Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: pravila tuninga  (Posjeta: 938 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ica

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 113
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot speedfight 2
pravila tuninga
« : 03 Rujan, 2011, 10:03:36 »
pozdrav zanima me dali netko zna pravila tuninga da se tako izrazim tj.kako ide matematika i fizika tuniranjatvrđi federi kvačila-slabiji start,veća krajnja,mekši federi-bolji start manja krajnja,tako i za centralni šta dobijem ako je feder jači ili slabiji,šta dobijam sa lakšim i težim rolicama,onako ugrubo da znam kad budem probavao uštelavat.Hvala  :icon_thumright:

Offline mhr-team

  • Tržnica : (+20)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3030
  • Spol: Muški
  • zlato, srebro, DUCATI <3
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: MINKEN
  • Moj Skuter: KOSAČICA
  • Moja Kaciga: koliko?
  • MojSetup: polini evolušn prerađen na 1098 ccm
Odg: pravila tuninga
« Odgovori #1 : 03 Rujan, 2011, 10:18:06 »
brate mili, ajd samo malo pregledaj teme u forumi i shvatit ćeš da ima milijardu i 200 kila tih pitanja,,, o rolicama, federima, diznama itd...
to ti je nas anto stazic ( mhr-team)
on je minken boy a mi smo njegovi :icon_biggrin: :toothy12:
.. bosancu njemačka u srcu !! :)

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: pravila tuninga
« Odgovori #2 : 03 Rujan, 2011, 13:21:55 »
nisi skontao... imas u faq te gluposti da su objasnjene mislim...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline ica

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 113
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot speedfight 2
Odg: pravila tuninga
« Odgovori #3 : 04 Rujan, 2011, 10:33:46 »
čitao sam satima i danima nešta sam skužio al je to sve razbacano po forumu,pa sam mislio ako netko ima volje ako ne opet ok. :icon_thumright:

Offline ive_91

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1239
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: mjesto Luka
  • Moj Skuter: je dobar forum i por
  • Moja Kaciga: takachi tk170n
  • MojSetup: malo je 70
  • MojSpuh: zxulja
Odg: pravila tuninga
« Odgovori #4 : 04 Rujan, 2011, 10:54:29 »
zamisli si ovako:
tvrđe opruge na kvacilu su isto kao i da na autu/motoru kasnije pustas kvacilo
tvrđi centralni ti je kao kraći diferencijal u getribi
a lakse rolice kao krace brzine

a sad za ozbiljno:
tvrđe opruge na kvacilu "dopustaju" masini da se vise zavrti recimo sa orginal oprugama krece na 4000rpm dok sa nekim after market tvrđima krece sa recimo 6000rpm. ako imas rezo spuh moras stavit tvrđe opruge da skuter krece tamo gdje vec ima dovoljno snage. a mekse rade obrnuto ako imas orginal spuh i stavis neke tvrde oprugice kvacila skuter ce ti jedva krenut i to ce jedva krenut uz bezvezno deranje masine, i tu trebaju mekse opruge kvacila da skuter krece na okretajima kojima ima najvise snage


centralni feder ili ti opruga kontrasta. ti daje kontru variomatu i njegovom radu da njega nema variomat bi odmah pao u maximalni prijenosni omjer i amen od daljnje voznje.
meksi centralni feder je slican tezim rolicama, ako imas idealno podesen prijenos i stavis meksi feder skuter ce se ponasat kao da si stavio teze rolice i brze ce gubit okretaje i imat ces rupe u ubrzanju. ako stavis tvrđi feder bit ce kao da imas lakse rolice odnosno, prevrtavat ce se. ako pak stavis na serijalu ili neki slabiji base setup extra tvrdi centralni feder postoji mogucnost da ga skuter nece moci cijelog stisnut i da nece moci izugarti prijenos do maximalnog prijenosnog omjera, i skuter ce bit puno slabiji radi veceg otpora i remen ce se brze trosit.

lakse rolice = vise okretaja kroz ubrzanje
teze rolice= manje okretaja kroz ubrzanje

rolice i centralni feder su u među vezi kao sto se dalo i shvatit iz gornjih primjera, isto tako ako imate idealno podeseno kvacilo odnosno opruge kvacila, stavljanjem laksih rolice broj okretaja ukljucivanja kvacila raste za nekoliko  stotina okretaja, isto tako stavljanjem tvrđeg centralnog se nesto sitno dize broj okretaja, također ako se stavljaju teze rolice ili meksi centralni broj okretaja ukljucivanja kvacila nesto pada.. stvar je u tome da dok jos kvacilo neuhvati prijenos odradi nesto sitno i tako poveca broj okretaja kvacila i ono se ukljuci u tom trenu skuter lagano krece i prijenos se vrati u 0 poziciju i vozimo se. ako su teze rolice prijenos ce odradit vise tj. brze ce produzit prijenos i prije zavrtit kvacilo pa ce skuter umjesto na 4000rpm krenut na 3800. isto tako ako imamo lakse rolice ce prijenos manje odradit i skuter ce krenut na 4200 umjesto na 4000rpm. isto je i za centralne samo sto centralni ima manji raspon varijacija.

ovo je samo slikovito receno u podesavanju sa rolicama do 0.5 gr. oscilacije kvacila su zanemarive skoro radi se o 50-100 rpm a kad krecemo sktuerom svaki put kvacilo lovi 50-100 rpm gore dole.

brojevi su slikovito prikazani i sad kad bi neko jos htio uplodat i zaljepit onu sliku variomatskog prijenosa i da jos na njoj objasni samo sa ozankama di je kaj i kaj se desava bilo bi super da vise nema ovakvih pitanja.
🙈

Offline ica

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 113
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot speedfight 2
Odg: pravila tuninga
« Odgovori #5 : 04 Rujan, 2011, 11:55:31 »
ok hvala na odgovoru,na to sam mislio,nadam se da ce još nekome pomoći ovaj tekst,sve na jednom mijestu,svaka čast :icon_thumright: