Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi  (Posjeta: 2490 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« : 30 Kolovoz, 2008, 23:31:57 »
Ovako, trenutno mi remen ne ide do vrha pa sam razmišljao o kraćenju bolcne, kolko bi ju trebao skratiti ako mi remen ide jedno 7-8mm od vrha da bi došao do kraja i koliko bi otprilike dobio brzine s tim trenutno je na nekih 95+KMH.
Treba li obraćati pažnju na nešto pri kraćenju bolcne

Dobiva li se s multivarom(malosi( iz dućana bolcna za njega?

Jel paše vilica sa SF2 50 LC na ovaj moj? I jel moguće da zbog malo tucane vilice motor trese tj volan trese pri večim brzinama i može li se to popraviti umjesto daa se kupuje vilica


Jel mogue da s vremenom federi kvačila , ona 3 mala i veliki centralni gube svojstva, koji federe mi preporučujete(cerntralni i tri mala (kak se zovu ta tri mala) ako oću ubrzanje, pretpostavljam tvrđi centralni, ali koji točno

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #1 : 03 Rujan, 2008, 00:36:08 »
Niko ništa? Ne vjerujem da baš niko nište ne zna o ovome, dajte malo info nabacite :help: :binkybaby:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #2 : 03 Rujan, 2008, 00:46:04 »
Mijenjanjem duljine bolcne bez kompenziranja sa sajbicom iza variomata ce nepomicna remenica variomata biti na drugom mjestu nego je predvidjeno pa ce remen stajati ukoso i vrlo brzo puknuti jer ce se torziono napinjati.
Variomat i zadnje polutke moraju biti paralelne.

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #3 : 03 Rujan, 2008, 00:49:49 »
Kolko preporučuješ da skratim ak mi je ostalo od flomića jedno 6-7 milimetri, milimetar možda, 2?

Saad jesam ja dobro svatio, bolcna je onaj valjčić šuplji po kojem se vrti variomat, dođe ko lager jeli?
i di stavim onda točno šajbicu

ovaj k**ra* pod 01 brojem
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 00:54:40 vktr »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #4 : 03 Rujan, 2008, 00:58:01 »
Da, pod brojem 1 je bolcna. Po njoj se ne vrti variomat nego samo krece (klize).
Ne rezi to jer se tako ne stela prijenos.
Ako imas remen pravilne dimenzije, onda trebas ili meksi centralni feder ili teze rolice.
A mozda se na tom variomatu ili polutkama niti ne moze dobiti max. moguci omjer pa je onda potrebna malo veca kemija (prerada variomata ili povecanje kanala po kolima se sire zadnje polutke). Ali za to je potreban alat, znanje i pedantnost.


Ja sam sebi produljio bolcnu umetanjem 0.85mm sajbice, ali sam i iza variomata stavio toliko tanju podlosku kako bi variomat ostao paralelan sa zadnjim polutkama. Time sam skratio prijenos i na startu sada imam remen dublje u variomatu/vise na zadnjim polutkama.
I dalje mi remen pobrise apsolutno sve sto flomasterom oznacim na variomatu.
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 01:01:00 3alfa3 »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #5 : 03 Rujan, 2008, 00:59:45 »
ionak je u planu malosijev multivar,(BTW ako kažem malosijev jel trebam reć multivar ili variomat ili mogu jednostavno reć multivar bez malosi  :laughing6: )
kaj misliš jel bi to trebalo popravit stvar krajnje i ubrzanja, jel bi to moglo do kraj dić remen
zapravo najbitnije mi je ubrzanje dok god skuter može postić 95 , ali ako mogu negdje dobit malo i na krajnjoj bez gubitka ubrzanja prihvaćam i to :icon_biggrin:
a federe bi trebo tvrđe ako oću ubrzanje, a kak se zovu ona 3 mala federa, onaj veliki se zove centralni, koji mi preporučuješ žuti možda? to pretvrdo?
za ove male kupim ono pakiranje od više vrsti pa ću se igrat s tim
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 01:02:48 vktr »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #6 : 03 Rujan, 2008, 01:05:13 »
Dizanjem remena na vario za tih 7-8mm koliko ti fali bi trebao dobiti barem 10 km/h (napamet govorim, mozda i vise od toga).
Variomat je ime sklopa, Multivar je marketinsko ime koje koristi malossi.
Za tvoj Peugeot SF 100ccm malossi ima variomat koji ima shifru "5111127" ako se radi o skutu bez katalizatora ili "5111558" za verziju skuta sa katalizatorom.
Ne znam da li ces njime rijesit penjanje remena, ali neces pogrijesiti ako ga nabavis jer je to dobra stvar koja popravi ubrzanje (napravi ga linearnijim)

Za federe ne znam koje trebas jer nikad nisam stelao SF 100ccm.
3 mala federa su federi kuplunga i odredjuju kada ce se kuplung spojiti sa zvonom. Nakon spajanja (negdje nakon 10 km/h manje vise) vise kuplung pa tako ni njegovi federi nemaju bas nikakav utjecaj na performase.
Ako imas rezo spuh koji ima snagu na visim okretajima od serijskog, onda trebas tvrdje federe kuplunga jer rezo spuh ima osjetno manju snagu od serijskog na okretajima na kojima krece skuter sa orig. federima kuplunga
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 01:07:52 3alfa3 »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #7 : 03 Rujan, 2008, 01:09:01 »
Da, multivar mi je onda prioritet odma poslje guma koje su ultra ćelave i čudim se kaj se već nisam ubio, a možda se bacim i u preradu bolcne ili stavljanje šajbica ajde onda kad ti se bude dalo objasni nekako pobliže di točno koju i kakvu šajbicu stavim jer ne mogu svatit kolko god čitao, malo sam prirodno glupav, jebga, da te ne gnjavim, nemoj se sad zamarat u 1 ujutro s tim, kad ti se bude dalo malo objasnit to pobliže ili ako ima neki tutorial gotov.....

TNX puno, baš si velikodušan, imaš veliku dušu :toothy11:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #8 : 03 Rujan, 2008, 01:20:26 »
Sajbice neces lako nabavit. Ja sam svoju sam izradio (0,85mm debljine).
Skine se nepomicna polutka variomata (br. 2 na slici) koja je naslonjena na bolcnu i stavi se sajbica izmedju nje i bolcne cime si efektivno produljio bolcnu. Sajbica mora biti dimenzijama identicna bolcni, a njena debljina ovisno o potrebni koliko bolcnu treba produljiti.
Kad se to napravi, onda je nepomicna polutka variomata (br2 na slici) za debljinu sajbice pomaknuta i to bi trebalo kompenzirati umetanjem podloske koja je za debljinu ove sajbice uza od podloske koja je iance na variomatu iza kalote (broja 5 na slici).
E sad, ne vjerujem kako bi bolcna 1mm dulja/kraca bila pogubna za remen, ali ja sam htio imat to savrseno pa sam i tu podlosku napravio i promijenio.

Na Minarelliu je to uobicajena stvar, na Piaggiu se to ne radi (iako ja jesam), a za Peugeot nemam pojma da li predvidja takvo stelanje prijenosa.



To skracivanje/produljivanje samo fino stela rad variomata i krati/produljuje prijenosni omjer.



U praksi ti to izgleda ovako:
Kupis remen debljine 18mm i sajbicom produljis bolcnu za 1mm. Remen sjedne do kraja u vario i na vrhu je zadnjih polutki. Tako bi barem trebao biti.
Kad se remen vremenom stanji za 1mm, izvadis sajbicu i imas opet isti omjer kao i sa novim remenom i sajbicom.

Umetanje sajbice krati prijenos, dakle, povecava okretaje. Cesto se koriste sajbice za fino stelanje kada ne postoje odgovarajuce tezine rolica.
Ima ih za kupit vani u koracima od (cini mi se) 0,05mm
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 01:22:27 3alfa3 »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #9 : 03 Rujan, 2008, 01:31:50 »
jel moguće to kod nekog tokara dat napravit, to bude ok od aluminija? znači 2 komada debljine milimetar, a da izgleda kao produžetak bolcne, znači da rub bude debel kao što je rub bolcne,, nadam se da kuiš kaj mislim, i onda kad se stavi to preko bolcne da izgleda kao 1 komad, jel tako to treba bit?
znači treba mi 2 komada toga nečega od aluminija da je ko bolcna samo da je debelo 1 mm jel tako

A bolcnu samu treba kaj dirati?, ne?
aj idem ja sad spat, mogo bi i ti, pa se sutra čitamo

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #10 : 03 Rujan, 2008, 01:35:31 »
Krivo si shvatio....
1. Ako produljis bolcnu, iza variomata treba oduzet, a ne dodat podlosku.

2. Produljivanjem bolcne kratis prijenos, sto ce tebe dovesti dalje od zeljenog (produljenje prijenosa)



Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #11 : 03 Rujan, 2008, 07:20:53 »
Cemu kratiti bolcnu kada mozes provjeriti bez bolcne do kuda se penje remen. I onda ti preostaje siri remen i nepomicna polutka, tj. ventilator u sto nisam 100% siguran.  :icon_scratch:
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 07:38:40 SlowRider »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #12 : 03 Rujan, 2008, 18:03:25 »
jel može neko takoreći nacrtat, onak kad pitaju jel ti treba nacrtat  :laughing6: , e pa meni treba  :toothy12:  :icon_scratch:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #13 : 03 Rujan, 2008, 18:19:05 »
1. skini variomat
2. Stavi remen izmedju polutki variomata (bez bolcne i bilo cega drugog - samo polutke)
3. priblizi polutke tako da se one dotaknu
4. vidi da li je remen dosao do vrha



ako nije, onda ti je remen preuzak i osim sireg remena, nista nece pomoci

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #14 : 03 Rujan, 2008, 18:37:24 »
Ne znam jesil već vidio al evo slika


sad ne stignem idem na prvu pomoć, kad se vratim onda ću valjda to pogledat,al kolko mi se čini iz sjećanja rekao bih da sigurno može ić tolko da stisne remen i više nego što treba.
Pretpostavimo da je to istina i preptpostavimo da je milimetar, znači onda trebam skratit bolcnu za taj neki milimetar  i stavit šajbicu  milimetar debljine sa zadnje strane variomata jel tako?
Znači prvo šajbica milimetar, pa variomat pa bolcna u njega skraćena za milimetar, pa remen pa ta druga polutka kako god se zvala.
Jesam li dobro shvatio?
« Zadnja izmjena: 03 Rujan, 2008, 18:39:04 vktr »

Offline PitBull Aerox

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 478
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje, BiH
  • Moj Skuter: Yamaha Aerox
  • MojSetup: zaribao...
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #15 : 03 Rujan, 2008, 20:59:51 »
znas kako, ajd sad sveee to zaboravi i ne citaj sta gore pise i napisi koji imas centralni i koje valjke...!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #16 : 03 Rujan, 2008, 22:18:30 »
znas kako, ajd sad sveee to zaboravi i ne citaj sta gore pise i napisi koji imas centralni i koje valjke...!

Zasto opet komplicirati kada je vec receno kako da provjeri da li remen ide do samog ruba, jer u tom slucaju ne pomaze nikakav feder ni rolice.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #17 : 03 Rujan, 2008, 23:54:06 »
Pretpostavimo da je to istina i preptpostavimo da je milimetar, znači onda trebam skratit bolcnu za taj neki milimetar  i stavit šajbicu  milimetar debljine sa zadnje strane variomata jel tako?
Znači prvo šajbica milimetar, pa variomat pa bolcna u njega skraćena za milimetar, pa remen pa ta druga polutka kako god se zvala.
Jesam li dobro shvatio?


Izgleda da sam samo zakomplicirao cijelu stvar sa tim sajbicama....
Ovako...
Zaboravi na sajbice, zaboravi na skracivanje/produljivanje bolcne....
Provjeri da li vario uopce fizicki moze stisnut remen do kraja bez bolcne, pa ako moze, onda probaj sa meksim federom ili tezim rolicama. Ako i onda bude identicno, onda ocito kanali u variomatu po kojima se rolice krecu ili kanali u zadnjim polutkama po kojima se one sire ne dozvoljavaju da se remen vise popne

Offline gun_rider

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1390
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: cvajo 180
  • Moja Kaciga: imam
  • MojSetup: a
  • MojSpuh: imam
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #18 : 04 Rujan, 2008, 00:56:30 »
Ili jednostavno nema snage da ga izgura do kraja :)
Taj 100 ac je smeće, vozia san elysea, valjda se tako piše i ide nekih 90 po satu možda 2-3 km/h više...pristojno vuče u međuubrzanjima, vozi to kakvo je :icon_thumright:
Servis skutera, lakiranje i popravak plastika na podrucju Splita i okolice
Info na PM ili 098/979-8453

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Kraćenje bolcne, multivar, vilica sa 50 na 100, federi
« Odgovori #19 : 04 Rujan, 2008, 01:11:53 »
....
Sve je serijsko originalno....
sutra poslje škole pogledam jel ide remen između onoga
« Zadnja izmjena: 04 Rujan, 2008, 01:18:04 vktr »