Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Necu vise biti zadnji - Yamaha MT03 '16 13K  (Posjeta: 67999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #80 : 18 Ožujak, 2019, 12:31:53 »
Pa i pitam se zar moze bolje. Onda nista, taman se ponadao, jer lagano ubija monotonija oko motora, sad mi je jasno zasto neki stavljaju besmislene stvari. Idem cistit ociscen lanac s koncem za zube...
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #81 : 18 Ožujak, 2019, 12:36:18 »
Evo ti zanimacija ak ti je dosadno (ciscenje semeringa vilica), a i TIP kad procuri (ako procuri)  ;D
Mozes i sam napravit " alat":  35mm film analognih fotoaparata dusu dao, samo ga skrojis u ovakav oblik  :toothy12:





Offline RunnerSukosan

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3009
  • Spol: Muški
  • Dr.mr.sc. Aprilia
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 70
  • Moja Kaciga: AGV Skyline
  • MojSetup: Dr.Evo 70, 17.5 dell, multivar, itd..
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #82 : 18 Ožujak, 2019, 12:38:51 »
Lil je to na yt probao i sve mu procurilo
Gilera Runnner 50\
Gilera Runner 70   \ karbosi triperi
Aprilia SR172R      /

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #83 : 18 Ožujak, 2019, 12:42:58 »
Lil je to na yt probao i sve mu procurilo

Mozda na vilicama koje imaju i serafic na vrhu za ispust pritiska zraka pa to nije napravio i pocelo pod pritiskom curit kad je zabo cistac pod semering. A i pomaze rasteretit vilice (dic motor naprijed da se skroz izduze iako nije potrebno)


Inace, ova metoda je besplatna i u preko 90% sulcajeva rjesava problem jer je najcesce razlog curenja mrvica necistoce izmedju semeringa i stapa vilice pa ne dihta kako treba. A ako je semering ostecen, naravno da nema pomoci, ali ni stete od ovog




P.S.
meni je slinilo, zapravo, ne slinilo, jedva da se napravila maglica ulja na stapu vilice prije 2-3 godine, na ovaj nacin rijesio i dan danas suho ko barut
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 12:48:26 3alfa3 »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #84 : 18 Ožujak, 2019, 12:48:39 »
Imam glupe teleskope naprijed pa ce malo teze procuriti, i trebao bih s usisavacem izvlacit prasinu :toothy12: Ali dobra ideja :frajer:

Pokusavam definirati koliko me smetaja meksa prednja vilica (prosjecna tvrdoca), ali ponekad u rijetkim situacijama je naglo sabijem pa  dosta brzo iscupam i to bih htio usporiti, a i opcenito je malo usporiti jer je to podeseno za nekog lakseg, prosjecne mase.
Ovjes treba podesit prema pojedincu jbg, a mene to smeta.


Jucer sam pratio lika (kulturno se vozio) na novom Zecu i nema nikakvih cudnih gibanja prilikom ubrzavanja, lik kao da je saliven s motorom i nevjerojatnu mirnocu ima tokom WOT-anja, a ja imam osjecaj kao da plivam dok se teleskopi izvlace, pa vracaju...
S saltanjem bez kuplunga je znatno bolja stvar jer je ovjes tada inertan :D
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 12:55:59 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #85 : 18 Ožujak, 2019, 12:52:17 »
nisam obracao paznju, ali ocito imas "normalne" vilice, a ne USD. OK, usisavac, moe i malo komprimiranog zraka tek toliko da raspuses i ocistis - tamo ionako sve treba bit cisto ko apoteka.


Sto se tice ponasanja vilica, svakako ne smiju doc do kraja u voznji u bilo kojim uvjetima. Povrat rjesavaj stelanjem rebounda ako ga imas, ako ne, guscim uljem i kolicinom.


Ima na YT brdo primjera kako se podesava ovjes na motorima, Dave Moss je najdalje na YT otisao sa primjerima


P.S.
i obicne vilice koje nisu USD procure, Gravitacija nece sprijecit istjecanje ulja dok vilica "radi"
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 12:54:22 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #86 : 18 Ožujak, 2019, 12:56:15 »
A preventiva je obrisat krpom stapove nakon svake voznje. Pogotovo su zajebani insekti koji kad se skore budu ko zilet i ostete semering, a onda ciscenje ne pomaze

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #87 : 18 Ožujak, 2019, 12:59:06 »
Ne ignoriram ciscenje, svakako cu probati, a ovo za insekte mi nije palo na pamet jbt. Najradje bi ugradio "harmoniku" :toothy3:
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #88 : 18 Ožujak, 2019, 13:00:24 »
Jucer sam pratio lika (kulturno se vozio) na novom Zecu i nema nikakvih cudnih gibanja prilikom ubrzavanja, lik kao da je saliven s motorom i nevjerojatnu mirnocu ima tokom WOT-anja, a ja imam osjecaj kao da plivam dok se teleskopi izvlace, pa vracaju...
S saltanjem bez kuplunga je znatno bolja stvar jer je ovjes tada inertan :D

Z900?  On naprijed ima prilicno mekan ovjes, prilagodjen laksim vozacima.







Sidji s motora (pogotovo nakon voznje, kad je sve ugrijano), sabi vilice i gledaj kako se ponasaju vezano uz povrat (rebound). Idealno, sabit ces ih, popustit pritisak da se same vrate u pocetni polozaj i to je to. Eventualno ce otic malo preko "nulte" tocke i vratit se u pocetni polozaj, ali nikakvo ljuljanje, ili visestruki hod ne dolazi u obzir. Dakle, da se sto brze vrate, ali da nakon sto se vrate ne rade naredna sabijanja i vracanja. Isto i za zadnji amortizer
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:02:29 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #89 : 18 Ožujak, 2019, 13:01:28 »
Ne ignoriram ciscenje, svakako cu probati, a ovo za insekte mi nije palo na pamet jbt. Najradje bi ugradio "harmoniku" :toothy3:

Pa ak ti estetika nije bitna, da, to joj i je namjena, al nekak sumnjam da ti je to OK :D

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #90 : 18 Ožujak, 2019, 13:09:19 »
Ovo gore sam pisao za povrat (hidraulika)
Preload (federa) trebas narihtat (ako se moze) da kad sjednes na motor, vilice potonu ugrubo oko 30% ukupnog hoda, s tim da je pocetak kad nisu opterecene niti tezinom motora. I da u voznji ne dolazis do kraja hoda, jer ako dolazis, federi su premekani i trebao bi tvrdje ako podesavanjem preloada to ne mozes dobit. Isto i za zadnji amortizer koji treba imat i prazni hod kad ne sjedis na motoru (nekih 1cm odprilike zbog tezine motora)


Meni je preload na zecu podesen naprijed na 41mm kad sjedim (toliko "potone"), a amortizer na 33mm kad sjedim u odnosu kad je ovjes skroz odterecen. Hod vilice je nazivno 120mm, a amortizera 125mm. Za cestu mi je to OK, a na stazu ionako ne idem :D



ukratko, sto se hidraulike tice: ne zelis ljuljanje nego brzi povrat na granici prije nego pocne ljuljat. Sto se preloada opruga tice, 30tak % sabijanja pod tvojom tezinom i NIKAKO da dodje do kraja jer onda nemas vise ovjesa, a guma ne moze rijesti taj deficit
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:14:39 3alfa3 »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #91 : 18 Ožujak, 2019, 13:18:17 »
Zanimljivo, svakako cu razmotriti ove informacije, do sad sam primarno bio okupiran nekim elementarnim stvarima,  mislim da je bio zec 900, samo sam ga pratio, a i bio sam fokisiran na preticanje pojacanog prometa na staroj karlovakoj, i jos sam imao borbe s otezanim zaustavljanjem zbog "vjetra u ledja" koji mi je dao barem 200 kubika :toothy12:
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #92 : 18 Ožujak, 2019, 13:23:16 »
Zanimljivo, svakako cu razmotriti ove informacije, do sad sam primarno bio okupiran nekim elementarnim stvarima,  mislim da je bio zec 900, samo sam ga pratio, a i bio sam fokisiran na preticanje pojacanog prometa na staroj karlovakoj, i jos sam imao borbe s otezanim zaustavljanjem zbog "vjetra u ledja" koji mi je dao barem 200 kubika :toothy12:

Ne mozes to vidjet sa drugog motora, eventualno gledajuci na stazi na kocenju i otvaranju gasa kad prolazi pored tebe, ali tamo i nisu motori kojima je to rastelano u kolicini da bi to primjetio osim ako imas oko sokolovo i bavis se ovjesom opcenito (profesionalno). Tamo se radi o nijansama ovisno kako vozacu odgovara i koliko opterecuje ovjes, a mi pricamo o zapravo elementarnom podesavanju ovjesa za normalnu cestovnu voznju (sto ne znaci da ovjes smije bit rastelan)


Nakon kocnica, ovjes mi je br.2 na motoru, mashina tek na 3 mjestu. E sad, kocnice na zecu su tak tak, ovjes isto, a mashina super :D  Meni dovoljno svo troje, ionak je to budget bike, nemrem trazit savrsenstvo od takvog motora. Ali da nesto izlazi iz podrucja rada, to bi rijesio jer je to stvar sigurnosti. Ili mijenjao motor :D
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:30:37 3alfa3 »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #93 : 18 Ožujak, 2019, 13:30:52 »
Kad zalegnem, onda je bolje jer balansiram narusenu ravnotezu, a kad zavrtim masinu i normalno sjedim onda imam osjecaj kao da se sve previse propinje i spusta prilikom normalnog saltanja. Kod normalne voznje je sve ok.

Vidjet cu jel problem u meni u tim nekim situacijama ili fakat treba gusce ulje ili cu se pak prilagoditi.
Jbg, nemam pametnijeg posla na motoru
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:33:13 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #94 : 18 Ožujak, 2019, 13:38:28 »
Kad zalegnem, onda je bolje jer balansiram narusenu ravnotezu, a kad zavrtim masinu i normalno sjedim onda imam osjecaj kao da se sve previse propinje i spusta prilikom normalnog saltanja. Kod normalne voznje je sve ok.

Vidjet cu jel problem u meni u tim nekim situacijama ili fakaltanje, t treba gusce ulje ili cu se pak prilagoditi.
Jbg, nemam pametnijeg posla na motoru

U tebi nemre bit problem, ovjes mora radit ono kaj pred njega stavis (razliciti ljudi, iste tezine ce ovjes opterecivat drugacije ovisno o stilu voznje, ali, bottom line je da ovjes mora bit prilagodjen). Ak ti i na ubrzanjima i kocenjima osjetis da nesto ne valja, onda ne valja. Tocka. Gdje su tu zavoji, neravnine u njima itd.... Tu se cesto pada s motora zbog ovjesa koji je neadekvatan (sabijanje viliec do kraja, kao najdrasticniji primjer). Da li podesavanjem (ne znam sto mozes na svom motoru podesavat od ovjesa) ili zamjenom komponenti, ali svakako ne smijes osjecat da nesto nije u redu i mislit na to, nego se koncetrirat na voznju kao takvu,, a motor je samo alat u tvojim rukama






I ako mozes podesavat, nemoj se iznenadit da kako napredujes kao vozac, mijenjat ce se i setup ovjesa kako ces bit "brži", jer ces ga jace opterecivat. Tu ne mislim na brzinu kao takvu, nego na opterecenja kojima je ovjes izlozen (ona recenica sa pocetka da ista tezina vozaca ne znaci i isto podesen ovjes). Nulta tocka podesavanja ovjesa koja je opceprihvacena je generalna i u najvecem broju slucajeva adekvatna, ali, svako vozi individualno i korekcije (umjerene za cestu) u stelanju su potrebne ovisno o tome. Staza je prica za sebe, tu su u igri ista pravila, ali samo nazivno jer su opterecenja puno jaca
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:46:19 3alfa3 »

Offline jeeves

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 34
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Agiliy City 125
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #95 : 18 Ožujak, 2019, 13:44:22 »
Nedavno sam stavio progresivne prednje i zadnji amortizer.
Osjetno manje propada na jakom kočenju, puuuno stabilniji u zavojima i lakše prati putanju.
Žao mi je što ih nisam odavno promjenio. Stavio isto ulje u prednje vilice, 10w.
Motor je KLV 1000.

Cijena oko 200€, prednji Wirth, zadnji HyperPro.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #96 : 18 Ožujak, 2019, 13:54:01 »
Nedavno sam stavio progresivne prednje i zadnji amortizer.
Osjetno manje propada na jakom kočenju, puuuno stabilniji u zavojima i lakše prati putanju.
Žao mi je što ih nisam odavno promjenio. Stavio isto ulje u prednje vilice, 10w.
Motor je KLV 1000.

Cijena oko 200€, prednji Wirth, zadnji HyperPro.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


osobno imam linearne (srecom, serijski su takve, da nisu, stavio bi ih jer mi takve odgovaraju), nisam vozio na progresivnima, a navika je zajebana stvar   ;D . Progresivne daju mekanu voznju na manjim opterecenjima (komfor), a kako se sabijaju, tako je ovjes sve tvrdji. Tu se i nacin stelanja preloada razlikuje, jer: nije linearno (inicijalno ce imat veci hod samo pod tezinom vozaca dok motor stoji). KLV1000 i je motor od kojeg se najcesce zahtijeva komfor, a kad ga se optereti, naravno da i stabilnost mora postojati. Za to su progresivne opruge dusu dale. Ali progresivne opruge su kompromis koji pokusava pomirit 2 zapravo suprotna ponasanja ovjesa: komfor i performanse, a kod mene je kompromis samo moja platezna moc kad su motori u pitanju :D
« Zadnja izmjena: 18 Ožujak, 2019, 13:58:11 3alfa3 »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #97 : 18 Ožujak, 2019, 14:10:26 »
Sad je zahladilo pa vilica radi bas lijepo. :toothy12: Ma nije to nista prolematicnk, samo sam navikao traziti vise od ovjesa.  Kocnice broj 1,  ovjes isto broj 1 cim se prestanem zamarati s prethodnim :laughing7: A za masinu me nikad nije toliko vuklo koliko ovo prvo dvoje.

Cim zatopli napadam za nijansu spremniji taj ovjes.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #98 : 18 Ožujak, 2019, 14:52:25 »
aha, ja imam zimski i ljetni setup rebounda na motoru :D

Offline jeeves

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 34
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Agiliy City 125
Odg: Necu vise biti zadnji
« Odgovori #99 : 18 Ožujak, 2019, 15:30:50 »
Nedavno sam stavio progresivne prednje i zadnji amortizer.
Osjetno manje propada na jakom kočenju, puuuno stabilniji u zavojima i lakše prati putanju.
Žao mi je što ih nisam odavno promjenio. Stavio isto ulje u prednje vilice, 10w.
Motor je KLV 1000.

Cijena oko 200€, prednji Wirth, zadnji HyperPro.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


osobno imam linearne (srecom, serijski su takve, da nisu, stavio bi ih jer mi takve odgovaraju), nisam vozio na progresivnima, a navika je zajebana stvar   ;D . Progresivne daju mekanu voznju na manjim opterecenjima (komfor), a kako se sabijaju, tako je ovjes sve tvrdji. Tu se i nacin stelanja preloada razlikuje, jer: nije linearno (inicijalno ce imat veci hod samo pod tezinom vozaca dok motor stoji). KLV1000 i je motor od kojeg se najcesce zahtijeva komfor, a kad ga se optereti, naravno da i stabilnost mora postojati. Za to su progresivne opruge dusu dale. Ali progresivne opruge su kompromis koji pokusava pomirit 2 zapravo suprotna ponasanja ovjesa: komfor i performanse, a kod mene je kompromis samo moja platezna moc kad su motori u pitanju :D

Ovjes je sad tvrđi i na manjim brzinama, morao sam smanjiti preload u odnosu na linearne.
Zadnji kraj se malo podigao. Potegnuo crtu od farova na zidu od garaže i nakon zamjene crta farova se spustila oko 1.5cm (udaljenost oko 2 metra. Sad bi trebao malo podignuti farove)
Serijski ovjes je sam po sebi mekan i sad je kontakt motora sa podlogom puno bolji, trebam se još malo zabaviti oko postavki.

Ovjes je obično stavka na kojoj manje-više svi proizvođači štede.
Navikneš se na ono što imaš, ali uvijek ima bolje. Sve zavisi, kao što si rekao, koliko smo spremni izbrojiti $$$ 😉