Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Novi akumulator  (Posjeta: 7046 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #20 : 16 Siječanj, 2019, 15:38:07 »
Inace,
prije 50tak dana sam kupio Yuasa AGM aku za svoj Z750 (320kn za 8Ah model), a takav i dolazi originalno s motorom.
Nakon ulijevanja kiseline, odlezao je pola sata i onda prikopcan na CTEK koji ga je punio sa 0,8A strujom. Trajalo je nekih 6-7 sati kad je CTEK prestao punit. Tada sam montirao aku u motor koji cijelo vrijeme stoji u garazi i nisam u medjuvremenu dopunjavao. Danas se isao provozat, ali sam provjerio napon akumulatora prije voznje: 12,96V izmjerio. Zadovoljan.  ;D

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #21 : 16 Siječanj, 2019, 15:57:16 »
Stopice su dobra ideja.
Mislim da skuter ne vuče struju nego dolazi do samopražnjenja olovnog aku.
Samopražnjenje li-ion je minimalno.
Zanima me pošto imam u pretincu ispod volana tvorničku utičnicu od 12v kao upaljač na autu, dali bi preko nje mogao pokrenuti skuter za nuždu, naravno napravio bi utikač da se može spojit na auto

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Novi akumulator
« Odgovori #22 : 16 Siječanj, 2019, 16:15:00 »
Covjece, Z750 ima 8ah aku dok moj X8 trazi 11-12ah.
Jel mu stvarno potrebno tolko???



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #23 : 16 Siječanj, 2019, 16:17:03 »
Stopice su dobra ideja.
Mislim da skuter ne vuče struju nego dolazi do samopražnjenja olovnog aku.
Samopražnjenje li-ion je minimalno.
Zanima me pošto imam u pretincu ispod volana tvorničku utičnicu od 12v kao upaljač na autu, dali bi preko nje mogao pokrenuti skuter za nuždu, naravno napravio bi utikač da se može spojit na auto

1. Samopraznjenje AGM akumulatora je manje od 2% mjesecno, tako da par mjeseci mirovanja ne moze bit problem ako nema trosenja struje.

2. Tu uticnicu ne mozes koristit za paljenje skutera

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #24 : 16 Siječanj, 2019, 16:20:02 »
Covjece, Z750 ima 8ah aku dok moj X8 trazi 11-12ah.
Jel mu stvarno potrebno tolko???



Sent from my iPhone using Tapatalk

Z750, 4 cilindra, kompresija nis specijalno, zapravo i ne povuce puno struje kod paljenja

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #25 : 16 Siječanj, 2019, 16:41:20 »
Kod mene je običan olovni aku i ako stoji 5 mjeseci svake godine ispraznio bi se i bez skutera.
Yuasa me dođe 750 kn i puno se ljudi žalilo na nju.
Ako liti-ion nevalja onda su mi stopice najjeftinije rješenje

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #26 : 16 Siječanj, 2019, 22:58:49 »
Kod mene je običan olovni aku i ako stoji 5 mjeseci svake godine ispraznio bi se i bez skutera.
Yuasa me dođe 750 kn i puno se ljudi žalilo na nju.
Ako liti-ion nevalja onda su mi stopice najjeftinije rješenje


Ovako....


Litij iron (ne ion) je super stvar za motor, ali ne zbog toga sto ti zelis postic nego zato jer je nejverojatno lagan i na motorima za stazu je must have jer je daaaaaaaaleko najjeftinija varijanta za skinut pokoji kilogram. To je JEDINA prednost takvog akumulatora, eventualno to sto ima nesto jacu startnu snagu kad nisu jako niske temperature, ali, to nije razlog zbog cega se stavlja. Kad su temperature niske (bas niske), desi se da nemoze zavrtit i treba ga prije toga opteretit kako bi se zagrijao - tada mu se snaga vrati i veselo zavrti mashinu. A to i nije problem kod onog za sto je namijenjen: trkaci motori za stazu - oni ni ne traze paljenja na jako niskim temperaturama.


AGM olovni akumulator je ono sto bi ti preporucio: njegovo samopraznjenje je ispod 2% mjesecno, you do the Math da li ti to odgovara, ali, nekako mislim da ti to ne moze biti problem, osim ako ti vozilo ne vuce struju dovoljnu da ga isprazni u periodu mirovanja. Uz to, mozes ga montirat kako zelis, okomito, vodoravno - curit nece. Te dvije prednosti su glavne kod njega u odnosu na klasicni akumulator (samopraznjenje i polozaj kod montaze).

Inace, klasicni olovni akumulator ima samopraznjenje oko 5% mjesecno, sto je 2-3 puta vise od AGM, ali i tada u 5 mjeseci, ako je napunjen do kraja i u dobroj formi, nebi smjelo bit problema jer to bi bilo max 25% gubitka sto ga nebi smjelo onesposobit niti ostetit, pa ipak, ja bi ga u tom scenariju nadopunio pametnim punjacem jednom mjesecno, eventualno jednom u 2 mjeseca.

Probaj izmjerit koliko ti skuter vuce struje: na primjer, odspoji jedan pol (masu recimo), stavi izmedju kleme koju si skinuo i pola na akumulatoru ampermetar (moze i jeftini multimetar podesen kako treba) pa vidi koliko mA struje ce pokazat. Na mom Z750 ne mogu izmjerit niti 1mA, iako nesto sigurno trosi, jer, kad odspojim aku, resetira mi se parcijalna kilometraza i sat, pa pretpostavljam da je jedino to pod naponom (koji je toliko mali da je nebitan). Da li imas alarm mozda na skuteru? On hoce trosit.
Auto s druge strane trosi nesto: obicno mjerim oko 30-50 mA, kako na kojem autu, ali oni imaju i veci akumulator, a i ne miruju tako dugo pa nije problem.


Kakva je to Yuasa za 750kn? To mi zvuci puno preskupo.




P.S.
upravo zato sto ne mjerim potrosnju struje na Z750, a i koristim AGM akumulator, vec godinama po zimi nemam zastekan CTEK: nema potrebe, obicno mi motor ne miruje dulje od mjesec-dva (ulovim koji suhi topliji dan preko zime, kao danas i sutra), a provjerim prije te voznje, evo kako sam prije napisao, 50tak dana od punjenja (novog, ispravno formiranog), izmjerio sam 12,96V sto je savrseno.
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2019, 23:37:18 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #27 : 16 Siječanj, 2019, 23:18:47 »
Ako imas volje i vremena i zeljan si kvalitetnih informacija, evo gdje mozes dobit sve relevantne informacije na jednom mjestu vezano uz tipove baterija

https://batteryuniversity.com/index.php/partone.htm

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #28 : 16 Siječanj, 2019, 23:29:12 »
Ja sam imo na aautu exide i jako dugo je trajao , vise od par godina. Sad ga imam na skutu, iako je jedan od tih najeftinijih al zasad se odlicno ponasa.

To ovisi i o koristenju, gle ovo:

2 Suzuki Swifta, isti. Jedan se koristi za na posao i nazad (zena), a drugi isto svakodnevno, ali on radi nesto vise km dnevno. Isti dan zamijenio akumuatore (EXIDE Premium, kupio u istom ducanu, provjerio ih prije - oba bili identicni, od datuma proizvodnje, napona u mirovanju do struje koju mogu dat - bukvalno isti). Na prvom Swiftu je rikno prije godinu i nesto sitno i to u jesen, nikakve niske temperature pa da je to bio problem,  (aku je tada bio star 3-4 godine, napunio ga, ali drzao je samo par dana i opet sranje). Na drugom je u savrsenom stanju i danas i ne pokazuje znakove slabosti. Stavio Vartu u taj prvi Swift (ne zato sto je EXIDE los, nego eto, uletilo povoljno na nekoj akciji).
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2019, 23:31:25 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #29 : 16 Siječanj, 2019, 23:33:06 »
Ako ga se puni strujom koja je 1/10 nazivnog kapaciteta, onda nekih 4-8 sati. Ili pametnim punjacem koji ce prestat punit kad aku bude napunjen

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Imam obicni punjac samo, puni 5ah na 1 sat.

Dalo bi se i s njim, ali uz paznju kako se odvija punjenje. Ako ne znas sto radis, bolje ne.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #30 : 16 Siječanj, 2019, 23:38:56 »
I za kraj....


Sulfatizacija je glavni problem trajnosti akumulatora. Do nje dolazi kad napon padne ispod nekih 12.5-12.6V, sto je napon nizi od toga, to je sulfatizacija jaca. To je razlog zasto olovne akumulatore (obicni, AGM, GEL - nebitno) treba uvijek drzati 100% napunjene ako je moguce.

To je vjerojatno i razlog zasto mi je u jednom Swiftu aku prdno nakon 3-4 godine: alternator ga nije stigao u voznji napunit koliko ga je anlaser trosio zbog kratkih relacija voznje. Da sam pazio i dopunjavao punjacem, sigurno bi trajao bitno dulje, ali eto, nisam.
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2019, 23:42:23 3alfa3 »

Offline skoda90

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 971
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
  • MojSetup: 1 N 2 3 4 5 6
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #31 : 27 Siječanj, 2019, 14:41:19 »
Yuasa me dođe 750 kn i puno se ljudi žalilo na nju.
Kakva je to Yuasa za 750kn? To mi zvuci puno preskupo.
I ja uzeo yuasu prije par dana 9ah(8.4) i izasla me 320kn  ???
Ulio kiselinu nakon pola sata spojio na punjac(lidlov) punio ga cca 4 sata (0.8A) i ostavio cijelu noc na "odrzavanju"
Drugi dan izmjerio 13v
Ovdje je pumpa odradila pa sam onda mjerio tj slikao....Eventualno ga spojim jos 1-2 do proljeca i to je to  :dontknow:


Offline luka.ck

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 865
  • Spol: Muški
  • Pare nisu problem - para nema!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ČK
  • Moj Skuter: SF2 LC, Nexus 300
  • Moja Kaciga: Nolan N87
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #32 : 21 Rujan, 2019, 06:41:34 »
Jucer sam kupio novi akumulator yuasa 4ah. Primjetio sam da je u praznom (bez kiseline) na dnu neki pijesak/mikro granule. Jel to normalno kod novog akumulatora?

Offline luka.ck

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 865
  • Spol: Muški
  • Pare nisu problem - para nema!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ČK
  • Moj Skuter: SF2 LC, Nexus 300
  • Moja Kaciga: Nolan N87
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #33 : 22 Rujan, 2019, 07:51:18 »
Jel itko zna? :dontknow:

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #34 : 19 Veljača, 2021, 20:24:49 »
evo nakon 2 godine i 1 mjesec riknula je baterija iz prvog posta, nisam je punio sa punjačom, danas sam uzeo novu istu ciak, da li je netko došao do nivih spoznaja da li je potrebno stavit na punjač ili ne?
U ciaka sam je ovaj put uzeo ne formiranu, to jest moram sam dodat kiselinu, prodavač mi je rekao da nije siguran treba li je puniti ili ne.....da svatko ima neki svoj stav o tome....

Offline kodiaqrs

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Sanli Devil
Odg: Novi akumulator
« Odgovori #35 : 19 Veljača, 2021, 21:29:15 »
Neee zašto si kupio ciakov akumulator. Riknuo mi u autu nakon samo 2 godine.
Btw. trebao bi napuniti akumulator. Zna se isprazniti tijekom stajanja u skladištu. Bolje da si kupio vartin ili nešto drugo
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2021, 21:32:27 kodiaqrs »