Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Recepti za popravak ditecha/purejeta/tsdi-a KOLEKCIJA MANUALA by dajteh  (Posjeta: 5227 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DajTeh

• Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: PUREJET
  • MojSetup: 70ccm
Evo drustvo izvolite manuale koji ce vam pomoci da popravite injection 50ccm skutere.
Naravno, dobitna kombinacija je teorija + praksa :)
Ostavio sam i neki komentar u .txt fileu, ali sam shvatio da nemam vremena pisati detaljno, niti sa pravilnim redosljedom jer sam izgubio volju  ;D

https://www.dropbox.com/sh/00y8k2i9t8e8pir/AADdDMTRbAMlFrm3Ae6g5VFha?dl=0

Ako vas zanima nesto pitajte u ovoj temi da razjasnimo za zauvijek :)
« Zadnja izmjena: 20 Travanj, 2015, 12:53:09 DajTeh »

Offline Neonac

• forumski pješak
  • *
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: aprilia sr 50 ditech
Hvala čovjek legenda si . Svaka ti dala :headbang:

Offline DajTeh

• forumski skejter
  • **
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: PUREJET
  • MojSetup: 70ccm
Izgleda da sam jedini koji je odrzao obecanje :toothy3:

Ako gdje zapnes slobodno se javi :)

Offline ne_znalica

• forumski pješak
  • *
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Piaggio nrg pure jet
Da li može mala pomoć? Imam piaggio nrg pure jet 2004 god. radio je normalno sve dosad. znaci dam mu kontakt a pumpa goriva vidno tiše se glasa i onda vergla čak se i upali ali cim mu krenem dodat gasa on crkne. šta bi sve trebalo pregledati prije nego kontam budem morala kupit novu pumpu goriva?

Offline Lenko

• moderator
  • maxi forumaš
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zemun
  • Moj Skuter: Aprili SR 50 Di Tech
  • Moja Kaciga: XXX
  • MojSpuh: ZX
Za početak, servisiraj pumpu...ti ili neko ko se razume...

Offline BestRunnerIM

• forumski pješak
  • *
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner
Poz evo da i ja iznesem svoj problem (novi sam tu)
Motor vergla i vergla, a svjecica suha, kad ga zalijem u cilindar upali odmah ali se ugasi kad potrosi to gorivo, sad skidao sam injektore, cistio, zeleni baca ali rekao bih nedovoljno (mlaz cca 30-40 cm i tanak je dosta).
- Pumpa ispravna provjerena (dotrao prijateljevog Ditecha i njegovu pumpu stavljao isti problem)
- Provjerio kontakte sve zice prespojio itd..
- Promjenio gumice na injektorima
- Novi filter goriva i crijeva

Gresku mi ne izbaciva nikakvu

Sad zanima me jeli do injektora ili je nesto drugo u pitanju da se ne zalijecem s kupovinom (Nisam htio rastavljati prijateljeva ditecha da provjerim injektore jer njega zeza stalno, cas pali cas nece pa da ne shebemo stogo :/ )

Hvala unaprijed i nadam se brzom odgovoru.

P.S. Manual je uklonjen s dropboxa  :)

Offline Lenko

• moderator
  • maxi forumaš
A o-ringe jesi proveravao ? Jesu li adekvatni ili odokativni ? Da li plavi inektor baca mlaz ili maglu ? Bez magle - ništa !

Offline Lenko

• moderator
  • maxi forumaš
Evo drustvo izvolite manuale koji ce vam pomoci da popravite injection 50ccm skutere.
Naravno, dobitna kombinacija je teorija + praksa :)
Ostavio sam i neki komentar u .txt fileu, ali sam shvatio da nemam vremena pisati detaljno, niti sa pravilnim redosljedom jer sam izgubio volju  ;D

https://www.dropbox.com/sh/00y8k2i9t8e8pir/AADdDMTRbAMlFrm3Ae6g5VFha?dl=0

Ako vas zanima nesto pitajte u ovoj temi da razjasnimo za zauvijek :)

OVO NEŠTO NE FERCERA !!!

Online Tomi_ZG

• Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Dajteh je to sve pobrisao nakon pametovanja nekih ljudi na "najstručnijem forumu na svetu SS" di su ga posrali jer su zatucani i ne podnose da je netko pametniji od njih i zna složit purejet za 10 minuta,a ne ko neki koji drfljaju po njemu 3 godine i ne naprave nikaj

Offline zvonkec92

• GY6 doctor <3
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: u kuči živim
  • Moj Skuter: vozim samo JA
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
S razlogom je pobrisao i podrzavam ga u tome.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari ne mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Online RunnerSukosan

• Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • Dr.mr.sc. Aprilia
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 70
  • Moja Kaciga: AGV Skyline
  • MojSetup: Dr.Evo 70, 17.5 dell, multivar, itd..
  • MojSpuh: Yasuni R
I od mene ima podrsku! Jbg netko se ne moze pomirit da je njegov stupanj znanja toliki da ga oni nikada nece dostici...
Gilera Runnner 50\
Gilera Runner 70   \ karbosi triperi
Aprilia SR172R      /

Online Corector

• Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • 11...
  • Moj Skuter: Purejet
  • MojSetup: 43P
Evo ozivio sam link, ovo je dobar uvod u purejet/ditech/tsdi skutere.

https://www.dropbox.com/sh/gn53hb9lwaq01fn/AAAzbVu-kuViL-pZj1ivblDRa?dl=0

Online Corector

• maxi forumaš
  • 11...
Ovaj DajTeh nick je moj bivsi.

20.4.2015. (Prvi post ove teme)  objavio sam kolekciju manuala i objavio sam jedan tekst, i to nakon godine dana druzenja s vlastitim purejetom, pa evo sta sam tada pisao, i bogami nisam pogrijesio :D

Citat:
  Prilazem ove manuale vlasnicima DITECH, PUREJET i TSDI skutera.

Princip rada injection sistema je gotovo potpuno isti na sva 3 proizvodjaca, zato jer su najvazniji dijelovi isti na svim skuterima.
A to su: pumpa goriva, kompresor zraka, zelena dizna s kucistem i regulatorom (razlika moze biti u 3 prikljucka za crijeva, ali to je izmjenjivo)
zatim plavi injektor i svijecice, TPS.
Postoje razlike u ECUima, i ne preporucam kombiniranje npr. s ditecha na purejeta, a pogotovo obratno jer purejet ima mehanicku uljnu pumpu, a ditech elektronsku upravljanu ecom.
Od 10ak ecua koliko sam skupio, u HR se izgleda nalaze samo 2 mape na purejetu. Razlikuju se po performansama i blokadi okretaja.
S jednom mapom je skuter vrlo stedljiv uz prosjecne performanse, blokada okretaja mu je na 10500rpm, kroz ubrzanje se vrti na 8800rpm. Ako se doda polini ventil onda se performanse drasticno poboljsavaju, masina ima sirodostupan jaki moment, a potrosnja se dize do 2.9l.

Druga mapa voli okretaje, samo s njom skuter ide dosta bolje od prethodne mape, vrti se za nekih 300-500rpm vise kroz ubrzanje, trosi oko 0.5l vise, ima vecu krajnju, i blokada je na 12000rpm. Samo stavite ovu mapu i skuter leti, naravno ne sa serijskim auspuhom jer je jako prigusen.

Meni osobno je draza prva mapa u kombinaciji s polini ventilom, jer ide identicno kao samo druga mapa, a trosi manje. I jos k tome podesim si da skuter pali na zub :)

Ovdje se moze pronaci kako se provjeravaju najvaznije komponente pomocu ohmetra ili multimetra, te  manometar kojim se provjerava pritisak kompresora zraka (minimalno 4.5bar mora nadrukati prilikom anlasovanja od 5sec i vise)
Zatim pumpa goriva, 2.5bara dok je samo kontakt ukljucen, a kada se pokrene motor onda se jednostavno zbroji i pritisak od kompresora sto ukupno daje minimalno 7 bara, treba biti oko 7.5bar.

Na zalost, danas servisi traze po 5000kn ko iz sale da poprave purejeta, nitko ne zeli imati posla s tim skuterima jer oduzimaju vise vremena nego karburator verzije.
Novi dijelovi su skupi, ali ne trebate se bojati polovnih jer su zapravo vrlo pouzdani i trajni, i to su kvalitetne stvari jer tada nije bilo mjesta kini, tu vam igra faktor srece, tako da sam se osigurao zalihom dijelova i znam sto imam, zanemarivo malo toga je neispravno.

Stoga tko je pedantan i drzi stvari pod kontrolom, ne bi trebao imati glavobolja.
Moja gilera purejet iz 2003 sada ima 28000km, pumpa je crkla (potrosila se) na 19500km (kada se uzme u obzir koliko je benzina ustedila ti kilometri su jeftiniji od karburatora)-
Racunajte da serijski runner trosi maksimalno 2.6litara na 100km, i da moze potegnuti 75kmh po gpsu, po satu je to preko 80, oko 85kmh.

Druga stvar koja mi je cak i najvaznija zbog cega sam se odlucio na purejeta, nakon svih mogucih masina, i skoro svih skutera na trzistu je to sto purejet za podmazivanje radilice
i najvaznijih lezaja, te termo grupe ne koristi benzin pomjesan s uljem, nego cisto ulje koje je efikasnije nego razrijedjeno s benzinom. Stoga mehanicki dio je vrhunski podmazan
i nevjerojatno se sporo trosi, tako da na 28000km radilica nema bas nigdje "lufta". Karike na 21000km su bile potrosene tek na pola tolerancije, tako da stavljanjem novih nisam nista dobio,
ali kad sam vec radio inspekciju onda sam stavio nove karike, iglicasti, bolcnu i brtve.

Upravo iz tog razloga sto je mehanicki dio, rekao bih najbolje podmazan za razliku od karbova, bez problema se odvazim na duge relacije.
Tako da sam isao s njim na more jedne prilike od Zagreba preko Senja, cijelog Raba, do Sibenika, i natrag do Zagreba. CCa 950km
To je bio serijski skuter s auspuhom SC08 s kojim bolje dise, trosio mi je 2.6l, a isao je do 85kmh po gpsu.

Zatim je uslijedio lagani tuning, ZX, polini ventil koji podize pritisak goriva, malossi multivar koji maksimalno optimizira prijenos.
Skuter je poceo dosezati 90kmh po gpsu, ali je s lakocom odrzavao putnu brzinu od 75kmh gps sto je prije na serijali bio maksimum.
I tako sam 1.11.2014. zbog nedeljne dosade, a bio je to medju posljednjim lijepim danima, otisao na kavu do Rijeke.
Bio je to test izdrzljivosti, nisam pustio gasa do Rijeke, isto tako niti prema Zagrebu istu vecer.
U 450km nije bilo moguce unistiti skuter, iako nisam pustio gas.

Zasto? Iz jednostavnog razloga sto injection skuteri ne razvijaju visoke okretaje kao karb verzije, recimo njemu je 8800rpm kroz ubrzanje maksimum i masina se prosjecno vrti za 500-1000rpm manje.

Nista umorio sam se od pisanja, ima tu jos mnostvo detalja, uglavnom na internetu postoji masa dezinformacija, potpuno krivih informacija, dosta toga se shvati kada se prouce tvornicka uputstva.

I za kraj, od tih injection skutera, najbolja i najprakticnija je piaggio purejet masina. Ja sam se odlucio nakon sto sam birao hocu li Apriliu SR ditech koja Aprilijinu masinu, ili gileru runner purejet.

Odabir ovog skutera danas nije dobar izbor za prosjecne korisnike, ali za onog tko s gustom i interesom pristupa ovom skuteru, i k tome se zeli brzo voziti koliko dopusta 50ccm, a maksimalno malo potrositi benzina i ulja, ovo je trenutno najbolji izbor.

I sad napokon kraj, pomalo nevjerojatno, ali ovo je skuter po kojem sam zapravo najmanje ikad serafio, stelao i tako to. Samo pali i vozaj, nema nikakvih promjena, tako da sam opusteno izgubio volju za bilo kakvih poboljsanjima, samo pali i vozi bez brige. Paralelno s runnerom se vozi i nrg mc3.

Ovdje se.spominju povijesni tripovi na kojima nisam imao mob za slikanje, damn!
Na ovome do Vodica, pocela mi je sistati kompresija mimo dizne jer nisam znao da moram staviti novi teflonski O ring ako diram diznu, tako da mi je malo i zakuhao kod Senja, izbio vodu, pa sam nekako s laganijim gasom dosao do Vodica, i isto tako se vratio nazad, dakle cijelo jebeno vrijeme je sistala kompresija van i ako bi dao pun gas masija bi se pregrijavala.
Druga voznja je bila do Rijeke s fendom koji je tada vozio GP1 Open.

I ajde mi reci kako danas ne bi otisao do Japana s purejetom :D

Par ispravki koje sam s vremenom dobro potvrdio.
- Ditech ecu moze na purejeta, bolji odaziv na gas bude, ako je mapa odblokirana, ali temperatura ne pokazuje dobro
-
« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2019, 19:13:16 Corector »

Offline du_vlaho

• Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Kymco MXU 50
  • Moja Kaciga: NoLan
Ditech ECU moze na Purjeta, ali ne i obratno... jer je Ditechu pumpa ulja na struju.

Također od Ditecha postoje dvije vrste ECU-a. Starija dopušta veće okretaje, novija manje.

Imao Ditecha i sa starim ECU-om se preporodio.

Sad bi bilo fora stavit stariji ECU na Purjeta... samo kažem  :icon_biggrin:  :icon_biggrin:

EDIT : sjetih se detalja da stara verzija ECU-a drzi pumpu goriva duže da vrti
« Zadnja izmjena: 30 Srpanj, 2019, 19:36:32 du_vlaho »

Online Corector

• maxi forumaš
  • 11...
Imas na ditechu i vise od 2 razlike u ecua, imao sam jednu limitiranu na 8000rpm...

Geberalno, bitno da se motor moze razvrtiti i to je to.