Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Piaggio ZIP 25 4T  (Posjeta: 6502 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline metulec

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ljubljana
  • Moj Skuter: ZIP 25 4T
Piaggio ZIP 25 4T
« : 29 Ožujak, 2008, 23:22:54 »
Imajuci vozacku dozvolu za A vise od 13 godina i prosasvi hiljade kilometara motorom sirom po Evropi i izvan nje, doslo vreme da zeni kupim neki mali moped ili skuter za vamo-tamo po gradu, sa naglaskom da moze koristiti staze za bicikle. Najbolji izbor cinio nam se ZIP 25 4T, original limitiran na 25 km/h. Spada u istu grupu kao i Piaggio CIAO, SI, BRAVO i Tomos YOUNGSTER 25. U nekim zemljama kao Holandija, Svedska i Slovenija, moze se voziti bez vozacke dozvole i bez tablica (registracije). Cak i bez kacige, ali ta mi se opcija cini bezveze.
 
U prakticnom smislu taj je skuter super varjanta, dobija se homologacija (jedan list formata A4) i to je to. U gradovima se moze koristiti staze za bicikle, posto sam montirao i prednje staklo, odlican je i kad padne kisa, otpadaju svi troskovi oko registracije i istale gnjavaze. Koliko puta murija se nadala da ce mi naplatiti kaznu zbog toga sto nemam tablice, a posle su otisli sa dugim nosovima :laughing7:. Samo benzin i pali-vozi.

Ali izvan grada... 25 km/h je uzasno malo. Ajd, da barem bude 40 ili 45, pa jos nekako.

OK, problem je u tome sto nigde ne mogu dobiti podatke o masini, da bi je mogao usporediti sa "normalnim" ZIP 50 4T i videti o kakvoj je blokadi rec.


Nalepnica iznad motora:


U homologaciji su sledeci podaci:
  • zapremina: 49.9 cm3 (precnik 39 mm, hod 41.8 mm)
  • snaga: 1.68 kW @ 5500 min-1
  • oznaka motora: C25DM 
  • maks. brzina: 25 km/h
  • broj putnika: 2
  • masa vozila: 89 kg
  • glasnost: 73 dB/A @ 2750 min-1, u voznji 65 dB/A
  • ekologija 97/24/7*2005/30 stage II (EURO3)


Krstareci internetom, mogao sam ustanoviti samo da "normalan" ZIP 50 4T ( Liberty 50 4T, Vespa 50 ET4, etc ) koristi tip masine C373M. Precnik i hod su isti, ali snaga iznosi 2.61 kW @ 7000 min-1.

Znaci, ovaj moj C25DM, pothranjen je u odnosu na C373M. Ali u cemu je stos ? Masine su gotovo iste na pogled. Mora da bude neka caka.


Ovako, od oka, karburator mi se cini isti kao na ZIP 50 4T, mada neznam koje dizne koristi i koje igle. Oznaka mu je Z61EYDJ, odnosno samo Z61 na nalepnici:


U usisnom kolenu koje ide od karburatora prema cilindru, nema nikakve restrikcije, koja bi ogranicavala protok.

Skinuo sam i auspuh, ni ovde nema nikakvih restrikcija u izduvnoj grani.

Na variatoru su stavljene 2 rinke, ukupne debeline 5 mm. To je klasicna blokada, i odatle krajna brzina 25 km/h. Na slikama moze da se vidi dokle stize jermen, a koliko ostaje neiskorisceno:




Skinuo sam rinke, skuter dostize malo vecu krajnu brzinu, ali jedva jedva. Do 35 jos nekako, 40 ako imas srece sa vetrom u ledja, a 45 nizbrdo.

Imam osecaj, da motor nesto gusi, kao da ne moze da dostigne svoj potencial. Zato sam prvo pomislio, da su mozda rolnice suvise teske, pa variator odmah menja, mada motor jos nije dostigao svoju punu snagu i okretaje.

Izvagao rolnice: 10 grama po komadu, 19 x 15.5 mm:



Napravio sam test sa laksim rolnicama. Pustio sam unutra samo 3 komada od 10 g ( znaci isti efekt kao 6 rolnica po 5 g). Motor je dotigao za nijansu vise okretaje, ali konacna brzina je bila bizarnih 20 km/h. Suvise lake rolnice, ali test je posluzio.

Posle sam nabavio 6 komada po 8.5 g. Konacna brzina 30 km/h, jedva. U brdo ide malo bolje.


Ali nije to to. Jos uvek imam osecaj, da je motor prigusen. Stavim skuter na centralni naslon, gas do kraja. I ovako, bez opterecenja, nikako da dise punim pljucima. Cuje se samo "prr-r-r-r-r-r-um-um-umm", kao da dodje u neku resonanciju i nikako da predje u vise okretaje.


Nesto ga sprecava. Ili je to manjak goriva ( dizne, igle ) ili je mozda i CDI koji mozda ima blokadu okretaja ?


Na kraju jos da kazem, da mi nije toliko bitna krajna brzina sama po sebi... skinuo sam mu prstene samo da vidim dokle moze da povuce jer je i krajna brzina neka indikacija snage motora. Ide mi na zivce sto je tako slabasan. Makar on isao i samo 25, al da radi punim pljucima i da povuce u brdo ko covek. Ili da barem ide kao "normalan" ZIP 50 4T u smislu snage.

Ima li neko kakvu ideju ili jos bolje konkretne podatke za ZIP 50 4T masinu ?

Offline stark1

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2863
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera runner 50 sp
  • MojSetup: *
  • MojSpuh: *
Odg: Piaggio ZIP 25 4T
« Odgovori #1 : 29 Ožujak, 2008, 23:33:59 »

Offline MaLi_OdvALjivAc

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2602
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Grad koji je rekao "NE" spavanju
  • Moj Skuter: Gilera RuNNeR C36 50ccm
Odg: Piaggio ZIP 25 4T
« Odgovori #2 : 29 Ožujak, 2008, 23:39:11 »
a da kupis drugi skutercic slicnih dimenzija??

i popuni profil i predstavi se ovde --> http://www.mojskuter.com/forum/index.php?board=3.0
DugA Je uLicA, NoSi kAciGu!! <MF (BS)>

2TOČKA 1ŽIVOT
 *´¨) ¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨) (¸.·´ (¸.·

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Piaggio ZIP 25 4T
« Odgovori #3 : 30 Ožujak, 2008, 00:03:46 »
Mozda mu je getriba kratka.

Offline metulec

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ljubljana
  • Moj Skuter: ZIP 25 4T
Odg: Piaggio ZIP 25 4T
« Odgovori #4 : 30 Ožujak, 2008, 16:42:31 »
a da kupis drugi skutercic slicnih dimenzija??

Mozda mu je getriba kratka.

Hvala na predlozima

Izmedju svih novih mopeda i skutera, sto ulaze u grupu 25 km/h, taj ZIP je najbolje resenje. Koliko znam, to je i jedini skuter u grupi, barem tu u Sloveniji. Uostalom, posto sam ga vec kupio, novog, ne isplati mi se opet menjati za neki drugi, a nemam ni sta odabrati drugo. Mogao bi odabrati samo nesto jos losije.

Cini mi se, da Piaggio za ovaj model (u odnosu na ZIP 50) nije nista menjao u zupcanicima, ni kuplungi, etc. Sto se tice mehanike, jedino su ubacili ona dva prstena od 5mm u variator. I to je to.

Razlika je jedino u snazi masine. ZIP 50 postize 2.61 kW@7000min-1, a ZIP 25 1.68kW@5500min-1.

Cilindar je verovatno isti, kao i glava. Ne verujem, da su pravili novu bregastu osovinu, da bi promenili diagrame. To sve kosta, a zna se, da treba upotrebiti sto vise istih, vec postojecih delova.

Caka mora da bude u napajanju, znaci u karburatoru (dizne,igle) ili u paljenju (CDI, limit okretaja). Te dve stvari mogu se promenit bez dodatnih troskova za proizvodjaca.


Ima li neko podatke za originalan karburator na ZIP 50 4T ? Velicine dizni, etc ?