Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.  (Posjeta: 10045 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« : 25 Studeni, 2017, 01:40:10 »
Znam da sam se u pogrešnu crkvu došao moliti ali možda je neko imao sličan problem ili može pomoći pa eto da pitam.

E46 320d 2004 god. Ili ti ga facelift

Otkako su počeli hladniji dani počeo sam imati problema sa zagrijavanjem motora na radnu temperaturu, kazaljka bi uvijek bila na onoj minimalnoj crtici neovisno o tipu vožnje  (na samom početku zone radne temperature dakle, ne skroz na plavom) i grijanje je bilo nula bodova, skoro pa da ga i nema jer puše skroz mlaki zrak.

Prije koji dan zamijenio termostat egr ventila jer je stari bio non stop otvoren (novi termostat nije dosao sa novim o-ringom tako da sam stari posušio, ocistio dosjed i vratio njega u nadi da nece praviti probleme. Otisao se provozati par km lagane voznje(40-ak kmh u drugoj brzini) samo da vidim hoce li postici radnu temperaturu. I postigao je nakon 4-5km, kazaljka zakucana na sredini, sve 5, nema nigdje nikakvog curenja, kapanja, sve suho.

Sutradan izađem na magistralu i primjetim da se kazaljka krene penjati i zaglavi opet na onoj crtici na minimumu radne temperature. Kasnije malo gradska voznja (sporija od ove po magistrali) i temperatura je ok, kazaljka na sredini cijelo vrijeme. Cim sam se opet docepao magistrale opet je pala kazaljka na onu crticu na pocetku radne temperature.

I veceras slucajno pogledam pod haubu i vidim da je o-ring pustio rashladnu tečnost, lagano kapa na termostatu egr ventila i nivo rashladne tecnosti u posudi je na minimumu.

Eh sad ono sto ja ne razumijem jeste kako motor kom fali rashladne tecnosti moze biti pothlađen? Dakle ako je ispustio na tom o-ringu rashladnu tecnost zasto se nije pregrijavao?

I jos jedna cudna stvar, kada je kazaljka temperature na sredini, sat mi pokazuje temperaturu 72-74°C. Zar ne treba 90°C biti optimalna radna temperatura  :icon_scratch: a kada je kazaljka temperature na toj prvoj crtici na pocetku zone radne temperature onda mi pokazuje oko 60-62°C

Malo sam se raspisao, valjda ce biti koja dobra duša da ovo sve pročita i baci svoje mišljenje jer meni tu nešto smrdi, nema smisla te brojke koje izbacuje.

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #1 : 25 Studeni, 2017, 05:17:32 »
da te ne zeza i glavni termostat?
to sta je malo ispustilo vodu nije bitno, motor ce se poceti pregrijavati tek kad dosta fali vode
spoji dijagnostiku i prati temperature na hladnjaku i na motoru, mozda ti sat krivo pokazuje

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #2 : 25 Studeni, 2017, 09:51:39 »
Nemam dijagnostiku, a ako odem do nekog od mehanicara da mi to provjere poceti ce me tušiti kako se to treba detaljno pogledati da ostavim auto kod njega itd itd tako da mi se i ne ide bas

Jutros sam nesto probao. Dakle na onoj prvoj crtici je temp oko 60°C. Međutim kazaljka na 75°C dođe na sredinu i nije se pomakla ni mrvicu dalje a zagrijavao sam motor do 100°C (barem po onome sto sat kaze da je 100)

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #3 : 25 Studeni, 2017, 09:56:37 »
Btw, ono niže crijevo na radiatoru se nije zagrijalo sve dok nije dosao na tu temperaturu 75°C, od tog trenutka je postalo toplo kao i sva ostala.

A na glavni termostat sumnjam i ja, samo mi se ne daje 40 ojra ako necu rijesiti problem s njim  :binkybaby:

Offline TomoRI

  • Tržnica : (+15)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1210
  • Spol: Muški
  • 095/393-6002
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: ex Runner
  • Moja Kaciga: Suomy spec1r ex
  • MojSetup: Due+, dell 21, mhr multi, delta, kevlar, prirubnica 45,rhq
  • MojSpuh: Stage6 R1400
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #4 : 25 Studeni, 2017, 13:00:50 »
Kazaljka temperature ne mora biti točan pokazivač temperature u rashladnom sistemu. Kazaljka je programirana tako da kad postigne određenu temperaturu popne se na "sredinu" tj radnu temperaturu, u tom području temperatura varira određen broj stupnjeva. Kada bi kazaljka bila direktno povezana s indikatorom temperature dešavalo bi se kao na starijim autima da kazaljka ide gore dole. Prava temperatura se može provjeriti preko dijagnostike. Također ako je termostat zaglavio otvoren može i faliti određena količina tekućine a on će se i dalje pothlađivati jer zrak konstanto hladi vodu u hladnjaku a ne fali je dovoljno da se ne može hladiti te da dolazi do pregrijavanja.

Također možeš probati ispustiti tekućinu iz auta, naliti aditiv za čišćenje rashladnog sistema i odratiti taj proces zatim opet staviti rashladnu tekućinu. Aditiv je napravljen tako da otapa kamenac i nečistoće koje se prilikom ispuštanja aditiva ispuštaju iz motora. Ako je kamenac tek načeo termostat aditiv će ga očistiti i nakon šta se ulije nova rashladna tekućina sve će opet raditi kako treba. Ako ni to ne pomogne onda je solucija novi termostat.

Neznam kako je kod BMW-a ali znam da kod raznih audia idikator zna praviti probleme pa malo pokazuje dobro, pa ispod radne temp pa iznad radne tem. itd. Kod audia košta nekih 50-ak kuna tako da nije neka investicija da i njega eliminiraš.
Trenutno u garaži:
Kawasaki ZX6R (2006)       Audi A6 3.0 TDI Q
Kawasaki ZX10R (2004)     Audi A8 3.0 TDI Q

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16879
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #5 : 25 Studeni, 2017, 19:53:48 »
sam termostat je defektan, iako je nov

mehanicki termostat je ispravan dok stalno drzi kontinuiranu temperaturu na masini, ako postoji elektroventil (elektrici termostat) stvar postaje kompliciranija

masina s ispravnim temostatom nemoze biti podhladena (rad ispod radne temperature) ili pregrijana ( rad iznad radne temperature)
postoje dodatni izvor problema kod svega toga:
- masina ima vise senzora temperature masine i jedan je defektan
- masina nije pravilno odzracena pa antifriz ne dolazi do nekog od senzora i samim time senzor kaze lazne vrijednosti temperature
- defektno ozicje senzora
(za elektro ventile)
- masina nije pravilno odzracena pa antifriz ne dolazi do nekog od senzora i samim time senzor kaze lazne vrijednosti temperature -  kompjutor (koji upravlja ventilatorima) pali ventilatore i otvara elektro ventil  i samim time podhladuje masinu nepotrebno

MOj osobni pristup problemu
- kupi vernetov termostat s gumicma i zamjeni
- odzraci sustav (upalis auto, ostavis ekspanzionu posudu otvorenu, upalis grijanje u autu, s rukom stisces crijeva koja vode od masine do pumpe i od masine do kilera, lagana voznja s otvorenom ekspanzionom posudom te doljevanje)
ako se i dalje javlja problem temperature racunaj na to da je temperatura ok ali da te jedan od senzora defektan i salje krive vrijednosti ili da treba kompjuter pregledati zbog neispravnosti ili zastarjelog softwarea.



Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #6 : 25 Studeni, 2017, 20:41:05 »
Jog ja sam mijenjao termostat egr ventila a ne glavni, u slučaju da nisi dobro razumio samo da naglasim.. Isti je proizvođač kao i onog kog sam skinuo (Behr), samo što je s ovog koji sam kupio izbrisan serijski broj( bukvalno biaksom skinut, sturpijana plastika tako da se brojevi ne mogu pročitati) i nema BMW znak na sebi.

Sutra ću ga skinuti i probati puhati kroz njega jer sam to nekim glupim spletom okolnosti zaboravio uraditi kada sam ga tek uzeo. Stari sam tako testirao i otvoren je totalno, nikakvog otpora ne osjećam a potpuno je hladan.

Nisam pretjerano gledao u onaj glavni termostat ali koliko vidim na netu da je on i mehanički i električni. Tako da bi se mogla eliminirati mogućnost da ga kompjuter pali bespotrebno tako što bih ga otkačio sa instalacije i samim time ga kompjuter ne bi mogao paliti..

Ova ideja sa zrakom u sistemu baš na mjestu senzora mi zvuči malo pre ambiciozna, ne znam  ;D

Javim rezultate dok nešto uradim.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16879
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #7 : 26 Studeni, 2017, 18:10:51 »
razumio sam da si mjenjao egr termostat
velim da postoji mogucnost da novi nije ispravan ili da te senzori lazu
normalna radna temperatura rashladne tekucine ti je 95C +/- 5C, provjeri ic termometrom pa vidi dali senzori lazu i provjeri da nema zraka u sustavu

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #8 : 26 Studeni, 2017, 18:43:29 »
ma taj mali misli da mu ni ne utjece na radnu temperaturu, sluzi da se motor brze ugrije, nisam siguran, nisam bas gledao kako taj sistem funkcionira

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #9 : 27 Studeni, 2017, 06:50:47 »
evo pitao covika koji ima isti auto i istu stvar ima na svom autu i isto je minjao na egr-u

uglavnom glavni termostat je, kosta pun kura c i on ga isto jos nije prominija

i naglasava da triba kupiti original jer ako kupis zamjenski, u slucaju da crkne, zamjenski ostane zatvoren stalno pa auto ide u  crveno sa temperaturom, a kod originala ostane stalno otvoren, znaci ostane hladan, tako da se auto moze i dalje voziti...

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #10 : 27 Studeni, 2017, 07:39:39 »
kao da bmw proizvodi termostate  :toothy12:
behr mislim da je gore original

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #11 : 27 Studeni, 2017, 07:44:14 »
ne pametuj

dobro znas sto sam htio reci

Offline TomoRI

  • Tržnica : (+15)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1210
  • Spol: Muški
  • 095/393-6002
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: ex Runner
  • Moja Kaciga: Suomy spec1r ex
  • MojSetup: Due+, dell 21, mhr multi, delta, kevlar, prirubnica 45,rhq
  • MojSpuh: Stage6 R1400
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #12 : 27 Studeni, 2017, 11:11:56 »
Kad je već tako šteta šta nisi uspio ubosti termostat ovaj vikend u auto kreši ako ga imaju na stanju, davali su 50% na sve artikle.  :(
Trenutno u garaži:
Kawasaki ZX6R (2006)       Audi A6 3.0 TDI Q
Kawasaki ZX10R (2004)     Audi A8 3.0 TDI Q

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #13 : 27 Studeni, 2017, 18:04:34 »
pa jos imaju 50%

stipe znam sta si htio reci, ali mi je smijesna ekipa koja govori kupuj samo original, samo treba znati sta od zamjenskih dijelova valja, zna se koje marke su tvornicka ugradnja
« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2017, 18:06:42 robyakarider »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #14 : 27 Studeni, 2017, 21:57:52 »
btw, kakav je to termostat koji kad zakaze zna da treba ostat otvoren?
Pitam ozbiljno  ;D

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #15 : 27 Studeni, 2017, 22:39:19 »
Samo stvar izvedbe...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #16 : 28 Studeni, 2017, 12:49:10 »
Samo stvar izvedbe...

Pa objasni mi.
U mojoj glavi, termostat je prastara naprava koja je termomehanicka i kad zaglavi - zaglavi u polozaju u kojem je trenutno.
Jbg, star sam  ;D
Ok, mozda se radi o necemu kaj je pod strujom pa na taj nacin (ECU ili nekaj drugo) regulira rad termostata, ali kad on fizicki zasteka, kak ga elektronika moze otvorit, a ne moze utjecat da on i dalje radi ispravno?
Ili bas zato kaj je "na struju", ima mogucnost da mu "zadnji smrtni hropac" bude to da se otvori do kraja i tako umre jer zapravo nije rikno zbog mehanike nego elektronike?

Znatizeljan sam  :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 28 Studeni, 2017, 12:54:17 3alfa3 »

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #17 : 28 Studeni, 2017, 13:16:28 »
ne znam  :icon_biggrin:

jebi ga, nisam strucan, samo sam prenio ono sto mi je kolega rekao

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #18 : 28 Studeni, 2017, 19:18:56 »
Još uvijek nisam raskopao ništa.

Ali što se tiče tog zaglavljivanja glavnog termostata, navodno(po onome što internet veli) se desi da se igla koja gura membranu iskrivi dok je termostat otvoren i ne želi se više vratiti u početnu poziciju. Meni to zvuči čudno i neobjašnjivo ali eto navodno se to dešava. Druga opcija koju sam našao na netu zbog koje se termostat zaglavi je da iz termostata iscuri vosak koji povećava volumen kada se zagrijava tako da nema više šta gurati membranu i termostat ostaje zaglavljen u jednom mjestu. Kako je moguće da termostat ostane baš otvoren na taj način stvarno ne znam.

Samo prenosim šta sam našao tokom guglanja, obje ove ideje mi zvuče malo više sci-fi nego realne ali eto to je jedino što sam našao. Definitivno ću se potruditi da analiziram šta se desilo sa termostatom kada dođem do njega jer mi je čudno kako tako bitna komponenta tako često stradava na ovim autima. Nešto su sfušali, da li namjerno ili nenamjerno, uglavnom to je najčešća "boljka" svih bmw vozila e serije.

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2835
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: Nelogičan problem sa hlađenjem motora.
« Odgovori #19 : 28 Studeni, 2017, 21:27:35 »
zna se i guma(ako je ima) koja brtvi šešir termostata raspasti pa propušta