Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Piaggio 50 ne puni bateriju  (Posjeta: 2989 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lukazikaovic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 944
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: je prodan
  • Moja Kaciga: HJC-IS17
  • MojSetup: vozi neko drugi
Piaggio 50 ne puni bateriju
« : 31 Svibanj, 2019, 01:09:34 »
Pokrećem ponovo sličnu temu, ali ode iman konkretan problem i mjerenja.
Ajmo se potrudit imat kvalitetnu temu da sutra kad neko bude ima isti problem da ne mora kupovat namotaje,regler i novi akumulator da bi rjesija problem.
Može li malo inžinjerskog pristupa temi?

Kao sta u naslovu piše 50tica ne puni bateriju.
Evo slika kako je spojeno paljenje i par podataka o mjerenjima.



Provjeravanje:
1) Pin 2 prema masi mora imat 20-30V AC @2000rpm
Nismo pogodili baš 2000 rpm pa je malo više pokazivalo, ali to je u redu.



2)pin 8 mora imati 20-30V AC prema žici + akumulatora kada je akumulator odspojen.
E ode san napravija mali zajeb i mirija san napon sa spojenin aku pa ne znan jel smin ta mjerenja uzet kao točna.



3)Struja punjenja akumulatora trebala bi biti 1.5-2A @2000 rpm ako je baterija napunjena.
E tu dolazimo do problema,kad sam multimetar stavija na mjerenje struje od 20A nije se ništa prikazivalo da puni stajalo je samo 0.000A. Koliko god da dam gas stajale su nule.
onda san priša na područje miliampera i tu se ukazalo punjenje na leru oko 100mA, a kad se da malo gas dođe do 300-400. Prijatelj mi nije pazija sta ja radin i nabija je gas pa je skocilo malo preko 500mA i tad mi je prigorija osigurac u multimetru. :sad3:



4) napon na bateriji
Ugasen motor ima je 12.5V, a kad bi se upalija motor i dodalo gasa doslo bi do 13.5V


Nekakav zaključak sa moje strane je da punjenje radi, ali nedovoljno. Regler uredno ispravlja napon i dovodi stabilni DC napon koji sporo dopunjava bateriju jer je premala struja punjenja.
E sad mi triba neko ko je vec radija s tin i zna sta priča. Može li regler biti u kvaru na način da dobro spusta i stabilizira napon, a da ne može kroz sebe provuć dovoljno veliku struju ili regler može samo ispravljat ili ne ispravljat. Čita san u slučajevima kad regler ne radi da na bateriju dolazi preko 14V (i to AC) i da je to jedini znak kvara reglera.

Po mojoj logici regler sluzi za stabilizaciju i on tu stabilizaciju obavlja.
Naponi koji dolaze sa namotaja se cine uredni.

Jeli moguće da su naponi OK , ali da namotaji ne mogu isporučiti potrebnu snagu da bi se punjenje odvilo.
Jeli moguće da su namoti poceli probivat pa se desava da puni , ali nedovoljno?

Akumulator je star nekoliko mjeseci i jos uvik je pod garancijom i nije pada ispod 12V.

Naletija san na neku staru temu i ovaj odgovor:



Po tome isto ispada da su namotaji krivac.



život je borba, dan mi je meč!

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16941
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Piaggio 50 ne puni bateriju
« Odgovori #1 : 31 Svibanj, 2019, 09:18:16 »
Po meni taj regler i namotaji rade ispravno, no nisu oni jedina komponenta.
12.5V aku je na 50% puni i treba ga punjacem napuniti do kraja (dok nije u mirovanju 12.8V) ako on to nemoze on je djelomicno sulfatiziran. Samim time taj aku nije pun i brojke ti odstupaju.
Normalno je da pri punom akumulatoru i radom masine na leru regler fila na 13.1-13.5V na leru i laganom gasu. Na  radnoj brzini znaci 7000-8500 masine voltaza treba ici na 14-14.4V i to je za taj regler normalno ponasanje.
Nije to nikakav fini regler za fino reguliranje pa da drzi voltazu konstantnom neovisno o obrtajima, to je obicni stepup konverter koji puni kolko ima i jedino reze voltazu dok dode do 14.4V i ne pusta dalje.
« Zadnja izmjena: 31 Svibanj, 2019, 09:22:21 JogFromYamaha »

Offline lukazikaovic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 944
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: je prodan
  • Moja Kaciga: HJC-IS17
  • MojSetup: vozi neko drugi
Odg: Piaggio 50 ne puni bateriju
« Odgovori #2 : 31 Svibanj, 2019, 09:33:33 »
ja ne virujen da kvar vani namotaja,reglera,akumulatora.
Na šta točno ciljaš kad kažeš da to nisu jedine komponente?

Izmirija san struju kad je brava na Off i bila je čista nula.
Kad san bravu stavija na ON skuter je trosija nekih 200 mA.



Nije problem dopunit akumulator pa onda izmirit struju punjenja.Nije problem ni reklamirat akumulator jer je jos uvik pod garancijon.



život je borba, dan mi je meč!

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: Piaggio 50 ne puni bateriju
« Odgovori #3 : 31 Svibanj, 2019, 14:22:56 »
A jesi probao drugi akumulator staviti na taj skut?
Npr. ja sam stavio nov aku i radio mi stop(rucica nije dovoljno pritisnula prekidac jer se istrosila) pa ga crpio stalno. I onda sam poceo imati probleme sa mrtvim akumulatorom. Nakon voznje umjesto da ga dopuni on bi se malo pomalo praznio (Npr. Krenem na voznju, napon 12.66V. Odem napravim 30km, izmjerim napon-12.54V. Probao sa drugim reglerom, ista stvar. I prosle godine kad su decki dolaziĺi iz Zagreba, stavimo drugi aku sa ispravnog skutera i punjenje pocne raditi normalno. Vratimo moj, nisu to te brojke.dakle aku je u kvaru.

Btw nisam znao da se jacina struje koju salju namotaji moze tako izmjeriti, zar se ne mjeri potrosnja struje na taj nacin (ona struja koju vuce potrosac a ne sveukupna struja koja se salje kroz zicu)?

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16941
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Piaggio 50 ne puni bateriju
« Odgovori #4 : 31 Svibanj, 2019, 23:15:39 »
Ostale stvari koje utjecu na mjerenja su ostale komponente i trosila elektro sustava. Tipa cok ako je defektan moze vuci vise struje, isto tak neispravna zarulja koja bude svjetlila 30% manje al ti bude zderala struje ko kratki spoj.
Vise puta sam vec imao slucaj da H7 i pogotovo H8 voli spojiti zarnu nit u zarulji i ona radi ali je voltaza u sustavu 11.5V i mislis da je regler crko a nije. Ima vise tih sitnica i treba jednu po jednu eliminirati iz sustava prije nego kupujes reglere.
« Zadnja izmjena: 01 Lipanj, 2019, 08:34:06 JogFromYamaha »