Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Tlakovi guma za skutere  (Posjeta: 19203 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4156
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Tlakovi guma za skutere
« : 06 Svibanj, 2011, 21:37:59 »
Mozda nebi bilo lose da se napravi jedna sticky tema, u kojoj bi napisali propisane tlakove po servisnim knjizicama, recimo nikad nisam znao koji tlak bi trebao bit na vxr-u, tak kak je vulkanizer montirao, tak sam vozio xD

Nemojte sad spamat, nego knjizicu otvorit i pisat :P

                                   Prednja    Straznja
Gilera Runner 50  ---------  1.6           1.8
Gilera runner 180 SP ------  1.4           1.6
Piaggio NRG   -------------  1.2           1.6

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16949
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #1 : 06 Svibanj, 2011, 21:57:49 »
tlak gume ovisi o gumama koje su gore i tezini kojoj su izlozene
standardni tlak ti je 1.7 naprijed 1.9 odotraga cak 1.6 naprijed je dobro
ako je natovaren odnosno imas jos nekog 150 kilasa odotraga 2.1 je preporucljivo

Offline maminjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 675
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Sportcity 2T
  • Moja Kaciga: HJC & Vemar
  • MojSetup: Dr.Evo 70ccm
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #2 : 06 Svibanj, 2011, 22:08:01 »
ja svoje gume 120/70 R14 pumpam na 2.0 stražnja i 1.8 prednja, a po zimi 1.8str i 1.6 pr. i to je to
RESPECT@MALOSSI & POLINI Copyright ©

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #3 : 06 Svibanj, 2011, 22:14:16 »
ja pumpam 1.5-2.0

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #4 : 06 Svibanj, 2011, 22:24:00 »
tlak gume ovisi o gumama koje su gore i tezini kojoj su izlozene

 :icon_thumright:

Cijela filozofija je imat pravilnu temperaturu gume u voznji, a tlak zraka je jedini regulator te temperature - sto je pocetni tlak veci, guma ce se manje grijati i obratno.

I pumpa se na hladno. Na primjer ,guma napumpana na 1 bar ce vjerojatno imat isti tlak ugrijana kao i guma koja je pocetno imala 1,3 bara, ali uz visu temperaturu. Preniska temperatura nije dobra. Previsoka isto. Zato je ovo dolje boldano odprilike dobar putokaz kako pumpati

Na motorima se to ne radi jer se dusik ne siri zagrijavanjem. Samo zrak. Po mogucnosti bez vlage (filtriran kroz suhi led).

Poanta je da guma treba odredjenu temperaturu i tlak kako bi ispravno radila. Tlakom zraka u gumi se regulira temperatura jer ako je guma slabo napumpana, postizat ce vecu temperaturu i tlak u njoj ce (proporcionalno) vise narast nego u jako napumpanoj gumi koja se tada nece moci zagrijati. Guma se grije prvenstveno "mijesanjem" karkase (nosivi dio gume), a tek onda trenjem po asfaltu.

Naravno, gume se uvijek pumpaju prije voznje - na hladno. Kad se (iz prakse) dodje do ispravne temperature u voznji, onda se ima podatak koliki tlak na hladno mora biti. Stil voznje i vanjska temperatura tu ima prilocno veliku ulogu.


Inace, svakih 10 stupnjeva celzija vise, tlak u gumi automatski raste oko 0,1 bar.
Ne znam kako je za skutere, ali za motore postoji jedan prilicno dobar nacin testiranja da li je guma ispravno napumpana - razlika tlaka od hladnog (kad se pumpa) do radne temperature bi trebala biti 10tak % (zagrijana guma ima visi tlak), odnosno, to vrijedi za cestovnu voznju. Za stazu je to nesto vise i iznosi 15-20%. Nije ultraprecizna metoda, ali je dovoljna za ono za sto nama ovdje treba.


Moto GP, Superbike itd - svi pune gume zrakom, tako da razbijemo i tu tajnu.





Za autogume to nije toliko presudno pa je dusik pozeljniji zbog toga sto se guma ne treba toliko cesto kontrolirati (tlak).

A i sve sto ce vam vulkanizeri napuniti je dusik kojeg pumpaju u gumu koja i kad je ispumpana sadrzi u sebi zrak. A ne znam bas da ih itko vakumira prije punjenja.




Uostalom, dusika u obicnom zraku ima 78%, tako da vecinom gume i pumpamo dusikom  :toothy12:
« Zadnja izmjena: 06 Svibanj, 2011, 22:27:48 3alfa3 »

Offline cona_rab

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 688
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rab
  • Moj Skuter: Aprilia SR 150
  • Moja Kaciga: UVEX PS430
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #5 : 06 Svibanj, 2011, 22:28:49 »
nemam tlakomjera  :laughing7:
sr 150 -prednja 1.8
         -stražnja 2

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #6 : 06 Svibanj, 2011, 22:31:45 »
nemam tlakomjera  :laughing7:
sr 150 -prednja 1.8
         -stražnja 2

15 kuna digitalni u Intersparu. Trk u ducan  ;D

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4156
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #7 : 06 Svibanj, 2011, 23:19:33 »
a dobro ljudovi nisam mislio kako tko pumpa sebi po volji, nego ako netko ima podatke kako je proizvodjac naveo, naravno da ce onda svatko sam prema osobnim afinitetima podesavt si tlak, ali da se zna okvirno.
Pretpostavljam da isto tako nije svejedno dali je isti kotac na 2 razlicita skutera jer im nisu iste tezine, pa bi bilo ljepo da napisete model skutera uz tlak u gumi :/
 I nemojte opet neke rasprave, pa sad meni npr. treba tlak u gumama za aeroxa, pa imam sta listati 15 stranica dok nadjem, jer su rasprave, pa cu ic otvarat novu temu, jer mi se nece dat trazit ...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #8 : 06 Svibanj, 2011, 23:47:50 »
a dobro ljudovi nisam mislio kako tko pumpa sebi po volji, nego ako netko ima podatke kako je proizvodjac naveo, naravno da ce onda svatko sam prema osobnim afinitetima podesavt si tlak, ali da se zna okvirno.

Upravo to je krivo razmisljanje... Na primjer, gume mekse karkase zahtijevaju visi tlak od onih tvrdje konstrukcije. A cijeli smisao pumpanja guma je imat pravilnu temperaturu.


Preporuceni tlak proizvodjaca uzima sve u obzir - i sigurnost na najvecoj brzini, i opterecenje, i hladno vrijeme, i toplo vrijeme. Vrlo gruba procjena.

Offline Faba

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1392
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Tlakovi guma za skutere
« Odgovori #9 : 07 Svibanj, 2011, 01:00:45 »
pumpam gume dva do tri puta godisnje  :toothy12:


A na biciklu mi je diferencijalni limen oko jednog bara  :toothy11: