Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: gdje napuniti plinski amortizer  (Posjeta: 6562 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dino_180

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrava city
  • Moj Skuter: Runner vxr200
  • Moja Kaciga: KBC VR2
  • MojSpuh: OEM
gdje napuniti plinski amortizer
« : 11 Studeni, 2010, 18:57:17 »
imam rms plinski amortizer i nije semering otišao nego je kroz onaj ventil iscurio plin i ulja malo nekog pa me zanima jel netko zna di bi to mogao napunit.ja mislim da ide dušik unutra al neznam na kolko bara.mislim 7.

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #1 : 11 Studeni, 2010, 19:02:04 »
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline zL!Ko

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 558
  • Spol: Muški
  • volim ritam roka i turbofolka
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Crikvenica
  • Moj Skuter: DT 125
  • Moja Kaciga: bez vizira
  • MojSetup: /
  • MojSpuh: ser.
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #2 : 11 Studeni, 2010, 19:14:44 »
sad nemoj ovo moje bas uzimat ko sigurno al mozd mozes tako. prije dok sam vozio mtb utrke vecina nas je imala plinske amortizere. I nikad ih nismo punili dusikom, imas obicno jednu malu pupmicu koja pumpa do 20 bara. Odredis sag i vozi. tako da bi ja na tvom mjestu nabavio pumpicu i vozaj se

Offline dino_180

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrava city
  • Moj Skuter: Runner vxr200
  • Moja Kaciga: KBC VR2
  • MojSpuh: OEM
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #3 : 11 Studeni, 2010, 19:28:18 »
da al unutra je bilo poprilično ulja tak da trebam i neko ulje a na amortizeru piše kao hydrogenium nešto pa brijem da zato ide dušik.a za atm je čovjek rekao da dođem do njega več sam ga pitao.u strojarskoj je.

Offline vuk

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski brod
  • Moj Skuter: RS 125 07
  • MojSetup: polini 154 BBK
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #4 : 12 Studeni, 2010, 13:13:17 »
ako piše hydrogenium, neide dušik nego vodik. a ko bi normalan stavljo vodik u amortizer :toothy3:
nemože pametan popustit koliko budala može nategnit

Offline zL!Ko

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 558
  • Spol: Muški
  • volim ritam roka i turbofolka
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Crikvenica
  • Moj Skuter: DT 125
  • Moja Kaciga: bez vizira
  • MojSetup: /
  • MojSpuh: ser.
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #5 : 12 Studeni, 2010, 14:25:55 »
puni zrakom i vozi  :icon_thumright:

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #6 : 12 Studeni, 2010, 17:52:59 »
ja ne bi

ko zna kak ce obicni zrak reagirat na ulje sto ima unutra, bolje provjerit neg sjeb amort il mislit da si napravio dobro i da radi a napravio si k...  :dontknow:
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline zL!Ko

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 558
  • Spol: Muški
  • volim ritam roka i turbofolka
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Crikvenica
  • Moj Skuter: DT 125
  • Moja Kaciga: bez vizira
  • MojSetup: /
  • MojSpuh: ser.
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #7 : 12 Studeni, 2010, 21:20:27 »
reagirat ce ti isto ko i neki "specijalni" plin. pise mu vodik, vodik unutra neide sigurno. . a radite ca cete

Offline dino_180

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrava city
  • Moj Skuter: Runner vxr200
  • Moja Kaciga: KBC VR2
  • MojSpuh: OEM
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #8 : 14 Studeni, 2010, 20:37:06 »
krivo sam rekao.uglavnom uvjeren sam da je dušik jer sigurno nije običan zrak.u zraku ima vlage i na temperaturama mjenja volumen tak da ziher nije prikladan za amortizer.bum otišao do ovog u atm amortizere pa ču vidjet.hvala na informacijama.

Offline kilezg

  • Tržnica : (+1)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 476
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Runner 180 SP
  • Moja Kaciga: Suomy Trek Dog
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #9 : 13 Prosinac, 2010, 21:33:16 »
ja mislim da ima u hondlovoj servis za to, prvo skretanje desno nakon maksimirskog rugla kad ideš prema dubravi.

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #10 : 16 Prosinac, 2010, 11:45:03 »
Lol a kaj dušik ne mjenja volumen s temperaturom  :toothy12: ?....zrak se sastoji od 79% dušika,samo se čisti dušik koristi jer je inertniji od kisika kojeg u zraku ima 20% !
 
~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #11 : 16 Prosinac, 2010, 11:48:52 »
Lol a kaj dušik ne mjenja volumen s temperaturom

Ne raste mu tlak zagrijavanjem.
A volumen ostaje isti bez obzira o kojem plinu govorimo

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #12 : 16 Prosinac, 2010, 11:54:19 »
volumen ostaje isti jer je zatvoreni sustav,a u otvorenom svakom plinu raste volumen s temperaturom

i btw tlak mu raste alfa zagrijavanjem,ne u istoj mjeri kao i zraku,ali raste ;)
~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #13 : 16 Prosinac, 2010, 11:55:45 »
volumen ostaje isti jer je zatvoreni sustav,a u otvorenom svakom plinu raste volumen s temperaturom

i btw tlak mu raste alfa zagrijavanjem,ne u istoj mjeri kao i zraku,ali raste ;)

Dobro, obzirom da se najcesce koristi kod auto guma, takvi porasti temperature ne utjecu na njegovo sirenje. Ali je zato totalno los odabir za pumpanje moto guma jer im otezava zagrijavanje

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #14 : 16 Prosinac, 2010, 12:17:40 »
Glavni razlog je inertnost...ne reagira s gumom,kisik oksidira gumu,koja kao i većina materijala koja oksidira izgubi svoja svojstva !

pV = NRmT... ako je ista količina plina,isti volumen(a to je),isti tlak(a to je) ista je i temperatura. Razlika je u toplini koja se mora dovest da dođe na istu temperaturu,a koliko je točno različita ona za 100% dušika i 80% dušik + 20% kisik nebi ulazio,to vi već trebalo izračunat i usporedit. Odokativne metode nakon pumpanje gume i osobnih iskustava ne uzimam u obzir kao točnu činjenicu =)


~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #15 : 16 Prosinac, 2010, 12:42:20 »
Glavni razlog je inertnost...ne reagira s gumom,kisik oksidira gumu,koja kao i većina materijala koja oksidira izgubi svoja svojstva !

Glavni problem je u vlagi u zraku. Kod dusika toga nema. Na primjer, upravo da se izbjegne vlaga, na moto trkama cesto pumpaju obicni zrak koji je prosao kroz suhi led kako bi sto manje vlage uslo u gumu. Dusik ne koriste zbog prije navedenog razloga

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #16 : 16 Prosinac, 2010, 15:00:23 »
Kod dusika nema toga jer je čisti iz boce u kojoj nema vlage(barem nebi trebalo biti),to je očito a zrak iz atmosfere je takav kakav je.A kakve i koliko to ima veze sa zagrijavanjem gume ja neznam jer taj podatak nisam nigdje pročitao koliko (barem u postotnoj razlici) to "pročišćavanje" zraka niti dušik-zrak razlika utječe na zagrijavanje a u tome je ovdje i riječ. Pa kad netko navede taj podatak otprilike točni, izmjereni - izračunati vjerovat ću da to ima neke velike veze s time da to pridonosi nekoj mojoj sigurnosti zbog bržeg zagrijavanja gume, za trke me nije previše briga jer tamo je svaka sitnica bitna.

btw ovdje je riječ o amortizeru,a puni se dušikom vjerojatno zbog inertnosti...ili čistoće što ti kažeš.A tlak mu raste zagrijavanjem,isto ko i svakom plinu u zatvorenoj posudi-spremniku u tom slučaju.







