Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu  (Posjeta: 11459 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #40 : 22 Listopad, 2010, 06:30:37 »

ne, ne prerano... da prerano pali nebi bilo ništa osim slabijih performansi...
kad iskra kasni, smjesa se prije sama upali uslijed kompresije i takve detonacije stvaraju 2x veću temperaturu plinova od normale..
evo i mog skromnog doprinosa kolekciji... krivac je bio vakum ventil koji nije puštao dovoljno benzina kad je bio na full gasu..


Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #41 : 22 Listopad, 2010, 10:38:58 »
Pa sta nebi trebala biti onda jako velika kompersija da dode do detonacije?


Mislim da to jedna 70ka nema...
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #42 : 22 Listopad, 2010, 13:40:08 »
onda bi skuter trebao paliti na kurblu i bez kljuca....
kad je preuranjeno paljenje, pali smjesu daleko prije gmt-a klipa i time dobijas udarce ekspanzije dok se klip jos penje, lose za cijeli motor, a i stigne duze goriti pa bi time moglo povecati temperaturu...
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline runner_sp180

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 382
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: SP180
  • Moja Kaciga: Takachi
  • MojSetup: stock
  • MojSpuh: stock
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #43 : 22 Listopad, 2010, 16:25:23 »
onda bi skuter trebao paliti na kurblu i bez kljuca....
kad je preuranjeno paljenje, pali smjesu daleko prije gmt-a klipa i time dobijas udarce ekspanzije dok se klip jos penje, lose za cijeli motor, a i stigne duze goriti pa bi time moglo povecati temperaturu...

lol, kakva ti je to logika? nemoze nikako upalit bez kljuca, najprije jer uopce ne dobiva benzin. svi klipovi koji dobiju rupe ili neka jaka zaribavanja je uglavnom zbog detonativnog izgaranja smjese, a zasto se smjesa sama zapali - jer se sabijanjem zraka tj. povecanjem tlaka podize temperatura i dolazi do samozapaljenja smjese i onda jos kada svjecica baci svoju iskru, sudaraju se dva vala eksplozije sto ostecuje motor!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #44 : 22 Listopad, 2010, 20:15:20 »
za samozapaljenje treba već visoka temperatura a to kurblom nemožeš postić..
uslijed čestih detonacija povećava se temperatura klipa polako, ne pregrije se on u sekundi...detonacije se očituju trokiranjem i pucanjem iz auspuha..
paljenje iskrom se često naziva i predpaljenje jer se smatra da je detonacija upravo u GMT, i kad bi do toga dolazilo u GMT (idealno), klipovi bi se redovito topili..
zato se postavlja predpaljenje smjese da nebi došlo do detonacija... benzin sa više oktana bolje podnosi kasna paljenja, a na većini vozila je ono podešeno dosta rano, upravo zbog upitne kvalitete goriva od države do države da nebi isto vozilo u jednoj radilo normalno a u drugoj se pregrijavalo...
oktanski broj kod goriva pokazuje koliko ga možeš stlačiti (zagrijati) prije nego se samozapali.....
eto malo teorije iz strojjarstva :)

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #45 : 23 Listopad, 2010, 03:09:01 »
zasto onda auti dosta cesto na leru imaju paljenje postavljeno bas na gmt-u? nesto mi tu ne stima. ako bi se dogodilo samozapaljenje smjese u gmt-u onda bi motor i bez iskre na svjecici nastavio raditi...
ako si u pravu, onda ja to nisam dobro shvatio, a sto se tice takvih stvari, dosta sam teorije prevrtio. onda imam jos jedno pitanje, zasto se pomice kut paljenja na ranije kod visoko turaznih motora? mojom logikom je da se zbog tromosti izgaranja smjese to radi i time se dobija na vremenu da smjesa u potpunosti izgori prije nego klip dodje ponovo do dmt.
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: svjecica ili presiromasna smjesa ili pomaknuto paljenje, rupa na klipu
« Odgovori #46 : 23 Listopad, 2010, 07:38:54 »
zasto onda auti dosta cesto na leru imaju paljenje postavljeno bas na gmt-u? nesto mi tu ne stima. ako bi se dogodilo samozapaljenje smjese u gmt-u onda bi motor i bez iskre na svjecici nastavio raditi...
ako si u pravu, onda ja to nisam dobro shvatio, a sto se tice takvih stvari, dosta sam teorije prevrtio. onda imam jos jedno pitanje, zasto se pomice kut paljenja na ranije kod visoko turaznih motora? mojom logikom je da se zbog tromosti izgaranja smjese to radi i time se dobija na vremenu da smjesa u potpunosti izgori prije nego klip dodje ponovo do dmt.
na leru nikad temperature i tlakovi nisu dovoljni za detonaciju..
svi auti imaju varijabilno paljenje, od stojadina na dalje... stari auti imali su u razvodniku vakum ventil spojen sa štangicom nosača platina, tamo se pod utjecajem potlaka iz usisa pomicao nosač platina na ranije, čim je bila veća turaža tim ranije..
dobro si pretpostavio, pomiče se na ranije da bi smjesa bolje sagorila, i da uslijed veće temperature i tlaka na turaži nebi došlo do detonacija..
danas svi otto motori imaju varijabilno paljenje preko elektronike itd... i predpaljenje smjese POSTOJI da bi se spriječilo samozapaljenje, tak je i kod npr, skuter tuning variable CDI-ja... on pomiče paljenje na ranije kako se okretaji povećavaju...
auti na rallyju koristili su dok sam ja bio u tim vodama (prije 15 godina) METANOL umjesto benzina, upravo zato jer je puno stlačiviji od benzina i detonacije su gotovo nemoguće..