Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Velika svjetska putovanja  (Posjeta: 2614 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DiscoVolante

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tučepi
Velika svjetska putovanja
« : 20 Svibanj, 2017, 20:35:47 »
Ponukan nedavnim napisima o idealnim prijevoznim sredstvima za putovanje, odlučih iskoristiti slobodno poslijepodne i u maniri Kolumba i James Cooka, navlačim kacigu, pojas i rukavice i snažnih 20ak konja se pali na pritisak alansera uz grmljavinu iz auspuha. BMW GSovi, strepite, kombinacija Leo Vincea i Malossija uparena s poznatom talijanskom Drljoni tehnologijom izlazi na cestu jača nego ikad!

Za početak, kuda? Pa hajdemo na mjesto koje je mnogo puta dalo materijala za razmišljanje...



I krećemo malom cestom preko Zagore! Uglavnom su dosadni pravci izuzev dijela od Gornjih Brela do Ciste Provo gdje uživam u kombinaciji brzih i sporih zavoja. U Sinju tankam benzinu i odlučujem posjetiti izvor Cetine. Dio ceste prema Vrljici je na novo asfaltiran, gušt je peglati krivine dok se s desne strane prostire Peručko jezero.

Stajem u Vrljici i malo guštam u krajoliku, ali put zove!


I nastavljam par kilometara prema Civljanima, gdje se odvajam s glavne ceste i idem lokalnim putem par kilometara, prvo do ruševina starohrvatske crkve Sv. Spasa iz 9. stoljeća.


Tu se malo zadržavam, razgledavam ostatke i idem dalje dok mi se nije ukazao ovaj pogled. 105 km dug put ovdje počinje.

Kod pravoslavne crkve se odvajam na makadamski put, Vespa dobro podnosi ogromna kamenja, može se i s autom proći, ali za ove sa spušćanim stodvajsčetvorkama i niskoprofilnim gumama nije baš preporučljivo.




Dubina izvora Cetine je preko 100m, ne nazire se dno, a površina je kao staklo... Prekrasno! Normalno, ja ne bi bio ja da nisam skinuo patike i odlučio ući unutra, što i nije baš pametno, po slobodnoj procjeni tučepskog meteorološkog saveza temperatura je ispod 10 stupnjeva. :D Još malo uživam, meditiram i krećem nazad...

Također, termoakumulacijsko jezero Peruča površine cca 15 km2 je nezaobilazna štacija!


I stajem na kavu u Sinj, gdje susrećem ovu Vespicu. Baš kad sam želio paralelnu sliku s modernom verzijom iste opaliti, memorija mobitela odbija suradnju. Očito je vrijeme za zamjenu stare iPhone četvorke! Kava u Sinju je posve, kako bi Sinjani rekli, a na trgu je uvik lipo sist!


I laganini nazad dobro poznatom cestom, nekih 260ak kilometara smo odradili. Parkiram Vespu u garažu uz razmišljanje di mi živimo, dok velika većina mašta o svjetskim destinacijama, u susjedstvu nam se kriju takve prirodne ljepote... Lito ide mala!

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Velika svjetska putovanja
« Odgovori #1 : 20 Svibanj, 2017, 22:26:43 »

I laganini nazad dobro poznatom cestom, nekih 260ak kilometara smo odradili. Parkiram Vespu u garažu uz razmišljanje di mi živimo, dok velika većina mašta o svjetskim destinacijama, u susjedstvu nam se kriju takve prirodne ljepote... Lito ide mala!

Potpis, imamo sve sto nam treba, a mnogi nam zavide  :headbang:

Samo naprijed, odlican report jer ima nas koji rado pratimo i predbiljezavamo se dok ne dodjemo u priliku :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 20 Svibanj, 2017, 22:40:38 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline DiscoVolante

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tučepi
Odg: Velika svjetska putovanja
« Odgovori #2 : 27 Svibanj, 2017, 20:01:19 »
I nastavljamo dalje sa istraživanjem ljepota diljem države, Kolumbova svjetska putovanja idu dalje!