~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #17 : 16 Prosinac, 2010, 15:09:29 »
Upravo zbog inertnosti dusika, on nije primjeren motor gumi. Guma se ne grije samo trenjem o asfalt, zapravo, to je manji dio njenog zagrijavanja, nego "mijesanjem" i deformacijom karkase (noseceg dijela gume). To dovodi do zagrijavanja kada i tlak u gumi raste. Recimo, dobar pokazatelj da li je guma dobro napumpana (sa zrakom, ne dusikom) je ako tlak poraste 10% za prednju i 20% za zadnju gumu kad se ona ugrije. Zato se i pumpa iskljucivo na hladno, a ne poslije.
Meni Z750 ima "hladni" tlak 2,5 naprijed i 2,9 otraga. Po ljeti on naraste u voznji na 2.75 naprijed i oko 3,4 otraga. Da se vozim izrazito zestoko, trebao bi ispustiti malo zraka jer bi guma zagrijavanjem dodatno povecala pritisak koji bi opet dosao na toplu vrijednost kao u slucaju koji sam opisao. Recimo, da odem na neku stazu i vadim mast motoru, hladni tlak bi trebao biti oko 2 - 2,1 bar na obje gume, ali izlaskom na cestu sa tako ispumpanim gumama bi se vjerojatno negdje razbio, a i unistio gume.

To je razlog zasto je dusik los izbog za motor. Gume na motoru su "zivi organizam" koji funkcionira kako ga opterecujemo. "Uspuhat" ce se kod napora, a bit inertnija ako se vozimo u koloni 20 km/h.

Isto tako je vazno da tlak bude ispravan. Prenizak ce pregrijavat gumu jer ce povrsina kojom nalijeze na podlogu biti bitno veci, ali ce i karkasa mijesati jace. Nije rijetkost imat plave rubove i bocnice na gumama koje su bile sa premalim tlakom jer je to siguran pokazatelj pregrijanosti. Prenapumpana guma jednostavno nece moci doci na radnu temperaturu jer je karkasa pretvrda i ne dozvoljava mijesanje. Uz to, imat ce i manju kontaktnu povrsinu i eto ti loseg drzanja gume i pada
« Zadnja izmjena: 16 Prosinac, 2010, 15:14:22 3alfa3 »

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: gdje napuniti plinski amortizer
« Odgovori #18 : 16 Prosinac, 2010, 23:02:03 »
nema veze inertnost sa zagrijavanjem...ona samo govori da se teže ili uopće neveže dotičan element na druge elemente,a svi znaju da za kisik nije takav jer kisik sve živo oksidira ili stvara oksidativni sloj kod nekih elemenata spojeva koji služi kao zaštita,dok se dušik ne ponaša tako.


(uzmimo da je volumen gume gdje ide zrak 10L,tlak u gumi 3 bara a temperatura 303,15K = 30°C,tada u gumi ima 0.0345kg zraka a ako se puni dušikom njega ima 0.0333kg.)

za prethodnu masu plina,da se zagrije sa 30°C na 60°C treba u slučaju zraka, 1042 J topline, a u slučaju dušika,  1038 J topline...uzimajući u obzir da postoje odstupanja pri računu pogotovo u uzimanju volumena plina kojeg bi trebalo isto izračunat jer on direktno utječe na masu, rekao bih da je zapravo potrebno dovesti gotovo isto topline ako je volumen manji,a više ako je veći...očigledno,guma bi se zapravo i zagrijala nešto nebitno više ako je punjena dušikom po rezultatima topline koja se dovodi kisiku.

Guma nije živi organizam,guma je sintetički materijal-elastomer koji se grije i hladi vožnjom(trenjem) i zračenjem i konvekcijom topline iz okoliša koja dalje kondukcijom i konvekcijom prelazi na plin unutra. Deformacijom gume se grije guma,koja opet konvekcijom i kondukcijom grije plin,a samo gibanje plina isto zagrijava plin zbog trenja,isto kak se trenjem grije zrak grije se i dušik.

Naravno ovo je računato za čisti zrak,ako ima vlage,e onda je razlika još veća i zraku treba još više topline dovoditi,što znači da će se dušik još prije zgrijati.



« Zadnja izmjena: 18 Prosinac, 2010, 17:09:43 fatal1ty »
~ Cagiva Mito Evolution 94' ~