Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh  (Posjeta: 28276 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DajTeh

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 98
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: PUREJET
  • MojSetup: 70ccm
Evo drustvo izvolite manuale koji ce vam pomoci da popravite injection 50ccm skutere.
Naravno, dobitna kombinacija je teorija + praksa :)
Ostavio sam i neki komentar u .txt fileu, ali sam shvatio da nemam vremena pisati detaljno, niti sa pravilnim redosljedom jer sam izgubio volju  ;D

https://www.dropbox.com/sh/00y8k2i9t8e8pir/AADdDMTRbAMlFrm3Ae6g5VFha?dl=0

Ako vas zanima nesto pitajte u ovoj temi da razjasnimo za zauvijek :)
« Zadnja izmjena: 20 Travanj, 2015, 12:53:09 DajTeh »

Offline Neonac

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 37
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: aprilia sr 50 ditech
Hvala čovjek legenda si . Svaka ti dala :headbang:

Offline DajTeh

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 98
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: PUREJET
  • MojSetup: 70ccm
Izgleda da sam jedini koji je odrzao obecanje :toothy3:

Ako gdje zapnes slobodno se javi :)

Offline ne_znalica

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 1
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Piaggio nrg pure jet
Da li može mala pomoć? Imam piaggio nrg pure jet 2004 god. radio je normalno sve dosad. znaci dam mu kontakt a pumpa goriva vidno tiše se glasa i onda vergla čak se i upali ali cim mu krenem dodat gasa on crkne. šta bi sve trebalo pregledati prije nego kontam budem morala kupit novu pumpu goriva?

Offline Lenko

  • moderator
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1684
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zemun
  • Moj Skuter: Aprili SR 50 Di Tech
  • Moja Kaciga: XXX
  • MojSpuh: ZX
Za početak, servisiraj pumpu...ti ili neko ko se razume...

Offline BestRunnerIM

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner
Poz evo da i ja iznesem svoj problem (novi sam tu)
Motor vergla i vergla, a svjecica suha, kad ga zalijem u cilindar upali odmah ali se ugasi kad potrosi to gorivo, sad skidao sam injektore, cistio, zeleni baca ali rekao bih nedovoljno (mlaz cca 30-40 cm i tanak je dosta).
- Pumpa ispravna provjerena (dotrao prijateljevog Ditecha i njegovu pumpu stavljao isti problem)
- Provjerio kontakte sve zice prespojio itd..
- Promjenio gumice na injektorima
- Novi filter goriva i crijeva

Gresku mi ne izbaciva nikakvu

Sad zanima me jeli do injektora ili je nesto drugo u pitanju da se ne zalijecem s kupovinom (Nisam htio rastavljati prijateljeva ditecha da provjerim injektore jer njega zeza stalno, cas pali cas nece pa da ne shebemo stogo :/ )

Hvala unaprijed i nadam se brzom odgovoru.

P.S. Manual je uklonjen s dropboxa  :)

Offline Lenko

  • moderator
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1684
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zemun
  • Moj Skuter: Aprili SR 50 Di Tech
  • Moja Kaciga: XXX
  • MojSpuh: ZX
A o-ringe jesi proveravao ? Jesu li adekvatni ili odokativni ? Da li plavi inektor baca mlaz ili maglu ? Bez magle - ništa !

Offline Lenko

  • moderator
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1684
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zemun
  • Moj Skuter: Aprili SR 50 Di Tech
  • Moja Kaciga: XXX
  • MojSpuh: ZX
Evo drustvo izvolite manuale koji ce vam pomoci da popravite injection 50ccm skutere.
Naravno, dobitna kombinacija je teorija + praksa :)
Ostavio sam i neki komentar u .txt fileu, ali sam shvatio da nemam vremena pisati detaljno, niti sa pravilnim redosljedom jer sam izgubio volju  ;D

https://www.dropbox.com/sh/00y8k2i9t8e8pir/AADdDMTRbAMlFrm3Ae6g5VFha?dl=0

Ako vas zanima nesto pitajte u ovoj temi da razjasnimo za zauvijek :)

OVO NEŠTO NE FERCERA !!!

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Dajteh je to sve pobrisao nakon pametovanja nekih ljudi na "najstručnijem forumu na svetu SS" di su ga posrali jer su zatucani i ne podnose da je netko pametniji od njih i zna složit purejet za 10 minuta,a ne ko neki koji drfljaju po njemu 3 godine i ne naprave nikaj

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
S razlogom je pobrisao i podrzavam ga u tome.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline RunnerSukosan

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3009
  • Spol: Muški
  • Dr.mr.sc. Aprilia
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 70
  • Moja Kaciga: AGV Skyline
  • MojSetup: Dr.Evo 70, 17.5 dell, multivar, itd..
  • MojSpuh: Yasuni R
I od mene ima podrsku! Jbg netko se ne moze pomirit da je njegov stupanj znanja toliki da ga oni nikada nece dostici...
Gilera Runnner 50\
Gilera Runner 70   \ karbosi triperi
Aprilia SR172R      /

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Evo ozivio sam link, ovo je dobar uvod u purejet/ditech/tsdi skutere.

https://www.dropbox.com/sh/gn53hb9lwaq01fn/AAAzbVu-kuViL-pZj1ivblDRa?dl=0
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Ovaj DajTeh nick je moj bivsi.

20.4.2015. (Prvi post ove teme)  objavio sam kolekciju manuala i objavio sam jedan tekst, i to nakon godine dana druzenja s vlastitim purejetom, pa evo sta sam tada pisao, i bogami nisam pogrijesio :D

Citat:
  Prilazem ove manuale vlasnicima DITECH, PUREJET i TSDI skutera.

Princip rada injection sistema je gotovo potpuno isti na sva 3 proizvodjaca, zato jer su najvazniji dijelovi isti na svim skuterima.
A to su: pumpa goriva, kompresor zraka, zelena dizna s kucistem i regulatorom (razlika moze biti u 3 prikljucka za crijeva, ali to je izmjenjivo)
zatim plavi injektor i svijecice, TPS.
Postoje razlike u ECUima, i ne preporucam kombiniranje npr. s ditecha na purejeta, a pogotovo obratno jer purejet ima mehanicku uljnu pumpu, a ditech elektronsku upravljanu ecom.
Od 10ak ecua koliko sam skupio, u HR se izgleda nalaze samo 2 mape na purejetu. Razlikuju se po performansama i blokadi okretaja.
S jednom mapom je skuter vrlo stedljiv uz prosjecne performanse, blokada okretaja mu je na 10500rpm, kroz ubrzanje se vrti na 8800rpm. Ako se doda polini ventil onda se performanse drasticno poboljsavaju, masina ima sirodostupan jaki moment, a potrosnja se dize do 2.9l.

Druga mapa voli okretaje, samo s njom skuter ide dosta bolje od prethodne mape, vrti se za nekih 300-500rpm vise kroz ubrzanje, trosi oko 0.5l vise, ima vecu krajnju, i blokada je na 12000rpm. Samo stavite ovu mapu i skuter leti, naravno ne sa serijskim auspuhom jer je jako prigusen.

Meni osobno je draza prva mapa u kombinaciji s polini ventilom, jer ide identicno kao samo druga mapa, a trosi manje. I jos k tome podesim si da skuter pali na zub :)

Ovdje se moze pronaci kako se provjeravaju najvaznije komponente pomocu ohmetra ili multimetra, te  manometar kojim se provjerava pritisak kompresora zraka (minimalno 4.5bar mora nadrukati prilikom anlasovanja od 5sec i vise)
Zatim pumpa goriva, 2.5bara dok je samo kontakt ukljucen, a kada se pokrene motor onda se jednostavno zbroji i pritisak od kompresora sto ukupno daje minimalno 7 bara, treba biti oko 7.5bar.



Na zalost, danas servisi traze po 5000kn ko iz sale da poprave purejeta, nitko ne zeli imati posla s tim skuterima jer oduzimaju vise vremena nego karburator verzije.
Novi dijelovi su skupi, ali ne trebate se bojati polovnih jer su zapravo vrlo pouzdani i trajni, i to su kvalitetne stvari jer tada nije bilo mjesta kini, tu vam igra faktor srece, tako da sam se osigurao zalihom dijelova i znam sto imam, zanemarivo malo toga je neispravno.

Stoga tko je pedantan i drzi stvari pod kontrolom, ne bi trebao imati glavobolja.
Moja gilera purejet iz 2003 sada ima 28000km, pumpa je crkla (potrosila se) na 19500km (kada se uzme u obzir koliko je benzina ustedila ti kilometri su jeftiniji od karburatora)-
Racunajte da serijski runner trosi maksimalno 2.6litara na 100km, i da moze potegnuti 75kmh po gpsu, po satu je to preko 80, oko 85kmh.

