Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Reparacija vodene pumpe-zamena semeringa ApriliaSportcity, Piaggio Beverly  (Posjeta: 13170 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nntom

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • N-deco
  • Mjesto: Beograd
  • Moj Skuter: Kymco Vitality 2T (za 851 900 ccm)
REPARACIJA VODENE PUMPE - ZAMENA SEMERINGA
  APRILIA SPORTCITY 200, PIAGGIO BEVERLY.....

Evo jos jedne, ja mislim veoma korisne teme za sve one koji imaju Apriliju Sportcity  ili Piaggio Beverly ili pak bilo koji 4T skuter koji ima Piaggio Leader mashinu sa ovom istom vodenom pumpom.  Kako rastaviti vodenu pumpu  relativno brzo i proći veoma jeftino.  Ono sto vam je potrebno je malo alata ( nista specijalno) i volja jer sam se za sve rizike i saznanja pobrinuo – ja !   Moram napomenuti da su mi 2 majstora rekla da je zamena semeringa  veliki posao i da treba skidati i magnet sto podrazumeva  specijalan alat za skidanje magneta , skidanje dekla varijatora zbog drzanja kontre pri skidanju svega....itd...sto sam ja naravno morao proveriti   hehehe  !!!


Prvi korak je svakako skidanje plastika. Naravno skinuo sam samo plastiku koja sakriva delimično vodenu pumpu. Zatim skinuti auspuh, odvrnuti šraf koji drži viljušku, kočiono crevo i brzinomer kabal (1) (ne skidati viljušku) jer bi smetali pri skidanju zvona pumpe, ispustiti tečnost tako sto ćete skinuti donje crevo (2), odvrnuti šrafove, 3 komada, plastičnog kućišta creva i propelera (3),



Skinuti kućište sekundarnog vazduha (4) ili sta je već tako što se odvrnu 3 šrafa na plastici, a potom jedan šraf sa nekog ventila iz kojeg ide gumeno crevo (a) i završava se metalnom cevi(b) koju drže dva šrafa  koja je smeštena ispod cevi auspuha da biste lakše skinuli zvono vodene pumpe kasnije.

Iskopčajte veliki konektor za struju (5), zatim odvrnite 4 imbus šrafa, lako dostupna, zatim pazljivo skinite statični konektor sa zvona vodene pumpe koji ima svoj usek na zvonu (veoma lako sklizne) i gledajte da ga pridržavate da ostane u istom položaju  da ne biste povukli žice od magneta. Zvono se zatim bez muke skida. Evo kako izgleda zvono s spoljne, a kako sa unutrašnje strane:





Na prvoj slici vidite da se propeler MORA ODVRTATI U KONTRA SMERU ZBOG KONTRA NAVOJA!!!
A na drugoj slici vidite obelezene rupe u plastičnom ventilatoru koje se kasnije kod sastavljanja moraju podudariti sa ispupčenjima na rotoru koje prolaze kroz iste te rupe i šta ustvari i pokreće vodenu pumpu, što se i vidi na sledećoj slici:



Skinuti propeler (opet kazem-kontra navoj) tako sto ćete nešto već proturiti kroz rupu na kućištu kroz jednu od rupa na plastičnom ventilatoru da biste drzali kontru dok odvrćete propeler ( gedorica 8). I tako se dolazi do famoznog semeringa!!! Kao što vidite semering ustvari uopšte nije običan. Metalan je i veoma komplikovan za jedan semering gde ima temperature , ali nema nikakvog strašnog pritiska. ,,Pažljivo,, sam ga razbuco i video da sadrži dva keramička prstena i nisam baš bio načisto sa tim šta li je toliko specijalno u njegovoj konstrukciji što bi se u suštini pokazalo boljim od konvencionalnog semeringa koji se koristi i kod hidraulike i trpi velike pritiske........



Skidanje poslednjeg segmenta semeringa je bilo kao i prethodne operacije  majstorski – na silu !




Da bi se laganim izbijanjem osovine došlo do lezajeva koje sam morao prekontrolisati svojim specijalnim alatom – prstima,ušima, zubima....Ležajevi su inače 28 x 12 x 9 i  (ako sam dobro pročitao broj 638 DK) mada za ovu poslednju dimenziju i nisam baš siguran. Moze biti i 10mm.....



Sada je po čistoj situaciji, kada sam video da se moze i bez skidanja magneta i bez velike muke stići do rezultata,  trebalo nazvati za novi semering. Zovem, nema ga niko, moze da se naruči, čeka se mnogo, kočta u PM...Posegnem za kutijom sa vizit karticama, nadjem gde se prodaju razni semerinzi i pronadjem semering odgovarajućih dimenzija za 150 dinara!!!!  Cena je toliko visoka zato što je šta...???  Si , si , si, si,  SILIKONSKI !!!!!    Mora biti silikonski jer običan koji košta 51 dinar trpi  4 atmosfere kako mi rekoše, ali do 80 C, a ovaj trpi 200 C (stepeni celzijusa) !!!   Znaci obavezno silikonski !!!  Vratio sam osovinu sa lezajevima na mesto prethodno je ohladivši u zamrzivaču, a  fenom zagrejao kućište ležajeva i osovine, podmazao grafitnom mašću, pa pošto je lepo i lako ušlo (ko nekad) turio sam  semeringa  tamo gde mu je mesto !!!  Inače su mu dimenzije 30 x 12 x 7  sto se i vidi na slici



Sada naravno vratite prvo propeler tako što se setite da je KONTRA navoj, vratite zvono vodene pumpe na svoje mesto vodeći računa o tome da ona 3 ispupčenja na rotoru treba da udju u 3 rupe na ventilatoru, pa onda vratite onu plastiku sa cevkom za sekundarni vazduh ili sta je već, pa kućište creva. Pa šraf koji drži viljušku i crevo za kočnicu sa kablom za brzinomer, pa vratite struju, pa plastiku, pa auspuh, pa dospete vodu u expanzioni sud.

 Koliko će da traje pokazaće vreme, ali za sada sam prešao već oko 600 km poo gradu i ništa se nije pokazalo.

Svaka sugestija je dobrodošla, svaka primedba i svaki savet. Svima će nam koristiti !!!!!

Toliko za ovo javljanje.  Pozdrav, vaš  kolega,  nntom


Offline Agil

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Banned!
  • Postova: 694
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: online, od o
  • Moj Skuter: Kymco Agility 80 + K
  • Moja Kaciga: magemusy
  • MojSetup: 27 000 km Honda-Sundiro na 4T+Agility City 2T Vanilla
  • MojSpuh: magemusy
izvrsno, nntom...dobar tutorial.... :notworthy:

Offline nntom

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • N-deco
  • Mjesto: Beograd
  • Moj Skuter: Kymco Vitality 2T (za 851 900 ccm)
Hvala majstore!!!  Ceo net sam pretrazio i nigde nista nisam nasao slicno za ovaj motor koji je u najvecoj upotrebi. mislim na Leader agregat koji ugradjuju i u Beverly i u Apriliju i u Gileru Nexus i u gro skutera jer se pokazao i dokazao. Mislim da je ovo uistinu dobar tutorial jer je ne toliko tesko i komplikovano uraditi ovu stvar i moze da kosta veoma malo. pozdrav , a evo jos jednog za izradu copave nogice