Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Zestok tuning skutera - boost power  (Posjeta: 8844 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zigas

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trbovlje/SLO
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70 R
  • Moja Kaciga: GIVI
  • MojSetup: Malossi MHR Replica/Purejet
  • MojSpuh: Leo ZX
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #20 : 14 Ožujak, 2019, 23:40:44 »
Ziga svaka cast, ovo je jako jednostavno za rijesiti. Ove neke idejice sto sam spucao, nisu tako dobre i jednostavne kao ova.

Probao sam u airbox ugurati zrak iz kompresora i masina je podivljala iako je klipic bio u leru!

Treba samo rješit isto kod turba, da na leru nije dodatnog zraka. Znači na ovo crjevo iz ventilatora u airbox još jedan neispravan TPS spojit na zajlu i sa dodavanjem gasa se odtvori. ;D
« Zadnja izmjena: 14 Ožujak, 2019, 23:49:18 Zigas »
Purejet racing :aprilia:

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #21 : 15 Ožujak, 2019, 14:03:10 »
Modelarsku EDF turbinu metni da tlači u airbox. Treba i ESC jer je motor na turbini trofazni i trebat će i jedan ESC tester koji će natjerati ESC da pogoni motor. (ESC Electronic Speed Controller iliti trofazni inverter).
Kako je AKU od skutera 12V treba uzet ovu 3S verziju od 5400kV (znači za svaki volt napona turbina se vrti 5400 okretaja/min što znači da se na 12V vrti cca 65000okretaja/min!). Ima i znatno jačih turbina ali ova već vuče 40A pa netreba pretjerivati;-)
Ova turbinica na RC modelu aviona radi potisak od cca 650grama pa bi mogla imati učinak "soft turba". Stavi se mikro prekidač na gas da uključi turbinu na full gasu. Mogo bi se i servo tester spregnut s gasom pa da diže okretaje turbine linearno.

Turbina:
https://www.banggood.com/FMS-50mm-12-Blades-Ducted-Fan-EDF-With-2627-KV4500-KV5400-3S-4S-Brushless-Motor-p-1115809.html?rmmds=search&ID=517762&cur_warehouse=CN
ESC:
https://www.banggood.com/Htirc-Hornet-Series-50A-2-4S-Brushless-ESC-With-5V3A-BEC-For-RC-Airplane-p-1276601.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
Servo tester:
https://www.banggood.com/Wholesale-EK2-0907-Updated-Version-Servo-Tester-Server-Electronic-Speed-Controller-p-66240.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
« Zadnja izmjena: 15 Ožujak, 2019, 14:04:52 balki »
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2841
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #22 : 15 Ožujak, 2019, 16:44:38 »
A kako ce karburator raditi na tlak umjesto podtlaka?

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #23 : 15 Ožujak, 2019, 17:32:25 »
U pravu si :icon_thumright: Treba turbinu smjestit prije izmedju karba i prirubnice
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2841
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #24 : 15 Ožujak, 2019, 17:42:15 »
pa postoje turbaci sa karburatorima, sad kakva je razlika izmedu njih i obicnih karbosa ne znam

Offline Zigas

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trbovlje/SLO
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70 R
  • Moja Kaciga: GIVI
  • MojSetup: Malossi MHR Replica/Purejet
  • MojSpuh: Leo ZX
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #25 : 16 Ožujak, 2019, 23:55:00 »
Nema veze kde se stavi turbina/kompresor.
Purejet racing :aprilia:

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #26 : 17 Ožujak, 2019, 01:36:04 »
Ima veze. Kolko izvana natlaci tolko je od cilindra manji podtlak i tolko manje bi benzina srkal. Ak se stavi prije karba onda turbina pojacava podtlak pa bu i srkanje benze jace.
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline Zigas

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trbovlje/SLO
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70 R
  • Moja Kaciga: GIVI
  • MojSetup: Malossi MHR Replica/Purejet
  • MojSpuh: Leo ZX
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #27 : 17 Ožujak, 2019, 08:56:30 »
Nisam još čuo, da može kroz Turbinu/kompresor mješavina zraka i goriva. Zaribat če. Može samo mješavina zraka i ulnih hlapova, da se podmazuje, a gorivo uklanja pomazavanje. Ako je karburator zadihtan nema veze. Ako ide više zraka kroz karburator, se iza karburatora stvara podlak (ako ne vuče falš) i povuče u istom odmjeru gorivo. Cista fizika.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bernoulli%27s_principle
« Zadnja izmjena: 06 Svibanj, 2019, 18:22:26 Zigas »
Purejet racing :aprilia:

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #28 : 17 Ožujak, 2019, 22:49:07 »
Edf turbina ima brushles motor koji ne iskri, turbinu plasticnu il metalnu i par lagera- nebu joj nist od smjese.
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline SpEra

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 33
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera sp50
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #29 : 05 Svibanj, 2019, 23:29:02 »
optimalno bi bilo sastavit blow through carb. postoje tutoriali za holly carbove prebacit u bt config ali nemam pojma dal se da to primjenit ovdje niti dal postoj za kupit tako mali bt carb. a umjesto boca zraka stavit bocu nitra? po mogucnosti wet shot :P

hmm,https://www.youtube.com/watch?v=lj0wWF6nhxU  :dontknow:
« Zadnja izmjena: 05 Svibanj, 2019, 23:30:55 SpEra »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #30 : 06 Svibanj, 2019, 07:53:24 »
S obzirom da se povecava tlak i protok zraka, na naturalne postavke karba imali bi viska goriva, to sam imao na umu.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #31 : 06 Svibanj, 2019, 08:54:14 »
Cim uhvatim malo viska vremena, spajam crevce iz ventilatorcine na svom zracnjaku i kacim ga u airbox, naravno trebat cu i stelivat karb, al to mi nije problem.
Probo sam neki dan sa kompresorom zveknut zrak i da napomenem da nisam nagurao pistolj za ispuhivanje u rupu, nego 10cm dalje od lulice, skut je na dodir vrha gasa odletio u blokadu, imao je zvuk ko da je netko ubrzao snimku hahah, ler gas je logicno podigo al ventilator na malom gasu ne puse tak jako. Javim ovdje kak ce se ponasat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #32 : 06 Svibanj, 2019, 09:20:05 »
E tooo mrale o tome ti ja govorim hahahahah koji BOOST :D
Ja sam nabio ali u zamorce od masine u airbox i isto je odletio u blokadu ko iz picke, a klipic je cijelo vrijeme bio na leru haha
« Zadnja izmjena: 06 Svibanj, 2019, 09:25:51 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline SF2 Freak

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Banned!
  • Postova: 3966
  • Spol: Muški
  • Dr. Peugeot triper^2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity 50
  • Moja Kaciga: Xlite , Shark
  • MojSetup: Serijala komplet
  • MojSpuh: Serijski
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #33 : 06 Svibanj, 2019, 11:19:54 »
Jel to znaci da ce euro 2 vertikala nadjacati euro 1 ?
Peza kao zgewindani Lamborgini
Peugeot Scooters 092-306-3817
Samo Francuz :rock_:

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #34 : 26 Studeni, 2019, 13:32:33 »
Odlucio sam da probam sa zrakom iz ventilatora pa sto bude, pretpostavljam da je protok zraka iz AC ventilatora veci nego sto ga masina usisa na 8500rpm kroz rupu od 20mm, makar radi identocno i sa 18.5mm.

Treba mi ventilator i poklopac ventilatora od piaggio zracnog hladenja 50ccm. Postoji li neka starija verziia s jos vecim ventilatorom?

Kad stavim ventilator i poklopac, spoj s cilindrom LC cu zabrtviti pomocu nekog kedera, U gume tako da zabrtvi i nalegne prilikom zatezanja poklopca, a kroz veliki otvor prema AC cilindru, prvo cu napraviti stranicu od plastike i zatim cu izbisiti rupu od 30mm, ili cu ici na foru venturija, na to cu spojiti flexi crijevo skroz do ulaza u filter zraka gdje cu sloziti neku prikljucnicu tako da to mogu ustekat po potrebi.

Ne bi bilo lose popratiti i pritisak sa senzorom, a performanse ce mi sve reci, mozda ce mi trebati i blowoff, ventil :D

S obzirom na to da gorivo dolazi na celo klipa, nesto ce se sigurno desiti, a da nije momentalno gusenje i gasenje masine.

« Zadnja izmjena: 26 Studeni, 2019, 13:37:23 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline v3kac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: runner, leonardo
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #35 : 26 Studeni, 2019, 15:06:55 »
hjoj, jebe vas elemetarno nepozavanje fizikalnih svojstva tekućina i plinova tj. u našem slučaju zraka.

Kad se tlači zrak mora se očigledno nekud usmjeriti znači NEMOGUČE ga je postaviti iz karburatora ... kad se postavi iza karburatora tlačno djelovanje će djelovati na tekučinu tj. gorivo, seljački rećeno klasičan frgazer nebi radio i procurio bi na sve strane. Kasnije bi porast količine zraka trebalo uskladiti sa količinom goriva.

mislim da se 2 t strojeve ne stavlja turbo jel oni sami po sebi imaju dovoljno kapacitirano usisavanje smjese po samoj svojoj konstrukciji, i imaju veću iskoristivost od 4t i dizelskih strojeva.

PO meni bi možda najjednostavniji i najefikasniji način bilo obratiti pozornost na kvalitetu a ne količinu gorive smjese i dodati neki primitivan sistem dodavanja kisika u smjesu (bez povečanja količine), samo što je kisik prilično nestabilan i opasan i eksplozivan...but why hell not... :D

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #36 : 26 Studeni, 2019, 15:17:02 »
Aha ti si taj kaj je rekao da ce karburator proljevati gorivo ako se to tako spoji. Negdje sam vidio al nezz gdje.

Razumijemo se po pitanju karburatora, i na njega necemo to spajati.

Agregat na koji cijelo vrijeme mislim to spojiti je Piaggio Purejet, tipicni 2T agregat koji ima direktno ubrizgavanje u kompresioni prostor kada klip zatvori kanale, a dizna za ubrizgavanje je smjesteja u samoj glavi pored svijecice.