Druga stvar koja mi je cak i najvaznija zbog cega sam se odlucio na purejeta, nakon svih mogucih masina, i skoro svih skutera na trzistu je to sto purejet za podmazivanje radilice
i najvaznijih lezaja, te termo grupe ne koristi benzin pomjesan s uljem, nego cisto ulje koje je efikasnije nego razrijedjeno s benzinom. Stoga mehanicki dio je vrhunski podmazan
i nevjerojatno se sporo trosi, tako da na 28000km radilica nema bas nigdje "lufta". Karike na 21000km su bile potrosene tek na pola tolerancije, tako da stavljanjem novih nisam nista dobio,
ali kad sam vec radio inspekciju onda sam stavio nove karike, iglicasti, bolcnu i brtve.

Upravo iz tog razloga sto je mehanicki dio, rekao bih najbolje podmazan za razliku od karbova, bez problema se odvazim na duge relacije.
Tako da sam isao s njim na more jedne prilike od Zagreba preko Senja, cijelog Raba, do Sibenika, i natrag do Zagreba. CCa 950km
To je bio serijski skuter s auspuhom SC08 s kojim bolje dise, trosio mi je 2.6l, a isao je do 85kmh po gpsu.

Zatim je uslijedio lagani tuning, ZX, polini ventil koji podize pritisak goriva, malossi multivar koji maksimalno optimizira prijenos.
Skuter je poceo dosezati 90kmh po gpsu, ali je s lakocom odrzavao putnu brzinu od 75kmh gps sto je prije na serijali bio maksimum.
I tako sam 1.11.2014. zbog nedeljne dosade, a bio je to medju posljednjim lijepim danima, otisao na kavu do Rijeke.
Bio je to test izdrzljivosti, nisam pustio gasa do Rijeke, isto tako niti prema Zagrebu istu vecer.
U 450km nije bilo moguce unistiti skuter, iako nisam pustio gas.

Zasto? Iz jednostavnog razloga sto injection skuteri ne razvijaju visoke okretaje kao karb verzije, recimo njemu je 8800rpm kroz ubrzanje maksimum i masina se prosjecno vrti za 500-1000rpm manje.


Nista umorio sam se od pisanja, ima tu jos mnostvo detalja, uglavnom na internetu postoji masa dezinformacija, potpuno krivih informacija, dosta toga se shvati kada se prouce tvornicka uputstva.


I za kraj, od tih injection skutera, najbolja i najprakticnija je piaggio purejet masina. Ja sam se odlucio nakon sto sam birao hocu li Apriliu SR ditech koja Aprilijinu masinu, ili gileru runner purejet.




Odabir ovog skutera danas nije dobar izbor za prosjecne korisnike, ali za onog tko s gustom i interesom pristupa ovom skuteru, i k tome se zeli brzo voziti koliko dopusta 50ccm, a maksimalno malo potrositi benzina i ulja, ovo je trenutno najbolji izbor.

I sad napokon kraj, pomalo nevjerojatno, ali ovo je skuter po kojem sam zapravo najmanje ikad serafio, stelao i tako to. Samo pali i vozaj, nema nikakvih promjena, tako da sam opusteno izgubio volju za bilo kakvih poboljsanjima, samo pali i vozi bez brige. Paralelno s runnerom se vozi i nrg mc3.


Ovdje se.spominju povijesni tripovi na kojima nisam imao mob za slikanje, damn!
Na ovome do Vodica, pocela mi je sistati kompresija mimo dizne jer nisam znao da moram staviti novi teflonski O ring ako diram diznu, tako da mi je malo i zakuhao kod Senja, izbio vodu, pa sam nekako s laganijim gasom dosao do Vodica, i isto tako se vratio nazad, dakle cijelo jebeno vrijeme je sistala kompresija van i ako bi dao pun gas masija bi se pregrijavala.
Druga voznja je bila do Rijeke s fendom koji je tada vozio GP1 Open.

I ajde mi reci kako danas ne bi otisao do Japana s purejetom :D

Par ispravki koje sam s vremenom dobro potvrdio.
- Ditech ecu moze na purejeta, bolji odaziv na gas bude, ako je mapa odblokirana, ali temperatura ne pokazuje dobro
-
« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2019, 19:13:16 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Ditech ECU moze na Purjeta, ali ne i obratno... jer je Ditechu pumpa ulja na struju.

Također od Ditecha postoje dvije vrste ECU-a. Starija dopušta veće okretaje, novija manje.

Imao Ditecha i sa starim ECU-om se preporodio.

Sad bi bilo fora stavit stariji ECU na Purjeta... samo kažem  :icon_biggrin:  :icon_biggrin:

EDIT : sjetih se detalja da stara verzija ECU-a drzi pumpu goriva duže da vrti
« Zadnja izmjena: 30 Srpanj, 2019, 19:36:32 du_vlaho »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Imas na ditechu i vise od 2 razlike u ecua, imao sam jednu limitiranu na 8000rpm...

Geberalno, bitno da se motor moze razvrtiti i to je to.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh
« Odgovori #15 : 10 Veljača, 2021, 21:53:15 »
S obzirom da sam otvorio ovu temu pod drugim nickom, evo da nastavim malo dalje. U ovom postu cu iznesti detalje na temu crijeva goriva/ulja/zraka.
Crijevo ko crijevo, nemamo tu sta puno pricati, ali neki detalji mogu dobro doci.

Prije svega, htio bih napomenuti da su jako velike sanse da ce vam se uvaliti srot, plastikaner ili neko nekvalitetno crijevo opcenito, a kvalitetna ponekad i nisu bas najjeftinija. Pokusao sam sa raznim sranjima i uvijek bih popusio, a crijeva su stavka koja dugo i pouzdano odradjuje svoj posao ako je kvalitetno, a to je 5 godina i sigurno vise jer sam si toliko potvrdio za sada. Ocekivano vijek je 10 godina i vise, koliko i ona od prve ugradnje.

Kad mijenjamo crijeva na Gileri Runner ili Piaggio Nrg Purejet modelima, pod tim cinom podrazumjevamo izmjenu crijeva za dovod goriva, te za odzracivanje sistema goriva. Imamo kompresorsko jedno crijevo, i 2 crijeva od 2T ulja.


Slijedi nekoliko informacija glede crijeva koja se ticu opcenito svih Piaggio Purejet 50, odnosno C361M agregata;

2 komada koja su bitna za distribuciju dvotaktola, od rezervara ulja do uljne pumpe, te od uljne pumpe do bloka motora.


- Duljina dovodnog crijeva ulja, od rezervara do uljne pumpe je 38cm za Nrg mc3, a za Runnera je cm. Unutrasnji promjer je 4.8 do 5mm, a vanjski 7.4mm. Takodjer ga drzi Tokic, makar u ovom slucaju uzimam iz Rijeke, iz AG Mota jer su prava silikonska, koja se takodjer koroste za dovod goriva i povrat. Ovdje se OBAVEZNO odzracuje uljna pumpa na malom kriznom vijku koji je u razini sajle potenciometra uljne pumpe. Odvrnete vijak za 2, 3 kruga i cekate da krene ulje vanka, kada krene pricekate malo da izadju svi baloncici, i cim su prestali nakon par sec. mozete zavrnuti vijak i uljni sistem je spreman za voznju.

- Duljina malog tankog crijeva uljne pumpe je 34cm (ide iz uljne do ulaza u blok pored samog kompresora), a crijevo je 1.8mm promjera (ne ici preko 2mm ako se ne moze naci) iznutra, i 4.5mm izvana. Takvo crijevo ima Tokic. Kod izmjene ovog crijeva OBAVEZNO se mora ispuniti 2T uljem, inace ce agregat raditi bez ulja!!! Ako ostane mali mjehuric, to je OK.

1 komad crijeva za kompresor u kojem je pritisak do 6 bara. U tom crijevu primarno imamo stlaceni zrak, i tragove dvotaktola te vode prilikom hladnog starta uslijed naglog zagrijavanja hladnih dijelova jer kompresor svojim podmazivanjem propusti i dvotaktol sto je normalno. Relacija je od kompresora do kucista injektora, odmah do plave dizne.

- Duljina crijeva za kompresor je 24cm bez one originalne pozlacene obujmice koja pridrzava na sredini, dakle ona se izbacuje jer je nepotrebna, tko hoce nek ostavi, ali neka racuna na duze crijevo. Unutrasnji promjer je 6mm, a vanjski nekih 12.5mm, i obavezno mora biti armirano i deklarirano na minimalno 10 bara. Ako nadjete s 15, 20 bara, a ima ih, jos bolje. Zasto micem obujmicu? Da kompresorski zrak sto prije dodje do injektora prilikom starta motora, a i nije nuzna obujmica. Sto se tice spajanja crijeva s prikljucicma, postoji u Hansa Flexu za kupiti obujmica koja se samo stisne s kljestima koja je identicna originalnoj. Prvo se stisnu obujmice i onda se crijevo userafi u kompresor (naulji se lagano gumica na navoju) i stegne se. Zatim se spoji prikljucak na kuciste injektora i takodjer se gumica naulji.

