Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: ulje za kocnice  (Posjeta: 2313 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline raven

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 39
  • Spol: Muški
  • Ja i moja pila!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot SpeedFight 2
ulje za kocnice
« : 03 Rujan, 2008, 19:32:16 »
ulje u onoj crnoj kutijici kod gasa mi je skoro pa prazno pa bi bilo u redu da to zamjenim,al nisam to prije nikad radio pa me zanima jel mogu to sam otvorit i ulit ulje unutra i jel mogu kupit to ulje u forticaru?i kakvo ulje u to ide?

Offline RimSo

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • ako me trazis onda me trazi na cesti
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • THEBOXHOSTING
  • Mjesto: Doha - Qatar
  • Moj Skuter: Quadro 350D
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #1 : 03 Rujan, 2008, 22:51:55 »
ulje u onoj crnoj kutijici kod gasa mi je skoro pa prazno pa bi bilo u redu da to zamjenim,al nisam to prije nikad radio pa me zanima jel mogu to sam otvorit i ulit ulje unutra i jel mogu kupit to ulje u forticaru?i kakvo ulje u to ide?


Tu ide ulje DOT 3 ili DOT 4..baš sam prije 2 dana sipao novo jer sam ozračio prednju kočnicu..

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #2 : 03 Rujan, 2008, 23:07:36 »
Ili DOT5.1!

Nikako DOT5!!!!!
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline 2TDottore

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 5917
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Purejet
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #3 : 03 Rujan, 2008, 23:16:21 »
Samo ti stavi DOT4 bilo koje firme i s tim nemas brige.DOT5 ti je za nove motore vece kubikaze gdje je novija tehnologija kod kocnica i gdje je puno veca temperatura grijanja ulja tak da ti to netreba za skutera.

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #4 : 03 Rujan, 2008, 23:53:42 »
Pričaš krive stvari koje bi neke ljude mogle koštati života!!!  :angry7:


DOT5 ulje je ulje na čistoj silikonskoj bazi i kao takvo progrize kroz klasične gumene vodove, pojede gumice i dihtunge.
Znači, ono ima vrlo visoku temperaturu kuhanja i ne skuplja vodu u sebe no kao takvo je striktno vezano uz utrke te se NE koristi na cestama.

DOT5.1 nije bazirano na silikonu več na vodeno topivoj uljnoj bazi i kao takvo je pogodno za naše sisteme kočnica. Isto kao i DOT4 i DOT3 samo su to ulja nižeg temperaturnog razreda i više vode primaju u sebe pa papučica kočnice ima onaj spužvasti feeling.
5.1 ulje ima veču temperaturu vrenja(veču od 250stupnjeva) manje vode kupi u sebe te tako prolongira rad kočnionog sustava jer se u njemu ne skuplja voda koja je ujedno i glavni i jedini razlog zašto se mjenja ulje u kočnicama.

Isto tako, u kliještima kočnica se tokom godina taloži voda na najdoljnju točku u sustavu te je dobro pri promjeni ulja svakako i skinuti kliješta i tu vodu izbaciti van... Nema je puno, par kapi ili sitno više ali kad provrije pod jakim kočenjem onda pravi velike probleme.
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 23:56:41 Giz »
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #5 : 04 Rujan, 2008, 00:05:02 »
Giz je sve objasnio....
S tim da bi ja naglasio da se kod kocnica ne radi zapravo o ulju nego o tekucini na bazi alkohola. Da se radi o ulju, pojam "higroskopno" (ono koje privlaci vlagu) nebi postojao jer ulje je bas suprotno od toga dok je kociona tekucina higroskopna i ne treba je izlagati zraku jer brzo povuce vlagu, a onda se kod kocenja napravi parni cep (prokljuca tekucina) pa kocnice otkazu. Kod auta je taj problem dosta izrazeniji nego kod motora jer je sistem veci, ali i na motorima je moguca ta situacija.
To je ujedno i glavni razlog zasto bi trebalo mijenjati kocionu tekucinu svakih 2 godine.
« Zadnja izmjena: 04 Rujan, 2008, 00:07:12 3alfa3 »

Offline 2TDottore

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 5917
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Purejet
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #6 : 04 Rujan, 2008, 08:18:51 »

DOT5 ulje je ulje na čistoj silikonskoj bazi i kao takvo progrize kroz klasične gumene vodove, pojede gumice i dihtunge.
Znači, ono ima vrlo visoku temperaturu kuhanja i ne skuplja vodu u sebe no kao takvo je striktno vezano uz utrke te se NE koristi na cestama.

DOT5.1 nije bazirano na silikonu več na vodeno topivoj uljnoj bazi i kao takvo je pogodno za naše sisteme kočnica. Isto kao i DOT4 i DOT3 samo su to ulja nižeg temperaturnog razreda i više vode primaju u sebe pa papučica kočnice ima onaj spužvasti feeling.
5.1 ulje ima veču temperaturu vrenja(veču od 250stupnjeva) manje vode kupi u sebe te tako prolongira rad kočnionog sustava jer se u njemu ne skuplja voda koja je ujedno i glavni i jedini razlog zašto se mjenja ulje u kočnicama.

Isto tako, u kliještima kočnica se tokom godina taloži voda na najdoljnju točku u sustavu te je dobro pri promjeni ulja svakako i skinuti kliješta i tu vodu izbaciti van... Nema je puno, par kapi ili sitno više ali kad provrije pod jakim kočenjem onda pravi velike probleme.

Ti si to stvarno lijepo i detaljno objasnio nema sta i s tim se slazem al zato sam ja reko da se ne stavlja taj DOT5 ili DOT5.1 jer nema potrebe.

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #7 : 04 Rujan, 2008, 08:52:08 »
velika većina ljudi ti uzima inino dot4 i to ti je sve kaj ti treba!
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline 2TDottore

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 5917
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Purejet
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #8 : 04 Rujan, 2008, 08:55:11 »
velika većina ljudi ti uzima inino dot4 i to ti je sve kaj ti treba!

a mala vecina ljudi uzima castrol ili valvoline.Ne kazem da je bolje al bolje zvuci. :laughing11:

Offline raven

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 39
  • Spol: Muški
  • Ja i moja pila!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot SpeedFight 2
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #9 : 04 Rujan, 2008, 12:15:10 »
hvala svima na pomoci.

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #10 : 04 Rujan, 2008, 21:23:36 »
Np

Bitno da se sigurno vozimo kad nas več i ovak i onak malo doživljavaju na cestama...   :angry7:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline raven

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 39
  • Spol: Muški
  • Ja i moja pila!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot SpeedFight 2
Odg: ulje za kocnice
« Odgovori #11 : 04 Rujan, 2008, 23:24:04 »

Tak je.I j... nam sve po spisku i zovu nas divljacima na cesti. :laughing11:
[/quote]



pa dobro,ponekad imaju pravo  :toothy10: