Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Alati  (Posjeta: 261192 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Alati
« Odgovori #900 : 27 Studeni, 2021, 06:36:09 »
Evo da iznesem svoje skromno prije svega, misljenje u vezi hobby alata. Kad kazu za odserafit tu i tamo, za promjenit zimske gume 1 godisnje i tako to.

Cemu onda kupovina posebnog alata? Nema mi nista jace nego vidjet "netaknut" alat nakon odredjenog perioda kada mora biti zmazan. To su vec influenserske fore.

Ima li ista ljepse nego raditi s dobrim, preciznim gedorama, i rucnim alatom, onako na osjecaj sve, gdje kontroliras svaki seraf i znas tocno koliko si svakog stegnuo, i u kakvom je stanju? Jedino tako imas apsolutnu kontrolu nad svim.
Meni je to najveci gust i uzitak, sve opusteno i natenane.


Naravno, ako cesto serafimo, onda podrzavam dodatke za ekspresno obavljanje posla. :skuteras1:

Vidi ovo od neki dan kad sam imao aferu s uljnom:



Ubit cete si gust, i jos se nasekirat oko tih hobby igracki. Radje si ulozi u blokator radilice i pomalo. :frajer:
Zakljucak je donesen i na temelju toga sto dosta stvari jednostavno moras "osjetiti" i nema sanse da pouzdanost riskiram serafljenjem na pamet, sto se cak i moze odraditi, ali tek kad odradis mnogo posla pa se upoznas s alatom. S druge strane, koliko ti imas odserafljivanja, da tebi igra 3sec vs 40sec?
Uostalom, uz rucne metode bolje ucis i razvijas osjecaj za razlicite aplikacije.
Vjerovali ili ne, matice radilice trazi promjenjivu silu zatezanja, ovisno o stanju navoja, i navoja matice koji se svaki put trosi. Ti to ne mozes znati s "pametnim" alatom jer on nije pametniji od tebe. I nemoj dozvoliti da takve blagodati budu pametnije od tebe jer ce netko u toj prici ispast glup.
Najbolje je biti svoj, koliko je to moguce.
 I zabiljezio sam definitivno jedan fenomen, a to ue da se na Piaggio matica stalno "otpusta", odnosno sto se vise vozis, sila potrebna za odvrtanje je manja. Rijetki su slucajevi kada bas zapece. I ako tu pogrijesimo kod zatezanja, imamo odserafljenu maticu u voznji...
« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2021, 06:50:20 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Alati
« Odgovori #901 : 27 Studeni, 2021, 09:01:37 »
To sve rečeno NE VALJA.

Crijevo na metre nije jeftino, uopće a da je neke kvalitete.

Najbolje bi ga bilo kupiti u specijaliziranom dučanu koji se bavi pneumatskom opremom.

spojnice ako su loše kvalitete i neprecizne izgubi se protok iako su na oko slične.

10 mm je prilično velik promjer.

Čemu toliko ?
Armirano crijevo u pevcu je 10-11kn metar, covjeku treba 3m. Muska spojnica nije skupa ali zenska za veliki protok je malo vise od obicne. Mjesto na spojnici gdje se natakne šlauf ja namazem diht masom, nasadis slauf selnu i to nece 300% pustit nikad. Ugl da se to napravit za ne prevelike novce a gotovi takav od 3m nebu nigdje naso
« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2021, 09:21:38 zvonkec92 »
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline roc

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 589
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Hyosung gt250
  • Moja Kaciga: Nolan
Odg: Alati
« Odgovori #902 : 27 Studeni, 2021, 09:25:00 »
To sve rečeno NE VALJA.

Crijevo na metre nije jeftino, uopće a da je neke kvalitete.

Najbolje bi ga bilo kupiti u specijaliziranom dučanu koji se bavi pneumatskom opremom.

spojnice ako su loše kvalitete i neprecizne izgubi se protok iako su na oko slične.

10 mm je prilično velik promjer.

Čemu toliko ?
Armirano crijevo u pevcu je 10-11kn metar, covjeku treba 3m. Muska spojnica nije skupa ali zenska za veliki protok je malo vise od obicne. Mjesto na spojnici gdje se natakne šlauf ja namazem diht masom, nasadis slauf selnu i to nece 300% pustit nikad. Ugl da se to napravit za ne prevelike novce a gotovi takav od 3m nebu nigdje naso

Tako ću i napraviti. Povremeno mi treba za pneumatski udarni pištolj, a sada imam neko tanko armirano crijevo i nema tu sreće (znam da je i kompresor bitan).

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #903 : 27 Studeni, 2021, 11:05:42 »
Stigla igracka  ;D

« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2021, 11:09:46 Pulss »
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Alati
« Odgovori #904 : 27 Studeni, 2021, 12:01:08 »
jos samo nac udarne gedore 3/8  :icon_biggrin:
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Alati
« Odgovori #905 : 27 Studeni, 2021, 12:14:38 »
Ili adapter na pol cola :D
Dobro izgleda mile, vjerujem da je i cijena
:yamaha:

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Alati
« Odgovori #906 : 27 Studeni, 2021, 12:39:06 »
S adapterom se gubi snaga
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #907 : 27 Studeni, 2021, 13:38:20 »
1300kn u Tia Mobiteli. Solo alat. Alatic je cudo, jak a mozes ga zavuc svugdi.

Ima makita ovaj set dubokih koji nije bas jeftin, jos moran iskopat kratke  ;D Ma nije ni skup koliko neki kostaju hahah
https://www.mall.hr/kljucevi-vilicasti-imbus-prstenasti/makita-14-dijelni-set-3-8-nasadnih-udarnih-kljuceva-b-55550
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Alati
« Odgovori #908 : 27 Studeni, 2021, 14:13:30 »
Ufff, radio sam s 3x vecom mrcinom, pa to je sila razarajuca. Mogu mislit kako ovaj mali samara.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Alati
« Odgovori #909 : 27 Studeni, 2021, 14:29:35 »
A koliko su baterija i punjac?
:yamaha:

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Alati
« Odgovori #910 : 27 Studeni, 2021, 14:44:42 »
Vjerovali ili ne, matice radilice trazi promjenjivu silu zatezanja, ovisno o stanju navoja, i navoja matice koji se svaki put trosi

Ako cemo postovat struku do krajnjih granica, matica na radilici bi trebala bit jednokratnog karaktera. Radilica je tvrdji materijal, navoj na matici je ono sto se haba i deformira. Upravo je ta deformacija ono sto sprecava odvrtanje - stegni preslabo, nema frikcije, otpustit ce se. Stegni prejako, sjebao si navoj. Propisno stezanje je puno blize ovom drugom scenariju.
Ali, iz iskustva mogu rec da sam (dok sam imao skuter) nebrojeno puta odvrtao i stezao istu maticu variomata (stezao kilokljucem na propisanu vrijednost) i nikad nije bilo problema.

Neke matice/serafe cesto stezes, dobijes feeling koliko treba stegnut. Na primjer, na 2 auta sam mijenjam kotace ljeto/zima. Stegnem gedorom, a zavrsim sa kilokljucem. I u pravilu kilokljuc okrene svaki seraf vrlo vrlo VRLO malo, par stupnjeva i tako na svakom serafu - ocito imam feeling za to jer sam to cesto radio i uslo je u "memoriju misica".  Praksa je praksa, sto se vise i dulje sluzis rucnim alatom, to ces imat vise feelinga sto je ispravno, a sto nije, ali, kilokljuceve koristim i dalje, zasto ne kad ih imam (umjereni su dobro i "lazu" unutar tolerancija, debelo unutar). Isto vrijedi i za maticu osovine zadnjeg kotaca na motoru kao i prednjoj osovini: kilokljucem samo uspijem dobit jos mrvicu, ali svejedno provjerim kilokljucem. Gotovo nikad kiloljuc ne klikne bez da mrvicu okrene, ak ose to desi, otpustim pola kruga do krug i stegnem ponovno. NIKAD ne otpustit samo malo i ostavit tako, navoj treba imat zavrseno stezanje samo u smjeru stezanja, nikad otpustanja (upravo ta frikcija o kojoj govorim).

TIP:
tvrdoca materijala navoja (uz naravno velicinu) diktira i moment stezanja. Treba postovati i tvrdocu materijala i ne korisiti "premekane" ili "pretrde" serafe/matice, jer, ispravna tvrdoca stegnuta na propisanu mjeru ce napravit to da laganom deformacijom to ostane zaserafljeno kako treba. Primjer:  pretvrda matica ili seraf se nece ispravno deformirati (navoj) ako se stegne na moment koji je propisan kada bi ispravna tvrdoca bila koristena. Vec sam zaboravio u postotku do kud se steze, ali, obzirom na tvrdocu materijala, sve se steze prilicno jako i malo preko toga vec dovodi do stete. Stegnes li slabije, nema dovoljne frikcije i velika je sansa da ce se otpustit. Tu igra nesto tipa loctite, ali prvenstveno treba opteretit navoj za onu silu stezanja za koju je i predvidjen.
« Zadnja izmjena: 27 Studeni, 2021, 15:05:51 3alfa3 »

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #911 : 27 Studeni, 2021, 23:23:32 »
Ufff, radio sam s 3x vecom mrcinom, pa to je sila razarajuca. Mogu mislit kako ovaj mali samara.
Mi ovo imamo na poslu 1 col prihvat 2400nm, ruke trga a nakon par minuta krene zvonit u usima, izbjegavan ga kad god mogu, sotona.


Al ovaj mali ima 339nm, a doslovno di se god zavuce ruka moze stat i on. Ima regulaciju brzine 1-4, s tin da na 4 kad zavidavas cin prvi udar odradi, stane. Idealno ako nesto moras sa moment kljucem stezat. Sve oko skutera mozes sa njin, mada je overkill za to. Za auto savrsen ;D

Inace milwaukee ima "dosta lose" baterije, ameri se masovno bune da in crkavaju u roku godine dvi.
Ima ducan u de koji radi sve baterije za ove velikane tipa makita, dewalt, milwaukee, bosch za dosta manje para, a kvalitetni su, cak imaju i upgradeane neke, tipa 2ah 12v od milwaukee je u njih 3.5ah, 2ah oem je 250kn a 3.5ah je 150kn.

Tako da su me baterije izasle 300kn i punjac je cca 300kn.
« Zadnja izmjena: 28 Studeni, 2021, 06:43:42 Pulss »
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Alati
« Odgovori #912 : 28 Studeni, 2021, 10:27:04 »
Istina ovo za "memoriju misica", i kilo kljuc je tu da dotjera pokoji ° i ostavi maticu u smjeru zavrtanja.

@Pulss bitno da postoji upgrade :D Koja je to lakoca serafanja s tim makinama, zaista sam dozivio revoluciju prilikom prvog susreta.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Alati
« Odgovori #913 : 23 Prosinac, 2021, 21:49:04 »
Jel tko zna di ima ovo jeftinije za nabaviti? čak mi je i cijena od 600 kn okej za ovo sve što se dobijem, ali reda radi pitam... ovako nešto bi mi dobro došlo za organizaciju samog alata i vijaka koji sve doma imam...

https://trgovina-ifs.hr/artikli/radionica/nosaci-alata/nosac-za-alate-i-vijke-ultimate/
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #914 : 24 Prosinac, 2021, 16:58:29 »
Jel tko zna di ima ovo jeftinije za nabaviti? čak mi je i cijena od 600 kn okej za ovo sve što se dobijem, ali reda radi pitam... ovako nešto bi mi dobro došlo za organizaciju samog alata i vijaka koji sve doma imam...

https://trgovina-ifs.hr/artikli/radionica/nosaci-alata/nosac-za-alate-i-vijke-ultimate/
Za te pare bolje nema sanse da igdi nades, ovo je top topova za tu cijenu, ja se nebi sekunde mislia.
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #915 : 24 Prosinac, 2021, 20:48:27 »
Imas jedino ovako nesto, samo sta ima 70 posudica manje i nema jos ovih dodatnih. Al mozda ti je i ovo dovoljno.
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #916 : 03 Siječanj, 2022, 21:52:46 »
Danasnji ulov.  ;D

Hazet imbus 10 dugi 2kom
Hazet imbus 8 srednje duzine 2kom
Belzer imbus 6
Gedore imbus 5
Belzer imbus 4
Kukko dvokraki izvlakac

Sve skupa 200kn, ja zadovoljan  :toothy11:




I ulov od nekidan, Elora račna, toliko su rijetke a možda najkvalitetnije račne koje su ikad bile na tržištu, jednostavno nisan moga zaobić. proizvodnja zapadna njemačka, 200kn.

« Zadnja izmjena: 03 Siječanj, 2022, 21:57:34 Pulss »
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline hondahr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 0
  • YearsYearsYearsYears
Odg: Alati
« Odgovori #917 : 03 Siječanj, 2022, 23:55:23 »
Eloru si na njuškalu uzeo?

Offline Pulss

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški
  • 2T u Srcu :)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: 180SP & Batina
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Termogrupa by SRAD, OKO pwk 26, Malossi Head
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Alati
« Odgovori #918 : 04 Siječanj, 2022, 09:00:26 »
Eloru si na njuškalu uzeo?
Yes
Ustošit kruzing i šaltane bez kuplunga ono " trrrr rrT, trrrrT,  TRRRRRRT, BRAAAAAPAP AP AP " I onda lomit po brdu!

Offline Dragster 50

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1080
  • Spol: Muški
  • Italjet Dragster MK1 proud owner
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • You Tube: Cro Dragster
  • Moj Skuter: Dragster 70/180
  • MojSetup: Dr Evo 70-17,5/Gilardoni 180-20,5
  • MojSpuh: City 16/SM06
Odg: Alati
« Odgovori #919 : 11 Siječanj, 2022, 11:21:16 »
Napokon sam se odlučio uzeti ovu stvarčicu.  :headbang: