Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Honda XL 125 Problem  (Posjeta: 629 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boris020202

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Moj Skuter: Honda Lead 125
Honda XL 125 Problem
« : 17 Svibanj, 2024, 23:09:59 »
Pozdrav svim članovima foruma. Imam problem sa navedenim motorom. Motor je '86 godiste dok je mašina iz '77 godine. Na kompletnoj mašini je urađena generalka, stavljen je novi klip i karike, cilindar izbušen na prvu specijalu, glava motora obrađena, kao i ležište bregaste...itd. Naime problem je u tome što motor kad se upali radi samo na leru, uopšte neće da primi gas. Povremeno se desi da pri dodavanju gasa motor ode u visoke obrtaje i tamo ostaje i nakon pustanja gasa, ne mogu se smanjiti dok se motor ne ugasi, što se može vidjeti na linku videa što sam objavio. Ono na što sam provjerio je uzupčenost faznog lanca, koja je dobra, ugao paljenja je podešen stroboskopom tačno na F, stavljena je nova ploca sa platinskim dugmadima, i podešen zazor istih. Stavljena je nova svjećica. Karburator je detaljno očišćen i podešen po haynes manualu i uhrađen je repair kit. Detaljnije podesen je nivo plovka, pilot jet, iglica i broj glavne dizne se poklapa sa onom iz manuala. Takođe i nova prirubnica na karburatoru je stavljena. U suštini sve dijelove na koje sam sumnjao provjereni su i promijenjeni, tako da sam trenutno ostao bez ideje u čemu bi mogao biti problem. Nadam se da će mi neko sa foruma uspjeti pomoći. Sva mišljenja su dobrodošla bez ustručavanja. Unaprijed se zahvaljujem na svim odgovorima. Preko ovog ovog linka možete ući na video gdje se jasno vidi problem.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16932
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Honda XL 125 Problem
« Odgovori #1 : 19 Svibanj, 2024, 07:38:07 »
Smjesa ti ne stima presiromasna je, probaj si dignuti iglu za zub na bogatije ili staviti 3 broja vecu diznu.
Isto tako treba pogledati kut paljenja ali prvo rjesi brigu s fergazerom.

Offline boris020202

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Moj Skuter: Honda Lead 125
Odg: Honda XL 125 Problem
« Odgovori #2 : 22 Svibanj, 2024, 13:08:24 »
Vec sam pokusao dizati iglicu, kao i mijenjati dizne reda 20 velicina, samo se pogorsa rad motora. Sva podesavanja i brojevi dizni se poklapaju sa katalogom, karburator je savrseno cist i svi kanali su prohodni. Sto se tice ugla paljenja, podesen je tacno na F.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16932
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Honda XL 125 Problem
« Odgovori #3 : 22 Svibanj, 2024, 20:43:29 »
Probaj drugi fergazer,provjeri da ti tank ne nabija podtlak i da su ventili dobro ustelani i pregledaj si auspuh i vidi dal moze razvrtjeti bez auspuha.
Taj motor je mehanicki zeznut i ponasa se ko da nema kompresije ili da nema dobru smjesu.

Jesi probao provjeriti jel dihtaju dosjedi ventila?

Offline boris020202

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • Moj Skuter: Honda Lead 125
Odg: Honda XL 125 Problem
« Odgovori #4 : 23 Svibanj, 2024, 22:06:34 »
Sve od navedenoga je vec pokusano. Stavljao sam drugi dellorto karburator, odziv je bio isti, cak sam narucio iz kine novi karburator kopiju keihina pa dok stigne pokusacu i sa tim da budem potpuno siguran. Do rezervoara takodjer nije, stavljao sam drugi bez cepa tako da nije mogla nastati razlika u pritiscima. Ventili po katalogu u milimetar nastimani, paljen bez prigusivaca samo sa izduvnim granama. Glava je bila na obradi i ventili savrseno nasijedaju, sto je takodjer provjereno. Trenutno sumnjam na struju i na ispravnost bobine. Takodje sam saznao da advancer, cija je uloga pomijeranje ugla paljenja pri povecanju obrtaja, nije od ovog motora, vec je od nekog drugog stavljen. Zbog toga je moguce da nece da primi gas, jer su opruge drugacije i tegovi razlicite mase.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16932
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Honda XL 125 Problem
« Odgovori #5 : 24 Svibanj, 2024, 09:56:03 »
Tako dugo dok je struja muljana neces ga ni dobiti da dobro ide.
Cujes i sam da kut paljenja je fiksan i da motor nemoze dobro razvrtiti tako da prvo nabavi originalnu novu struju pa ces vidjeti rezultate.