Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ćopava - bočna nožica, izrada i ugradnja - Aprilia Sportcity :)  (Posjeta: 16331 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nntom

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • N-deco
  • Mjesto: Beograd
  • Moj Skuter: Kymco Vitality 2T (za 851 900 ccm)

PRAVLJENJE ĆOPAVE – side stand


Kiša je učinila svoje pa reših da konačno odem u radionicu i napravim tu ćopavu koju nisam imao, a koju prosto volem. Iste nema u ponudi u radnjama , a i da je ima ne bih je kupio. :) I evo kratkog opisa kako sam to uradio…

Prvo je trebalo naći, pre svega jako mesto  za postavljanje nosača. Trebalo je imati i malo sreće pa da se sve uklopi , a da se ništa ne krati, buši, seče. Našao sam super mesto sa dve rupe, istina malo manje nego sto sam hteo, ali sta je tu je. Mogao sam da provučem samo M6, a voleo bih da sam mogao bar da razbušim, ili urežem lozu za M8 , a za to nije bilo šanse jer bi morao sve da rasturim.

Mesto za nosač ćopave:



Sledeći korak je pravljenje nosača (1) koji treba pre svega da bude dosta jak. Odlučio sam se za lim 8 mm. Inače ovaj okrugao oblik je ostao takav jer sam  takav komad imao. Izbušio sam rupe po prethodno uradjenom šablonu, a zatim odredio dužinu, i 2 ugla pod kojim treba da se iseče, a zatim zavari deo koji je ustvari nosač nogice (2) a pre tog dela  sam morao da napravim nogicu proizvoljne duzine ( naravno dužu) sa gornjim delom kroz koji ide šraf. Prva rupa viljuške je bila 10mm, a u drugoj rupi je urezana loza za M10.
Zatim sam isekao stari kuglager i uzeo unutrašnji prsten jer je odgovarala rupa(10mm) i ugradio ga u rupu nosača nogice (3) (14mm) kroz koju će ići glavni šraf, M10

Nogica sa gornjom viljuškom


Držač (1) sa nosačem nožice (2)




Posle dosta muke, pozicioniranja i štelovanja, navario sam krajeve ili stopere rotiranja  za zaustavljanje nogice u podignutom polozaju i u spuštenom polozaju




a potom odredio i mesto za držač opruge na nosaču.


i naravno odredio mesto za drzač opruga na samoj nožici.Oprugu sam rastegao manje nego sto se inače rasteže jer mislim da je sasvim dovoljna sila koju proizvodi, a ako se nadje za shodno – će čika Neša da navari držač na drugo mesto. :)



Trebalo je još napraviti i zavariti žicu koja služi za spuštanje i podizanje nožice.





Pošto se sve lepo uklopilo delovi su ofarbani



Rezultat rada je jedna lepa ,,Ćopava’’ ili bočna nožica.





Pozdrav od Uradi sam majstora, čika Neše  :)


« Zadnja izmjena: 05 Listopad, 2008, 14:27:34 nntom »

Offline RimSo

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • ako me trazis onda me trazi na cesti
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • THEBOXHOSTING
  • Mjesto: Doha - Qatar
  • Moj Skuter: Quadro 350D
Cooll...predobro..ja moram onu žicu navarit jer je pukla..

Offline nntom

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • N-deco
  • Mjesto: Beograd
  • Moj Skuter: Kymco Vitality 2T (za 851 900 ccm)
Odg: Ćopava - bočna nožica, izrada i ugradnja - Aprilia Sportcity :)
« Odgovori #2 : 05 Listopad, 2008, 14:30:28 »
Hvala majstore!

Offline stark1

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2863
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera runner 50 sp
  • MojSetup: *
  • MojSpuh: *
Odg: Ćopava - bočna nožica, izrada i ugradnja - Aprilia Sportcity :)
« Odgovori #3 : 05 Listopad, 2008, 14:31:03 »
super

ovo pod stick !

Online Agil

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 695
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: online, od o
  • Moj Skuter: Kymco Agility 80 + K
  • Moja Kaciga: magemusy
  • MojSetup: 27 000 km Honda-Sundiro na 4T+Agility City 2T Vanilla
  • MojSpuh: magemusy
Odg: Ćopava - bočna nožica, izrada i ugradnja - Aprilia Sportcity :)
« Odgovori #4 : 11 Listopad, 2008, 21:45:36 »
hehe, nntome.. bravo...ja objavljujem, a nisam 2 šarafa odvrnuo u živutu ( od toga 1 upropastio - vidi topic " kako sam razvalio čep od kartera" ), ati tako puno možeš napraviti , a tako malo objavljuješ....

apropos toga vic o medicinarima: internisti sve znaju, a ništa ne rade, kirurzi sve rade, a ništa ne znaju - patolozi, sve rade i sve znaju, ali tada je već kasno :-)

ovo je tema i za 2T..- stoga sticky..!!!!
« Zadnja izmjena: 11 Listopad, 2008, 21:49:11 Agil »

Offline nntom

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • N-deco
  • Mjesto: Beograd
  • Moj Skuter: Kymco Vitality 2T (za 851 900 ccm)
Odg: Ćopava - bočna nožica, izrada i ugradnja - Aprilia Sportcity :)
« Odgovori #5 : 16 Listopad, 2008, 15:33:55 »
Hvala majstore. Mozda je tema o skidanju vodene pumpe i menjanju semeringa  jos korisnija.   Pozdrav :)