Sunčano popodne, sjedam na Vespu i prašim prema Imotskome. S obzirom da sam malo ograničen vremenom, biram najbržu rutu, prije Baške Vode prolazim kroz tunel sv. Ilija, malo je dosadan i hladan prolazak kroz isti, nevoljko plaćam cestarinu i izlazim u Zagvozdu, malom mjestu koje bi moglo biti poznato široj javnosti po umjetničkoj manifestaciji Glumci u Zagvozdu (a di će i bit) koja se održava svakog ljeta, inače i rodnom mjestu glumca Vedrana Mlikote. Biokovo ostavljam iza sebe, i vozikam se dok mi se nije ukazalo Crveno jezero i Imotska krajina u daljini.



Prije Imotskog skrećem za Proložac, vozim se uz rijeku Vrljiku iza nekog čopera, koji uz upute na cesti za moto susret nepogrešivo naglašava taj važni događaj. Prije mosta se on odvaja ka moto susretu, a ja pičim dalje prema Ričicama. Nema veze, ionako nisam ljubitelj tih događanja, resičarenja, điletina s ordenjima i sličnih klupskih pripadništva. Malo se vozim kroz šumu, moram stati i javiti se na telefon, pa hajde da ovjekovječimo modernu verziju djela Corradina D’Ascania koji se malo igrao po avionskom otpadu.



Stajem kod akumulacijskog jezera Ričice i malo razgledavam, ali nije mi toliko interesantno pored druga dva imotska jezera.




Idem dalje prema crvenom jezeru, crvena boja krškog reljefa koje ga okružuje predvladava, a i nedavno je izmjerena dubina -242 m. Za vrijeme visokog vodostaja navodno je dubina cca 350m. U nizu imotskih legendi, odmah se pročula priča da je na dnu pronađen jedan relikt - Mercedesov nišan. Istinita ili ne...




Uživo stvarno fascinantno izgleda, počevši od ogromne dubine, preko crvenih stina po kojima je dobilo ime, pa do šume koja se prostire iznad njega.

Daljnjim kretanjem dolazim do još jednog simbola Imotskog... Stodvajstrice, auta kod kojeg prvo što krepa je vlasnik! Kad srce kaže auto kaže okaš, pa moram zabilježiti ovaj susret.


Mala pauza u caffe baru "Nu", prekrasno uređenom lokalu čiji se inventar nalazi u dijelu stare kamene kuće, a bašta je u miru i tišini starog kamenog dvora. Vrhunski.



Nakon toga odoh prema Topani, tvrđavi koja je nekad bila okosnica i zaštitnica Imotskog, čiji počeci sežu u 10. stoljeće, i s koje se pruža prekrasan pogled na Modro jezero.









I nakon svega toga valja proći Rebića stranom. Ono što je Nurburgring za Njemačku, Monza za Italiju, Laguna Seca za Kaliforniju, to je Rebića strana za ovu krajinu, mjesto obaranja brzinskih rekorda i stvaranja mitskih legendi. Vespa Malossi Leo Vince Racing Team!


Možda će ovo biti dosadno i već viđeno ekipi iz Dalmacije, koja je kao i ja mali milijun puta prošla tim gradićem, ali daleko od gradskih gužvi, precijenjenih Zimmer Frei i zakrčenih ulica turistima, lijepo je vidjeti i doživjeti atmosferu koju ovaj gradić nudi, iako je i njemu turizam počeo djelovati, nadam se samo da će se pravilno razvijati.

I opet isti zaključak... Di mi živimo!
« Zadnja izmjena: 27 Svibanj, 2017, 20:33:25 DiscoVolante »

Offline dizy

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Kymco Xciting 500
Odg: Velika svjetska putovanja
« Odgovori #3 : 28 Svibanj, 2017, 19:01:22 »
odlicno, kad se nakanim u dalmaciju, javit cu se da dobijem vodica  :laughing7: