Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Sprint EAGLE by aragonY  (Posjeta: 3098 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Sprint EAGLE by aragonY
« : 11 Kolovoz, 2016, 02:02:24 »
Sudbina još jednog kineza u mojim rukama  ;D
Ovaj put 1E40QMA(disk verzija Chinarellija), 2009. godište, model k'o model replika Aprilie SR50R, ali ova je bar po meni urađena malo "kulturnije" i nije baš toliko Made in China stil (osim štopa, ali to ćemo već srediti).

Kupljen za sitne pare, sa papirima, po riječima klinca koji ga je vozio "išao je ko lud".  Da, dobro ste primjetili, ključna riječ je "išao" jer više ne ide  :drunken_smilie: Probali smo upaliti ali nije išlo pa smo odustali nakon dobrih 10-ak minuta na suncu. Na prvi pogled se odmah vidi da je motor prošao sve i svašta ali nažalost nijednog poštenog majstora. Nijedna kočnica ne fukncioniše, airbox skinut, lulice na svjećici nema,  ulje na sve strane, plastike katastrofa, i da ne nabrajam dalje. Imam nekoliko slika iz oglasa i kada sam poskidao plastike.

Ovako je to izgledalo iz fabrike (isključite 3D):



A ovako izgleda sada:

   

   

I raskopan..

   

Pošto nisam znao odakle početi odlučio sam da ćemo sve ispočetka. I tako je krenulo rasklapanje. Nakon malo detaljnijeg pregleda uspio sam saznati historiju bolesti pacijenta  :happy8: Motor na satu ima 5000km, na njemu je Leo Vince TT sa prepravljanom granom i nakaradno varenim topom, kao da se malo dijete igralo elektrodom. Cilindar je bušen na 43mm i možda mi se čini ali mislim da je i ispuh prokopan za milimetar prema glavi(nisam mjerio a i ne zanima me toliko), klip izubijan bez jednog osigurača bolcne i jednom neodgovarajućom karikom. Kada kažem neodgovarajućom onda mislim na ovo:


Tako da sam kupio novi klip sa karikama, bolcnom i osiguračima, dobro nauljio i bacio na blok :headbang:

       

Uljna pumpa i rezervoar ulja zajedno sa sajlom gasa su skinuti, pretpostavljam nakon cvikanja jer je uljna zacvikala pa je tada rađena tzv. "specijala" na 43mm. Radilica je stavljena nova, a plastika hlađenja se prije cvikanja od silne toplote auspuha istopila kod ventilatora. Mali blok je od mine, a sad ono što nisam mogao shvatiti. CDI je onaj kockasti mali sa minarellija fuš izolir traka-metodom spojen na njegovu instalaciju ali je pickup sa jednom žicom a ne sa dvije kao što je to inače na Chinarelli. Ne znam da li su i namotaji sa mine pošto se uredno spajaju na instalaciju preko džeka ali imam jednu viška zeleno bijelu žicu iz glavnog voda instalacije. Inače na mom Aragonu ta zeleno bijela je ona druga žica što ide na pickup.

Ali mašinu sam sklopio kakvu takvu i samo pobacao žice po rami jer me zanimalo da li je taj šrot uopšte sposoban upaliti. I gle čuda upalio je bez po muke sa zjapećim lamelicama i čajniz karbom bez airboxa sa diznom 90  :laughing1:

Tako da sam od danas krenuo u step by step slaganje po PS-u da to na kraju liči na nešto.
Nabavio sam nove pumpice kočnica zajedno sa lajtunzima i zadnjom čeljusti. Na starima su bili razbijeni prozorčići, na lajtunzima su malo popucale gumene zaštite a na zadnjoj čeljusti je jedan klipić zacvikao i ne da se izvaditi. Na kraju sam ga čak i oštetio tako da od toga nema ništa  :confused5: Na slikama je i stara tečnost iz sistema kočnica, blago rečeno mulj.

     

     

Svi prijedlozi/pohvale/kritike dobrodošli. Za sada toliko od mene, do sljedećeg update-a  :hello: :cevru:
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2018, 00:30:47 aragonY »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Sprint EAGLE by aragonY
« Odgovori #1 : 03 Rujan, 2016, 03:09:05 »
UP!  :happy3:
Reanimacija se nastavlja. Dosta posla se odradilo od prošli put..
Zadnja felga i čeljust pofarbani, mašina sklopljena bez uljne pumpe i bačena na ram. Instalacija je sređena i također složena na ram. Što se tiče one bijelo zelene žice za pickup, našao sam još jednu istu prerezanu pa sam njih dvije spojio da vidimo hoće li to tako funkcionirati. Evo par slika:

   


Sve zdrave dijelove mašine sam nabacio. Četkice u alnaseru su spaljene pa sam stavljao drugi i palio je ali smeće neuštelano je potrošilo više od pola litra benzina u 20 minuta rada u leru i vožnje 200m bez kočnica. Četkice u njegovom alnaseru sam zamijenio i postavio ga nazad ali novi problem, sad mi bendiks iz nekog razloga ne hvata, zupčanici se vrte ali variomat stoji u mjestu.  :angry7: O tom potom, evo šta sam našao kada sam otvorio alnaser..


Jedne četkice nema nikako a druga se nekako uspjela okretati pa je sa svake strane pomalo oštećena. Ova mast počišćena, nove četkice odrezane na mjeru (  opet low budget- dosada :toothy11: ) i zalemljene na postojeće žice. Alnaser obavlja svoj posao uredno, ostaje još taj bendiks pogledati.

Pošto sam to skinuo sa dnevnog reda prebacio sam se na plastike (ono što je od njih ostalo). Pazite sad ovo.

     

Razumijem farbanje akrilnom bojom u spreju ali ova priprema plastika brusilicom mi nikako ne ide u glavu haha koji je ovo mentol radio  :dontknow: Dobra dva dana sam se namučio dok nisam izravnao sve ove brazde. Počeo sam sa P80 pa onda sa P120, zatim P150 i na kraju P240. Krajnji rezultat je po meni dobar, plastike su ko bebina guza. Pripremu sam radio planirajući lakiranje ali u međuvremenu sam se predomislio. Odluka je pala na oblaganje folijom.
I tako dok sam sređivao oklope primjetim da ne bi bilo loše da mu i boju promijenimo. Kako su plastike bijele boje tako sam odlučio nabacati ih na motor čisto da vidim kako bi išlo i gle čuda nije to toliko loše. Sprint ide u bijelu mat!

 
     

Nakon toga se moralo još malo pokrpati nosače i druga vidljiva oštećenja plastika, sve u svemu muka zvana varenje  :confused5:
Dva para ruku, 5,5mx45cm folije, fen, makaze, oštar skalpel, kamion živaca i foliranje može da počne  :toothy12: Za 4-5h na grubo obložene sve plastike osim prednjeg blatobrana (to se bude nekada usput riješilo). Kažem na grubo jer će tu biti još nekih detalja da se kasnije odrade. S obzirom da ni folija nije neki kvalitet opet sam zadovoljan rezultatom, sitne estetičke nedostatke ćemo sakriti naljepnicama ili ću nešto drugo improvizovati, vidjeti ćemo. Ispod mini vizira sam našao kineski najlon i pogodi šta još, kinesku farbu  :icon_biggrin:. Vizir ide u crnu mat, također i hrapave plastike jer boljih nemam a ove su u katastrofa stanju.

     

Fuš folija thug life i malo crne mat (na slikama blic ističe sve sitnice ali uživo to izgleda mnogo bolje):

   
     

I far sam rasklopio da izvadim propali pokušaj diy angel eyesa od hemijske olovke  :angry7:

 

Na kraju sam i unutrašnjost fara bacio u crnu mat (crni temperaturni sprej 600C) ali nemam slike. Bude to u nekom sljedećem postu.
Trenutno je sklopljen samo prednji kraj i hrapave plastike sa sjedištem. Ostatak mi se ne nabacuje jer ću ih opet morati skidati kada budem postavljao uljnu, airbox i još par sitnih zahvata.

 :hello:  :kinez:
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2018, 00:35:36 aragonY »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Sprint EAGLE by aragonY
« Odgovori #2 : 02 Studeni, 2016, 04:00:41 »
Malo sam se ulijenio po pitanju ovog projekta :trespaf: :trespaf: :sleepy2:

Pošto sam bio preokupiran drugim stvarima, Sprint je čamio pod ceradom iza garaže ali naravno samo privremeno. Dok je bilo lijepog vremena radio sam napolju ali sada je to nemoguća misija pa sam ga smjestio u toplu i suhu garažu gdje mu je i mjesto. Posljednjih par dana sam se aktivirao ali mi je ovaj motor peh i gotovo. Uradilo se dosta stvari i napredak se osjeti ali svaka moguća sitnica me zeza. Pošto sam ga već palio i probao na kratko krenuo sam sređivati plastike nadajući se da mi preostaje samo da to posložim i štelanje karburatora i prenosa.
No, plan se izjalovio. Prvo sam spakovao prednji kraj pa je to izgledalo ovako:

       

Onda se malo rekreativno provozali po dijelove, "Aragon Express".. pod sjedište se ne može prst staviti koliko je natrpano  :toothy12:

     

Između ostalog, nabavio sam nosač mašine, sajlu za otvaranje sjedišta, variomat (biti će objašnjenje u nekom od budućih postova), airbox, polumjesec kurble, diznu 66, iglu za karb, kurblu od aprilie, uljnu pumpu, nova crijeva za dovod goriva, dovod ulja i ne sjećam se više, bilo je još par sitnica.
Kinez ko kinez ga je tako glupo projektovao da mi rama blago dodiruje željezno koljeno kroz koje ide sajla gasa u karburator. Nije ništa strašno, jedva da se dodiruju ali je opet sve tu negdje u mm postrojeno. Onda posuda ulja, kada se motor digne na centralni nogar, dolazi isto tako na par milimetara do lulice za svjećicu. Takva pozicija plus loši seleni na nosaču mašine jednako ovo:


Sve je ok dok ne pokušate spustiti motor sa centralne nogare. Tada posuda udari u lulicu i zdrobi je.  :( na slici je posuda udaljena od lulice i u takvoj je poziciji sada trenutno jer sam nosač posude odrezao i zavario u bolju poziciju tako da sada sve štima i ništa ne smeta ničemu. Također i novi nosač sa zdravim selenima obrušen, ošmirglan, pofarban i postavljen (na slici je samo brusilicom obrađen ali eto čisto da ga zamislite u crnoj boji ;D ):


Zadnji amortizer pofarban i očišćen, selen u amortizeru zamijenjen/improviziran ali je odlično ispao i služi svrsi za razliku od pokojnog. Neko se stvarno svojski potrudio da ubije ovaj motor, za ovo treba biti sposoban.

     

Ostao je još selen u bloku motora za koji se pričvršćuje donji dio amortizera, i to ćemo riješiti.
Posložio to sve fino gore i da upalim, neće. Onda sam ustanovio da nema iskre pa malo vas ovdje smarao i ispostavilo se da mi se crno bijela žica dodirivala mase. Pa sam dobio iskru ali opet nije htio upaliti pa sam skinuo airbox i upalio je uz malo muke. Pa onda za one koje nisu pratili temu u tehničkim pitanjima evo i video šta me sljedeće muči. Biti će da je opet nešto oko struje ali nisam imao vremena da bacim oko pa je ostalo na tome.



Na videu sam dao skoro pa full gas. I šećer na kraju, ni svjetla mi ne rade. Izmjerio sam samo napon na konektorima fara i tu dobija čitavih 2-3V kada su upaljena. Ali o tom potom, riješiti ćemo i to.

Sutra odnosno danas  ;D ću skupiti još materijala pa bude novi update. Zasad samo ovo  :headbang:

« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2018, 00:37:50 aragonY »

Offline walkay

  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5428
  • Spol: Muški
  • Dr. TGB
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
  • Moj Skuter: SP180, ZIP SP180
  • Moja Kaciga: Vemar vtx atlan
Odg: Sprint EAGLE by aragonY
« Odgovori #3 : 02 Studeni, 2016, 20:55:55 »
Svaka cast, vidim da su ti dobri zivci, sretno... gledao sam slike od tog Sprinta, bas sam se iznenadio koliko su uspijeli kopirali, prednje vilice, kocnice felge i hrapave su skoro iste.  :o

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Sprint EAGLE by aragonY
« Odgovori #4 : 02 Studeni, 2016, 23:15:08 »
Svaka cast, vidim da su ti dobri zivci, sretno... gledao sam slike od tog Sprinta, bas sam se iznenadio koliko su uspijeli kopirali, prednje vilice, kocnice felge i hrapave su skoro iste.  :o

Hvala  :)  da da, stvarno su kopirali dosta toga i to veoma dobro.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Sprint EAGLE by aragonY
« Odgovori #5 : 03 Studeni, 2016, 23:02:09 »
Da nastavimo..  :happy3:

Sjećate se onog spuha sa početka priče? Evo da vas malo podsjetim..


Da budemo realni, slika nije pretjeranog kvaliteta ali i otpisani TT je vidio bolje dane. Ali nije mi bilo mrsko dovesti ga u red. Znam, znam, lud sam  :drunken_smilie:
Nisam ga planirao sređivati jer je cijeli zahrđao i u katastrofalnom stanju je bio pa sam ga samo malo pobrusio da ne izgleda previše odvratno. No onda mi je jedan dan bilo dosadno pa sam krenuo u ozbiljnije radove.

 

Ove tačkice, tačnije rupice, su prekrile cijelu površinu tako da sam izbrusio sve brusnom pločom da bih izravnao površinu. Nisu bile puno duboke pa ne vjerujem da sam pretjerano stanjio željezo. Nakon brušenja uslijedilo je šmirglanje. Brusilica je ostavila duboke brazde pa je to trebalo sada ujednačiti. Prvo i najduže je bilo obrađivanje sa P80 dok brazde nisu bile ujednačene. Nakon toga je išlo lako, P120, P150, P240, P500, P1000 i na kraju P1500. Pošto nemam kod sebe ništa za poliranje osim malo paste nju sam utrljao krpom preko cijelog auspuha kako bih spriječio oksidaciju i zasad će to biti tako dok ne izvučem ovo udubljenje u donjoj zoni i sredim i taj dio. Onda ćemo to ispolirati kako treba i biti će šminka u odnosu na prvobitno stanje.


     

Kad smo već kod spuha, jedan dio topa se držao na jednoj matici a vrh je bio zavaren kao što vidite na onoj prvoj slici.. Otvorio sam ga i unutra nisam našao ništa osim malo više od pola perforirane cijevi, ni vune ni ništa, mogu misliti kako se to deralo. Jedna stavka više na popisu stvari za napraviti. Da vam dočaram:

      

Variomat... još jedno čudo moderne tehnologije. Uvjerite se sami.

 

Pošto nemam šta komentirati na ovo, samo ću reći da sam nabavio drugi, dobro ga očistio i u pogonu je.  :icon_thumright:

Zupčanik kurble je bio prepiljen. Opet djelo nekog velemajstora. Pretpostavljam da je nedostatak alata, iskustva i ponajviše mozga rezultirao rezanjem zupčanika kurble kao posljedica krive pretpostavke da kurbla drži deklo pričvršeno za ostatak mašine. Bilo kako bilo, nabavim ja zupčanik i krenem to sve postaviti i odmah problem. Dio dekla na koji se opruga kači je otkinut. Wuhu, mojoj sreći nikad kraja  :angry9: Pa sam nešto improvizovao kako ne bih morao uzimati komplet drugo deklo jer ipak je ovo još jedan LOW BUDGET build. Izbušio sam malo dublju rupu na mjestu gdje treba zakačiti oprugu, stavio kap sekundarnog ljepila i zavrnuo pošten šaraf sa limićem. Stvar funkcionira, ja zadovoljan.

Prije:      Poslije:   

Zavrnem šaraf, sav sretan, ubacim zupčanik i krenem nategnuti oprugu kad mi zupčanik iskoči iz dekla. Vratim ga, oept nategnem, opet zupčanik iskoči. Onda shvatim da mi sa vanjske strane dekla fali podloška ispod zeger osigurača.  :angry7:
Bila noć pa sam sve ostavio. Sutradan se napatio dobrih sat vremena dok nisam sve posložio. Prvo nisam mogao naći podlošku odgovarajućeg promjera pa sam je sam izradio. Stanjio je i proširio na mjeru. Postavio sve i zakurblao par puta i ispadne mi zeger osigurač iz kanalića. Skužim da ni on nije odgovarajući, manji je nego što treba pa pod pritiskom ispadne iz ležišta. Pored osigurača i kurbla mi prokliže, zupci se izlizali. Ma baš divno  :redface: 

A sada obrajsani cilindar  :icon_biggrin:
Šala mala, nije obrajsan, samo okrznut i to na više manje nebitnom mjestu  :laughing7: . I to sam riješio, idemo dalje  :headbang:

     

Airbox kupljen polovan bez lulice sa DIY spužvom. Lulicu sam napravio od L komada za odvodno crijevo od veš mašine. Unutarnji promjer je 16mm, samo sam malo obrusio unutrašnji dio na prevoju jer mi se činilo kao da je tu sužen kanal.

       


Do čitanja!
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2018, 00:42:53 aragonY »