Montirano po uzoru na original



Nakon ovog kratkog uvoda, gdje smo osigurali agregat sa sigurnim podmazivanjem i distribucijom zraka, preostaje nam sistem distribucije goriva, koja se sada malo razlikuju od skutera do skutera, pa cu prezicirati dalje za pojedine modele.

Crijeva benzina. Ima ih dosta, ona koja su crne boje i djeluju kao plasticna te su perforirana tvornicki i moraju biti postavljena tocno onako kako su formirana, to su teflonska crijeva. Ona nemaju vijek trajanja i nema potrebe za njihovom zamjenom, osim ako se strgaju spojnice zbog nestrucnog odvajanja, ali u tom slucaju se mogu spojnice zamjeniti. Cak i ako ga negdje presjecete, kupi se Festo spojnica 8mm i samo kliknete 2 porubljena kraja i rijesili ste problem.
Samo je jedno visokotlacno, a to je ono koje ide iz pumpe u injektor, i to u desnu stranu injektora ako gledamo u zeleni dio injektora

Ostala su niskog tlaka i tu se koriste/preporucuji silikonska radi dugog vijeka trajanja.

(Gilera Runner 50 PureJet) benziska crijeva.
Pa krenimo redom kako gorivo putuje iz rezervara do zelene dizne:

1. Crijevo iz rezervara do filtera goriva. 4.8mm unutrasnji promjer, silikonsko.
- filter benzina preporucujem onaj klasicni papirnati kao sto je na svakoj benziskoj pumpi (proizvodi ga obicno Rusija). I preporucujem Malossijev. I tu mozete naletiti na kinesko sranje od filtera goriva i desiti ce se sigurno to da ce procuriti na spoju, i benzin vam pojede lak s plastike te unisti strukturu plastike. Dozivio mnogo puta!! Ovaj je provjereno dobar, s benzinske ili trgovine koja drzi renomiranog proizvodjaca
Ovo je primjer istrulog kineskog u kratkom vremenu:





2. Crijevo od filtera goriva do plasticnog L prikljucka ulaza u pumpu, 4.8mm unutra
3. Crijevo od L plasticnog prikljucka pa do vrha rezervara ispod prednje maske, 4.8mm unutra, ono sluzi za odzracivanje pumpe goriva
4. Kratko debelo crijevo koje spaja pumpu goriva i L prikljucak. 16mm iznutra, 42mm duzina. Moze se nabaviti u Hansa Flexu

I to je skoro sve za Runnera osim iznimke na kraju. On ima dalje iz pumpe do injektora vjecno teflonsko crijevo, a isto tako ima teflonsko od izlaza injektora tj. povrata goriva pod niskim tlakom do vrha rezervara koje pred sami kraj koristi obicno crijevo za spoj s rezervarom, a to je stavka pod 5.

5. Crijevo koje spaja teflonsko i prikljucak pred vrh rezervara (ispod sredisnjeg grebena i iznad plovka za benzin). Napisati cu dimenzije.

Kad se to izmjeni, skuter je kompletno repariran glede svih crijeva bitnih za ispravan rad agregata.


« Zadnja izmjena: 11 Veljača, 2021, 10:02:17 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline SCANIA R500

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 636
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner sp50
Odg: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh
« Odgovori #16 : 10 Veljača, 2021, 22:12:21 »
 :icon_thumright: doktorirao si ga..... Svaka čast.....  :notworthy:

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh
« Odgovori #17 : 10 Veljača, 2021, 22:23:12 »
(Piaggio NRG Mc3 50 PureJet) benziska crijeva.
1. Crijevo iz rezervara do filtera goriva. 4.8mm unutrasnji promjer, silikonsko, 40cm duzine.
- filter benzina preporucujem onaj klasicni papirnati kao sto je na svakoj benziskoj pumpi (proizvodi ga obicno Rusija). I preporucujem Malossijev. I tu mozete naletiti na kinesko sranje od filtera goriva i desiti ce se sigurno to da ce procuriti na spoju, i benzin vam pojede lak s plastike te unisti strukturu plastike. Dozivio mnogo puta!!
2. Crijevo od filtera goriva do plasticnog L prikljucka ulaza u pumpu, 4.8mm unutra, 40cm duzine.
3. Crijevo od L plasticnog prikljucka pa do vrha rezervara ispod prednje maske, 4.8mm unutra, 122cm duzine, ono sluzi za odzracivanje pumpe goriva i ide na vrh rezervara u T racvu, odmah iza zadnjeg stop svjetla.
4. Kratko debelo crijevo koje spaja pumpu goriva i L prikljucak. 16mm iznutra, 42mm duzina. Moze se nabaviti u Hansa Flexu

5. Iz T racve drugi dio spajate na sami prikljucak rezervara, takodjer moze 4.8mm, a i deblje do 5.5mm ako je lakse.
6. Poslijednje crijevo koje dolazi u T racvu je ono od povrata goriva iz injektora i ono je teflonsko od injektora pa do rezervara ulja, i od rezervara ulja trrba spojiti gumeno crijevo do T racve, tu se koristi 5.5mm unutrasnji promjer.

I to je to. ALI, ovdje postoji moj upgrade koji sprijecava da gorivo koje siba iz povrata goriva, ne krene u T komadu potiskivati zrak u crijevu za odzracivanje pa nabije zrak u pumpu i agregat se ugasi.

Upgrade slijedi ovako i tice se samo straznjeg kraja, repa, odmah iza zadnjeg stop svjetla.

Imate T racvu sto podrazumijeva 3 kraja crijeva. Kad pogledate vrh rezervara, na njemu imate cak 2 prikljucka. Jedan ide u T racvu, a drugi, nezavisan, na kojem je crno crijevo koje ide prema ralici, sluzi za odzracivanje rezervara, kako se ne bi stvorio vakum. To crijevo odspojimo i eliminiramo.
I sad mozemo sljedece uciniti;
- crijevo od povrata benzina (cim se pumpa goriva pokrene tu curi benzin), njega odspojimo iz T komada i spajamo DIREKTNO u crni prikljucak na vrhu rezervara, moze na onaj gdje je bilo crijevo za odzracivanje, a moze i desno, svejedno je.

- na odspojeni prikljucak T komada mozemo spojiti crijevo za odzracivanje rezervara, tako da u T komadu imamo samo zrak.

- ili opcija da maknemo skroz T komad, i sada spojimo 122cm dugo crijevo od pumpe goriva direktno u taj drugi prikljucak na vrhu rezervara, ali onda moramo izbusiti par rupica na cepu benzina, promjera 0.6 do 0.8mm recimo da imamo odzracivanje.

« Zadnja izmjena: 11 Veljača, 2021, 10:02:40 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh
« Odgovori #18 : 10 Veljača, 2021, 22:24:56 »
:icon_thumright: doktorirao si ga..... Svaka %u010Dast.....  :notworthy:

Cekaj da popisem sve mjere i ubacim slike.

Mozemo dalje pricati malo, ne sad puno, recimo o O ringovima :D
Uglavnom, knjiga se da komotno odraditi, nakon koje bi svatko bio inspiriran i osjecao se spremno, kad imas svaki detalj objasnjen i razumijes ga, dalje je sve pjesma!

Jebiga, volim detalje i kad to sve krene svirat kak treba.



Sto se tice tih crijeva, planiram jos jedan upgrade koji je produkt mojih zapazanja i aktivnog monitoringa kako bi se sistem unaprijedio na najbolju mogucu razinu, makar je ovo sve funkcionalno, s povremenim rijetkim iznimkama, ali cilj mi je imati apsolutni upgrade, te kako bi se otklonilo nekoliko tvornickih gresaka koje sam uspio ispraviti, upgrade-ati i dovesti sve na jednu razinu koja pruza sigurnost i povjerenje. Upoznat sam sa kompletnom pouzdanoscu svakog dijela, svake stavke i zato se mogu toliko osloniti i iz principa se ne odricem ovog projekta koji se na kraju pokazao nevjerojatno zahvalnim (vrijeme je odradilo svoje i potvrdilo ono sto sam pisao priie toga, jer sada je iza mene gomila kilometara, samo 2 skutera imaju preko 100 000km, doduse nisam ih vozio s istim masinama jer sam stavljao 70ccm, i jednu sam radilicu satrao na bloku s preko 30tkm, a i danas vec znamo koliko mozemo ocekivati s tuningom i svjesno idemo na dugi vijek ili performanse), a pehovi su u konacnici bili svedeni na ljudsku pogresku, i tuning sa 70ccm gdje je rizik ipak tesko predljiv, ali uspio sam i to iskontrolirati da mozes prec recimo 10tkm s jacom kompresijom, a sa slabijom eno Runner je prebacio 20tkm i jos je sve gore...

99% je nastalo sirovim iskustvom i probijanjem granica, svakim padom sam isao jos jace, bilo je nemogucih situacija, bilo je zidova, gubitak motivacije, pressing kad ti ne daju da razmislis...
Razvoj je bio krvav, tu je bila masa experimenata, a da bi dosao do zakljucka, jebeno vrijeme mora odraditi svoje! Neke stvari ne rade u laboratorijskim uvjetima isto kao u praksi, eeeee
Postoji jedna nevjerojatna zanimljivost, ali o tome cu kasnije.
U konacnici, sjecam se svakog svog rada, pristup je jedinstven kao i tragovi...
« Zadnja izmjena: 10 Veljača, 2021, 22:51:06 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh
« Odgovori #19 : 10 Veljača, 2021, 23:31:23 »
(Aprilia SR50 Ditech)

Aprilia je prica za sebe glede crijeva. Ima najkrace rijesen kompletan sistem, ujedno i najbolji za distribuciju goriva, ali glede distribucije ulja, postoji jedna zamjerka koja se tice najvise neodrzavanja, a to je da staro crijevo pukne na samom spoju s prikljuckom na prirubnici i tako unistimo agregat. U najboljem slucaju dobiju samo karike, ali previse je Morini Ditecha sahranjeno zbog toga.

Prica ide ovako;
- 1 komad crijeva za kompresor zraka, isto kao za Piaggio motor, ali cu provjeriti duzinu.
- 1 komad crijeva od uljne pumpe do prirubnice, isti kao u Piaggia, ali cu provjeriti duzinu. I kod Aprilie mozemo, a i ne moramo napuniti crijevo uljem, jer Aprilia ima elektronsku uljnu pumpu koju mozemo ukljuciti da sama napuni crijevo uljem. A to se vrsi na sljedeci nacin:
- dodano gas na 100% otvora i ne pustamo ga dok istovremeno dodajemo kontakt. Nakon sto je pumpa odradila svoje, nakon nekih 5 sec. cuti cemo kliktanje iz uljne pumpe. Cim to cujemo, mozemo otpustiti gas i pumpa ce ubrizgavati gorivo u crijevo. Pratimo kako se crijevo puni, i kad dodje do kraja, jos malo pricekamo neka ubaci koju kap u agregat i iskljucimo kontakt. I tada je postupak odzracivanja uljne pumpe zavrsen. Svakako treba osigurati spojeve uljne pumpe s obujmicama, a moze se koristiti i ona najtanja plasticna vezica, ali najtanja jer jedini ona stisne kako treba, mislim da je siroka 2mm.
Danas je problematicno i spojno crijevo, redukcijskog tipa, koje se spaja iz rezervara ulja na uljnu pumpu. Moze se kupiti originalno i nije skupo.

2 komada crijeva koja idu u injektor, unutrasnjeg promjera 6mm. Jedno od pumpe do injektora, drugo za povrat goriva iz injektora do rezervara. Ta su crijeva slaba tocka ako se stavi neki srot, pogotovo visokotlacno od pumpe do injektora. U njemu je pritisak do 8.5bara, i to crijevo je savijeno u 3 tocke, a tu i masina radi stalno gibajuci se. Aprilia je dodala na visokotlacno crijevo metalnu zastitu koja podsjeca na oprugu, medjutim, gumeno crijevo NBR sastava kakvo najcesce susrecemo jednostavno brzo dobije mini pukotine na savijenim dijelovima pod pritiskom benzina koji znatno skracuje vijek kao medij. Zato je kruta perforirana veza bolja, makar sam ja poceo koristiti visokotlacna crijeva od 200 bara sa zicanim pletivom i rezem ih s fleksaricom kako bi apgrejdao Aprilie. Dodao bih da kada koristimo klasicne selne na seraf, one ostecuju crijevo jer se jedan dio iznutra utiskuje u plast crijeva... Za taj visokotlacni vod treba odabrati kvalitetno crijevo, i treba koristiti selne na stisak s klijestima, a vjecno rijesenje je plasticno, ili teflonsko crijevo, koje bi trebalo perforirati, a na prikljucku u injektor se moze naci i onaj pod kutem od 30*.  Nije sad to neki kriticni problem, i nemam pojma koliko dugo duraju kvalitetno odradjena crijeva, mogu potvrditi da 2 godine sigurno idu.

Ono debelo crijevo sto napaja pumpu goriva je vjecno (pod vjecno mislim da sam empirijski dosao do tog zakljucka, primjerice na nacin da taj komad crijeva koristim na ispitnom stolu gdje sam ga na stotine i stotine puta ustekao i istekao i nije se desio raspad niti slinjenje, dok jeftina razvalim u par dana. Takodjer, grijanje, deformacija i pripasavanje na vece promjere, odoljeva... Ne znam mu sastav, ali mora imati vitona...). S druge strane, nikad nikome nije puklo, ne postoji zabiljezen slucaj s moje strane. Postoji i tanko crijevo za lakse odzracivanje koje ide s izlaza rezervara do vrha i to se ne dira, isto je kvalitetno i ne puca. Filter goriva kod Aprilie je u rezervaru, u obliku sita, a to se preporucuje danas svakako ocistiti.



Identican kompletan sistem napajanja s crijevima ima Peugeot Jet Force TSDI 50. Isto tako i nova Aprilia SR50 Factory, jedino sto ona ima Piaggio PureJet C361M agregat, sto znaci da crijeva ulja i kompresor ima kao za gore navedene Piaggio masine, a gorivo je isto kao na Ditechu.
Postoje jos neki modeli koji dijele ovaj injection sistem, a to su:
- Aprilia SR50 Ditech Morini, ali novi model, uglavnom za USA trziste, ali ima ih i u Europi
- Aprilia SR50 Piaggio PureJet, stari model, obicno je 2004, 2005 godina.
- Aprilia Scarabeo 50 zracno hladjenje Morini Ditech, jedan od najudobnijih skutera, jer ima zracnice. Cilindar je aluminijski.
- Gilera Runner 50 Purejet novi model
- Piaggio Nrg 50 Power
- Peugeot Elystar TSDI s Peugeot Vertikalnom masinom, zracno hladjenje
- Peugeot Jet Force 50 TSDI s Peugeot Horizontalnom masinom, vodeno hladjenje
- Peugeot Looxor 50 TSDI s Peugeot Vertikalnom masinom, ali dugi blok zbog veceg kotaca za taj tip skutera, zracno hladjenje
- Suzuki Katana 50 s masinom od Aprilie Ditech Morini.


Generalno, imamo 4 vrste agregata, i mehanika je potpuno drukcija;
- Piaggio ima svoj C361M agregat, PureJet, dakle klip cilindar, prijenos, to je sve isto kao na karbu. Medjutim, imamo iznimku s anlaserom. On je veci i jaci za 100W od karba, ima 250W. Direktno tome, upotrebljen je i veci bendiks, a on diktira i malo drukciju duljinu pikse u samom poklopcu prijenosa - deklu. Pa ako stavimo taj poklopac na karb verziju, anlaser se nece vrtiti, a ako otpustimo serafe dekla za 1mm, on ce se vrtiti jer nije vise prisltisnit. Dakle, treba smanjiti duljinu pikse ako to zelimo. Ako pak stavimo dekl s karba, bendiks ce malo klaparati, ali ce raditi.
- Aprilia koristi Suzuki Morini agregat, i Suzuki.
- Peugeot je ubacio injection na cak 3 svoja agregata. Vertikalni normalni blok kakav je na Speedfightu recimo. I dugi blok vertikala koji se koristi kad imamo veci kotac od 13". Te imaju horizontalni blok kakav dan danas koriste


Svi ovi skuteri dijele slijedece dijelove koji su potpuno identicni:
- benzisku pumpu goriva
- elektricnu uljnu pumpu ako je imaju (Morini i TSDI horizontal)
- TPS leptir gasa, klapna
- Zeleni injektor, odnosno kompletno njegovo kuciste
- Plavi injektor ili crveni, potpuno su isti, samo je crveni od 2005 kao obojan. Uz slijedece iznimke; postoji i zeleni injektor koji ima poseban vrh, ali njega su zamjenili plavim. Zatim postoji jos Crni injektor, njega imaju samo 2002 Moriniji, i uz njega ide i kuciste zelenog injektora malo veceg promjera. Isto tako, to kuciste nije kompatibilno s ostalim injektorima.
-Kompresor zraka od Piaggio masine ne pase na ostale. Kotac je zakrenut pod drugim kutem. Zaboravio sam kakav je Peugeot, mislim da bi mogao biti isti kao za Morini.
-Reglere imaju svi iste, trofazne, osim Suzuki Morinija.
- Senzori temperature su na svima isti
- Jedna svijecica radi na svim agregatima
- Bobine su na svima iste
- ECU je nacelno isti, ali se razlikuju mape po masinama jer mehanicki gledano, nisu iste. Ali pase ECU s ostalih na Piaggio, a obratno ni u ludilu jer Piaggio nema aktiviran mod za elektricnu uljnu pumpu




« Zadnja izmjena: 11 Veljača, 2021, 00:12:16 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<