfight vertical
« Odgovori #19 : 10 Ožujak, 2019, 14:10:11 »
A sta je s osovinom kad se pojede? Jel moguce malo pomaknuti usnu semeringa skupa s njim na zdravi dio osovine?

Kod nas je bio neki covjek sto je reparorao te vodene pumpe i imao je u steku novih napravljenih osovina.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<