Kod tog skutera, mogu slobodno skinuti prirubnicu, airbox i raditi ce najnormnije, dok ce se ispravno podesen karburatorski agregat ugusiti.

Dakle za pocetak zelim samo nadomjestiti kolicinu zraka koja mi fali, a da to iskoristim u svrhu tuninga na 0mnv, mozda bi i mogao.

Prednost je sto gorivo uvijek dolazi u cilindar u istoj kolicini, jer je nezavisno o atmosferskim prilikama, dok je zrak varijabla po pitanji tlaka, a tlak s porastom nadmorske visine opada, a karburatorski agregat je ovisan o atmosferi po pitanju zraka i goriva, jer je zrak medij koji potiskuje benzin.

Sto kazes sada na ovu pricu gdje su zrak i gorivo 2 odvojena i nezavisna sustava?
« Zadnja izmjena: 26 Studeni, 2019, 15:26:24 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #37 : 26 Studeni, 2019, 15:18:42 »
Ventilatori za propuh i mali okretaji u pravilu neće doniti ništa...

Nek imate skuter koji pri 8000 okretaja daje punu snagu, želite mu dignuti tlak na usisu za 0.1 bar...

Prvo amo vidit protok...nek skuter ima 50ccm, dakle 0.05l...pri 8000 okretaja protok mu je 400l u minuti, odnosno 24 kubika u satu...

Nek imamo prosječan serverski ventilator, i to efikasan... http://img.ebmpapst.com/products/datasheets/DC-axial-fan-422JN-ENU.pdf

Zanemarit cemo koliko košta...pri protou 24l/h on daje 100pa razliku na ulazu i izlazu iz ventilatora, pri čemu vuče 0.4A...

0.1 bar je 10000pa...dakle trebalo bi taman 100 ventilatora staviti u seriju (izlaz jednog u ulaz drugog) da bi se dobio boost od 0.1 bar-a...isti taj sklop bi bio težak oko 5kg i vukao bi 40A struje pri 12V...za tu struju već treba barem agm akomulator od 9Ah koji je težak oko 2ipo kile...sad vidite isplati li se električni boost...

Efikasnost ovog ventilatora je teško nadjačat, za isti boost može se staviti jedan ventilator koji će vuči 40A al to je opet previše za samo 0.1 bar po meni...

Puno bolja opcija bi bila ugradnja elektromotora kao pripomoć radilici...2kw bldc motora ima jako malih i ne baš skupih, boost od par sekundi nije problem držati bez ikakvog dodatnog hlađenja, a s odgovarajućom regulacijom i komponentama to bi trajalo vječno...Lipo baterije imaju par stotina potpunih ciklusa, al plitkih ciklusa kada (kada se baterija ciklusira između 40% i 70%) ima na tisuće i tisuće...signal sa štopa se može koristiti da ubaci motor u regenerativni mod, odnosno koristi kočenje za puniti bateriju...može se staviti i senzor da se punjenje aktivira i kada je baterija manja od 40 posto a ručica gasa ispod polovice gasa i iznad lera...

https://hobbyking.com/en_us/propdrive-v2-5060-380kv-brushless-outrunner-motor.html

Ovo se ubaci na mjesto vodene u npr morinija ili minarellija...i za piaggio se na istom mjestu lako ubaci nosač i stavi motor...vodena se stavi električna ili nešto slično...kad se uzme standardna krivulja snage za bldc motor...



Motor bi se trebao priključiti na 10S bateriju napunjenu na 3.85V po ćeliji pri čemu bi davao 2kw pri 9000 okretaja, pri 8000 bi davao više...motor bi bio puno vozljiviji, popeglale bi se rupe u ubrzanju i svasta jos vjerojatno...moglo bi se svašta vrlo jednostavno s tim izvoditi...

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #38 : 26 Studeni, 2019, 15:33:58 »
U slucaju da ventilator na magnetu od zracnog hladjenog agregata daje premalo zraka u leru, vjerujem da bi agregat sam vukao koliko mu treba pomocu podtlaka koji se inace stvara.

Ova elektricna rijesenja mi nisu izgledna, experiment je skup za razliku od ovog low budget oem rijesenja gdje samo stavim ventilator na magnet i originalnu kapu kojoj treba samo izlaz pretvoriti u cijev do airboxa i zabrtviti da ne puse okolo. Udaljenost od ulaza airboxa do kape je max. 20cm, tu neko flexi crijevo i bok.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline v3kac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: runner, leonardo
Odg: Zestok tuning skutera - boost power
« Odgovori #39 : 26 Studeni, 2019, 15:46:43 »
zašto se pure jet ne gasi kad nema airboxa i prirubnice ?
Zašto se motori sa karburatorima  gase ?

 :icon_biggrin: 


Nije problem KOLIČINA nego sastav  :icon_biggrin:

da banaliziram ako se ti najedeš 5 litara vode jel možeš kopati cijeli dan a ako se namažeš jedne čaše špeka ?  :icon_biggrin: